Autor Tema: Decembar 2010.  (Pročitano 156850 puta)

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #580 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:35 »
Kao neko ko je zavrsio Fizicki fakultet, ali ne smer meteorologija, ja malo pratim i druge zakonitosti , ne samo modele, mislim da smo se svi istrcali oko otopljenja za vikend, bice ga izvesno je, kisa ce padati, al mislim da temperatura 3-4C, konkretno najvise temperature belezice Valjevo i Loznica do 7C.

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #581 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:37 »
Ciklon, pa naravno da posle zahladjenja dolazi otopljenje , nista novo i neobicno za Srbiju, BRZA SMENA TOPLIH I HLADNIH TALASA.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #582 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:39 »
Nije izvjesno otopljenje za vikend. Upravo smo diskutovali o tome kako bi hladnije vrijeme moglo da se zadrži i za vikend, ali zato je od ponedjeljka sve moguće.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #583 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:40 »
Prvo da preguramo ledene dane do kraja nedelje! a otopljenje kakvo će biti još se ne zna! stalno se menja situacija

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #584 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:44 »
Ec je hladan do kraja nedelje a kasnije smo pod uticajem anticiklone bez vetra sa tem. inverzijom.Nema tu nekog otopljenja.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #585 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:50 »
Ufff kakvo zatrpavanje je moguće u subotu  :selam:  :pop:

Ali polako,nema još mesta za euforiju.

Inače,eto,po EC-u bi čini mi se bilo inverzije u Vojvodini.

U ostalim krajevima teško,verovatno bi bilo nešto južnog vetra,pa od inverzije nebi bilo ništa.

Ali dobro,ihahaj ima do tada,uglavnom tendencija da se otopljenje ublažava i odaljuje se nastavlja  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #586 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:54 »
Tako je, EC trenutno uopšte ne vidi neko veliko otopljenje, a sviđa mi se što se trenutno crta sasvim pristojan snijeg u subotu.  :)
Nakon toga moguće otopljenje, ali na osnovu trenutnih izlaza neće biti izraženo. Pogledao sam direktan izlaz za Kopaonik i tamo temperatura uopšte ne bi trebalo da prelazi u plus do iduće srijede. Mada, mnogo puta sam i sam rekao da nisam ljubitelj prognoza za period duži od 5 dana, tako da sada ostaje da vidimo šta će nam donijeti ovaj vikend. Konačno se crta ono što smo svi priželjkivali: ciklogeneza u Mediteranu usled zadržavanja hladnog vazduha.  :)
Evo direktnog izlaza EC-a za Beograd:



GFS i EC su za sada prilično složni oko ovog Đenovskog ciklona u petak, koji bi već krajem dana donio padavine kod nas i nastavio svoje putovanje dalje ka istoku:





padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #587 poslato: 13. Decembar 2010. u 20:55 »
Ec je hladan do kraja nedelje a kasnije smo pod uticajem anticiklone bez vetra sa tem. inverzijom.Nema tu nekog otopljenja.

Ako bi došlo do inverzije bilo bi je samo u Vojovodini a u ostalim predelima Srbije 10 + gratis stepeni! ima još vremena videćemo! sad je bitno da vidimo šta će biti u subotu..

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #588 poslato: 13. Decembar 2010. u 21:29 »
Ovi na pinku i rts za vikend najavljuju kisu ili ledenu kisu,i temperaturu u porastu.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #589 poslato: 13. Decembar 2010. u 21:30 »
Ciklon, pa naravno da posle zahladjenja dolazi otopljenje , nista novo i neobicno za Srbiju, BRZA SMENA TOPLIH I HLADNIH TALASA.

Godina 07/08 od sredine decembra do Bozica su trajali ledeni dani, izracunaj koliko je to!
To nije nikakva brza smena, imam jos dosta primera i prosle zime ih je bilo.
Ne znam koliko imas godina i da li se secas zime 95/96 ima tema posvecenja njoj, ja se secam dobro.
Prelistaj malo pa ces videti, kakva "brza smena..." ?! Ako se AC sa istoka zacementira nema Sunca da vidimo mesec dana...

Edit: Do subote ima jos hiljadu izlaza a mnogo nas je takvih subota  i slicnih ostavilo bez ozbiljnog snega cak i bez ikakvog snega....

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #590 poslato: 13. Decembar 2010. u 22:05 »
Ono što je interesantno da i EC i GFS daju u večerašnjim izlazima sneg u četvrtak na jugu i istoku Srbije. Subota je sve izvesnija sa padavinama, ali se u centralnoj i južnoj Srbiji mogu u prvom delu padavina očekivati kiša i eventualno ledena kiša, severnije od Bograda i u Timočkoj Krajini bi padao čist sneg. U takvoj situaciji ovde bi moglo da bude za vikend i lepih 15-ak centimetara snega. Posle nedelje otopljenje uz košavsku situaciju što bi u Timočkoj Krajini izazvalo inverziju. Ovo je naravno jedan od mogućih scenarija. Videćemo kako će modeli u arednim izlazima videti situaciju.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #591 poslato: 13. Decembar 2010. u 22:14 »
Ono što je interesantno da i EC i GFS daju u večerašnjim izlazima sneg u četvrtak na jugu i istoku Srbije. Subota je sve izvesnija sa padavinama, ali se u centralnoj i južnoj Srbiji mogu u prvom delu padavina očekivati kiša i eventualno ledena kiša, severnije od Bograda i u Timočkoj Krajini bi padao čist sneg. U takvoj situaciji ovde bi moglo da bude za vikend i lepih 15-ak centimetara snega. Posle nedelje otopljenje uz košavsku situaciju što bi u Timočkoj Krajini izazvalo inverziju. Ovo je naravno jedan od mogućih scenarija. Videćemo kako će modeli u arednim izlazima videti situaciju.

Može da se desi situacija kao prošle godine kada je krajem godine bilo oko 20 stepeni u skoro celoj Srbiji a u Timočkoj krajini je bilo samo oko 5 stepeni! ja mislim da vi u timočkoj krajini ne treba da se plašite otopljenja sledeće nedelje iako dodje kod vas se neće osetiti!


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #592 poslato: 13. Decembar 2010. u 22:17 »
 ^^ ^^ Slažem se sa svim Boce,ali mislim da nema ni govora o kiši ili ledenoj kiši u subotu..

Možda jedino prepodne tamo oko Loznice i Valjeva.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #593 poslato: 13. Decembar 2010. u 22:21 »
O prepodnevu sam i ja govorio, a Kimi ako je bude u Loznici i Valjevu biće je i u južnoj Srbiji i Pomoravlju sigurno, ali otom potom.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #594 poslato: 13. Decembar 2010. u 22:37 »
A jel ima sanse da i kod mene u subotu padne kisa?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #595 poslato: 13. Decembar 2010. u 23:00 »
18Z GFS potvrđuje sneg u četvrtak ! Lepo :) :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #596 poslato: 13. Decembar 2010. u 23:04 »
A gde ce pasti?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #597 poslato: 13. Decembar 2010. u 23:17 »
U centralnim i južnim predelima ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #598 poslato: 13. Decembar 2010. u 23:20 »
A kad ce ga biti kod nas?Veceras je zabeleo,ali to je malo?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2010.
« Odgovor #599 poslato: 13. Decembar 2010. u 23:32 »
 ^^ ^^

Biće i kod vas,ali verovatno znatno manje  ;)

Inače 18Z:

Ponedeljak-prilično inverzna situacija uz ciklon u srednjem Jadranu...Timočka Krajina siguran sneg,ostali predeli verovatno ledena kiša.

Utorak-razbijanje inverzije usled mogućeg prodora sa severozapada.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*