Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156889 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #460 poslato: 11. Decembar 2010. u 04:35 »
Po najnovijem izlazu GFS 18z U Novom Sadu počev od subote posle podne sneg će povremeno padati do utorka. Koji preokret.  :o
U nedelju i ponedeljak se maltene očekuje neprekidan slab sneg. Sad mi tek ništa nije jasno, ali lepo izgleda.  ;)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #461 poslato: 11. Decembar 2010. u 09:52 »
Koliko su modeli sigurni u ono što prognoyiraju čak i u naredna 24 sata prikazuju dva uzastopna GFS izlaza za Novi Sad. Neću komentarisati razlika je ogromna.

GFS18Z


Uploaded with ImageShack.us

GFS00Z


Uploaded with ImageShack.us


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #462 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:09 »
da ali su sve više složni oko toga da nam od 19.decembra hladan vaduh opet beži za malo prema severu i nama donosi dosadno decembarsko vreme

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #463 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:31 »
da ali su sve više složni oko toga da nam od 19.decembra hladan vaduh opet beži za malo prema severu i nama donosi dosadno decembarsko vreme
Na zalost da...no treba pratiti tendenciju ali vrlo lako bi moglo biti za katolicke praznike da otopli!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #464 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:36 »
Sve je to još daleko, ali moram naglasiti da modeli otopljenje namirišu i do 10 dana unaprijed.
Bojim se da su sve manje šanse da vidimo neki ozbiljniji snijeg do tada...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #465 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:41 »
Na zalost da...no treba pratiti tendenciju ali vrlo lako bi moglo biti za katolicke praznike da otopli!

Sada je vec dosta izvesno da nas hladnoca napusta odmah posle narednog vikenda. Imacemo toplije vreme sve do nove godine izgleda. Sto se tice sneznih padavina, zanimljiv GFS 6z, Vojvodina bi imala snezni pokrivac do utorka oko 8-9 cm (pitanje je koliko ce se istopiti u nedelju) a juzna srbija bi ozbiljnije (koliko toliko) padavine imala tek kada one u Vojvodini oslabe.. Zanimljivo.. Videcemo kako ce to sve izaci..

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #466 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:47 »
Freeze GFS06Z tek izlazi, videćemo da li ima promena, pogotovo za priliv toplijeg vazduha za nedelju dana. Kao što su ostali primetili to se crta već više izlaza uzastopno. Za sada sam suzdržan , ali ako ovakvi izlazi nastave možemo opušteno početi da najavljujemo osetno toplije vreme.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #467 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:52 »
Ako se obistine trenutni izlazi, koliko to toplije znaci u brojevima?
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #468 poslato: 11. Decembar 2010. u 10:55 »
Ako se obistine trenutni izlazi, koliko to toplije znaci u brojevima?

Eh polako druže, nije još sigurno ni da će ga biti, a kamoli da se znaju brojke. To je samo tendencija.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #469 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:03 »
Nisam hteo ovaj post jos da pisem  ali kad je Boce vec naceo temu iznecu i svoje misljenje.

Vec par dana se mirise to otopljenje koje ce nam se sasvim sigurno dogoditi krajem druge dekade ili pocetkom trece. Modeli retko tu grese.
Visok vazdusni pritisak nad Atlantikom ce biti suvise zapadno a oko Britanije i Skandinavije dominirace nizak pritisak i verovatno serija ciklona, u toj situaciji kod nas tesko da moze da se odrzi niska temperatura.
Dobili bi topliji vazduh (niko ne zna koliko topliji) i sanse za sneg ne bi postojale u tim uslovima.

Uzmimo u obzir da se tako narusena situacija tesko vraca u prethodno stanje tj. uspostavljanje visokog vazdusnog pritiska iznad zapadne i severozapadne Evrope na eventualno sledeci hladan talas i sneg bi pricekali u najboljim uslovima nedelju dana.
E sad, ako opet uzmemo u obzir kolicinu padavina koju smo "potrosili" u ovom mesecu a sigurno ce nas pogoditi i neki ciklon kad otopli i doneti lepu kisu dodje se do zakljucka da u ovom mesecu samo neko cudo moze da nam donese pristojan (>5cm) snezni pokrivac.

Voleo bih da gresim kao i kolege koji su pre mene konstatovali ovakvu situaciju ali mislim da nas ceka bas ovakav scenario.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #470 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:04 »
I dalje se GFS drzi svog scenarija gde nema mesta nekom posebnom otopljenju.Sutre sredinom dana u ovom delu Vojvodine max tem. 0-1 stepen dok EC daje tem. od 5-7 stepeni.Ipak su to velike razlike za samo 24 sata,pogotovo sto cemo do sutra popodne biti prekriveni oblacima.Banat bi mogao imati malo vise snega od ostatka Vojvodine ali daleko je to od nekih ozbiljnijih padavina.Utorak i sreda mogu biti zanimljivi jer neke varijante daju ulazak ciklona u jadran i njegovo probljenje sto moze doneti malo ozbiljnije padavine.Nesto slicno vidi i EC ali ipak malo previse juzno.Od sledeceg vikenda tem. u porastu jer kad tako nesto modeli nanjuse tako i bude.
Edit:06z jos losiji sto se tice naredne nedelje.Centar ciklone preko juzne Italije odlazi jos juznije i po ovom izlazu sneg je upitan i u centralnim a narocito u severnim krajevima Srbije.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #471 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:10 »
I dalje se GFS drzi svog scenarija gde nema mesta nekom posebnom otopljenju.Sutre sredinom dana u ovom delu Vojvodine max tem. 0-1 stepen dok EC daje tem. od 5-7 stepeni.Ipak su to velike razlike za samo 24 sata,pogotovo sto ce mo do sutra popodne biti prekriveni oblacima.
Bas tako. 24h je u pitanju a EC i GFS nikako da se "dogovore" za sutrasnju temperaturu.
GFS 1C, EC 6C, ogromna razlika! Mada se ja ni ne nadam nekim padavinama danas pa mi ta razlika i nije toliko bitna...


Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #472 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:18 »
Za kasnije 06z ipak ima bolju tendenciju.Centar ciklone iznad  Skandinavije koji razbije blok sada dosta slabiji i sa boljom ptanjom a samim tim i bolji po nas.
Na kraju u subou Djenovski ciklon i posojaniji blok nad Atlantikom.Videcemo sledece izlaze ali dobro je sto se model premislja.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #473 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:31 »
Kada je neko rekao,da ce Beograd dobiti vise sneg od Macve u cetvrtak uvece,opasno je se prevario.Ne mogu sad da trazim ko je to rekao ali je pogresio pa se tako i sad nadam da ce te i sada pogresiti sto se tice kolicine snega danas i narednih dana!A za otopljenje je jos rano...jos nije ni zahladilo kako treba.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #474 poslato: 11. Decembar 2010. u 11:59 »
Freeze GFS06Z tek izlazi, videćemo da li ima promena, pogotovo za priliv toplijeg vazduha za nedelju dana. Kao što su ostali primetili to se crta već više izlaza uzastopno. Za sada sam suzdržan , ali ako ovakvi izlazi nastave možemo opušteno početi da najavljujemo osetno toplije vreme.

Pardon, lapsus komentarisao sam 00z.
Ipak nisam mnogo pogresio 06z je ostavio slican scenario, a ensi govore da je otopljenje jos izvesnije..
Kakvo smo vreme imali prosle godine u ovo vreme i neko naredno takvo cemo imati i ove(uz mnogo manje snega nego prosle godine u ovo vreme.. A za posle katulickih blagdana i Nove, samo Bastardi zna sta nas ceka.. :D

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #475 poslato: 11. Decembar 2010. u 12:23 »
A za otopljenje je jos rano...jos nije ni zahladilo kako treba.

Slazem se! Jos je sve to daleko.

I ako bude otopljenja (moguce je naravno), jos nista ne znamo kakvo ce biti, mozda 5C, mozda 10C...a mozda samo par stepeni toplije.

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #476 poslato: 11. Decembar 2010. u 12:24 »
E pa sto se tice otopljenja posle 20og,ako ga bude bilo..
Nadam se da nece uticati na moj pogled na sneg..
Tada cu biti na Zlatiboru,i ako tada tamo ne bude bilo snega,onda je ova godina propala nacisto po pitanju sneznih padavina i sneznog pokrivaca...

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #477 poslato: 11. Decembar 2010. u 12:38 »
I ja se nadam da nece Stefane, ali prosle godine su u to vreme bez snega ostale planine kao sto su Kopaonik, Jahorina, cak sam i ja odlozio zimovanje na Durmitoru, a to je jedna od najsneznijih planina na Balkanu. . . Jugo zna da bude nemilosrdan, pogotovo na Zlatiboru, a i inace prema istocnim i juznim Dinaridima. . .
Ali necemo sada o tome, em sto je dosta daleko, em sto to vecina nas ne zeli, i ja se nadam da ces imati snega na Zlatiboru. . .   :)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #478 poslato: 11. Decembar 2010. u 12:52 »
Nisam hteo ovaj post jos da pisem  ali kad je Boce vec naceo temu iznecu i svoje misljenje.

Vec par dana se mirise to otopljenje koje ce nam se sasvim sigurno dogoditi krajem druge dekade ili pocetkom trece. Modeli retko tu grese.
Visok vazdusni pritisak nad Atlantikom ce biti suvise zapadno a oko Britanije i Skandinavije dominirace nizak pritisak i verovatno serija ciklona, u toj situaciji kod nas tesko da moze da se odrzi niska temperatura.
Dobili bi topliji vazduh (niko ne zna koliko topliji) i sanse za sneg ne bi postojale u tim uslovima.

Uzmimo u obzir da se tako narusena situacija tesko vraca u prethodno stanje tj. uspostavljanje visokog vazdusnog pritiska iznad zapadne i severozapadne Evrope na eventualno sledeci hladan talas i sneg bi pricekali u najboljim uslovima nedelju dana.
E sad, ako opet uzmemo u obzir kolicinu padavina koju smo "potrosili" u ovom mesecu a sigurno ce nas pogoditi i neki ciklon kad otopli i doneti lepu kisu dodje se do zakljucka da u ovom mesecu samo neko cudo moze da nam donese pristojan (>5cm) snezni pokrivac.

Voleo bih da gresim kao i kolege koji su pre mene konstatovali ovakvu situaciju ali mislim da nas ceka bas ovakav scenario.

Uglavnom se slazem.

Jesmo jos prilicno daleko, ali je ocigledno da prosek ansambla ide na gore.Glavni modeli vide taj porast temperature i povlacenje anticiklona ka Grenlandu.Isto tako sa istoka nema nikakvog anticiklona koji bi nas uzeo pod svoje i dao suvu zimu i inverziju, tako da je vrlo realni sled da iduce sedmice opet dobijemo ciklone i padavine.

Jedino sto se ne slazem je da se anticiklon nece vratiti na staro mesto.Ima izgleda i za tako nesto, cini mi se.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #479 poslato: 11. Decembar 2010. u 13:08 »
Jedino sto se ne slazem je da se anticiklon nece vratiti na staro mesto.Ima izgleda i za tako nesto, cini mi se.

Bas tako.
Ja nisam hteo da komentarisem taj detalj jer mi je nekako to suvise brzo ali postoji mogucnost da se samo posle par dana uspostavi opet anticiklon nad istocnim Atlantikom.