Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156922 puta)

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #320 poslato: 07. Decembar 2010. u 11:47 »
Ogromne razlike kod dva globalna modela...! Ja ne smem cak ni za vikend bilo sta reci... a to je samo eto nekih 5 dana unapred. Ko sme bilo sta konkretno reci, ja mu dizem kapu:

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #321 poslato: 07. Decembar 2010. u 12:29 »
ECM dublji ciklon, zbog toga verovatno i ozbiljnije otoljenje kod njega

Dok GFS



Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #322 poslato: 07. Decembar 2010. u 13:00 »
Izgleda da cemo imati temperature u blagom plusu za vikend, a nakon toga od ponedeljka debeo minus cele sledece nedelje kako sada stoje stvari. Naravno sve je to daleko i to ce se jos menjati.  :selam:

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #323 poslato: 07. Decembar 2010. u 14:50 »
Inace, izgleda sam pronasao uzrok teksta iz ''Kurira''.Vrlo je moguce da je ova informacija ''pogresno'' protumacena.

Obilniji sneg u Srbiji tek od 11. decembra, toplo već od 15.

Naredne dve nedelje smenjivaće se oblačnost, kiša i sneg, a maksimalne dnevne temperature biće od tri do 18 stepeni. Od 11. do 15. decembra snežne padavine se očekuju i u nižim predelima, pa je moguće formiranje snežnog pokrivača, kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu. Već posle 15. decembra treba očekivati toplije vreme.

- I danas i sutra, i od 6. do 10. decembra može da bude toplije. Ujutro će biti od dva do osam stepeni, a maksimalna dnevna temperatura biće 10 do 18 stepeni. U višim delovima može doći i do kratkotrajnog snega. Ostali dani će biti hladniji, jutarnja temperatura će biti od minus jedan do tri, a dnevna od tri do 10 stepeni - kaže Nedeljko Todorović, meteorolog RHMZ.

Izvor: www.blic.rs

Ja vrlo cenim Nedeljkove prognoze, puno puta sam ga slusao na tv-u i mislim da on ovo nije uludo rekao.

Slažem se da u ovakvim situacijama prednost treba dati meteorologu, a ne modelu.
Ali slažem se i sa konstatacijom komšije gencica da je vrlo verovatno da je vest pogrešno protumačena. Vrlo je moguće da je Nedeljko Todorović rekao "toplije vreme od 15.12" što nie isto što i "toplo od 15.12".
Vratiće se magle u London!

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 277
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #324 poslato: 07. Decembar 2010. u 15:27 »
Pozdrav ljudi,sta mislite o kolicini snega na kopaoniku za 11 decembar,meni se cini da ce ga biti oko 25 cm.Za nis mi se cini da ce ga biti oko 10 cm

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #325 poslato: 07. Decembar 2010. u 16:20 »
Pozdrav ljudi,sta mislite o kolicini snega na kopaoniku za 11 decembar,meni se cini da ce ga biti oko 25 cm.Za nis mi se cini da ce ga biti oko 10 cm

Pozdrav za novog člana.
Eno te i na Infokopu sa istim pitanjem :).
Imas na Infokopu link ka snowforecastu koji prati izlaze iz GFS-a i daje prognoziranu visinu snega u centimetrima. Inače, mislim da će na Kopaoniku i tokom petka biti padavina do sredine dana, ali sumnjam da će dostići do subote visinu od 25 cm. Iskreno, nadam se da hoće, pošto ću ja gore biti od nedelje, pa me Kopaonik živo zanima. Do ponedeljka je verovatno da ce biti oko 25 cm snega, ako se ostvare prognoze o snegu za vikend. Na kraju krajeva tu su i topovi za veštački sneg, valjda će raditi Karaman Greben za vikend.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #326 poslato: 07. Decembar 2010. u 16:50 »
WRF-NMM je izašao sa malim zakašnjenjem. Kišu u četvrtak gotovo da ni ne crta, ili veoma male količine. Uveče bi trebalo da bude svuda snijega za vrijeme prolaska fronta, ali to ne bi potrajalo previše, i temperature bi ostale u plusu. U takvim okolnostima, teško je govoriti o eventualnom sniježnom pokrivaču. Vidjećemo šta će reći večerašnji izlaz.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #327 poslato: 07. Decembar 2010. u 17:13 »
Pa dobro sad,moguce je da ce temperatura otici u minus...a za sada za padavine se neobecava mnogo...

    

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #328 poslato: 07. Decembar 2010. u 17:17 »
Bitno je da ne zaboravimo ono sto je sustina, a to je da ipak nailazi intenzivan front i da ce imati izrazene karakteristike hladnog fronta.
Temperatura po visini jako brzo pada, a isto tako i u prizemlju, tako da je realno ocekivati sneg.Padavina ce biti ocigledno, sto je bitan preduslov.Pozitivne temperature? Hm.

Jeste da se pred nailazak fronta stari vazduh ugreje do besvesti, ali sve ce to biti oduvano ovakvim frontom.

Dakle, iako je mnogopostovani wrf dao svoje vidjenje treba ga uobliciti.Ja licno mislim da ce vrlo brzo posle pocetka snega temperatura pasti na pozitivnu nulu.Od daljeg intenziteta ce zavisiti da li ce temperatura otici ispod ledista.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #329 poslato: 07. Decembar 2010. u 18:33 »
uzas!
cak je i rhmz danas stavio upozorenje za olujni sz vetar u cetvrtak i petak -
/retko to rade/

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #330 poslato: 07. Decembar 2010. u 18:49 »
Kod mene modeli prognoziraju malo vise padavina, moze se desiti da padne i 10cm snega. Gencicu cestitam na 1000-toj poruci :super:

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #331 poslato: 07. Decembar 2010. u 18:50 »
УТОРАК: 07.12.2010. У 14 САТИ
У ЧЕТВРТАК ОД СРЕДИНЕ ДАНА И У ПЕТАК ДУВАЋЕ ЈАК И ОЛУЈНИ СЕВЕРОЗАПАДНИ ВЕТАР СА УДАРИМА И ПРЕКО 17м/с.ТЕМПЕРАТУРА У ОСЕТНОМ ПАДУ, 10 ДО 15 СТЕПЕНИ.

Uzasno mrzim vetar... :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang: :bang:


Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #332 poslato: 07. Decembar 2010. u 18:58 »
Sad sam citao na Pinku prognozu i tamo ozbiljniji sneg najavljuju od ponedeljka,dok su za vikend male sanse za sneg.

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #333 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:21 »
Ipak, gledajuci sve prognoze iz Srbije,a i regina,slabe su sanse za neki snjezni pokrivac,prema najavama bice snijega u cetvrtak navece,mozda se on i formira ali gledajuci temperature koje ce se kretati od 0 do 5 u petak i subotu,a nedjelja i preko pet,tako da nista od nase hladnoce,volio bi da grijesim,al vremenske prognoze sa raznih tv programa iz regiona tako mi djeluju....

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #334 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:29 »
@ Gencicu prvo da ti cestitam na hiljaditom postu, svaka cast.  :super:

Drugo, kako da pogledam kolika je prognozirana vlaznost vazduha u nekom trenutku i koji model da pratim tu?
Iskusnije kolege je pominju kao bitnu stavku kod kolicine padavina, moram da budem u toku.  ;)

Evo RTS najavi sneg do subote u juznim predelima i Tmax 0C, kod njih ima vise sanse za snezni pokrivac.

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #335 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:39 »
mozda nas snijeg iznenadi u cetvrtak u jutarnjim satima...ili mozda zakasni u petak navece...,ali najvjerovatnije nece ga biti vise od 10 cm.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #336 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:40 »
Odlično pitanje ciklon. ;) Mislim da ne postoji model koji na prognostičkim kartama izbacuje neko "polje relativne vlažnosti u prizemnom sloju".
O relativnoj vlažnosti zaključujemo na osnovu prognozirane temperature u prizemlju i prognozirane temperature tačke rose (dew point). Naime, što su ove dvije veličine bliže jedna drugoj, relativna vlažnost je veća. Ukoliko su jednake, relativna vlažnost je 100%.
Što se tiče relativne vlažnosti na visini, ona se najbolje može vidjeti na emagramima (vertikalni presjek neke oblasti).
Evo kako npr. WRF-NMM vidi četvrtak veče. Isprekidana linija predstavlja tačku rose, a puna temperaturu:



Primijetićete da je gotovo od vrha oblačnosti pa do prizenmog sloja relativna vlažnost 100%, dok ćemo neposredno uz zemljinu površinu imati između 90 i 100%. Znači, padavine će moći da neometano dolaze do tla u tom terminu.

Kod košavskih situacija se obično javlja sloj suvljeg i toplijeg vazduha na nekoj visini, kojeg modeli obično ublaže ili ne vide, i to je glavni razlog što u tim situacijama imamo manje padavina od očekivanih.

Što se tiče prognoze za četvrtak, čekam WRF 12Z.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #337 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:51 »
Da,da interesantno je to što se tiče veze vlažnosti i padavina.

I da,hvala Miloše na objašnjenju.

Kod GFS-a ništa novo ni u 12Z izlazu,sve po starom.

I WRF-ARW je manje više sličan GFS-u..

ETA isto slična.

Čekamo EC,NMM...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #338 poslato: 07. Decembar 2010. u 19:58 »
Eh da i EC se priklonio GFS-u u temperaturnom smislu tamo u nedelju i ponedeljak,tj. ublažio je otopljenje na visini.
« Poslednja izmena: 07. Decembar 2010. u 20:10 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #339 poslato: 07. Decembar 2010. u 20:07 »
Prava zima u celoj Srbiji od 15-20 decembra!