Autor Tema: Januar 2011.  (Pročitano 150431 puta)

Van mreže Zvrle

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Vračar
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #220 poslato: 09. Januar 2011. u 23:21 »
Hoće li biti snega na planinama barem? situacija je alarmantna na Kopaoniku ima svega 2 cm snega!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #221 poslato: 09. Januar 2011. u 23:59 »
Nema ga u znacajnim kolicinama skoro.Propast.No i tamo su cene paprene, da vidim koga ce sad da pljackaju.Od 15 og verovatno ce biti nesto konkretnije.

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #222 poslato: 10. Januar 2011. u 00:25 »
Nema ga u znacajnim kolicinama skoro.Propast.No i tamo su cene paprene, da vidim koga ce sad da pljackaju.Od 15 og verovatno ce biti nesto konkretnije.

Sad bi i ja svasta dodao na temu pljackanja, no bolje da cutim :). Bio mi drug na Kopaoniku za vikend i kaze da je morao da plati lopataru da bi mogao da parkira auto, a snega nema. Lopatari inace ciste sneg lopatama na parkingu da bi mogao da se parkiras i naplate ti to. E ne znam sta su sad cistili kad snega nema, ali morao je da plati. To je samo prva karika u lancu pljackanja, no, kao sto rekoh bolje da cutim, da ne odem u off. :)
Da se vratim na prognozu.
GFS i EC vide zahladjenje od 18-tog. No to je jos daleko.
Jedna stvar me kopka, a to je AO. Naime na 3B meteo odavno prognoziraju mogucnost povratka zime, upravo vezano za jaku negativnu fazu AO.
Oni tu mogucnost ovako vide od 18.01.



A objasnjenje je:

 "Maybe around 18 and even more in the third week of January when the AO index values will again fall on largely negative, the negative NAO and positive PNA, if confirmed trends could foster new incursions polar retrograde, with the change of index altopressorei blocks to strengthen the North Atlantic."

E sad moram da pomenem Bastardija koji tvrdi da ce AO, doduse pocetkom februara, biti u pozitivnoj fazi.
Pa sam malo zbunjen. :neznam:

Vratiće se magle u London!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #223 poslato: 10. Januar 2011. u 00:29 »
I ja sam veoma zbunjen.
Neko je (mozda bas mladen) jos pocetkom januara postavio tu situaciju za kraj druge dekade gde italijani prognoziraju blok na Atlantiku i pravu zimu u nasim krajevima, e sad...



Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #224 poslato: 10. Januar 2011. u 00:33 »
I ja sam veoma zbunjen.
Neko je (mozda bas mladen) jos pocetkom januara postavio tu situaciju za kraj druge dekade gde italijani prognoziraju blok na Atlantiku i pravu zimu u nasim krajevima, e sad...

Da, ja sam postavio, mislim da je i freeze postavio istu sliku. Vecerasnji EC i GFS daju takvu mogucnost.
Vratiće se magle u London!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #225 poslato: 10. Januar 2011. u 00:36 »
I dalje se cisti slika...sve u svemu nikakve promene, mislim isto sto i juce, samo jos malo vremena i saznacemo dosta toga.

Van mreže shimezki

  • *
  • Poruke: 95
  • Starost: 57
  • Lokacija: Knjaževac
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #226 poslato: 10. Januar 2011. u 00:41 »
GFS 18z posle 18 januara je sve bolji i sada je vise nego idealan - 30mm padavina u Knjazevcu, sa debelim minusima. Samo neka ostane tako, jos malo i ulazi ispod 192 casa...
Hoću sneg ove zime...

Van mreže shimezki

  • *
  • Poruke: 95
  • Starost: 57
  • Lokacija: Knjaževac
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #227 poslato: 10. Januar 2011. u 00:44 »
E sad moram da pomenem Bastardija koji tvrdi da ce AO, doduse pocetkom februara, biti u pozitivnoj fazi.
Pa sam malo zbunjen. :neznam:


Da. Bastardi je sinoc izrazio sumnju u njegove prethodne tvrdnje da ce se zima kod nas vratiti na velika vrata, bas zbog pozitivnog AO...
Hoću sneg ove zime...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #228 poslato: 10. Januar 2011. u 01:12 »
Lepo je sve to 18-19 januara povratak zime ali samo da ne bude ispuš kad se budemo približili tom datumu...

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #229 poslato: 10. Januar 2011. u 12:45 »
Sve je izvesnije da do kraja januara neće biti bitnijeg zahlađenja. Voleo bih da nije tako, ali su modeli sve složniji oko toga da neće doći do dubljeg prodora arktičkog vazduha na jug. Blok na Atlantiku je previše zapadno tako da postoje uslovi za ciklonalnu aktivnost iznad Britanskih ostrva koja nama uvek donosi meko zimsko vreme.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #230 poslato: 10. Januar 2011. u 16:10 »
Uh Boce, znaš li gdje je kraj januara, ima još mnogo do tada... Tačno je da modeli trenutno crtaju situaciju kakvu si opisao, ali sve se to za čas promijeni, pogotovo za period preko 180h. Ja bih prije rekao da je sve izvjesnije da makar do 18. januara neće biti ozbiljnijeg zahlađenja sa padavinama, a šta će nam donijeti zadnja dekada mjeseca, ostaje da vidimo. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #231 poslato: 10. Januar 2011. u 17:23 »
Slažem se Miloshe ali se odustalo od bloka na Atlantiku koji bi nama doneo prodor Arktičkog vazduha. Tendencija ka toplijoj verziji ostatka januara je kod modela vrlo primetna. Obično ne volim da komentarišem prognozu dalje od nedelju dana, ali i ovo sam istakao zbog promene koja se dešava kod modela. Ne kažem da će tako biti već ukazujem na tendenciju kod modela. :)


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #232 poslato: 10. Januar 2011. u 17:38 »
Bas kao sto i ranije rekoh, polako sa prognozama o zahladjenju 18-og pa nadalje.. Prvo modeli su crtali zahladjenje uz vrlo moguc sneg za sutra i prekosutra - od toga nema nista, pa su onda crtali zahladjenje oko 15-og -ni od toga nece biti nista, pa oko 18 - pa sada izgleda ni od toga nista, a prica ide do toga da se cak pominje i kraj zime..
Tedencija je sada sasvim druga prica. Od zime u januaru po njoj nema ama bas nista posebno, no mozda se i to promeni, sanse su uvek 50/50 kada je u pitanju topliji ili hladniji period zimi..
Moram priznati da me topliji scenario ne bi cudio, ali sumnjam da je zima rekla sve sto je htela kasti..

RHMZ za moj kraj predvidja pravu jesen narednih dana..:/, uz cestu slabu kisu.

« Poslednja izmena: 10. Januar 2011. u 17:53 freeze »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #233 poslato: 10. Januar 2011. u 17:53 »
Trenutno je sve otvoreno.To je najpametniji zakljucak onoga ko ne mora da da konkretnu prognozu.Nazire se povratak anticiklona iznad severnog Atlantika, ali se jos ne zna u kojoj meri.Sibirski anticiklon je dosta povucen ove godine, sa nase strane.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #234 poslato: 10. Januar 2011. u 20:12 »
i EC daje povratak kakve-takve zime od 16-17..

Ne možemo mi odmah da očekujemo jaku zimu,nego polako,postepeno...

Hladnoća će narednih dana biti oduvana čak u srce Skandinavije,tako da je potrebno vreme da se hladni vazduh povrati u Evropu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #235 poslato: 10. Januar 2011. u 22:05 »
Kao sto Boce rece tendencija je takva da zime za sad nema na vidiku. Modeli ni u jednom izlazu nisu imali zimski scenario za bilo koji datum i to traje vec neko vreme.
Ne kazem mozda se desi da se zima vrati oko 18-og januara ali mislim da su male sanse za to.
Jednostavno nema je u najavi!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #236 poslato: 10. Januar 2011. u 22:14 »
Pa šta vi očekujete ??

-24 po visini ?

Tendencija je da 17 ili 18-og temperatura pada konačno po visini za par stepeni u minus,a za dalje ćemo videti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zvrle

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Vračar
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #237 poslato: 10. Januar 2011. u 22:31 »
jel ovaj GFS model na weather2umbrella tačan



?

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #238 poslato: 10. Januar 2011. u 22:40 »
kimi je potpuno u pravu.mislim da zimoljupci nemaju mnogo razloga za pesimizam.pa nije valjda zima samo ako je pola metra snega i -10c.nakon sasvim solidnog decembra (još da je bilo malo više snega) ušli smo u period toplijeg vremena, no i on će proći, biće još uzbuđenja. ne očajavajte previše zbog "iznenadnog zaokreta u sezonskim prognozama". priča se na suviše globalnom nivou. a kako forumaši vole da kažu, nekad je mnogo i 100 km ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #239 poslato: 10. Januar 2011. u 22:55 »
jel ovaj GFS model na weather2umbrella tačan

Kako to misliš "je li tačan"? Ne postoje ni tačan ni netačan model, postoje samo manje i više tačne prognoze, koje se rade na osnovu modela. A ovo na sajtu w2u su direktni izlazi globalnog GFS modela, dakle bez naknadne obrade ljudi. Slično je i sa ostalim modelima koji su na raspolaganju na tom sajtu. Mogu da budu od pomoći, pogotovo za ljude koji nisu dobro savladali analizu prognostičkih karata.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm