Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156866 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #240 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:31 »
EC je uveo padavone za vikend u prvom izlazu i po njemu se sad tamo skupilo isto koliko i za cetvrtak, temperatura na 2m losa al to je manji problem po meni.

Po poslednjem izlazu GFS-a sever bi dobio sneg skoro od samog pocetka padavina, meteogram i dalje drzi za sledecu nedelju oko 30mm padavina al zna on to brzo da desetkuje.
Ako padavina bude koliko GFS vidi ili bar priblizno bice to lep sneg vec u petak ujutru!

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #241 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:33 »
Sad mi nije jasno o kakvom suvom zahlađenju pričate  :-\.
GFS za Beograd crta 33,7 mm padavina do  od toga bar 25 mm snega do ponedeljka. Ja tu ne vidim ništa suvo  :).




Vratiće se magle u London!

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #242 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:34 »
EC je uveo padavone za vikend u prvom izlazu i po njemu se sad tamo skupilo isto koliko i za cetvrtak, temperatura na 2m losa al to je manji problem po meni.

Po poslednjem izlazu GFS-a sever bi dobio sneg skoro od samog pocetka padavina, meteogram i dalje drzi za sledecu nedelju oko 30mm padavina al zna on to brzo da desetkuje.
Ako padavina bude koliko GFS vidi ili bar priblizno bice to lep sneg vec u petak ujutru!

Ote mi misao iz tastature :)
Vratiće se magle u London!

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #243 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:38 »
A gde  već gledate  padavine za EC?
Yr.no jos nije izmenio podatke, a ni meteogroup...
Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #244 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:44 »
A gde  već gledate  padavine za EC?
Yr.no jos nije izmenio podatke, a ni meteogroup...
Jeste YR.NO vec oko 20h ubace novi izlaz.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #245 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:50 »
^^ ^^ ^^ Poslednjih mesec dana podaci na YR.NO bazirani na EC-u su bili vrlo loši,kako za padavine,a pogotovo za temperaturu (to je i kolega Ciklon primetio).

Evo za danas davali +6°C,a ustvari bilo +3°C..mnogo greši.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #246 poslato: 05. Decembar 2010. u 20:58 »
dakle, nista jos nije sigurno:
do srede cete ispisati jos gomilu postova, a u cetvrtak svi cekamo iznenadjenja?!

uf...  :-X

/a bas bez veze, steta sto nisam neki rokfeler, pa da vam nametnem neko fantasticno takmicenje za taj dan: za deset gradova, za deset termina, a uslo bi u obzir i ko je prvi pogodio/
u stvari, vec me boli glava od tih katastroficnih najava  :antismile:

/tesi me sto su ruski portali pomerili gadan vetar na petak, ali i oni ce jos to menjati, rade to dvaput dnevno/

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #247 poslato: 05. Decembar 2010. u 21:07 »
^^ ^^ ^^ Poslednjih mesec dana podaci na YR.NO bazirani na EC-u su bili vrlo loši,kako za padavine,a pogotovo za temperaturu (to je i kolega Ciklon primetio).

Evo za danas davali +6°C,a ustvari bilo +3°C..mnogo greši.
Kimi ja sam siguran za teperaturu u poslednje dve godine u zimskim mesecima ali nemam nijednu zamerku za padavine i opet ce ono pogoditi padavine za cetvrtak.


/tesi me sto su ruski portali pomerili gadan vetar na petak, ali i oni ce jos to menjati, rade to dvaput dnevno/
Beket moze link od tih ruskih portala?

I jos nesto, zeleli mi to ili ne zima dolazi, to je jedino sigurno!!!  :-*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #248 poslato: 05. Decembar 2010. u 21:17 »
A ova na RTS ne sme da najavi zimu od petka nego kao "od sutra stize mediteranski vazduh" stize ali na par dana  :lmao:

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #249 poslato: 05. Decembar 2010. u 21:17 »
link od tih ruskih portala?
eto ih -
http://www.gismeteo.ru/city/daily/3239/4/
http://pogoda.yandex.ru/13272/details/

ali ne treba zaboraviti da su portali ipak samo portali, dakle neka automatska obrada podataka za izlaze koje vi sami bolje vidite!
/verujem im samo za jedan dan unapred, a sve se kompletno menja posle ponoci i u jedan posle podne/

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #250 poslato: 05. Decembar 2010. u 22:53 »
zahladjenje bi moglo biti kratkotrajno i slicno ovom danasnjem,znaci suho zahladjenje.

Van mreže milija73

  • *
  • Poruke: 142
  • Lokacija: beograd krajnji sever
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #251 poslato: 05. Decembar 2010. u 23:03 »
Priblizavaju se neki oblaci iz pravca Hrvatske moze li iz njih biti malo snega nocas?


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #252 poslato: 05. Decembar 2010. u 23:20 »
Dobar,dobar GFS 18Z..

Brzopotezna Đenovka je i dalje tu koja se premešta preko Jadrana,padavina još malo veće nego kod 12Z !  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #253 poslato: 05. Decembar 2010. u 23:45 »
E sad, jako zanimljiv preokret u modelima. EC, koji do sada nije crtao ništa padavina nakon četvrtka, kaže da za naredni vikend i u ponedjeljak može biti dobrog snijega (10-15mm). Za četvrtak jako malo padavina, u obliku kiše.
GFS iznenada izbrisao sve padavine nakon subote, ali zato ove u četvrtak i petak udvostručio (20-ak mm u obliku snijega za kratko vrijeme). Front rani nekih 6h u odnosu na prethodne izlaze...
Biće tu još preokreta tamo-vamo, ali važno je da će se crtati zimski scenario.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #254 poslato: 06. Decembar 2010. u 00:05 »
Mislim da ce svi dobiti po porciju snega u periodu od cetvrtka do nedelje,sad koliko i u kom kraju Srbije, pokazace naredni modeli (tek bi se u utorak usudio nesto preciznije reci). Posle toga usledila bi tri do cetiri dana sa jakim mrazevima i u vecini mesta dnevnim ispod nule ili oko nule, ali suvih kao barut! Vec za onaj tamo vikend modeli su jos juce poceli ucrtavati prelazak u pozitivu na 850mpa, i pomeranje ili bolje reci vracanje bloka tamo gde je i bio pre, pa mislim da ce ovaj zimski udarac tada i doziveti svoj kraj.. Daleko je to ali nesto mi govori da ce bas tako i biti..
Pre svega treba docekati Holly Cetvrtak!! ;D  ???

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #255 poslato: 06. Decembar 2010. u 00:32 »
Da, padavine su bolje ali videcemo, dok ne pocnu nece se znati kakve ce biti i koliko ce ih biti.

Nego jedno pitanje za iskusnije kolege.
Vidim da se u cetvrtak s pocetkom padavina pojavljuje i vetar severnog pravca, kako on moze uticati na temperaturu i padavine?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #256 poslato: 06. Decembar 2010. u 00:47 »
Vidim da se u cetvrtak s pocetkom padavina pojavljuje i vetar severnog pravca, kako on moze uticati na temperaturu i padavine?

Da, vjetar će biti sjeverozapadni, kao i uvijek kod frontova i jačih zahlađenja koja dolaze iz tog pravca.
Samo ću reći da je onaj obilni snijeg februara ove godine pao uz umjeren do jak sjeverozapadni vjetar. Crtalo se oko 30mm, toliko je i palo.
Ono što je važno je da nema košave. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #257 poslato: 06. Decembar 2010. u 00:52 »
Da, kosava prilicno kvari racun u modelima, kao da tu nesto nije uzeto u obzir.Ali zato vec istocni vetar ili juzni sasvim ne ometaju padavine... Ja uopste ne znam zasto je kosava toliko problematicna....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #258 poslato: 06. Decembar 2010. u 09:07 »
Jutros modeli konačno složniji što se tiče padavina..

 EC daje oko 15mm u noći četvrtak na petak,što je pomak jer je sinoć davao svega 6-7mm..

Dobar je i za zapadnije krajeve od nas,odakle će nam stizati padavine,crta Sarajevu oko 24mm

GFS je sličan,koji mm manje,ali je slabiji dosta nego u jučerašnjim izlazima,što je,iskreno,bilo i očekivano.

Zasad je i ARW upao u termin do četvrtka uveče,i sličan je GFS-ovom scenariju.

Još malo pa će izaći i NMM,pa ćemo videti kakvu on situaciju vidi.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #259 poslato: 06. Decembar 2010. u 10:37 »
ja kod mene iskreno rečeno od četvrtka ništa bitno po pitanju snega ne očekujem. Najvažnije je da hladan vazduh konačno probije do nas, a snegu se nadam u periodu posle četvrtka. Biće nešto valjda za mene i Gvozdena. Da prvi put izađemo i upoznamo se sa lepotom zimske idile. :)