Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156837 puta)

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #520 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:00 »
 ^^tako je.visinski cikloni su definitivno najveca nepoznanica za prognosticare. nadam se lepoj sneznoj nedelji a od vikenda-videcemo

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #521 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:06 »
Slazem se Marko sa tobom, a Ciklonu moram da skrenem paznju da se previse bavi onim sto ce da bude i donosi zakljucke za period duzi od 10 dana,pravi prognosticar se ne usudjuje reci ni sta ce biti 5.dana od danas a on vec izvede zakljucak do Januara meseca.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #522 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:13 »
Inace otopljenje od vikenda po meni 100% sigurno, bez sanse da se hladan vazduh zadrzi iznad nas.
Za ljubitelje zime to je veoma losa vest jer posle aktiviranja Atlantika nema brzog povratka hladnoci na nasim prostorima.

Da samo podsetim na proslu godinu kada smo na povratak zime cekali mesec dana, dugih mesec dana. Jeste bila zima koju cemo pamtiti ali daleko od toga da je bila hladna i duga zima.

Pa valjda necemo toliko dugo da cekamo nemora da znaci da ce biti kako prosle zime, mozda vec oko nove godine dobijemo novo zahladjenje a mozda i pre, videcemo...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #523 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:18 »
^^
Moram reci da uvazeni clan ciklon ima vec dosta iskustva i ispracenih modela u svom zivotu, tako da treba slusati njegove reci.Ako se nekad i prepozna subjektivnost u prognozama, treba oprostiti svima nama snegoljupcima.

Ovo sto je on rekao o, vec mozemo reci predstojecem otopljenju, je trend koji postoji vec odavno.Zato ne treba biti nerealan, a to ciklon sigurno nije.Isto tako je on jako puno u pravu za ponovno uspostavljanje anticiklona zapadno od nas.Vrlo tesko ce to da ide, dok god prodire hladni vazduh na Atlantik.
I nije tacno da ugledni meteorolozi ne daju prognoze i na malo duzi period.A ljudi koji razumeju problem meteorologa im nikad nece uzeti za zlo, ako su nekad zbog toga pogresili.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #524 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:20 »
Ublaženo je otopljenje 19 decembra! ne verujem da će biti temperature veće od od ovih današnjih od 1 do 6 kad dodje to mini otopljenje na nikoljdan!

Van mreže Zvrle

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Vračar
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #525 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:27 »
Ublaženo je otopljenje 19 decembra! ne verujem da će biti temperature veće od od ovih današnjih od 1 do 6 kad dodje to mini otopljenje na nikoljdan!

Pa ne bih rekao da je ublazeno u pojedinim gradovima u Srbiji ce biti oko i malo preko 10 stepeni ako dodje otopljenje!

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #526 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:35 »
Snegoljubci kazu da je otopljenje ublazeno, letoljubci da je povecano  :lmao: Pa dobro tako to ide  :super:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #527 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:37 »
jel moze neko da mi ostavi link gde mogu da vidim GFS za padavine,kao sto je Joe postavio gore  :?:

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #528 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:40 »
EC daje dobar sneg centralnoj i juznoj Srbiji petak na subotu.Ciklon u 96 satu dosta bolje postavljen za ovo podrucje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #529 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:45 »
Ja ne znam zašto ste svi toliko sigurni u to "veliko otopljenje" i stabilizaciju vremena za vikend.
Tačno je da tako nešto crta GFS, ali ne i EC koji trenutno vidi -5°C na 850mb iznad Beograda.
Polako ljudi, da sad malo više obratimo pažnju na naredne dane, koji nam donose pravo zimsko vrijeme, a biće vremena i za otopljenje. :)

Evo šta crta zadnji izlaz EC-a za vikend u Beogradu:





padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #530 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:53 »
Kolega Gencic je vec dao odgovor i ja tu ne bih nista dodavao, sve je vec lepo objasnjeno.
Zahvaljujem profesore!

Slazem se Marko sa tobom, a Ciklonu moram da skrenem paznju da se previse bavi onim sto ce da bude i donosi zakljucke za period duzi od 10 dana,pravi prognosticar se ne usudjuje reci ni sta ce biti 5.dana od danas a on vec izvede zakljucak do Januara meseca.

Ja nisam pravi prognosticar, nikad necu ni biti ali se trudim da priblizim ovu nauku sebi koliko god je to moguce.
Sam cu se ja prozvati za nedelju dana ako se bude pokazalo da sam u prethodnom postu pogresio i voleo bih vise od bilo koga da gresim ali stvari trenutno stoje tako...  :-*



Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2010
« Odgovor #531 poslato: 12. Decembar 2010. u 19:58 »
Kako nije najavljivan? :-\ S obzirom na prognostičke modele, bilo bi pravo čudo da vas je zaobišao. Nažalost, padavine prestaju prije ponoći.
A kad se ocekuju nove padavine za ovaj kraj Srbije??
E R C I


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #532 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:00 »
Po EC 12Z-u,jedva da ima i ikakvog otopljenja...

i 10-og dana je negativna temperatura na visini u većem delu zemlje..

Moguća bi bila i inverzija u nižim predelima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #533 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:03 »
A kad se ocekuju nove padavine za ovaj kraj Srbije??

Uglavnom povremene slabije padavine moguće i narednih dana.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #534 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:06 »
Po EC 12Z-u,jedva da ima i ikakvog otopljenja...

i 10-og dana je negativna temperatura na visini u većem delu zemlje..

Moguća bi bila i inverzija u nižim predelima.

Red bi bio za malo magle.Ove zime jos je nije bilo.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #535 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:14 »
jel moze neko da mi ostavi link gde mogu da vidim GFS za padavine,kao sto je Joe postavio gore  :?:

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Sto se tice narednih 3-4 dana vec sam napisao sta mislim, i prognoza se nije promenila ni u novom izlazu GFS-a.
Sto se tice otopljenja, verovatno stize za vikend, ali jos uvek nije sigurno kakvo ce biti a narocito koliko ce trajati.
Ali evo na primer prognoza EC-a, bez otopljenja. Prava zima u Kuli



« Poslednja izmena: 12. Decembar 2010. u 20:33 laky »

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #536 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:26 »
A jel moze neko da mi kaze da li ce i u Macvi biti snega od sutra,i koliko ce biti hladno?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #537 poslato: 12. Decembar 2010. u 20:39 »
I dalje siromasne padavine po EC za sutra al dobro tu i ocekujemo da se modeli muce i tesko da prognoziraju.
Al gde nadje onih 14mm za subotu???

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #538 poslato: 12. Decembar 2010. u 21:10 »
EC se muci sa padavinama za naredne dane, GFS vec nekoliko dana vidi padavine za naredne dane i ne menja prognozu. Tako se EC mucio i u prethodnih nekoliko dana, i kada ima padavine on vidi suvo.
I GFS vidi padavine u subotu, ali manje.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #539 poslato: 12. Decembar 2010. u 21:36 »
Fanaticno navijanje za sneg kod nekih clanova ovde koji ne verujem da ce od marta meseca pa do sledece zime proviriti na ovaj forum za mene je zabrinjavajuce! Cak u jednom trenutku imam osecaj da bi pojedini ljudi ovde i ucinili nesto nazao sebi ili drugima(verovatno preterujem, ali to je samo moj subjektivni osecaj..) sto snega trenutno nema, niti ce ga biti skorije u onim kolicinama koje oni zamisljaju! Alo ljudi, imate jedan zivot, provedite ga tako sto ce te raditi bilo sta drugo lepse osim gledati u nebo i ovde slati pitanja kad ce sneg na svakih 2 sata..
Ima ovde sasvim dovoljno postova koje ostavljaju iskusnije kolege koje govore o tome kakvo vreme se ocekuje u narednih 2-3 dana. A to sto neki ovde trenutno prisutni clanovi traze od tih istih kolega da im u dlaku kazu koliko, kada, gde, kojim intezitetom,zasto ne pada, kakva sad kisa, itd itd da sad ne nabrajam!
Priroda je jaca od svega na ovoj planeti, i vremenske prilike koje ce ona stvoriti ni jedan model ne moze precizno pokazati! Ne postoji covek koji moze sa 100% tacnosti predvideti vreme!!!!!
Stvarno je lose to sto neki clanovi koji su se uclanili pre 10-20tak dana osporavaju misljenja mnogo iskusnijih kolega!
Ponovicu opet, od ponedeljka ide otopljenje i trajace prilicno dugo, a ozbiljniji sneg za sada nije na vidiku i 99% ga nece biti do posle Nove godine! To je cinjenica sa kojom bi molio sve koji vole sneg da se POMIRE!!!
Licno sam se uclanio da bih nesto naucio i to od srca zelim,jer meteorologiju volim bilo prolece, leto, jesen ili zima! Svako god. doba sa sobom nosi svoje cari, i nije sve u snegu!! Naravno zimi je predivno kada on pada, i za sobom ostavi divnu belu idilu.
Izvinjavam se na off-u..., ali predpostavljam da mnogi iskusniji clanovi ovog foruma slicno misle.

EDIT cak sam i sam poceo zbog ovakvih clanova da prognoziram 20 dana unapred sto je cista glupost, i ovo je poslednji post da sam tako nesto uradio!