Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156898 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #300 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:48 »
mozes mi dati link za ETA kde to vidis ?

Evo imaš ovde i za Skopje: ;)

http://www.hidmet.gov.rs/latin/prognoza/meteogram.php

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #301 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:50 »
Eta daje on sto i vec skoro sigurno znamo.Dok tem. padne na severu ce padavine vec skoro prestati.Tesko da bilo kakav snezni pokrivac mi u Vojvodini mozemo ocekivati.Juznije od Beograda je to dosta bolje.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #302 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:54 »
EC je poblesavio par zadnjih dana..
U koliko tacno, tj otprilike izlazi NMM Kimey brate mooj?

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #303 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:56 »
Danas je tek ponedeljak do cetvrtka popodne sve je u igri, ne gubi nadu prerano je,stize zima. Kada bi gledali prognoze svih okolnih zemalja nista nam ne bi bilo jasno, neka se neko pozabavi tim kakvo vreme narednih dana ocekuje Rumunija, BiH, Madjarska, Slovacka, Austrija,Hrvatska, svaka razlicito prognozira, i te razlike su ogromne a po ovim kako vi nazivate izlazima bas i u tim zemljama trebalo bi da bude hladnoce i snega, ne znam sve manje mislim da mozete ista toliko u napred da predvidite.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #304 poslato: 06. Decembar 2010. u 22:03 »
NMM uzasan.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #305 poslato: 06. Decembar 2010. u 22:12 »
NMM uzasan.

Jeste,slabiji je nego jutros,ali dobro,biće bolje  :) ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #306 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:04 »
iskustvo nas uci da prilikom ovako izraženih hladnih frontova iz pravca NW u severnoj vojvodini nemamo čemu da se nadamo, vetar brzo "oduva" oblake, južna vojvodina možda dobije malo snega, ali zato verujem da će se u centralnoj srbiji dobro zabeleti.za vikend će biti zanimljivo, a posebno početkom sledeće nedelje. EC meteogrami od večeras su nelogični što se tiče tmax kada se uporedi sa t na 850hpa. nemamo mi situaciju kakva se crta na tim meteogramima recimo za bečej, da ujutru bude -3 sa snegom, pa onda +3 sakišom u podne, a popodne +6

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #307 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:16 »
A to se crta neko blaze otopljenje u nedelju i pocetkom naredne nedelje ili ja to grasim citajuci vase komentare gresim?   :rofl:

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #308 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:20 »
Novi GFS je odlican, nema sto. Za noc izmedju cetvrka i petka daje snijeg sve do mora. Steta sto nisam kuci da to pratim, vjerovatno ce se u kotor izrucit grdilo padavina u samom tom prsjeku kad pocnu da pucaju gromovi. No valjda padne kolko i u Bg  :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #309 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:34 »
18Z sličan prethodniku što se tiče noći četvrtak na petak.

Ima i lepog snega u nedelju i ponedeljak.

Nakon toga,ukinuo ciklon kod Otranta i vratu suvu ledaru.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #310 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:43 »
Bilo je lijepo dok se crtao snijeg, ali ima nečega i u toj suvoj hladnoći.
Važno je nigdje neće biti obilnih padavina i da će se vrlo vjerovatno poplave smiriti svuda u regionu.  :)

A mi snjegoljupci, čekamo neku drugu priliku, možda već za vikend, vidjećemo...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #311 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:45 »
Bilo je lijepo dok se crtao snijeg, ali ima nečega i u toj suvoj hladnoći.
Važno je nigdje neće biti obilnih padavina i da će se vrlo vjerovatno poplave smiriti svuda u regionu.  :)

A mi snjegoljupci, čekamo neku drugu priliku, možda već za vikend, vidjećemo...

Nisam hteo da saljem svoj post jer se u potpunosti slaze sa tvojim pa da ne budu dva ista..:)


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #312 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:57 »
I dalje imajte na umu da će se to menjati sve do četvrtka sredinom dana..ma kakvi ,kad videh ovo sada,čoveku vredi samo gledati radar.  :o

U Rijeci danas palo preko 120mm,to je 3X više nego što je bilo koji model video
  :o :o :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #313 poslato: 06. Decembar 2010. u 23:58 »
Inace, izgleda sam pronasao uzrok teksta iz ''Kurira''.Vrlo je moguce da je ova informacija ''pogresno'' protumacena.

Obilniji sneg u Srbiji tek od 11. decembra, toplo već od 15.

Naredne dve nedelje smenjivaće se oblačnost, kiša i sneg, a maksimalne dnevne temperature biće od tri do 18 stepeni. Od 11. do 15. decembra snežne padavine se očekuju i u nižim predelima, pa je moguće formiranje snežnog pokrivača, kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu. Već posle 15. decembra treba očekivati toplije vreme.

- I danas i sutra, i od 6. do 10. decembra može da bude toplije. Ujutro će biti od dva do osam stepeni, a maksimalna dnevna temperatura biće 10 do 18 stepeni. U višim delovima može doći i do kratkotrajnog snega. Ostali dani će biti hladniji, jutarnja temperatura će biti od minus jedan do tri, a dnevna od tri do 10 stepeni - kaže Nedeljko Todorović, meteorolog RHMZ.

Izvor: www.blic.rs

Ja vrlo cenim Nedeljkove prognoze, puno puta sam ga slusao na tv-u i mislim da on ovo nije uludo rekao.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #314 poslato: 07. Decembar 2010. u 00:08 »
Sutra taj interesantni period konačno ulazi u 72h, tako da ćemo na osnovu NMM-WRF-a moći da makar malo preciznije predvidimo situaciju za četvrtak. Do tada, laku noć... :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #315 poslato: 07. Decembar 2010. u 08:36 »
Jutros još malo slabiji modeli za noć četvrtak na petak (ETA,ARW),dok je GFS i dalje konstantan,samo je najjače padavina pomerio malo zapadnije.

EC je opet povećao malo padavine.

I GFS i EC,pa i ETA daju padavine u subotu,nedelju i ponedeljak.S tim što je EC naravno pretopao,ali je verovatno opet glavni izlaz zabrazdio,pošto su sinoć EC ensi bili znatno hladniji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #316 poslato: 07. Decembar 2010. u 08:48 »
Nikako da izađe novi NMM-WRF, pa da konačno znamo na čemu smo. Ovako se neizvjesnost produžuje...
Ako se nastavi trend koji je krenuo od juče ujutru na modelima, sa ublažavanjem padavina i ublažavanjem zahlađenja, sve su veće šanse da ćemo dobiti samo kratkotrajnu kišu u četvrtak, nakon koje stiže zahlađenje. Šteta što nije izašao i NMM da ovo potvrdi ili demantuje, ali takvo je stanje na kartama GFS-a i EC-a.
Izvinjavam se svim snjegoljupcima što sam toliko često pominjao snijeg za četvrtak prethodnih dana, ali sam isto tako naglašavao da to pričam samo na osnovu trenutnih izlaza modela. A mnogo puta u prošlosti smo se uvjerili da oni nisu baš toliko precizni za period poslije 72h.
Ono što su svi globalni modeli odlično predvidjeli ovoga puta, i to dosta unaprijed, je da nam stiže velika promjena vremena, osjetno zahlađenje. I zbog toga im svaka čast, jer to je ono što se traži od njih.  :) A koliko će tačno biti padavina i gdje, kako će se kretati temperature iz sata u sat, i gdje može da padne snijeg a gdje ne, to je već posao modela sa znatno boljom rezolucijom, koji obično rade samo naredna 72h ili 96h.
Zato obično kad taj interesantni period uđe u taj termin, više ni ne gledam globalne modele...

Ostaje da vidimo šta će nam donijeti ova situacija što se crta već za vikend. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #317 poslato: 07. Decembar 2010. u 09:55 »
@Ptprince, ponovo moram da branim članove foruma. Mislim da se Danijel-Daca nasmijao naglas kad je vidio ovakvu prognozu zato što ona nema apsolutno nikakvog utemljenja u prognostičkom materijalu. Naravno, takvoj prognozi nije mjesto u ovoj temi, već u "Svaštari" ili tako nekoj temi gdje izlažemo šaljive tekstove. Opet nisam prepoznao lošu namjeru. :) Ne treba biti previše strog.

Miloshe,objasnio si Ptprinceu,nemam sta da dodam!!!Ptprince,je popuno pogresno protumacio moj post,ali skroz na skroz!!! Izvinjavam se za off,nece se ponoviti!

Možda sam zaista bio preoštar, ali nije lepo smejati se drugima. Svi znamo da ne postoje apsolutno sigurne prognoze. I svi mi znamo da su novinari čudna sorta, da prvi lupe i uvek ostanu živi. Hajde samo da budemo bolji od njih, i da razumemo 'šta je pisac hteo da kaže', umesto da odmah upiremo prstom i da se smejemo neznamnijačemu.

Izvini, Daco, za moj preoštar start. Da sam fudbalski sudija, od mene bi dobio neopravdan žuti karton, a ja po džepu za preoštro suđenje.

Ipak, klonimo se podsmešljivih komentara prognoza, kakve god da su. Naročito zbog toga što se pojedini izlazi koncepcijski menjaju iz izlaza u izlaz, pa su procene 'tipa 'danas jedno, sutra drugo' vrlo nezahvalne i nezgodne za tumačenje. Kad se odigra vreme u tom periodu, možemo da se bavimo analizom minulog događaja i da eventualno zaključimo gde je bila greška, ukoliko je do nje došlo.

Inace, izgleda sam pronasao uzrok teksta iz ''Kurira''.Vrlo je moguce da je ova informacija ''pogresno'' protumacena.

Obilniji sneg u Srbiji tek od 11. decembra, toplo već od 15.

...

Ja vrlo cenim Nedeljkove prognoze, puno puta sam ga slusao na tv-u i mislim da on ovo nije uludo rekao.

Naravno. Hvala na asistenciji, kolega!

Ako se nastavi trend koji je krenuo od juče ujutru na modelima, sa ublažavanjem padavina i ublažavanjem zahlađenja, sve su veće šanse da ćemo dobiti samo kratkotrajnu kišu u četvrtak, nakon koje stiže zahlađenje. Šteta što nije izašao i NMM da ovo potvrdi ili demantuje, ali takvo je stanje na kartama GFS-a i EC-a.

Tako to ide sa modelima. Počnu sa drastičnim promenama, pa se sve to malo 'poravna' dok dođe vreme ostvarivanja.

Ono što su svi globalni modeli odlično predvidjeli ovoga puta, i to dosta unaprijed, je da nam stiže velika promjena vremena, osjetno zahlađenje. I zbog toga im svaka čast, jer to je ono što se traži od njih.  :) A koliko će tačno biti padavina i gdje, kako će se kretati temperature iz sata u sat, i gdje može da padne snijeg a gdje ne, to je već posao modela sa znatno boljom rezolucijom, koji obično rade samo naredna 72h ili 96h.

Odlično razmišljanje, kolega! Najzad, drastične promene se lako vide, a sve suptilnije od toga su 'varke', pa ko se primi, primio se.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #318 poslato: 07. Decembar 2010. u 10:18 »
cini mi se da je NMM   najobjektivni upogledu davanja prognoza,to sam dao primjetiti na osnovu proslih prognoza.sad ostaje da vidimo sta ce biti,i koji ce od modela biti upravu,mislim najblizi tome "upravu".

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #319 poslato: 07. Decembar 2010. u 10:39 »
Nedelja ce izvisiti temperaturno od ostalih dana...