Autor Tema: Januar 2011.  (Pročitano 150356 puta)

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #600 poslato: 19. Januar 2011. u 21:12 »
Znam ja Kimi sta tebe zulja ;)Ec-ov scenario je najplodonosniji kod tebe.Ipak ti proveri i ostatak modela.Ne kazem da po svim modelima zapadne komsije imaju pola metra snega ali EC uz aladina koji se uzgred budi receno oslanja na EC ni jedan nije suv.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #601 poslato: 19. Januar 2011. u 21:17 »
Sta ste se uhvatili Zagreba?! Koga briga kakvo ce vreme da bude tamo?

Dusan je u pravu Kimi, pogledaj poziciju ciklona kod ostalih modela, al kod svih!
Ja sam danas vec ovo napisao na prethodnoj strani, EC je usamljen u svom juznom polozaju ciklona.
Moze da nam odgovara ili ne ali je tako.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #602 poslato: 19. Januar 2011. u 21:19 »
Cini mi se da je sada EC malo promenio prognozu. Ciklon je malo pomeren severnije a i topliji je od prethodih izlaza. Po temperaturi na 850mb GFS i EC su skoro isti (EC jos uvek malo hladniji).

Jos uvek mislim da ce zapad Srbije, veci deo Vojvodine i centralne Srbije najbolje proci sto se tice snega.
Ciklon nije bas otpimista za neki veci sneg  :) ali ja ocekujem preko 15cm snega kod mene, pa sta bude bice.
Najvise snega na zapadu Srbije, u Sremu, Beogradu i juznom Banatu oko 25-30cm ako ne i vise.
Najmanje snega ce biti na jugoistoku i jugu Srbije.

GFS za Kulu



Vise ne vredi cekati nove izlaze, padavine samo sto nisu pocele, mislim da je to to.
Postoji sansa da se formira nov ciklon sledece nedelje ali o tome za vikend...

A i ako sada pratiš,videćeš da je EC bolje prognozirao trenutnu situaciju tamo,jer je po GFS-u tamo već trebao da krene sneg,a nema ga nigde.

Kimi kako sneg na +4C. Nema tu snega do jutra.
« Poslednja izmena: 19. Januar 2011. u 21:33 laky »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #603 poslato: 19. Januar 2011. u 21:23 »
EC 12Z mnogo bolji od jutrošnjeg za Beograd. Crta još više padavina od GFS-a, čak 35mm i to uglavnom u subotu.
Tako nešto kaže i WRF, makar do subote u 12UTC.
Mene najviše zanima kako će se sutra odvijati situacija, jer praktično svi modeli vide više temperature u prizemlju od potrebnih da bi padao čist snijeg. Još uvijek ne uspijevam da provalim šta bi moglo da dovede do tog skoka temperature sutra sredinom dana, pa i dalje tu temperaturu od 3-4°C uzimam sa rezervom.
Petak i dani vikenda, šta reći, osim da će ta tri dana biti pravi raj za snjegoljupce.  :D

Izgleda da je uticaj toga sto su padavine slabe, a jednostavno zahladjenje u prizemlju ide vrlo sporo i inace ce dosta biti potpomognuto padavinama, koje ce od sutra uvece i u noci ipak biti jace.
Ec ipak daje nizu temperaturu i po visini i u prizemlju jer je ciklon juznije i zato je i bio suvlji nego ostali.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #604 poslato: 19. Januar 2011. u 21:25 »
 ^^ ^^ Opušteno,biće snega svima  ;) ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #605 poslato: 19. Januar 2011. u 21:26 »
U chemu je razlika ako se ciklon postavi juznije jel onda manje padavina dobija sever? a ako se postavi severnije shta onda?  Vishe padavina dobija sever kako se to ogleda na ostale predele?? ako nekom nije teshko da mi to objasni?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #606 poslato: 19. Januar 2011. u 21:29 »
Bilo bi dobro da negde na internetu nadjes opsti model vantropskog ciklona, koji je kod nas zastupljen i da proucis strujanje u njemu. Nisam siguran da li ima nesto ovako kod nas u podforumu meteorologija. U zavisnosti od toga kako je ciklon postavljen u odnosu na tebe, mozes da ocekujes razlicite tipove vremena. To jest, u zavisnosti od toga u kom se delu ciklona nalazis.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #607 poslato: 19. Januar 2011. u 21:32 »
ok.Potrazicu...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #608 poslato: 19. Januar 2011. u 21:33 »
@ laky ja se aspsolutno slazem sa tvojom prognozom.
Ja nisam pesimista ja sam optimista sa iskustvom. Prosle zime me je puno puta "mediteranac" izneverio i sa njim GFS, sad nema nekih barijera kao tada ali opet imam opreza.

Srem, BG, juzni Banat, Sumadija, zapadna Srbija tu ce sneg premasiti 25cm kao iz sale, od gradova bi izdvojio pored BG-a, Loznicu, NS, Zrenjanin, Vrsac, Kragujevac, Paracin, Pozarevac, naravno i Veliko Gradiste koje uvek profitira od ovakve situacije, ima tu jos al da ne smaram puno.

E sad laky ja ne bi bio zadovoljan sa 15 cm snega, to ce biti duplo manje nego stotinak km juznije od nas, zbog toga ja nisam nesto "ushicen"...  ::)

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #609 poslato: 19. Januar 2011. u 21:40 »
Ciklon ja sam Zagreb uzeo kao pokazatelj razlika izmedju modela.Da li ce tamo da pada sneg,kisa i nesto drugo nije me uopste briga.Samo sam ukazao (na najdrasticnijem primeru)koliko 50-100 km polozaja centra ciklone moze da utice na razvoj vremena.Mada treba reci da je GFS i produbio ciklon ali on je jos uvek severnije pozicioniran.Sustina je da ce tek satelit i radar odrediti kolicinu padavina ali da ce snega biti,bice ga. 

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #610 poslato: 19. Januar 2011. u 21:41 »
A Macva?I mi smo tu Srem-Zapadna Srbija.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #611 poslato: 19. Januar 2011. u 21:42 »
A Macva?I mi smo tu Srem-Zapadna Srbija.
A gde bi bili?


Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #612 poslato: 19. Januar 2011. u 21:47 »
Pa naravno da smo tu,ali nas niko ne spominje.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #613 poslato: 19. Januar 2011. u 21:49 »
Pa naravno da smo tu,ali nas niko ne spominje.

 :histerija: :-*

Presek EC-a jos mrvicu severnije pa bi padavine mogle duze potrajati i u nedelju.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #614 poslato: 19. Januar 2011. u 21:55 »
Dobro ljudi, ja mislim da smo na osnovu svega što se crtalo prethodnih dana i danas zaključili da će od sutra do ponedjeljka snijeg pasti, i to u cijeloj Srbiji. Negdje više, a negdje manje, negdje previše, a negdje premalo. Sad nam ostaje samo da pratimo aktuelne osmotrene podatke, radarske i satelitske snimke... Ne vrijedi više pratiti svaki pojedinačni izlaz i upoređivati sa prethodnima, i sa drugim modelima. To više nema svrhe sada.
Zato, ko pogleda GFS 18Z, dabogda ostao sutra bez interneta! :D

Ja nisam pesimista, ja sam optimista sa iskustvom.

By Džoni Štulić, jel' tako? :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #615 poslato: 19. Januar 2011. u 22:07 »
Tako je Milose  :first:

Bolje da ostanem bez interneta nego bez snega!  :)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #616 poslato: 19. Januar 2011. u 22:18 »
Samo ne internet!!  ???  ;D

E sad laky ja ne bi bio zadovoljan sa 15 cm snega, to ce biti duplo manje nego stotinak km juznije od nas, zbog toga ja nisam nesto "ushicen"...  ::)

Pa to jeste ali ipak blizu je to...cim krenu padavine sa jugozapada/juga  :veje :veje sve ce biti jasnije...

Van mreže PedjaN

  • *
  • Poruke: 408
  • Starost: 32
  • Lokacija: Oplanici,Kraljevo
  • I love snow!
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #617 poslato: 19. Januar 2011. u 22:20 »
Gfs i Ec daju skoro istu kolicinu padavina za Kraljevo,ali je ec malo hladniju u pocetku.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #618 poslato: 19. Januar 2011. u 22:37 »
Pa naravno da smo tu,ali nas niko ne spominje.

Jedno petnaest puta je receno za Macvu.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2011.
« Odgovor #619 poslato: 19. Januar 2011. u 22:48 »
Izlazi GFS 18z, neću komentarisati, ali ja moram gledati, nas su Aladin i EC totalno otpisali za petak, a tek nešto malo u subotu... Ali to ništa ne znači, mi ćemo ukrasti sneg od nekog ako krene loše :D