Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156882 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #280 poslato: 06. Decembar 2010. u 16:16 »
Miloshe,vidim da se najbolje razumes u ove prognoze,pa jel bi mogao reci koliko ce otprilike kise pasti u Sapcu,Bogaticu i toj okolini u cetvrtak,i kolike su sanse za sneg?

Svi se mi jednako dobro razumijemo u ove prognoze, jedino što neko bolje, a neko slabije razumije sve te fizičke procese u atmosferi koji se ne mogu uvijek vidjeti i prepoznati na prognostičkim kartama. Jedan član foruma se po tome posebno ističe u zadnje vrijeme, sam će se prepoznati. :)

Što se tiče prognoze, na osnovu aktuelnog prognostičkog materijala, Mačva bi mogla da ima nešto manje padavina, nego npr. Beograd i južniji i istočniji dijelovi zemlje. Dakle, za sada bi to trebalo biti 10-15mm u četvrtak. Šanse za snijeg su velike, ali za neki veći sniježni pokrivač (>10cm) relativno male. Naravno, ovo su sve detalji u prognozama, i precizna količina padavina i visina snjega se ne mogu prognozirati ni par sati unaprijed. Ovo je samo na osnovu trenutnih prognoza.

@Ptprince, ponovo moram da branim članove foruma. Mislim da se Danijel-Daca nasmijao naglas kad je vidio ovakvu prognozu zato što ona nema apsolutno nikakvog utemljenja u prognostičkom materijalu. Naravno, takvoj prognozi nije mjesto u ovoj temi, već u "Svaštari" ili tako nekoj temi gdje izlažemo šaljive tekstove. Opet nisam prepoznao lošu namjeru. :) Ne treba biti previše strog.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #281 poslato: 06. Decembar 2010. u 16:22 »
A kisa?Hoce li padati u cetvrtak,ili u naredna 2 dana,jer evo sada promice.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #282 poslato: 06. Decembar 2010. u 16:32 »
Primecujem da su ljudi na ovom forumu jako nepoverljivi za modele sto se tice padavina.To ima svoj razlog nekada, a nekada i nema.Na primer, u ovoj situaciji za cetvrtak se vec sad moze videti kako ce se odvijati situacija i ja ne mislim da sad moze da bude nekih vecih promena u prognozi.Znam i za neke slucajeve koji su kontraprimeri, ali ih je jako, jako malo.

Vrlo lepo se vidi kakva ce biti situacija u cetvrtak i jasno je da ce hladni front primarnog ciklona nad severnom Evropom preci preko nas negde, od oko 13h na severu Vojvodine, pa do 21h na jugu Srbije.Pri tom ce se taj front zatalasati(orografija, jako trenje), pa se u prizemlju stvara novi mladi ciklon, nad juznim Jadranom koji ce se brzo ugasiti.No, prelaskom na istocni Balkan dolazi do njegove regeneracije i produbljivanja, tako da ce on tamo pa na dalje doziveti svoj puni razvoj, ali BEZ neposrednog uticaja na vreme kod nas.

Ono sto je bitno, je da sve padavine koje dobijemo nailaskom hladnog fronta i njegovim prolaskom ne mogu da potraju nesto mnogo dugo(duze od 6 sati).Jednostavno, zona padavina kod hladnog fronta je dosta uza nego kod toplog i iako su njegove padavine cesto burnije i intenzivnije ne verujem da ce biti nekog veceg pokrivaca od 5-10cm.(ne uracunavam toplotu tla i topljenje snega zbog toga)
Jedina sansa za produzenje padavina je da se cikloncic koji se nakratko formira u Jadranu, malo vise produbi, pa ipak ''uspori'' napredovanje hladnog fronta preko Srbije.

Radari ce nam svakako dati vrlo pouzdano koliko i do kad ce padavine trajati, ali ovde se ipak bavimo najcesce srednjerocnom prognozom.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #283 poslato: 06. Decembar 2010. u 16:46 »

@Ptprince, ponovo moram da branim članove foruma. Mislim da se Danijel-Daca nasmijao naglas kad je vidio ovakvu prognozu zato što ona nema apsolutno nikakvog utemljenja u prognostičkom materijalu. Naravno, takvoj prognozi nije mjesto u ovoj temi, već u "Svaštari" ili tako nekoj temi gdje izlažemo šaljive tekstove. Opet nisam prepoznao lošu namjeru. :) Ne treba biti previše strog.

Miloshe,objasnio si Ptprinceu,nemam sta da dodam!!!Ptprince,je popuno pogresno protumacio moj post,ali skroz na skroz!!! Izvinjavam se za off,nece se ponoviti!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #284 poslato: 06. Decembar 2010. u 16:52 »
I ja mislim da je smesno kako se ovi danasnji novinari ponasaju i da su to sto pisu cesto neke budalastine.Tako i ovaj isecak.Odakle njima ta informacija?
Da su pitali i jednog, jedinog sinopticara juce za prognozu, SIGURNO ne bi dobili ovakav odgovor.Naprosto sam siguran da bi znali ako ne za sigurno zahladjenje onda barem, ne bi isli tako daleko u prognosticki period.

Nego, oni su zeljni senzacionalizma i tiraza, a onda narodu pune glavu netacnim(neproverenim) informacijama.Lepo bi bilo da je nesto drugacije u pitanju.
Ipak sam prosto siguran da ce se ove novine obrukati po pitanju date prognoze!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #285 poslato: 06. Decembar 2010. u 17:39 »
Sad i GFS crta ciklon na sličnom položaju kao i EC u ponedjeljak:



Što se tiče četvrtka, nestao je sa karata onaj sekundarni ciklon nad Rumunijom, samim tim i padavine za četvrtak i petak su prepolovljene, crta se tek 10-ak mm za Beograd..


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #286 poslato: 06. Decembar 2010. u 19:04 »
Tek je sada neizvesno sta ce biti u cetvrtak. Manje padavina, zahladjenje dolazi malo ranije u odnosu na prosle izlaze ali do tada ce padavine uglavnom oslabiti. Dosta kise pre zahladjenja u celoj Srbiji.

Uskoro cemo otprilike znati gde ce i koliko biti padavina.
To cemo znati kad se napune radari :)

Izgleda ce ovako biti!   

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #287 poslato: 06. Decembar 2010. u 19:36 »
@Ptprince, ponovo moram da branim članove foruma. Mislim da se Danijel-Daca nasmijao naglas kad je vidio ovakvu prognozu zato što ona nema apsolutno nikakvog utemljenja u prognostičkom materijalu. Naravno, takvoj prognozi nije mjesto u ovoj temi, već u "Svaštari" ili tako nekoj temi gdje izlažemo šaljive tekstove. Opet nisam prepoznao lošu namjeru. :) Ne treba biti previše strog.

x2 od reči do reči
Dosta oštrih reči bez razloga.  :-\

Takođe mislim da će veći deo padavina u četvtak biti u obliku kiše pogotovo na severu. U četvrtak nas očekuje i zahlađenje koje će usloviti prelazak kiše u sneg. Sneg će brzo prestati nakon zahlađenja tako da je snežni pokrivač pod znakom pitanja. Od petka pa nadalje i do daljnjeg ledeni dani stim što za vikend postoje dobri izgledi da dođe do snežnih padavina u celoj Srbiji uz formiranje snežnog pokrivača.

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #288 poslato: 06. Decembar 2010. u 19:38 »
Nadam se da i nece biti nekih zatrpavanja kako neki najavljuju,malo je onih na ovom forumu koji stvarno vide sta se desava u Srbiji,a i cijelom regionu!U Bijeljini je oko 2000 ljudi evakuisano dosta njih po nekim skolama i kasarnama,i ko zna kada ce se vratiti svojim kucama,jer voda se skroz slabo povlaci,i slazem se sa ptprince da se svi najvijaci za jaku zimu smire,ipak ide zima,a ne ljeto... a najmanje 5-6 sela je pod vodom,samo na podrucju Bijeljine,a da ne govorim sire!!!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #289 poslato: 06. Decembar 2010. u 19:46 »
Ovde sad ulazimo u malo dublje eticke rasprave, kojima jednostavno nije mesto ovde.
Ja sam sto posto siguran da svi clanovi foruma saosecaju sa ljudima u nevolji i da nikad ne bi pozeleli da tim ljudima zivot bude jos tezi.(zbog loseg vremena)

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #290 poslato: 06. Decembar 2010. u 19:59 »
Navijanja svakako ima...
-3C...32C

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #291 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:00 »
Ma dajte,mora pasti ipak 10-ak cm snega...glavnina padavine stiže u 18Z terminu,a tad je već -5,-6°C po visini.

I padavina ima i u toku noći,a i nešto u petak u jutarnjim satima.

Najbolje će proći jugozapad Srbije definitivno.

Videćemo šta će EC reći..

EDIT:Ma EC je savršenstvo....jeste da je prilično toplije jedno dan-dva nakon ovog prodora u petak (inače poslednjih izlaza se vrlo nećka oko tog zatopljenja tamo u nedelju,npr. jutrošnji izlaz uopšte nije crtao),ali nakon toga 1045 Hpa konstantno na Atlantiku uz ciklonarnu aktivnost u Sredozemlju,što znači prava zima u Srbiji,hteli to neki ili ne.

Ne možemo mi zbog ovoga ili onoga sad da odlažemo zimu...ako je raspored baričkih sistema takav da od petka nastupi zima,mi tu ništa ne možemo.

Zima je još odavno trebala da udari..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #292 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:08 »
ne vredi tu nikakva etika, ni saosecanje, vreme ce biti kakvo ce biti...!

ali bilo bi dobro da se u medijima, a narocito na ovom forumu, to ipak jasnije napise -
/ono kao: sta pretpostavljamo, sta znamo, sta ne znamo, sta je moguce, sta je opasno, itd./

citam ovakve ujdurme vec par godina na ovom forumu i svaki put kad neki 'navijac' napise "odlican izlaz" - ja se najezim, a kad krene rasprava uz gomilu strucnih termina - tek onda sam sigurna da - nista nije sigurno...

ali volim da citam te sve vase komentare, posto ih vec odavno 'dekodiram' na svoj nacin -
/dakle, please, samo nastavite, a posle cemo da lupamo packe onima koji nisu bili u pravu/

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #293 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:16 »
Po trenutnim kartama 10cm i vise, moze pasti jedino na planinama. Do 5cm snega u nizim predelima je jos ok ocekivati ali 10cm  :-\ Jedino ce na jugozapadu biti vise padavina tako da su tamo nabolji uslovi za formiranje veceg sneznog pokrivaca.
Ovo ne mora nista da znaci, mozda ce vec sutra modeli pokazivati drugacije.
Ja ne ocekujem nista narocito kod mene i u celoj Vojvodini, mozda par cm snega i to je to. Za vikend je vec drugacije...ali da ipak jos malo sacekam.


Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #294 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:21 »
Za vikend u Vojvodini pretoplo za sneg.Po EC-u naravno!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #295 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:27 »
Ima u četvrtak na jugozapadu da padne temperatura sa 20 na -1   :lmao:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #296 poslato: 06. Decembar 2010. u 20:31 »
Očekivao sam da EC bude topliji na meteogramu,ali ga stvarno pretera..

Neuobičajeno za njega da ovako luta..ali baš baš luta zadnja 2 dana.

Smanjio naravno malo padavine za četvrtak,i to je još i pretoplo za sneg.

Ali ,ja ne marim,10-ak cm će pasti sigurno,pa crtao on i kišu na 10°C,svejedno.  :) :)

I ono što mi je još čudnije,tamo za 7-8 dana imamo ciklon u južnom Jadranu,a jedva da ima ikakvih padavina.

EDIT:6Z ARW siguran u 10-ak cm snega.

Videćemo šta će reći NMM i ETA.

EDIT:I da ne zaboravim još jednu stvar...ovakvi prodori sa severozapada često znaju da iznenade...imajte to na umu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #297 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:37 »
Zašto su se svi oćutali  :?:

Izašla ETA,samo jedino za Kraljevo nije još  :-\ :-\

Za Požegu daje oko 15mm čistog snega,nije loše.

Čekamo 12Z NMM.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #298 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:39 »
mozes mi dati link za ETA kde to vidis ?

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #299 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:43 »
Kakva je situacija za Sabac, moze mi neko reci, sto se tice snega?
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.