Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156852 puta)

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #540 poslato: 12. Decembar 2010. u 21:45 »
Svaka cast ...snijeg ce pasti kad mu to bude odrdjeno od prirode,sto se tice nasih navijanja od tog nema nista,istinito da kazem ovo malo prelazi i u dosadu.kad ce past,ocel past,pada li itd... pozdrav svima!!

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #541 poslato: 12. Decembar 2010. u 21:55 »
ok,ali ovo je forum koji i postoji da bi se ljubitelji meteorologije našli na jednom mestu i diskutovali o raznim temama.bar tako ja shvatam.pa neka svako "navija" za čega hoće.da nema ciklona, kimija i gencica i njima sličnih ovaj forum bi bio "prazan", ne bismo čitali ništa zanimljivo.mogu reći da meni lično dosta pomažu iskusni članovi u razumevanju ove nauke, jer većina nas smo amateri.izvinjavam se za off

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #542 poslato: 12. Decembar 2010. u 22:01 »
freeze uglavnom si u pravu,ali mislim da preuvelicavate to navijanje,vidim da se to spominje svaki dan,i ocigledno nije nista bolje....sta da kaze covek,ipak smo u zimskom periodu,pa svi ocekuju sneg,sto naravno nije obavezno,tu utice mnogo faktora,ne treba da bude alarmatno ukoliko imamo nesto topliji decembar,odkad znam za sebe decembar je oduvek bio jako promenljiv,i obicno sa jednim ili dva hladna talasa,tako da to otopljenje sto nam sledi ne mora da znaci da necemo videti nista od zime,mozda je budemo imali u januaru,februaru,pa cak i martu.....
i ja sam ovde dosta toga naucio,iako idem u meteorolosku skolu,nismo mogli da se sretnemo sa ovim modelima itd...tako da je ovo jako dobar forum,ali eto,i ja moram da kazem da sam snegoljubac,ali sam suzdrzan od bilo kakvog navijanja,jer vidim da je to problem :D
nego da se vratim na temu,kada bi mogao da se ocekuje sneg sutra?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #543 poslato: 12. Decembar 2010. u 22:16 »
Freeze, oko većine toga što si napisao si u pravu. Jedino što moram da naglasim isto što sam pričao i već jednom prije nekih nedjelju dana, da je forum mjesto na kome svako može da iznese svoje mišljenje, ukoliko je vezano za temu. Nije zabranjeno nikome da tvrdi da će sutra da bude pljuskova sa grmljavinom ili vremenskih nepogoda, ako ima bilo kakav razlog na osnovu koga to tvrdi. Isto tako, nije nikome zabranjeno da pita išta, opet pod uslovom da je vezano za ovu temu. I suština foruma je da ljudi saznaju i uče jedni od drugih, a na ovom forumu je oduvijek bilo ljudi od kojih se može naučiti dosta toga vezano za ovu oblast, i drago mi je što je takvih članova sve više. Moram da naglasim da prethodnih dana nisam primijetio nijednu poruku u ovoj temi koja je bila za brisanje, a malo navijanja uvijek mora biti, ako ono ima osnova u trenutnim prognozama.
Evo navešću jedan primjer takvog navijanja: Ako npr. za Valjevo (ili bilo koji drugi grad) 5-6 različitih numeričkih modela crta nepovoljnu situaciju za snijeg, a samo jedan pogodnu situaciju za snijeg, snjegoljupci će se uvijek osloniti baš na taj model koji pominje snijeg, a ove ostale neće ni pomenuti. Ne mora da bude u pitanju prognostički model, može i bilo kakva zvanična ili nezvanična prognoza od ovih što se mogu naći na internetu, a moram priznati da nisam ljubitelj takvih.
Evo, upravo vidjeh i da se skomimaster manje-više slaže sa mnom.

nego da se vratim na temu,kada bi mogao da se ocekuje sneg sutra?

Da se vratimo na temu. :) Sutra je snijeg moguć uglavnom prijepodne na jugoistoku zemlje. U večernjim satima, slabog snijega bi moglo biti u Vojvodini (najveće šanse u Banatu), a Beograd bi pahulje mogao da ugleda nakon 21h. Nigdje se ne očekuju ozbuljnije padavine, to moram da naglasim.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #544 poslato: 12. Decembar 2010. u 22:33 »
Napokon da jos neko uvidja problem,kisa, vetar, magla ,sunce, sneg, kolicina padavina .................o svemu ovde treba pisati, a ne sneg--- citiram----PRAVO ZATRPAVANJE POCELO-----a palo svega 3cm snega,-OPET DOSADNA KISA----pa normalno je da pada jos uvek je kalendarski jesen. Ziveo sam neko vreme na Islandu, pa vecina snegoljubaca bi tamo poludelo od iscekivanja i navijanja, uvece padne, u toku noci se istopi, ujutro 6C, popodne kisa, pa vetar................ pa 7 dana mrtva kisica, pa onda sneg cela 2cm, pa onda 5 dana ledena, pa onda opet vetar , kisa, i to vam je cela zima takva, 10cm snega jednom u ko zna koliko godina padne a onih nasih u proseku 20-25cm, u Rejkjaviku nikad videli, oni kada gledaju slike zime iz Srbije, kada padne sneg, mraz , led a prilicno su neupuceni gde se Srbija nalazi, misle da smo mnogo severnije u Evropi, kada vide nase leto,pluskove popodnevne, prirodu, oduseve se, umereno kontinentalna klima je najbolja ne znam zasto pojedini bi ovde voleli da imamo polarnu klimu,to je monotono, kolicina padavina mala, vegetacija oskudna.........
  Odgovor Skomimasteru : Sneg ce pasti , samo kada ne zna se  :-*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #545 poslato: 12. Decembar 2010. u 22:46 »
decembar je realno 60% jesen s obzirom da zima počinje 21 decembra kalendarski! smena kiše i snega je normalna pojava u decembru! par dana snega pa otopljenje pa opet sneg nije to ništa čudno za decembar s obzirom da je taj mesec prelazak iz jeseni u zimu! e sad kad bi u januaru počeli česti topli talasi pa bi se zabrinuo a ovako dok traje prelaz iz jeseni u zimu ne ljutim se uopšte što se smenjuju topli i hladni taklasi!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #546 poslato: 12. Decembar 2010. u 22:56 »
Ja mislim na osnovu GFS-a da je sneg veoma slabog inteziteta moguć u popodnevnim i večernjim časovima na severu i zapadu Srbije, dok bi uveče padavine ojačale i moglo bi da se zabeli, ali bi i dalje to bio sneg slabog intenziteta. Slažem se sa Milošem da je najveća šansa za sneg u Banatu. Zanimljivo da je WRF opet ukinuo padavine i skroz presušio, nadam se da će se opet obrukati.

GFS meteogram za Novi Sad je sasvim solidan ako mene pitate. Ukoliko se ovo ostvari Vojvodina i Beograd bi dobili fin snežni pokrivač na debelom minusu. Sneg bi padao od ponedeljka uveče do utorka uveče i onda opet slab sneg u sreu posle podne.




Što se tiče otopljenja, hm mislim da ga dosta hrabro najavljujete. Istina je da nam po sadašnjoj situaciji ono ne gine, čak mislim da će teško biti inverzije i magle jer ćemo biti pod uticajem ciklona, i imati slab do umeren vetar južnih pravaca. Za maglu nam treba uticaj anticiklona i priliv toplijeg vazduha po visini. E sad moje mišljenje je da će nesumnjivo doći do priliva toplijeg vazduha po svim slojevima, ali da ni blizu ne možemo da kažemo da će to otopljenje trajati duži period, može biti i samo na par dana. Rano je pričati o tome.
Istina je to što priča ciklon da često kada se probudi Atlantik to traje duži period i tako nešto se često dešavalo prethodnih godina, ali ko zna, GFS čak ni ne crta trenutno dugoročno otopljenje.  


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #547 poslato: 12. Decembar 2010. u 23:41 »
GFS 18Z crta jednako padavina za Beograd u utorak kao i 12Z, nekih 8mm. I dalje se crta otopljenje za nedjelju, ali djeluje da je ublaženo.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #548 poslato: 12. Decembar 2010. u 23:52 »
Hrvatski NMM je najbolji ...padavina ima na jugoistoku i ponegde u južnim i jugozapadnim predelima sutra sve do sredine dana..

A za utorak,lep sneg vidi u Vojvodini i Šumadiji :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #549 poslato: 13. Decembar 2010. u 00:11 »
Fanaticno navijanje za sneg kod nekih clanova ovde koji ne verujem da ce od marta meseca pa do sledece zime proviriti na ovaj forum za mene je zabrinjavajuce! Cak u jednom trenutku imam osecaj da bi pojedini ljudi ovde i ucinili nesto nazao sebi ili drugima(verovatno preterujem, ali to je samo moj subjektivni osecaj..) sto snega trenutno nema, niti ce ga biti skorije u onim kolicinama koje oni zamisljaju! Alo ljudi, imate jedan zivot, provedite ga tako sto ce te raditi bilo sta drugo lepse osim gledati u nebo i ovde slati pitanja kad ce sneg na svakih 2 sata..
Ima ovde sasvim dovoljno postova koje ostavljaju iskusnije kolege koje govore o tome kakvo vreme se ocekuje u narednih 2-3 dana. A to sto neki ovde trenutno prisutni clanovi traze od tih istih kolega da im u dlaku kazu koliko, kada, gde, kojim intezitetom,zasto ne pada, kakva sad kisa, itd itd da sad ne nabrajam!
Priroda je jaca od svega na ovoj planeti, i vremenske prilike koje ce ona stvoriti ni jedan model ne moze precizno pokazati! Ne postoji covek koji moze sa 100% tacnosti predvideti vreme!!!!!
Stvarno je lose to sto neki clanovi koji su se uclanili pre 10-20tak dana osporavaju misljenja mnogo iskusnijih kolega!
Ponovicu opet, od ponedeljka ide otopljenje i trajace prilicno dugo, a ozbiljniji sneg za sada nije na vidiku i 99% ga nece biti do posle Nove godine! To je cinjenica sa kojom bi molio sve koji vole sneg da se POMIRE!!!
Licno sam se uclanio da bih nesto naucio i to od srca zelim,jer meteorologiju volim bilo prolece, leto, jesen ili zima! Svako god. doba sa sobom nosi svoje cari, i nije sve u snegu!! Naravno zimi je predivno kada on pada, i za sobom ostavi divnu belu idilu.
Izvinjavam se na off-u..., ali predpostavljam da mnogi iskusniji clanovi ovog foruma slicno misle.

EDIT cak sam i sam poceo zbog ovakvih clanova da prognoziram 20 dana unapred sto je cista glupost, i ovo je poslednji post da sam tako nesto uradio!

Imam naravno pravo da navijam i u tome nevidim nista lose, vidim i ti si medju novijima na ovom forumu a dajes sebi za pravo da prozivas druge i steko sam utisak sto si i sam priznao da sve to radis namerno. Iskreno smatram da samo ti na ovom forumu dajes tako samouverene dugorucne prognoze da nema gde. Da su barem tacne pa ajde. Pre nedelju dana si bio ubedjen da ce ovo zahladjenje biti kratkotrajno i da nas vec od ovog utorka ocekuje otopljenje pa vidim tu si zaista pogresio. A to sto se tice snega bas mi je sve jedno da li ce ga biti ili nece jer posle toga ide sledece godisnje doba koje takodje obozavam. Tebe ako nerviraju sto ovde pojedni pitaju za sneg ti nemoj da odgovaras, ovde ima dosta iskusnijih clanova od tebe pa ce oni da odgovore, u tome nevidim nista lose pa zato valjda i postoji ovaj forum da pitamo jedno drugog ako nam nesto nije jasno. A na ovom forumu sam od septembra tada jos uvek nije bila zima, tako da cu ovde uvek biti prisutan kad god budem imao vremena ne bitno da li je zima ili leto.
Ja se izvinjavam ostalima, ali morao sam da odgovorim posto vidim pojedincima smetamo sto postavljamo pitanja kada ce sneg.
« Poslednja izmena: 13. Decembar 2010. u 01:33 sale pn »

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #550 poslato: 13. Decembar 2010. u 00:27 »
  ^^ Ali nemojte se svadjati..
Ovo nikako nije forum za svadjanje..  :( :(  :-\ :-\

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #551 poslato: 13. Decembar 2010. u 00:43 »
Daleko od toga da se svadjamo, samo sam dao svoje misljenje sta ja mislim. ;) Onda dajte da ne komentarisemo nista ako je to 99% tacno da ce otopljenje biti dugo. To se pogotovo u zimskim mesecima strasno menja da nema gde. Mozda i ja gresim ali ko zna mozda je to neki novi izum meterologije  :pop:


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #552 poslato: 13. Decembar 2010. u 00:57 »
Meni se uopste ne svidja GFS meteogram za sutra, to bi bile neke mizerne padavine.
Prethodni izlazi su bili dosta bolji po pitanju padavina za sever.
Sad mi tek nista nije jasno, da li je to sve zbog tog visinskog ciklona o kojem je gencic pisao pa modeli ne mogu da tacno utvrde kolicinu, intezitet i vreme padavina ne znam ali svakako sam zbunjen.

Primecujem da i iskusnije kolege vide razlicito situaciju za sutra.

Malo nevezano za temu:
Momci svi ovde volimo meteorologiju zato smo i deo ovog foruma.
Nema potrebe da se raspravljate i trosite vreme tako, to nista dobro nece doneti.
U kratkom vremenskom roku ovaj forum je dobio dosta novih clanova i kad je god takva situacija dodje do nekih koskanja tako je bilo i kad sam se ja pre dve godine uclanio ali ljudi koji vode ovaj forum to relativno lako drze pod kontrolom i svaka im cast.
Moj savet vam je da izbegavate provokacije bilo koje vrste i da uzivate u svom hobiju, pitajte sta god zelite i svi ce vam rado pomoci.



Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #553 poslato: 13. Decembar 2010. u 01:15 »
Malo nevezano za temu:
Momci svi ovde volimo meteorologiju zato smo i deo ovog foruma.
Nema potrebe da se raspravljate i trosite vreme tako, to nista dobro nece doneti.
U kratkom vremenskom roku ovaj forum je dobio dosta novih clanova i kad je god takva situacija dodje do nekih koskanja tako je bilo i kad sam se ja pre dve godine uclanio ali ljudi koji vode ovaj forum to relativno lako drze pod kontrolom i svaka im cast.
Moj savet vam je da izbegavate provokacije bilo koje vrste i da uzivate u svom hobiju, pitajte sta god zelite i svi ce vam rado pomoci.

Slazem se Ciklon u potpunosti sa tobom, tu smo da se druzimo naravno, ali sam uvek iskren u zivotu pa tako i ovde sam smogo snage da kazem da me iritiraju tako samouverene prognoze za toliko dugacak period. Ovde ipak treba pisati o prognozi za 5 do 7 dana, sve preko toga je lupetanje gluposti u ovim zimskim mesecima. Ako ima nekih problema neka se obirise moja poruka.
« Poslednja izmena: 13. Decembar 2010. u 01:36 sale pn »

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #554 poslato: 13. Decembar 2010. u 01:17 »
ove godine imamo "Škrtu jesen".vidjet cemo sta donosi kalendarski zima.

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #555 poslato: 13. Decembar 2010. u 01:37 »
Evo kad vec pominjete otpljenje da kazem koju rec na tu temu, sve je izvesnije da ce doci do tog toplijeg perioda i prilicno su velike sanse da ono bude jace i da potraje najmanje nedelju dana, dovoljno da opet zaboravimo koje je doba godine, a evo zasto...

Primecen je trend  cestog smenjivanja toplog i hladnog perioda u zimskim mesecima sto ne odgovara ni ljubiteljima zime a ni onima koji vole toplo vreme jer taman kad se organizam navikne na jedno zameni ga drugo i obratno.
Da se razumemo temperaturne fluktuacije su nesto sasvim normalno u zimskim mesecima ali kod prosecnih zima gde bi po misljenju mnogih meteorologa trebalo da spada ova koja je pred nama te fluktuacije nisu toliko ceste i izrazene, kao sto je to bio slucaj sa zimama od 1997-2006. Medjutim posle 2007.godine i rekordno, nestvarno tople zime kao da je doslo do nekog preokreta, zapravo mi dobijamo zime u epizodama na "kasicicu" pa nekom se   zalomi vise nekom manje. Te epizode se smenjuju jakim toplim prodorima uz juzinu posle koje se stvari jako sporo i tesko vracaju u normalu. To ne samo sto narusava kontinuitet zime vec svojim intenzitetom onemogucava hladnim vazdusnim masama da se generisu i sublimisu da bi mogli da opstanu duze vreme iznad nas i donose nam konstantno zimsko vreme sa obilnim sneznim padavinama koje bi se dugo odrzale u zivotu. Pa ja se secam 90-ih godina je bilo tako jedva sam cekao zimski raspust, skoro uvek se desavalo da ceo raspust uzivam u snegu koji se ne otopi posle 3 dana vec ga maksimalno iskoristim dok ne pocrni od garezi a onda otopli par dana ali ne vise od 7*C onda taj sneg ode od kise a onda novi hladni talas kisa okrene u cist sneg i napada novi i tako u krug sve do marta.....eeee to su bile zime... a ne ovo sad    :sunce :sun :zima  :sun :zima2 :sunce  
« Poslednja izmena: 13. Decembar 2010. u 01:47 lazar »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #556 poslato: 13. Decembar 2010. u 01:50 »
Tako je Lazare, u poslednjih 10 godina po mom misljenju zime u Srbiji su sve losije i losije. Tako je bilo devedesetih to se i ja odlicno secam, svakog raspusta sneg do kolena i stalno ga je bilo tokom zime, bude kao sto ti kazes tri cetiri dana toplo pa odmah novi hladan talas, ma to je bilo stvarno super. A zadnjih godina em ti prodori hladnog vazduha traju krace em nema ni snega nesto preterano, bude jedan ozbiljniji sneg i on se zadrzi tri dana i odmah krene da se topi. Ali ja se nadam da ce se ipak stvari vratiti po starom kao sto je i pre bilo, ali ocito da nema nista od toga, klima se nacisto promenila.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #557 poslato: 13. Decembar 2010. u 02:20 »
Slažem se sa vama da zime u poslednjih par godina uopšte nisu kao nekad! u poslednje vreme hladni talasi su sve kraći! evo ovaj sad hladan talas je stigao 9 decembra a napustiće nas 19 decembra i do kraja godine najverovatnije toplo! i šta smo imali samo 10 hladnih dana decembra i opet će ispasti decembar "topliji od proseka" kao prošle godine! neću ništa da govorim za ovu zimu 2010/2011 dok ne vidim kakav će biti januar februar i mart! ako budu bili copy/paste kao prethodnih godina onda je očigledno jasno da zime nisu više kao ranije!



Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #558 poslato: 13. Decembar 2010. u 07:45 »
Mislim da će padavine usloviti ovaj balon hladnijeg vazduha iznad Vojvodine, ili balon nižeg vazdušnog pritiska po visini, ili visinski ciklon kako hoćete. Često se dešava da fin sneg padne kod nas iz ovakve situacije tako da uopšte ne sumnjam da će biti padavina, čak i da će se formirati manji snežni porkivač.




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #559 poslato: 13. Decembar 2010. u 09:18 »
ma sve je ovo mučenje za prave snegoljupce. možda negde i bude par centimetra snega ali će po svemu sudeći ovaj hladni talas proći bez bitnijih snežnih padavina. eventualni sneg krajem nedelje neću nešto da pominjem jer ako ga i bude posle toga dolazi otopljenje, tako da je to sve kratkotrajnog daha. od sutra pa do petka temperature u minusu i ledeni dani.