Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156536 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #780 poslato: 20. Februar 2011. u 16:03 »
 ^^ ^^ Ne znam,tamo piše karta ''temperature površine tla''...  :-\   :)

Posto se ne razumem mnogo u ovu materiju,na osnovu vasih komentara mogu da zakljucim da kod mene nece biti kise,odnosno bice vlaznog snega,a potom cistog snega...jesam li u pravu?

Tako nekako  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #781 poslato: 20. Februar 2011. u 16:07 »
Hvala Kimi na odgovoru,zaista se nadam da ce posle onih 25cm,sad pasti bar 15cm.jer ako ne bude bar toliko bice ovo mnogo losa zima u odnosu na prosle sto se tice kolicine snega.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #782 poslato: 20. Februar 2011. u 16:08 »
^^ onda je to to verovatno. :D

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #783 poslato: 20. Februar 2011. u 16:23 »
Nesto ne verujem da zemlja moze da se ohladi na -20c
Pa, na vrhovima Alpa može...  ::)
Ovo je karta temperature podloge sa koje lepo vidimo da će temperatura površinskog sloja recimo vode u južnom Jadranu sutra uveče biti 14 stepeni.
Evo objašnjenja karte sa www. meteoadriatic.net:
Temperatura površine tla

Karta prikazuje prognoziranu temperaturu površine tla. Korisna je za prognoziranje mnogih meteoroloških pojava, kao na primjer mraza, poledice, taloženja/otapanja snijega, prizemne ljetne konvekcije, temperature mora i sl.

U predviđanju navedenih pojava, osobito onih koje su vezane za točku ledišta vode, valja biti oprezan i prognozirati uz dozu iskustva. Naime, često do poledice na cesti neće doći ako je temperatura tla, recimo, -1°C, osobito ukoliko je cesta prometna i/ili posuta. Tada naime voda na cesti se možda neće smrzavati ni na temperaturama tla od -10°C! No, kod prognoziranja mraza, treba voditi računa da se on može pojaviti i u područjima gdje model prognozira višu temperaturu tla od 0°C, osobito u područjima blizu mora, gdje mala rezolucija modela ne odvaja savršeno kopno od mora. Potpuno primanje snježnog pokrivača treba očekivati ako je temperatura tla manja od 1°C, a njegovo otapanje pri temperaturama iznad 2°C. Ipak, primanje/otapanje snijega znatno zavisi i od vrste podloge, pa navedene brojke treba uzeti kao orijentacijske.

***
Modeli se usaglasili da Beograd očekuje ~30 mm padavina u vidu snega narednih dana.
« Poslednja izmena: 20. Februar 2011. u 16:40 zeljko »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #784 poslato: 20. Februar 2011. u 16:38 »
^^

Treba znati da je visina Alpa u modelima prognoze vremena sa ovom rezolucijom oko 3000-3500 mnm. Takodje reljef se u istim modelima uglavnom predstavlja idealizovano i taj reljef izgleda jaaaako kockasto u odnosu na stvarni.

Druga stvar je sto modeli znaju da postoji snezni pokrivac, tako da nema govora o -20c na zemlji(koja je pokrivena snegom i sigurno nema dnevnu amplitudu od 15c), vec eventualno na izlozenoj povrsini, sto znaci IZNAD sneznog pokrivaca, a ne ispod.

Da razjasnim, nije me zanimala temperatura povrsine sneznog pokrivaca, vec povrsine zemlje, jer je ona bitan uslov pri formiranju istog.  :D

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #785 poslato: 20. Februar 2011. u 16:51 »
GFS već drugi izlaz pomera ciklon malo južnije, što je odlična stvar. Ne treba da se brinem, neće biti snežnog pokrivača. Nadam se da će i ostali modeli to ispratiti. Bolje da unapred znam, nego da nas drži u neizvesnosti i da gledam u radar šta se dešava.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #786 poslato: 20. Februar 2011. u 17:25 »
Na sajtu hidrometeorolosko zavoda najavljuju 5-15cm snega.Meni se cini da su malo promasili kolicinu padavina.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #787 poslato: 20. Februar 2011. u 17:30 »
 ^^ ^^

Na njihova upozorenja i najave nemoj mnogo da obracash paznju vrlo chesto greshe...

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #788 poslato: 20. Februar 2011. u 17:36 »
Na sajtu hidrometeorolosko zavoda najavljuju 5-15cm snega.Meni se cini da su malo promasili kolicinu padavina.
Nije to daleko od istine, nece biti veci pokrivac od 15cm, mozda ponegde bude 20cm ali vise od toga tesko. Treba uzeti u obzir da ce se sneg topiti u pocetku a intenzitet nece biti jak tako da nisu mnogo pogresili ako su uopste pogresili  ;). Novi gfs cini mi se slabiji sa padavinama, izgleda da je poceo da smanjuje polako.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #789 poslato: 20. Februar 2011. u 17:43 »
^^ Ja bih rekao da će lokalno biti i preko 25cm do srijede uveče. U Beogradu očekujem 20-25cm na osnovu trenutnih izlaza, a to što je zadnji GFS nacrtao svega 15-ak mm, apsolutno ništa ne znači. Vidjećemo šta će reći WRF-NMM večeras. Mnogo puta se pokazao kao najprecizniji model u ovakvim situacijama.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #790 poslato: 20. Februar 2011. u 17:48 »
 ^^ ^^ Slažem se sa Milošem...ima uslova lokalno za 25+cm.

I dalje stojim iza mišljenja da će najviše snega do četvrtka dobiti okolina Kragujevca..

A snežne padavine se u centralnim,južnim i istočnim krajevima nastavljaju i u četvrtak i petak.  :)

Dakle,pred nam prava zimska nedelja !Snegoljubci uživajte !  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #791 poslato: 20. Februar 2011. u 17:55 »
Ja ne bih bio još optimista po pitanju količine padavina. Da, WRF ume da pogodi ali često i isprati GFS u narednim izlazima.


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #792 poslato: 20. Februar 2011. u 18:05 »
^^

Joe, nemoj tako molim te. Koga briga da li ce da ''wrf isprati gfs'' ili ''gfs - wrf''. Bitno je ono sto ce stvarno biti, a to se nikad ne zna u potpunosti. Modeli su svoje odvirali i sad cemo videti da li su bili u pravu ili nisu. Sta ce meni prognoza 6 sati unapred. :D :D

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #793 poslato: 20. Februar 2011. u 18:34 »
Ma polako, od ujutro se okrecemo radarima!

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #794 poslato: 20. Februar 2011. u 18:52 »
Dragi moji snegoljupci, GFS vas polako ali sigurno "izdaje" eve ga i zadnji izlaz smanjuje količinu padavina, a Boga mi diže malkice i temp.
Još kad nam dođe novi EC  :D...
Iako poznajući dobro GFS, ne smem garantovati  da u nekom novom izlazu neće krenuti u suprotnom (hladnijem) pravcu, prilično sam siguran da je za moje područje pravoj zimi odzvonilo.
S obzirom na dugogodišnje praćenje i iskustvo sebe ubrajam u "severnije" članove foruma.
Svi dobro znamo da klimatološki proleće počinje 1 marta, ali da ne bih baš ispao neki "dugoročni" pametnjaković, ostavljam ipak rezervnu mogućnost da nas "veljača prevrtača" i "Baba Marta" kratkotrajno iznenade! ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #795 poslato: 20. Februar 2011. u 18:53 »
Ja ću još da pogledam večerašnji WRF i to je to što se tiče modela. Onda stupaju na snagu osmotreni podaci, radarske i satelitke slike, sondaže...  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #796 poslato: 20. Februar 2011. u 18:56 »
Ja ću još da pogledam večerašnji WRF i to je to što se tiče modela. Onda stupaju na snagu osmotreni podaci, radarske i satelitke slike, sondaže...  :)

Apsolutno se slažem s tobom Miloše  :super:

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #797 poslato: 20. Februar 2011. u 19:03 »
Ne dajem nikad na ovoj stranici prognoze,ali kako sam primjetio euforiju snjegoljubaca u januaru i sad,velika razlika.... Kakva euforija,takav i snijeg :),nesto mi ovo djeluje sve neuvjerljivo.. Al ipak vidjecemo ovih dana sta ce biti,mozda grijesim. :)))))

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #798 poslato: 20. Februar 2011. u 19:09 »
Pazite lljudi snega ce biti dovoljno sem na krajnjem severu Vojvodine ali BG i juznije najverovatnije preko 15 cm,naravno Timocka Krajina mozda i najvise

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #799 poslato: 20. Februar 2011. u 19:12 »
 ^^
Na osnovu chega timochka krajna dobija najvishe novog snega? ili si mislio na ukupnu velichinu?