Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156605 puta)

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #360 poslato: 09. Februar 2011. u 00:26 »
Ok je to ali me zanima ako se opet desi narednih dana  da EC kao i ostali modeli napr.vide zimu a gfs ne kako onda oni gledaju tj.daju prognoze ili idu na rizik?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #361 poslato: 09. Februar 2011. u 00:28 »
Jedino neznam sto svi toliko likujete zbog ovog AC nad Skandinavijom kad nam on nista nedonosi bar za sad,samo prolazi deo srednje evrope dobro a nas kaci i to jedva!

Pa recimo da tog anticiklona sutra ne bude na kartama onda slobodno mozes da mases zimi do neke druge prilike jer ne vidim drugi nacina da hladniji vazduh dodje do nas pa makar i do severa zemlje.
Ostaje nada da ce se taj AC jos prosiriti a da ce hladnoca stici do Balkana, za dalje cemo videti.


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #362 poslato: 09. Februar 2011. u 00:34 »
Uredu je to Ciklon svi ste vi iskusniji od mene u prognozama ali vidim non stop ciklon u oblast Nemacke koji bukvalno sa sobom vuce hladan vazduh ka Rusiiji i front ostaje zarobljen na severu bez potencijala da se spusta ka jugu.Jedino ako i bude snega a nadam se da hoce profitirace sever zemlje.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #363 poslato: 09. Februar 2011. u 00:35 »
Ok je to ali me zanima ako se opet desi narednih dana  da EC kao i ostali modeli napr.vide zimu a gfs ne kako onda oni gledaju tj.daju prognoze ili idu na rizik?
Pazi ovako, najbolji globalni model trenutno na svetu je ECMWF, ne koristi si dzabe u vise zemalja tu mislim na drzavne met zavode. Sto se tice pitanja, u takvoj situaciji prognozer odlucuje sam kako on sam misli, ali to su vrlo retke situacije da se dan unapred razilaze, ima razlike mozda u kolicini padavina. Da budemo jasni, za konkretne prognoze 1-2 dana unapred ne treba koristiti toliko globalne modele, sve u svemu oni toliko i nesluze za to, nego za duze staze za prognoziranje sinoptickih situacija.
Za dobru izradenu prognozu treba prvo vremena, iskustva, poznavenje modela, poznavanje sinoptickih situacija u kojima koji model kako se ponasa...sve u svemu za dobro prognoziranje su potrebne godine kao i u svacemu!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #364 poslato: 09. Februar 2011. u 00:36 »
Ok je to ali me zanima ako se opet desi narednih dana  da EC kao i ostali modeli napr.vide zimu a gfs ne kako onda oni gledaju tj.daju prognoze ili idu na rizik?

Oprez!
Numericki modeli prognoze vremena nisu direktan produkt ljudske ruke vec je to najobicniji racun kompjutera. Karte treba interpretirati, a ne citati doslovno.
Jos jedna stvar, nece se atmosfera ponasati kako modeli kazu, nego modeli nalaze nacin da izracunaju iz sadasnjih uslova kako ce se vremenski sistemi da se ponasaju u buducnosti. Da li ce doci do razvoja ciklona ili anticiklona, nekad moze da se nasluti i bez njegove slike na karti. Tada se desava ono sto neko kaze: ''Modeli promenili pricu.''
Malo sutra promenili pricu, nego je taj dogadjaj zbog nedovoljnog iskustva ili neopreznosti nije ostavljen kao mogucnost. :D


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #365 poslato: 09. Februar 2011. u 00:40 »
Hvala ti Gabesz20 nisam znao da je EC najbolji model,e sad bih molio da mi se kaze otprilike nevezano od modela kako vidite razvoj situacije za vikend i od njega?

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #366 poslato: 09. Februar 2011. u 01:04 »
Sacekajmo sutra jutro,mozda budemo malcice pametniji, ne bih da ulazim u ono sto nije sigurno. Ono sto sam rekao, a to i dalje drzim da sto se tice sledece nedelje, a uglavnom od sredine sledece nedelje sanse vidim za ciklonsku aktivnost...

Ponavljam cikloska aktivnost sledece nedelje nije jednako i sneg...

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #367 poslato: 09. Februar 2011. u 01:08 »
Daj boze da imamo ciklonsku aktivnost kao sto kazes i hladan vazduh i eto nam sneg i potajno se nadam da cemo ga videti bar jos jedanput!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #368 poslato: 09. Februar 2011. u 07:57 »
EC jutros rastura... :D :D

Bolji od gotovo svih modela :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #369 poslato: 09. Februar 2011. u 08:11 »
Ono što je sad prilično sigurno jeste buđenje mediterana sredinom naredne nedelje, ali kako će sve to do nas doći teško će se predvideti pre kraja ovog vikenda a možda ni tad :) Tu uvek nijanse odlučuju!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #370 poslato: 09. Februar 2011. u 09:43 »
Hm, diskusija postaje 'zanimljiva': ubacili smo gledanje u baričke sisteme nad Kanadom, Skandinavijom... sa nestrpljenjem očekujem Burkinu Faso! :rofl:

EC jutros rastura... :D :D

Bolji od gotovo svih modela :)

Po čemu si to zaključio? Po svojim nadanjima? To se tako ne radi. Ti bar nisi od juče na ovom forumu...

Bar 10E6 puta sam rekao kako nisu bolji modeli oni koji vas 'željkaju' svojim izlazima i vidite 'idealno' vreme za vas, već bolji je onaj model koji bolje oponaša realnu situaciju dajući tačnije prognoze (što se ustanovi ostvarenjem vremenskih prilika). Više ne znam hoću li to morati da ponavljam i 10E9 puta?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #371 poslato: 09. Februar 2011. u 09:50 »
Daj boze da imamo ciklonsku aktivnost kao sto kazes i hladan vazduh i eto nam sneg i potajno se nadam da cemo ga videti bar jos jedanput!
Ti bar 15 puta u toku dana ostavis post u kome se "NADAS" (!?) jos jednom snegu...
Ovo nije tema za proricanje,nadanje,zelje... kad vec nema ko kao novog clana da te upozori,moram ja,a mislim da imam i pravo kao dugogodisnji clan koji redovno cita forum.
Manite se ljudi vise ZELJA I NADANJA,da li to moze da se razume?
Hvala Boce-u i Miloshu na realnim prognozama!


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #372 poslato: 09. Februar 2011. u 10:17 »
Ti bar 15 puta u toku dana ostavis post u kome se "NADAS" (!?) jos jednom snegu...
Ovo nije tema za proricanje,nadanje,zelje... kad vec nema ko kao novog clana da te upozori,moram ja,a mislim da imam i pravo kao dugogodisnji clan koji redovno cita forum.
Manite se ljudi vise ZELJA I NADANJA,da li to moze da se razume?
Hvala Boce-u i Miloshu na realnim prognozama!
Zamolio bih te Palmark da i ti das neki post u ovaj topic sto se tice buduceg vremena, ja od tebe samo citam upozorenja, lupkanja po glavi i ulazenje u off u ovom topicu, i tako dalje... ne kazem da u opste nisi u pravu, ali mislim da ces svatiti o cemu pricam, i samo se nadam da ce se to kod tebe u buducnosti ispraviti.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #373 poslato: 09. Februar 2011. u 11:44 »
Koliko sam mogao da primetim velika razlika jutros iznedju EC i GFS po obicaju a 06z PRAVO PROLECE DO 20.FEB.a i tad nam nevidi neke niske temperature jer ce u tom periodu jacati AC iznad Britanije!Po svemu sudeci letoljubcvi ce izgleda moci da odahnu ako se nastavi ovaj trend sa modelima a mi ostali da cekamo sl.vikend.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #374 poslato: 09. Februar 2011. u 11:49 »
Nekako se meni čini da je Vojvodina uvek blizu anticiklona koji ne dozvoljava nekom ciklonu da nam se približi i zato ove zime imamo dosta manje padavina u odnosu na prošlu zimu kad su i počeli serijski napadi ciklona koji su trajali sve do decembra 2010 (a u 2010 se količina padavina kreće od 150% do 200% u odnosu na prosek). Slično će se nastaviti verovatno i do kraja februara, no videćemo kako će se vreme poigrati. Balkansko poluostrvo će biti na granici, topline sa zapada i hladnoće na istoku.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #375 poslato: 09. Februar 2011. u 11:56 »
Ja licno sumnjam da ce modeli da drze ovaj scenario za uto.-sredu iduce sedmice do vikenda .Za vikend smo 90% sigurno da nema snega cak ni susnezice ali ce period od nedelje biti veoma zanimljiv!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #376 poslato: 09. Februar 2011. u 12:23 »
Hm, diskusija postaje 'zanimljiva': ubacili smo gledanje u baričke sisteme nad Kanadom, Skandinavijom... sa nestrpljenjem očekujem Burkinu Faso! :rofl:

EC jutros rastura... :D :D

Bolji od gotovo svih modela :)

Po čemu si to zaključio? Po svojim nadanjima? To se tako ne radi. Ti bar nisi od juče na ovom forumu...

Bar 10E6 puta sam rekao kako nisu bolji modeli oni koji vas 'željkaju' svojim izlazima i vidite 'idealno' vreme za vas, već bolji je onaj model koji bolje oponaša realnu situaciju dajući tačnije prognoze (što se ustanovi ostvarenjem vremenskih prilika). Više ne znam hoću li to morati da ponavljam i 10E9 puta?

Ptprince tebe ce valjda poslusati ali ne vredi to kada se i dalje pisu prognoze na osnovu svojih zelja...

Slazem se sa Gabesz i Boce.
Formirace se neki slab ciklon sredinom sledece nedelje verovatno ali da li ce uticati na nase predele, mislim da hoce, videcemo krajem ove nedelje.
Narednih dana suvo sa temperaturaom oko 10C.  :sun

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #377 poslato: 09. Februar 2011. u 12:30 »
Kontrolni za vikend i pocetak iduce sedmice hladniji od glavnog sto je cudno sobzirom da je do vikenda ostalo jos par dana sto znaci da jos ipak nista nije gotovo!

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #378 poslato: 09. Februar 2011. u 13:20 »
na rts-u kazu jedno,na rhmz-u drugo jedan model kaze trece drugi chetvroto kontrolni  peto...  Jednostavno ne moguce je bilo shta reci,jedino taj ciklon mada ni to nije 100%

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #379 poslato: 09. Februar 2011. u 13:32 »
Nemamo se sto pravit pametni ovdje, jedino sto znamo jeste da imamo jos 4-5 suvih stabilnih dana. Glupo je iznosit neke zelje ovdje.
Off : gramatika na zavidnom nivou  :smartass: