Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156599 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #340 poslato: 08. Februar 2011. u 18:04 »
Iako EC drzi jedan scenario vec duze vreme, ocekivao sam da cete biti na njegovoj strani, ali posto je za zimoljubce EC-ov scenario losiji, topliji i bez padavina, sada se nadate da ce GFS videti neki ciklon i hladnocu... Zelje kontrolisu prognoze!!!


Stvarno ne znam sta ce biti od svega ovoga, toliko mogucnosti neke vise neke manje moguce, tesko je reci sta ce biti...
AC iznad Skandinavije je siguran ali cikloni se jos uvek pomeraju a sa njima i temperatura i padavine pa su i prognoze odma drugacije.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #341 poslato: 08. Februar 2011. u 18:10 »
I da opet EC pokaze zimu i sneg sta to vredi ako se GFS drzi svoje price i to je to ali ne samo EC nego zimu neretko vide i drugi modeli ali nema usaglasavanja!Daje mi nadu sto je ovo prvi izlaz od jutros koji losiji i nadam se da ce 18z biti bolji.

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #342 poslato: 08. Februar 2011. u 18:25 »
I da opet EC pokaze zimu i sneg sta to vredi ako se GFS drzi svoje price i to je to ali ne samo EC nego zimu neretko vide i drugi modeli ali nema usaglasavanja!Daje mi nadu sto je ovo prvi izlaz od jutros koji losiji i nadam se da ce 18z biti bolji.

ja dobijam nadu od italjanima , oni ipak nisu pogresili mnogo ova zima
a evo i evolucija za posle 17og .. mislim da nas svima zimoljubci ovo odgovara :)








Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #343 poslato: 08. Februar 2011. u 18:34 »
Posto su Italijani dali od 17.feb do 3.marta ova prva slika je uredu ali druga nevazi osim ako je ista slika za taj period od 25-3.marta ali datum nisu promenili.Neznam nisam pametan jer su modeli u velikoj konfuziji cas daju sibir cas filipine tako da je sve otvoreno jos!

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #344 poslato: 08. Februar 2011. u 19:04 »
Posto su Italijani dali od 17.feb do 3.marta ova prva slika je uredu ali druga nevazi osim ako je ista slika za taj period od 25-3.marta ali datum nisu promenili.Neznam nisam pametan jer su modeli u velikoj konfuziji cas daju sibir cas filipine tako da je sve otvoreno jos!

pa da ispod 17-24 i 20-27 ima i prognoza za 25-3 mart , koja je opet dobra za balkan jer je mediteran aktivan i oni kao vidu zima za taj period i u sredisni del italije i juzni ... a kod nas prava zima .. videcemo ..

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #345 poslato: 08. Februar 2011. u 19:18 »
Nisu stavili sliku za 27.feb.-3.marta osim ako nisi preveo tekst pa zato znas,ali sve je to daleko i kao sto pise ispod zadnje slike sledece azuriranje 14.feb.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #346 poslato: 08. Februar 2011. u 19:26 »
EC 120 sat...potpuno druga situacija...

Sličnost sa OZ EC-om=0

EDIT:Prestajem da gledam modele narednih dan-dva
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #347 poslato: 08. Februar 2011. u 19:37 »
Kimi ja nevidim drugaciju situaciju osim ako nisi mislio na budjenje mediterana do 120 sata toplo uz kisu neznam na sta si mislio?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #348 poslato: 08. Februar 2011. u 19:44 »
Ko kaže da bi to bila kiša...vrlo granična situacija..

A pogledaj raspored ciklona na Atlantiku nakon 120-og sada u odnosu na 00Z...nemaju veze jedan sa drugim !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #349 poslato: 08. Februar 2011. u 19:59 »
Upravu si Kimi do 120 sata bi bio na granici a posle toga kisa,jedino NOGAPS se izdvaja malo ali nisam pametan modeli kao da luduju,svaki izlaz druga prica!Evo gledo sam i Biljanu Vranjes na prvom koja najavljuje kao sneg u sub.samo neznam u koje modele gledaju u zavodu kad smo mi sa njima zbunjeni?

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #350 poslato: 08. Februar 2011. u 20:30 »
 ^^ zena je rekla prolazno naoblacenje sa kisom,susnjezicom koja bi prelazila u snijeg..... bas da je najavljen snijeg i nije  :)

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #351 poslato: 08. Februar 2011. u 20:33 »
OK je to ali me zanima koje modele gledaju u zavodu kada svaki model sviju pricu tera ili u RHMZ imaju drugi izvor informacija?


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #352 poslato: 08. Februar 2011. u 20:35 »
EC gledaju kolko ja znam.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #353 poslato: 08. Februar 2011. u 20:43 »
Pa ako vec gledaju EC sto mi onda pratimo GFS kad oni to neprate?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #354 poslato: 08. Februar 2011. u 21:08 »
RHMZ radi prognoze na osnovu ETA modela, sa ulaznim podacima DWD-a, i WRF-NMM modela sa ulaznim podacima EC-a. Ne kažem da ne gledaju i druge modele, ali se na ove najviše oslanjaju.
Ipak, ne mogu nikad stvarne prognoze biti identične modelima. Modeli nisu tu da pogađaju i prognoziraju, već da proračunavaju (nemate pojma koliko tu samo ima proračuna i kakvi su kompjuteri potrebni za sve to). Mi smo tu, da na osnovu tih proračuna modela zaključimo kakvo bi vrijeme moglo da nas očekuje.
Ono što ja vidim je stabilno do daljnjeg, bez većih šansi za ciklonsku aktivnost u skorije vrijeme. I tako se crta već danima. Volio bih da imamo još jedan sniježni talas do kraja zime, ali makar u narednih nedjelju dana neće biti sigurno.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #355 poslato: 08. Februar 2011. u 21:13 »
Hvala ti Milose na ovakom opsirnom objasnjenju.Nadam se i ja jos jednom sneznom talasu do kraja zime aliprvenstveno do kraja feb.Ima jos dosta do iduceg pon.tako da ce verovatno modeli menjati pricu do tad!

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #356 poslato: 08. Februar 2011. u 23:48 »
18z KATASTROFA!Vidi zasad samo od pon.do srede kao nesto hladnije i posle toga pravo rano prolece do 24.feb i da naglasim pun kise!Jedino znam da je pon.daleko i da ce se to menjati i idalje verujem u sneg do kraja feb!Jedino neznam sto svi toliko likujete zbog ovog AC nad Skandinavijom kad nam on nista nedonosi bar za sad,samo prolazi deo srednje evrope dobro a nas kaci i to jedva!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #357 poslato: 09. Februar 2011. u 00:09 »
Ja i dalje racunam na ciklonsku aktivnost  od sredine sledece nedelje, isto tako kao i tokom jutra, to je druga stvar vec i kako sam i rekao sa kakvim ishodom cemo izaci sa ciklonima (kisa, ili sneg). U to i dalje da ne ulazimo, u svakom slucaju mirno vreme tesko mogu da zamislim od sredine sledece nedelje.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #358 poslato: 09. Februar 2011. u 00:18 »
Tacno je to da cemo imati od sredine iduce sedmice ciklonsku aktivnost ali mi najvise zapada u oci sto modeli vide jak Skandinavac ali hladan vazduh kao da nema snage da se spusti do nas to jest sve nesto bojazljivo!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #359 poslato: 09. Februar 2011. u 00:20 »
Pouzdano znam da RHMZ radi po prognostickim modelima ECMWF-a i DWD-a (GME). Kao ispomoc se koriste Eta, WRF-nmm, a baci se pogled i na gfs i tako to... :D

^^

Skandinavac se nalazi isuvise daleko i samim tim nema advekcije iz pravca severoistoka, vec se mi nalazimo u relativno slabom severozapadnom strujanju. Ono je u debljem sloju je ipak relativno toplo (modifikovana maritimna-umerenosirinska vazdusna masa sa Atlantika).