Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156618 puta)

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #220 poslato: 04. Februar 2011. u 22:58 »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #221 poslato: 04. Februar 2011. u 23:28 »
Ne gubim nadu lako ali losih iskustava koliko hoces kada je upitanju ciklon iz Mediterana pa zato sam veoma oprezan i odmeren u najavama.

Mislim da smo svakim izlazom blizi zakljucku da ce zahladjenje stici sledece nedelje ali niko ne zna kada tacno.
Da li ce biti ciklona koji ce uticati na vreme u nasoj zemlji takodje niko ne zna. Za sada samo nagadjamo.
Ako se ispuni prognoza koju smo imali u par izlaza da se velika hladnoca spusti do juga kontinenta onda imamo vece sanse za sneg jer ce to probuditi Mediteran.

Nego Gabesz, sta ti kazes na onu kartu sto sam ja okacio u prethodnom postu, da li bi nam to donelo obilan sneg?  :D

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #222 poslato: 04. Februar 2011. u 23:53 »
Upravu si ciklon,nebi da komentarisem 18z jer nema potrebe ali moje je misljenje sobzirom na veliko razmimoilazenje EC i GFS po pizanju postavljanja AC iznad Skandinavije i putanje hladnog vazduha ka jugu situacija bi trebala da se iskristalise u toku vikenda najkasnije pon.a primetio sam da se i mediteran budi ali nazalost sa vecerasnjim izlazom dobili bi obilnu kisu.Nadam se promeni sinopticke situacije. 

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #223 poslato: 05. Februar 2011. u 00:06 »
Ne gubim nadu lako ali losih iskustava koliko hoces kada je upitanju ciklon iz Mediterana pa zato sam veoma oprezan i odmeren u najavama.

Mislim da smo svakim izlazom blizi zakljucku da ce zahladjenje stici sledece nedelje ali niko ne zna kada tacno.
Da li ce biti ciklona koji ce uticati na vreme u nasoj zemlji takodje niko ne zna. Za sada samo nagadjamo.
Ako se ispuni prognoza koju smo imali u par izlaza da se velika hladnoca spusti do juga kontinenta onda imamo vece sanse za sneg jer ce to probuditi Mediteran.

Nego Gabesz, sta ti kazes na onu kartu sto sam ja okacio u prethodnom postu, da li bi nam to donelo obilan sneg?  :D

Snega bi bilo...ali ne smem da ti kazem kolicinu, moram priznat padavinske karte danas uvece nisam gledao. Nego obrati paznju uvek vise na ECM-ens vrebaj uvek na njemu ciklone izplativije je. Obrati paznju na nov GFS izlaz dobra mesajuca zona...
Sve je u igri...trebace vremena da se pomalo razciste stvari, a do tad dzabe sve! Cim bude trunke sigurnosti za nesto eto mene :)
« Poslednja izmena: 05. Februar 2011. u 00:23 gabesz20 »

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #224 poslato: 05. Februar 2011. u 07:58 »
EC cak losiji od GFS,ali se nadam da ce mo ipak imati zahladjenje sa snegom ili do vikenda ili pocetkom iduce ned tj.da ce se modeli konacno usglasiti oko polozaja AC nad Skandinavijom i da ce hladan vazduh dopreti ka jugu jer za sada ide istocnije od nas.Videcemo.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #225 poslato: 05. Februar 2011. u 10:41 »
Tvrdim da ce u narednih sedam dana ipak ostati zima ''na odmoru''. Takav razvoj nije neocekivan za nase krajeve. Za posle cemo ipak videti. Stvarno tu ima potencijalnih meridionalnih talasa, koji ipak ne dodju do izrazaja, jer zonalno strujanje preovladava.
« Poslednja izmena: 05. Februar 2011. u 10:51 gencic »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #226 poslato: 05. Februar 2011. u 10:43 »
Stvarno tu ima potencijalnih meridionalnih talasa, koji ipak ne dodju do izrazaja, jer zonalno strujanje preovladava.

Ako se ostvari onakva situacija kao što su Boce i ciklon sinoć okačili, tu zonalno strujanje definitivno biva narušeno, i nastupa tipična "omega bloking" situacija. Ali, to je samo jedan od mogućih scenarija, tako da treba pratiti. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže draksenic23

  • *
  • Poruke: 39
  • Lokacija: Kozarska Dubica(Draksenic)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #227 poslato: 05. Februar 2011. u 11:02 »
Zima se vraca od srijede ma velika vrata,to vam ja tvrdim

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #228 poslato: 05. Februar 2011. u 11:29 »
Sto se tice prognoze do kraja iduce nedelje voleo bih da se zima vrati od srede jer to vide i neki drugi modeli osim EC i GFS ali prema trenutni, kartama imali bi kratjotrajno zahladjenje od srede sa kisom i od petka ponovo toplije nazalost ali ako se ostvari ono sto su okacili Boce i Ciklon imali bi snega.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #229 poslato: 05. Februar 2011. u 11:42 »
Bice zanimljiva borba izmedju AC iznad Skandinavije i ovih cudesa na Grenlandu..

Nazalost,samo to mogu da kazem zasad.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #230 poslato: 05. Februar 2011. u 11:45 »
Bas sam hteo Kimi da te pitam za misljenje a ti si vec odgovorio,hvala ti.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #231 poslato: 05. Februar 2011. u 12:11 »
Biće čupavo, što se tiče povratka zime i hladnoće. Za sad je na vidiku velika bitka na terenu a kako će biti na kraju videćemo za par dana.


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #232 poslato: 05. Februar 2011. u 12:24 »
Upravu si Boce ali jedino sto mi nekako bode oci a to je da vecina drugih modela na neki nmacin vide povratak zime dali od srede ili sub.sve jedno a GFS se konstantno drzi neke svoje price.Jeadan izlaz kao sto je ovaj 06z nije merilo za dalji razvoj vremena mada nebi voleo da se ponavlja dalje u sta sumnjam a naravno i Italijani vide povratak zime pa videcemo kako ce se dalje stvari odvijati.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #233 poslato: 05. Februar 2011. u 13:37 »


Koliko ja vidim, glavni i kontrolni prate i velika vecina drugih ens-a.. Tata atlantik prvo zavuce Skandinavki jedan levi krose, pa desni krose, pa jedan aperkat, pa sve to zavrsi jednim skolskim direktom koji uslovi nokaut.., i nastavak umerenog proleca..

Bilo kako bilo, od jutros 1:0 za atlantik, idemo dalje ali ova Skandinavka mi za sada izgleda mnogooo slabo da bi to bilo nesto ozbilnije za dalju pricu.. ::) Ima tu par smedjulja koje vide dosta hladniji scenario i ostavljaju nadu da bi se stvari mogle okrenuti na bolje(odnosno da bi Skandinavka mogla uzvratiti..), videcemo...

Moram da kazem.. sta cu..:P Ostajem i dalje pri tome da je zima svoje odsvirala za ovu sezonu.. Mozda do kraja februara i bude neki prodorcic sa zahladjenjem i nesto snega, ali vrlo kratkotrajno, dva-tri dana..
« Poslednja izmena: 05. Februar 2011. u 13:48 freeze »

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #234 poslato: 05. Februar 2011. u 14:12 »
 ^^ ^^ Hehehe...bas me je oraspolozila ova  prognoza koju je predstavio freeze... :rofl: na duhovit nacin predstavljeno trenutno stanje. Sve je tacno, nazalost i meni taj potencijalni Skandinavski scenario deluje isuvise slabo da izdrzi navalu Atlantika no videcemo ima tu jos mesta za promene, omega blok (ako do njega dodje) bi doneo dobru hladnocu nekome u ovom delu Evrope sve zavisi kako se postavi, ili ce  ledaru spustiti nama ili istocno od nas jos uvek je nezahvalno prognozirati a snezne padavine jos nezahvalnije. Ipak ne treba zimu jos otpisivati u potpunosti postoji mogucnost da do kalendarskog proleca prilikom povlacenja tj. nekom retrogresijom opet svrati u nase krajeve ili sto se kaze da nas "osine repom".

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #235 poslato: 05. Februar 2011. u 15:30 »
Koliko god ovaj ciklon bude jaci, to ce i ovaj skandinavski anticiklon biti izrazeniji. Na stvaranje i jacanje anticiklona pozitivno utice topla advekcija u njegovom zadnjem delu i odgovarajuca hladna u prednjem, cime se stvara neophodna termicka asimetrija. Za jak dotok hladnog vazduha na nase prostore sa SI mora da postoji neki anticiklon bas negde iznad Skandinavije ili Britanskog ostrvlja. Taj anticiklon iznad Skandinavije ce se 99% formirati, kao sto sam vec napisao, na grebenu ovog anticiklona iznad nas. E sada, taj anticiklon moze da se formira u opsegu od 1000km u zonalnom pravcu i to modeli mogu da vide preciznije tek na nekih 5 dana, mislim. Ukoliko se anticiklon formira istocnije, kod nas od snezne epizode nema nista. Ukoliko to bude zapadnije, moguce je svasta.

Druga velika stvar, koja je bitna je da se ugasi ciklonska aktivnost nad Istocnim Atlantikom. Za sada je to malo teze jer konstantno cikloni u ciklonskoj seriji nad Atlantikom povlace ogromne kolicine hladnog vazduha iznad Grenlanda nad Atlantik i to generise ciklone. Takvo stanje moze da vlada od 5 pa i do mesec dana sa kracim prekidima.

Opet iz mog ugla, u principu nam odgovaraju cikloni koji imaju centre iznad zapadnog Atlantika.

Ne znam da li je ispravno predstojeci scenario posmatrati kao ''borbu''. Malo mi to zvuci smesno. :D

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #236 poslato: 05. Februar 2011. u 17:18 »
Evo sad i Italijani promenise pricu za 15.feb.http://www.3bmeteo.com/images/newarticles/2578c174f0385e7d4b3b6cc15ae172d8_METEO_15_FEBBRAIO_2011.jpg ali je jos uvek sve to daleko da bi se uzimalo za ozbiljno!

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #237 poslato: 05. Februar 2011. u 17:22 »


Koliko ja vidim, glavni i kontrolni prate i velika vecina drugih ens-a.. Tata atlantik prvo zavuce Skandinavki jedan levi krose, pa desni krose, pa jedan aperkat, pa sve to zavrsi jednim skolskim direktom koji uslovi nokaut.., i nastavak umerenog proleca..

Bilo kako bilo, od jutros 1:0 za atlantik, idemo dalje ali ova Skandinavka mi za sada izgleda mnogooo slabo da bi to bilo nesto ozbilnije za dalju pricu.. ::) Ima tu par smedjulja koje vide dosta hladniji scenario i ostavljaju nadu da bi se stvari mogle okrenuti na bolje(odnosno da bi Skandinavka mogla uzvratiti..), videcemo...

Moram da kazem.. sta cu..:P Ostajem i dalje pri tome da je zima svoje odsvirala za ovu sezonu.. Mozda do kraja februara i bude neki prodorcic sa zahladjenjem i nesto snega, ali vrlo kratkotrajno, dva-tri dana..
Iz tvojih usta u Bozuje usi :D ;D :cheers:
-3C...32C

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #238 poslato: 05. Februar 2011. u 17:43 »
Evo sad i Italijani promenise pricu za 15.feb.http://www.3bmeteo.com/images/newarticles/2578c174f0385e7d4b3b6cc15ae172d8_METEO_15_FEBBRAIO_2011.jpg ali je jos uvek sve to daleko da bi se uzimalo za ozbiljno!

Nemas potrebe da gledas sve sto stave Italijani i oni rade po gfs-u i Ec-u kako se menjaju izlazi modela tako i oni kace druge slike..

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #239 poslato: 05. Februar 2011. u 17:48 »
12z tera po starom sto znaci bice postavljen AC iznad Skandinavije ali ne tako dobro da ledara sa severa prodre na jug vec skrece ka Crnom moru,a posto AC vrlo brzo puca dolazi do povlacenja ledare nazad ka Rusiji i tek ali o tome netreba komentarisati vidi stvaranje i jacanje AC iznad Britanije oko 20.feb.kao sto je Todorovic i reko.Ovo je neko moje vidjenje situacije.Naravno daleko je iduci vikend i bice tu jos dosta kolebanja i pomeranja pa bih voleo neko od iskusnijih kolega da mi da svoje vidjenje trenutne situacije.