Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156615 puta)

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #180 poslato: 03. Februar 2011. u 22:15 »
Hmm, pa zar nije..?
Ne znam druze sve je moguce, ali ovo sto vidim na kartama mi ne deluje tako. :-*

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #181 poslato: 03. Februar 2011. u 22:23 »
 ^^ ^^
Lepo je konacno cuti i malo zdravog-iskusnog razuma..
Licno ipak mislim da ce se inverzija i njena propratna pojava,magla i niska oblacnost sutra predvece ipak razbiti.., a ako se to desi Sunce ce za vikend doneti radosti( jer smo izasli iz solarne zime) i izlazak iz toplih domova-spasonosnih prethodnih dana, u prirodu i svez mirisan vazduh neke od nasih reka ili obliznjeg parka-konacno.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #182 poslato: 03. Februar 2011. u 22:31 »
Bili su komentari za Nedeljka Todorovica jer je sa velikom sigurnoscu izrekao prognozu(moro je jer mu je posao) za koju tvrdim da ni on sam nije siguran ali manimo se njega,dolazi nam otopljenje a sto kaze jedan kolega o zahladjenju za vikend.Cekamo 18z sta ce on reci.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #183 poslato: 03. Februar 2011. u 22:33 »
Licno ipak mislim da ce se inverzija i njena propratna pojava,magla i niska oblacnost sutra predvece ipak razbiti.., a ako se to desi Sunce ce za vikend doneti radosti( jer smo izasli iz solarne zime) i izlazak iz toplih domova-spasonosnih prethodnih dana, u prirodu i svez mirisan vazduh neke od nasih reka ili obliznjeg parka-konacno.

Velika je vjerovatnoća da ćemo od subote ponovo vidjeti sunce, ali modeli ne naziru neki jači vjetar koji bi u potpunosti razbio inverziju i očistio vazduh od svog ovog zagađenja koje se skupljalo ovih dana.
Obratite pažnju da inverzija i sumaglica mogu da se zadrže, čak i ako bude sunčano tokom dana. Vidim da je i RHMZ danas znatno oprezniji kad su u pitanju temperature za vikend.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #184 poslato: 03. Februar 2011. u 22:44 »
Naravno, postoji mogucnost, vidim da GFS i dalje ostaje pri stavu da se inverzija,tj njena blaza verzija ipak zadrzava nad severnim predelima. Ipak temperature bi trebale da odu u pozitivu, a i sunce da se pojavi. Ipak sutra a posebno prekosutra zima u kojoj smo bili prethodnih nesto vise od desetak dana je gotova.

Sto se tice tog zahladjenja modeli, a posebno GFS znaju da stvari dosta ekstremizuju kada prognoziraju zahladjenje za neki dalji period, a potom svakim narednim izlazom to isto da ublazuju.., tako da me uopste ne bi zacudilo da to zahladjenje na kraju bude u granicama normale za drugu dekadu februara, no ispraticemo i to kao i do sada pa cemo videti sta ce od toga da bude.

Van mreže Zvrle

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Vračar
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #185 poslato: 03. Februar 2011. u 22:49 »
Glupo je komentarisati svaki izlaz gfs-a on daje sigurno oko 1000 izlaza godišnje...

Van mreže Emir

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 47
  • Lokacija: Tuzla, BiH
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #186 poslato: 03. Februar 2011. u 22:49 »
Slažem se potpuno s Milošem, prema trenutnim materijalima nerealno je očekivati (značajniji) snijeg iduće sedmice.

Inače, i prosjek EC-a daje od sredine sljedeće sedmice uspostavu anticiklone nad Skandinavijom. Dakle, zahlađenje postaje sve izvjesnije...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #187 poslato: 03. Februar 2011. u 22:51 »
Glupo je komentarisati svaki izlaz gfs-a on daje sigurno oko 1000 izlaza godišnje...

1460

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #188 poslato: 04. Februar 2011. u 00:42 »
Pozdrav ljudi. Redovno vas pratim i mnogo mi je drago sto forum konstantno napreduje. Znam da je zimi uvek najveca aktivnost, a neminovnost toga je da se pojave i ovakvi clanovi kao draksenic, ali dobro... :)
Da se vratim na temu. Konacno je pocela da se kristalise situacija za naredne dane, a koliko do juce je stvarno sve bilo otvoreno i neizvesno. Zadnjih nekoliko izlaza svih modela pokazuju ono sto velika vecina ovde vec zna. Otopljenje koje ce doneti pozitivne temperature od subote i koje ce da potraje do srede, cetvrtka. Moje misljenje je da ce inverzija vec sutra lagano popustiti, a kada se jednom probije sunce, ni 10 stepeni, vec za vikend nije nedostizno.Vec od srede stize suvo zahladjenje, a posle toga ce sve zavisiti od polozaja AC koji ce da se formira nad Skandinavijom. Ima potencijala za mozda i najjaci prodor hladnoce ove zime, ali lako moze da se desi da sve to zavrsi istocno od nas i da dobijemo samo nekoliko dana sa umerenim i jakim jutarnjim mrazevima. Padavine ne bih bas komentarisao, ali tesko mi je da poverujem da se mediteran nece probuditi ako usledi onakav prodor kakav se ocekuje.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #189 poslato: 04. Februar 2011. u 00:45 »
Vaaaaau, evo Freddy-ja. Ima sutra da padne 60cm snega ;D
« Poslednja izmena: 04. Februar 2011. u 00:56 Boda Tajson »
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #190 poslato: 04. Februar 2011. u 00:50 »
Bravo Freddy svaka ti cast majstore na ovome sto si napisao nemam sta da dodam!

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #191 poslato: 04. Februar 2011. u 01:00 »
Vaaaaau, evo Freddy-ja. Ima sutra da padne 60cm snega ;D
hehe, mozda i zagrmi uz taj sneg :D


Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #192 poslato: 04. Februar 2011. u 01:06 »
Pozdrav i tebi Freddy,  :-* slazem se sa tobom i ja takodje ne bih prognozirao padavine, ali smatram da ne bi bilo lose da ako vec stize to jace zahladjenje da malo prodrma uspavani Mediteran i posalje nam solidan i malo darezljiviji ciklon, da jos jednom do kraja zime vidimo snezni pokrivac. Desavalo se cesto da fin sneg padne u februaru iako mu je prethodilo jace otoplljenje, pa ja sam uzivao u februaru '09-e sa pola metra snega. Ali tu je i drugi scenario koji trenutno njusi GFS a to je da hladnoca pobegne istocno... videcemo, praticemo dalji razvoj situacije, potrebna je dalja kristalizacija... :)
« Poslednja izmena: 04. Februar 2011. u 01:31 lazar »

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #193 poslato: 04. Februar 2011. u 01:21 »
Naravno, pratimo dalji razvoj situacije. Zahladjenje posle otopljenja je izvesno i za sada je to to :). Ja sam skoro siguran da cemo imati makar jedan solidan zimski ciklon u februaru, ali o tom potom.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #194 poslato: 04. Februar 2011. u 09:53 »
Gde si, Freddy? Živ si! Drago mi je da te opet vidim u akciji.

Žao mi je da vidim nepotrebna prepucavanja oko stvari koje to ne zavređuju. Srećom, većina članstva je odreagovala na najbolji način, što pokazuje izvesnu zrelost na forumu. Čestitam vam na odmerenosti u reakcijama.

Poruka za 'provokatore'. Provocirajte negde drugde, a ne na forumu. Ako želite da se istaknete, budite odmereni i pribrani, pa makar promašili prognozu. Naravno da svako ima pravo na svoje mišljenje, ali ga treba izneti hladne glave, a poželjno je dodati i neki argument uz to.

Ontopic. Meni ovo otopljenje izgleda malo čudno. Čitava priča koja teče još od ponedeljka je pomalo neverovatna, ali kako postoji kakav-takav 'koncenzus', ostaje mi samo da vidim kako će do tog otopljenja da dođe.
Što se samih inverzija tiče, one su tu i tu će i ostati dok je snežnog pokrivača. Čak i preko dana. Naime, najniži sloj vazduha će se hladiti usled otapanja snega na tlu. Proces otapanja snega (fazni prelaz na više) troši svoju latentnu toplotu na otapanje, a odakle će da vuče tu topplotu nego iz najnižih slojeva vazduha.
Izgleda da se na ovu pojavu uopšte nije računalo u WRF-NMM modelu RHMZa, kao da stanej površine tla ne igra nikakvu ulogu. Zato su izlazi 'blesirali', dajući nerealno visoke temperature.

Bilo kako bilo, jedva čekam da vidim kako će se ovo otopljenje ostvariti. Ne znam zašto sam sumnjičav u vezi temperatura preko 10 stepeni, kako najavljuje RHMZ. Znam da se dešava i to, pa ipak dosta je hrabro davati promenu Tmax za skoro 10 stepeni iz jednog dana u drugi.

Što se tiče perioda posle ovog otopljenja, ne može se ništa konkretno pričati, jer dosta toga zavisi od samog otopljenja. Ono će dati početne uslove za dalji razvoj događaja, a dovoljno je samo da se promaši za par stepeni i da kompletna koncepcija ode u neku drugu stranu.

Svi se oslanjaju na modele, zaboravljajući šupljine u istima. Stara sinoptika dozvoljava malo ličnih osećaja, ali to je rezervisano samo za iskusne, 'prepečene' prognostičare.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 45
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #195 poslato: 04. Februar 2011. u 10:07 »
Ja se nadam da ce poci temperatura u plus od sjutra.. Mora zbog mene posto dolazim u Bg  ???  :cheers:
E sad, koliko u plus, to vec ne znam..
Danas nesto slabo gura temperatura.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #196 poslato: 04. Februar 2011. u 10:12 »
Ja se nadam da ce poci temperatura u plus od sjutra.. Mora zbog mene posto dolazim u Bg  ???  :cheers:
E sad, koliko u plus, to vec ne znam..
Danas nesto slabo gura temperatura.

Baš bi mogao i da se javiš. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #197 poslato: 04. Februar 2011. u 10:12 »
Ma ljudi zna sneg i u martu da napada,secam se pre 6-7 godina kako je sneg padao 1. marta na Zadusnice,bilo ga je bas dosta.I nemojte da se raspravljate sa ovim sto nesto pametuju,samo procitajte njihov post,i manite se komentara,ovo je mesto gde treba da se raspravlja o vremenu.

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 45
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #198 poslato: 04. Februar 2011. u 10:23 »
Baš bi mogao i da se javiš. ;)

of course  :cheers:


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #199 poslato: 04. Februar 2011. u 11:43 »
06z losiji po pitanju temperatura ali jos ce se to menjati ali ima tendencije budjenje mediterana ali bila samo obilna kisa.Nikako jedna dobra Djenovka i hladan vazduh da se poklope.