Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156591 puta)

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #60 poslato: 31. Januar 2011. u 12:47 »
Cao drustvo ja sam nov na forumu.Pratim vec duge ove modele pa jel moze neko od iskusnijih kolega poseb.mislim na Kimija da mi kaze jel ima sanse da modeli promene pricu za iducu ned.jer na italijanskim sajtovima nagovestavaju takvu mogucnost?

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #61 poslato: 31. Januar 2011. u 12:57 »
^^ ^^ Mogla bi,ali opet je anticiklon u igri...što znači da ćemo o tome naravno za 4-5 dana ;)

Pa zato sam i napisao da su moguce te temperature, sa AC-om se nikad ne zna. Ako se razbije inverzija idemo debelo u +.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #62 poslato: 31. Januar 2011. u 13:14 »
Cao drustvo ja sam nov na forumu.Pratim vec duge ove modele pa jel moze neko od iskusnijih kolega poseb.mislim na Kimija da mi kaze jel ima sanse da modeli promene pricu za iducu ned.jer na italijanskim sajtovima nagovestavaju takvu mogucnost?

Ma gde ja iskusan...  :D :D Ima tu članova koji imaju znatno više iskustva od mene  ;) ;)

Ne mogu ti ništa reći...pre svega,sigurno je otopljenje na visini za 6-7 dana,ali za niže krajeve je to pod znakom pitanja.

Nakon toga nikad se ne zna,zasada modeli i dalje daju razbuktali Atantik,ali mnogo je teže predvideti poziciju ciklona u odnosu na anticiklon.

Na primer,već u 120-om satu je između izlaza GFS-a postojala velika razlika...mislim na položaj ciklona/anticiklonа..u 1-om run-u je na tom mestu ciklon od 990 i nešto Hpa,a već drugi izlaz tu postavi anticiklon..tako da,ništa nije sigurno  ;) ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #63 poslato: 31. Januar 2011. u 14:27 »
Sigurno je da dolazi otopljenje,bez ikakve sumnje.
-3C...32C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #64 poslato: 31. Januar 2011. u 14:48 »
Ja samo mogu da kažem da je sigurno da dolazi otopljenje po visini od vikenda, a kako će se ta topla advekcija odraziti na prizemni sloj atmosfere (osim planina naravno), ostaje da vidimo.
Iako modeli crtaju neke debele pluseve naredne sedmice, treba ih uzeti sa rezervom, jer ostajemo pod uticajem anticiklona, a nema ni nekog jačeg vjetra u prizemlju na vidiku. Ne znam, dosta opcija je tu otvoreno od vikenda, pa ćemo vidjeti šta će modeli da nacrtaju. Inače, ne vjerujem u neke padavine do tada.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #65 poslato: 31. Januar 2011. u 17:14 »
Dolazi otopljenje za vikend, razbiće se inverzna situacija, biće i nekih slabih padavina u petak.

Tako vidi i RHMZ u svojoj novoj mesečnoj prognozi, a nešto zime bi mogli videti tek krajem meseca, što verovatno nije ni daleko od istine, jer sledećih 10 nema nikakve šanse da se vrati zima, a i posle treba neki period da sve legne na svoje mesto.


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #66 poslato: 31. Januar 2011. u 19:32 »
Nisam siguran u razbijanje inverzije, nema znacajnog vetra ni zahladjenja po visini.Naravno, to u narednih 7 dana.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #67 poslato: 31. Januar 2011. u 19:51 »
To što RHMZ tako prognozira, ne mora ništa da znači.  :) Na osnovu prognostičkog materijala GFS-a, ne vidim ništa što bi moglo da dovede do razbijanja inverzije sve do nedjelje. A šta će biti poslije, ne zna se.
I dalje ne vidim nikakve padavine za petak, možda tek ponegdje sasvim slabe.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #68 poslato: 31. Januar 2011. u 19:58 »
Upravu si Milose,ove dugorocne sto daje RHMZ nisu uopste tacne to verovatno i oni znaju ali moraju da daju.Kad bi se malo ugledali na kolege Italijane koji su do sada uvek davali tacnije prognoze za duzi period.Inace,sto se tice vremena od 6.feb.iako modeli crtaju osetnije otopljenje lako mogu da promene pricu a to se desavalo dosta puta.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #69 poslato: 31. Januar 2011. u 23:52 »
18z ista prica.I dalje crta cudovista na atlantiku i nama prolece sredinom iduce sedmice :cry:Licno sumnjam da nece promeniti pricu do vikenda ali sacekajmo jos par dana pa ce se sve znati.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #70 poslato: 01. Februar 2011. u 00:05 »
Slažem se Aco loš je kao da je mart a ne februar! jedino što je sigurno je da će prvih par dana biti ledeno a posle užas!.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #71 poslato: 01. Februar 2011. u 01:20 »
Ja znam da sigurno neće rhmz pogoditi,zato što NIKAD nisu pogodili za period duži od 15 dana.Stvar je prosta:znači ne znam šta će biti za 15 dana,ali sigurno ne može biti kao na tom grafikonu.Prosta logika,kao sa izlazima.Ono što daju izlazi za npr 15 dana i posle sigurno neće biti baš tako kao što je tada izašlo.Ma ni za 5 dana ne mogu da pogode sa sigurnošću, a ne za 15 dana.Ljudi od 5-og dosta toplije.Ja kao amater to vidim,nema tu nikakve filozofije.Za nas snegoljupce mrka kapa do zna dokle,a izgleda duže vreme neće biti snega,bar u Bačkoj!Za Bačku otprilike ovako:http://www.idokep.hu/elorejelzes,a južno od Dunava još toplije.Prosta stvar :-*
« Poslednja izmena: 01. Februar 2011. u 01:30 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #72 poslato: 01. Februar 2011. u 01:33 »
Slazem se da ce biti od 5-tog toplije ali sumnjam da ce se modeli drzati price da nas od sredine iduce sedmice ocekuje prolece jer bi u tom slucaju bilo da je gfs pogodio vreme za 10 unapred sto se retko desava, jer je ovo prolece poceo da crta pre pre par dana i obicno crta 5-6 dana jednu varijantu pa promeni.Licno mislim da zimi nije kraj i da cemo se mi snegoljubci jos radovati.

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #73 poslato: 01. Februar 2011. u 01:40 »
Tek je prvi februar,a 28 dana ima,pa i mart najmanje 15 dana moze biti pravi zimskih,a sjecate li se prosle godine 10-og marta kakav je snijeg pao bar u Bijeljini!!

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #74 poslato: 01. Februar 2011. u 01:50 »
Upravu si beli ima jos mesec ipo do kraja zime i mislim da nije dala zavrsnu rec a i italijani vide njen povratak od 12-tog feb.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #75 poslato: 01. Februar 2011. u 08:24 »
Ljudi vidim da se komentarise dosta puta svaki izlaz modela, ali retko kad vidim ensemble....jedino mozda onda kada smo ispred nekih zanimljivih desavanja, evo jacu probiti led pa cu staviti da se vidi koliko je velika neizvesnost posle 10-tog! Znaci posle 5-tog otopljenje po visini, sad da ne ulazimo u to kako ce biti na tlu, ali licno mislim da je od subote inverziji, i ovom maglovitom vremenu gotovo, te da ce temperature otici dobro u plus. Sto se tice daljeg perioda o tom se moze diskutovati posle svakog izlaza modela, samo se pitam dali vredi?Jednostavno posle 10-tog se otvara ensemble znaci  da je debelo sve moguce, jednostavno ne moze se nista znati...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #76 poslato: 01. Februar 2011. u 09:42 »
Teško je biti pametan kada su u pitanju izgledi za naredne dane. Odavno se nisam našao u nedoumici oko razvoja vremena budućeg. Danas svakako ostaje tmurno, a sutra još grđe, zbog otopljenja po visini. Međutim, blago zahlađenje po visini od prekosutra bi moglo da delimično naruši okorelu inverziju. Posle toga su sve opcije otvorene, jer mi se čini da će to blago zahlađenje po visini samo iskomplikovati stvar, te da će profili temperature biti sa više pridignutih inverzija.
Postoje, po meni, dva glavna scenarija. Prvi je zimoljubački, da topla advekcija koja sledi od petka samo jača inverziju, te da će ostati tmurno ili u krajnjoj liniji oblačno. Drugi je, čini mi se, scenario na koji se više računa, a to je da će razbijanje inverzije uticati na dizanje temperature u prizemlju, te da će jugovina da se podbije u niže slojeve atmosfere. Ne dajem prednost nijednoj od ove dve opcije, nekako su mi jednako verovatne. Iz praktičnih razloga navijam za ovu drugu opciju, kako bih malo odmorio strujomer.

Jedno je sigurno. Padavina nema na vidiku. Jedino ako se nešto slučajno iscedi iz ovih Stratusa, i to je sve.

Dugoročno. nemam pojma. Scenario RHMZ je verovatan, jer je zasnovan na realnim događanjima. Intimno, mislim da je tako nešto prilično moguće, jer zima mora malo da odmori pre ulaska u finale, krajem meseca. Inače, slažem se sa ocenama da su dugoročne prognoze RHMZ uglavnom bezveze, ali isto tako mislim da niko nije više uspešan u tome. Džaba tehnika i savremeno znanje (to ne manjka RHMZu), kada je znanje dugoročnih procesa jednostavno nezadovoljavajuće u meteorologiji uopšte.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #77 poslato: 01. Februar 2011. u 09:47 »
^^ ^^ Uz ovo samo bih rekao da postoji i nedoumica oko vetra i padavina u petak.

Naime,GFS je uglavnom suv,dok modeli koji hvataju termin do petka (EC,ETA) daju sneg.

Takođe,EC i ETA daju pojačan severozapadni vetar u petak,koji bi mogao narušiti inverziju.

Kod GFS-a vetar je znatno slabiji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #78 poslato: 01. Februar 2011. u 11:51 »
06Z isti kao i njegovi prethodnici mada po mom misljenju njusi neku blagu promenu sredinom iduce sedmice ali jos uvek je na starim stazama.

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #79 poslato: 01. Februar 2011. u 12:00 »
od nedelje slijedi pravo proljetno vrijeme s temperturama oko 10 a i vise,i sve vise jugozapadnog strujanja.a i ovo sad je dobro samo sto su jutra malo prohladna,po danu je sasvim ugodno i prijatno.
ove godine u sarajevu samo jedan dan je temp isla do -13 i to 15 decembar.sasavim solidna i blaga zima.