Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156636 puta)

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #380 poslato: 09. Februar 2011. u 14:41 »
Ljudi uzivajte u ovom lijepom februarskom vremenu,kakve zelje,kakve nade... ne mogu da vjerujem da pojednici na ovom forumu zive za nove izlaze GFS-a,EC-a itd... 

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #381 poslato: 09. Februar 2011. u 15:20 »
Slažem se. I ja sam pratio praktično svaki izlaz onda u januaru kad se crtao veliki snijeg. Tada je bilo interesantno, i svi smo ovdje nastojali da damo što preciznije prognoze, što nam je na kraju i pošlo za rukom. :)
Ali sada, kad se definitivno ne crta ništa zanimljivo u narednih x dana, ne vidim ni ja svrhu komentarisati svaki izlaz za narednih 200+ sati.

Suvo i stabilno narednih nedjelju dana. Prolazno naoblačenje sa slabijim padavinama moguće u subotu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže shimezki

  • *
  • Poruke: 95
  • Starost: 57
  • Lokacija: Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #382 poslato: 09. Februar 2011. u 17:05 »
Ljudi uzivajte u ovom lijepom februarskom vremenu,kakve zelje,kakve nade... ne mogu da vjerujem da pojednici na ovom forumu zive za nove izlaze GFS-a,EC-a itd... 

18 stepeni u februaru je nevreme isto kao i 10 stepeni u julu mesecu.
Hoću sneg ove zime...

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #383 poslato: 09. Februar 2011. u 17:25 »
Pa kao de je ovo neko cudo..... Samo neznam da li je ovo nevrijeme ostavilo ikakve posljedice,kao sto to zna da se desi u julu!Ja vjerujem  da vise ljudi uziva u ovom nevremenu!

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #384 poslato: 09. Februar 2011. u 18:11 »
 :super:
Ja braćo uživam u ovm vremenu koje ide od sutra kod mene u Banjaluci...
To znači nekolilko dana vedrog neba, bez vjetra jačeg od 2 metra u sekundi, ujutro oko nule, kasnije do plus 10...
Padavina ni na vidiku,bar sljedećih 7 dana.
 :smartass:
A za ono što se nacrtalo prije par minuta poslije 240 sati,samo ću reći:zimska bajka.
Nije menoguće, ali mi se čini da od toga ipak nema ništa.
Bar ove zime...
 :P ;D :smartass:

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #385 poslato: 09. Februar 2011. u 19:39 »
Kako mozes da pricas da je nemoguce da se ostvari ovo sto se crta oko 20.feb?Jeste da je daleko ali i sledecih sedam dana je daleko iako se trenutno crta "prolece" sve to moze da se promeni brzo!Koliko smo puta samo kad su modeli predprosle nedelje davali prolece dok jos nisu videli AC iznad Skandinavije pa posle par dana svi promenise pricu i modeli imi na forumu!Nista se jos nezna sve je otvoreno!

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #386 poslato: 09. Februar 2011. u 19:57 »
Trazim misljenje nekog iskusnijeg da mi kaze dali dobro primecujem da su modeli poceli polako da se usaglasavaju?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #387 poslato: 09. Februar 2011. u 20:02 »
Ako ovako nešto "uleti" u 192h i pritom se ponovi kod nekoliko uzastopnih izlaza različitih modela, tek onda snjegoljupci imaju čemu konkretnijem da se nadaju. Do tada, uživajmo u vremenu, kakvo god da je. :)

GFS:


EC:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #388 poslato: 09. Februar 2011. u 20:08 »
Za sada vecina modela vidi pravu zimu i sneg oko 20.feb.i lepo je videti na kartama ali se bojim da se to nepromeni narednih dana iako taj scenario vuku modeli vec dosta vremena!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #389 poslato: 09. Februar 2011. u 21:08 »
Februarska monotonija se nastavlja...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #390 poslato: 09. Februar 2011. u 21:14 »
Aco, dobro si primetio da modeli imaju prilično usaglašen stav oko razvoja vremenske situacije u narednom periodu. Ali imaju oni običaj i da usaglase stavove i promene priču. Modeli pokazuju dobar potencijal što se tiče snega i hladnoće oko 20.februara ali je to previše daleko da bi se sa sigurnošću uzelo za prognozu. To je za sad samo jedan od mogućih scenarija.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #391 poslato: 09. Februar 2011. u 21:19 »
Februarska monotonija se nastavlja...

Nedelju dana svakako, onda od sredine sledece nedelje pocinje malo interesantnije vreme za ljubitelje vremenskih prilika.


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #392 poslato: 09. Februar 2011. u 21:23 »
Hvala ti Boce na objasnjenju i verujem da necemo morati da cemo zimu bas do 20-tog ali je bitno da je na vidiku.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #393 poslato: 09. Februar 2011. u 23:54 »
Ako se ostvari sadasnji trend po modelima Balkan bi mogao sl.vikend da ima pravu zimu sa obilnim snegom,tj.pocev od 19.feb.Jeste da je suvise daleko ali videcemo.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #394 poslato: 10. Februar 2011. u 00:04 »
Lepo Aco, vec si prebacio stoti post, a cini mi se da su svi u prognozi. Mogao bi da gledas da spojis ponekad te postove koji su jedan do drugoga u nizu. Ima opcija edit, cisto zbog nekog redosleda.

Sto je lepo kad neko ima vremena da prati modele iz runa u run. Iz toga moze mnogo lepog da se nauci.


Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #395 poslato: 10. Februar 2011. u 00:17 »
Pa kao de je ovo neko cudo..... Samo neznam da li je ovo nevrijeme ostavilo ikakve posljedice,kao sto to zna da se desi u julu!Ja vjerujem  da vise ljudi uziva u ovom nevremenu!
Pa ako posle petnaestak dana ovakvog nevremena usledi period sa temperaturama malo ispod proseka i nesto jacim jutarnjim mrazevima a sneznog pokrivaca ne bude, posledica po poljoprivrednu proizvodnju bi itekako bilo... I to verovatno vecih od posledica julskog nevremena sa gradom. Govorim teoretski. Niti ima naznaka da ce topao period toliko dugo trajati niti da ce posle tako zahladneti.
Hm... zanimljiv 18Z za period posle 20-og (mnogo daleko, samo za arhivu):
http://img694.imageshack.us/i/rtavn3485.png/

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #396 poslato: 10. Februar 2011. u 01:09 »
Vidim da se u Moskvi sledeće nedelje očekuje oko -30 stepeni taj hladan vazduh bi mogao da se spusti do balkana oko 20 februara šanse su 50% mada nisu svi modeli složni po dolazku hladnog vazduha na balkan!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #397 poslato: 10. Februar 2011. u 10:20 »
Pa ako posle petnaestak dana ovakvog nevremena usledi period sa temperaturama malo ispod proseka i nesto jacim jutarnjim mrazevima a sneznog pokrivaca ne bude, posledica po poljoprivrednu proizvodnju bi itekako bilo... I to verovatno vecih od posledica julskog nevremena sa gradom. Govorim teoretski. Niti ima naznaka da ce topao period toliko dugo trajati niti da ce posle tako zahladneti.

Prvo, ovo nije nevreme. Otopljenje koje je bilo svelo se na vedro vreme posle pristojnog broja dana. Vedro vreme nije ničiji neprijatelj.
Drugo, otopljenje koje smo iskusili spada u normalne događaje svake zime.
Treće, da bi priroda patila od ovakvih otopljenja, neophodno je da se prvo probudi. Da se priroda probudi, potrebno je malo više od pola sedmice toplog vremena, kako bi se nakupile temperaturne sume atkivnih temperatura za pokretanje biljaka iz zimskog sna i za nicanje ovogodišnjih stabljika.
Četvrto, svo ovo toopljenje je utrošilo svoju snagu na otapanje snega. Do biljaka još ništa od toga nije stiglo.
Peto, rano je govoriti o buđenju biljaka početkom februara. Čak i u zimama sa najranijim završetkom (poslednji mraz krajem januara) biljke nisu imale priliku da krenu.

Dakle, posledice od zimskog otopljenja po poljoprivrednu proizvodnju nema. Ovo može da bude opasno tek u martu i aprilu, kada krene toplo vreme, a sa njim i biljke, pa se zima vrati i 'ubere' voćke dok su još u cvatu, kao najosetljivije bilje.

Vraćam se na apsolutno podržavanje stava da ovo otopljenje nikom ne može da škodi.

Šta, psihički bolesnici? Bioprognoza? Nemojte, ljudi, k'o Boga vas molim! Psihičkim bolesnicima, nervno labilnim ljudima smeta mnogo štošta pre vremena. Vreme može da bude samo poslednja kap u čaši, a sve ono što tome prethodi treba da se tretira svakog dana - bez nerviranja, stresova... (utopija u društvu sa lošom ekonomijom, agresivnim medijima i opštom nekulturom?)

Vidim da se u Moskvi sledeće nedelje očekuje oko -30 stepeni taj hladan vazduh bi mogao da se spusti do balkana oko 20 februara šanse su 50% mada nisu svi modeli složni po dolazku hladnog vazduha na balkan!

Pusti rusku zimu Rusima. Ionako nikad ništa nismo imali od toga, osim grebena Sibirskog anticiklona. Gotovo nikad nikakva vazdušna masa ne stiže iz Rusije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #398 poslato: 10. Februar 2011. u 11:45 »
Dobro, nisam ni sam mislio da je ovo nevreme u bukvalnom znacenju. Kao sto ni temperatura od +5 C u sred avgusta ne bi bila nevreme ako ne bi bila pracena olujnim vetrom, obilnom kisom, gradom...  Temperatura od +20 C na pocetku februara je nevreme u prenosnom smislu, tj. vremenska situacija koja se dogadja kad joj nije vreme (u nevreme). Tako je to shvatio, siguran sam, i shimezki, sa cime se apsolutno slazem. Ovo je forum i mogu se dozvoliti malo rastegljivije definicije termina od onih u zvanicnoj prognozi vremena. Ko cita forum, shvatice sta pisac zeli da kaze u svakom slucaju. Ko ne shvata, ne treba da cita forume, vec samo gotove prognoze za javnost.
Biljke nemaju kalendar, one reaguju na temperaturu. Naravno da pet toplih dana nece probuditi vegetaciju. Ja sam govorio teoretski, sto sam i naglasio. Posle hladnog perioda petnaest toplih dana bez jutarnjih mrazeva i sa Tmax preko +15 C probudilo bi vegetaciju i u decembru. Nigde nisam rekao da ce se to dogoditi sada i ovde.
A sta se sve dogadjalo u proslosti, moze se videti na ovom forumu u temi
http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,2068.0.html
Nadam se da sam razjasnio svoj prethodni post. E sada, da se vratim na temu.
Prethodni izlaz GFS-a ostaje izgleda samo za arhivu GFS-ovih promasaja. 00Z ne vidi nikakvo ozbiljno zahladjenje do kraja, dakle u narednih 15 dana. Licno mislim da je moguce da bude tako. Videcemo.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #399 poslato: 10. Februar 2011. u 11:53 »
Pa Zeljko lose si mislio 06z vidi ptavu zimu krajem iduce ned.tacnije od petka!I da napomenem da to modeli vide unazad vec par dana.Znaci za vikend hladnije,potom puca AC iznad Skandinavije ili bolje receno slabi i imali bi relativno suvu sedmicu a potom ZIMU!Jeste da je to daleko ali ima ozbiljnih tendencija,i sve ide ka tome da ali to cu reci sredinom iduce sedmice dali je Todorovic bio u pravu kad je poc.feb.reko zima od 20.feb(ako pogodi skidam mu kapu)videcemo.