Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156628 puta)

Van mreže Emir

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 47
  • Lokacija: Tuzla, BiH
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #400 poslato: 10. Februar 2011. u 12:09 »
Pa Zeljko lose si mislio 06z vidi ptavu zimu krajem iduce ned.tacnije od petka!I da napomenem da to modeli vide unazad vec par dana.Znaci za vikend hladnije,potom puca AC iznad Skandinavije ili bolje receno slabi i imali bi relativno suvu sedmicu a potom ZIMU!Jeste da je to daleko ali ima ozbiljnih tendencija,i sve ide ka tome da ali to cu reci sredinom iduce sedmice dali je Todorovic bio u pravu kad je poc.feb.reko zima od 20.feb(ako pogodi skidam mu kapu)videcemo.
Heh, mislim i da se Todorović kad je davao tu prognozu oslonio na dosta uobičajene cikluse u posljednje vrijeme - 15-ak dana toplije, 15-dana hladnije.

Lično mislim da situacija od sredine sljedeće sedmice ima potencijala za zimu, odnosno da će ciklona nad Atlantikom dovući dovoljno toplote da se izgenerise anticiklona nad Britanijom i da se otvori put hladnoći sa sjevera...

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #401 poslato: 10. Februar 2011. u 12:12 »
Hm... par-nepar.... Svaki drugi izlaz zimski, svaki drugi rano prolecni. Hajde da sacekamo 14-15. februar pa da raspravljamo o 21. ili 22. Pa ni tada necemo biti sigurni. Ja dajem vecu sansu za ostvarenje scenariju koji je crtao GFS 00Z. Mada bih voleo da se ostvari 06Z jer volim zimu, ali mi je malo nerealno -15 C na kraju februara tokom vise dana na 70% teritorije Srbije... Nije nemoguce ali je malo verovatno, ublazice model hladnocu kad to udje u sedam dana, cak i ako ostane pri tom scenariju.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #402 poslato: 10. Februar 2011. u 12:19 »
Neznam zasto je nerealno da bude -15 krajem feb.ali ona jutarnja,pa koliko se secam pre 7-8 god.u Bg doduse oko Nove god.bilo je preko dana -13 tako da nista nije nemoguce!Nemoguce je napr.-20 preko dana jer nismo u tom klimatskom pojasu.Znam da ce se to dosta menjati kao sto su modeli prosle sub.videli za sl.ned.zimu pa ono ispade nista ali opet ponavljam postoji tendencija.

Van mreže zgembo

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 42
  • Lokacija: BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #403 poslato: 10. Februar 2011. u 12:57 »
Neznam zasto je nerealno da bude -15 krajem feb.ali ona jutarnja,pa koliko se secam pre 7-8 god.u Bg doduse oko Nove god.bilo je preko dana -13 tako da nista nije nemoguce!Nemoguce je napr.-20 preko dana jer nismo u tom klimatskom pojasu.Znam da ce se to dosta menjati kao sto su modeli prosle sub.videli za sl.ned.zimu pa ono ispade nista ali opet ponavljam postoji tendencija.

Uz dužno poštovanje, ne možeš porediti kraj februara i period oko NG što se tiče prosečnih temperatura. Prosto, dan je dosta duži krajem februara u odnosu na početak januara. Mislim, ne kažem da je nemoguće da bude -15 C krajem februara, ali da bude 10 ledenih dana sa maksimalnom temperaturom oko -5 C (kao što crta poslednji GFS), to mi liči na SF ... I to na loš SF, čak ne ni osrednji  :D

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #404 poslato: 10. Februar 2011. u 13:05 »
Moze da bude 10 ledenih dana krajem feb.jos je zima!Pre dve god.smo imali mes.dana temp.ispod nule.Nisam reko da ce biti dug period preko dana -15 to je nemoguce ali ledenih dana to da.Predpostavljam da si nov na forumu pa pitaj ove iskusnije kolege dali mozemo da imamo led.dane krajem feb.

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #405 poslato: 10. Februar 2011. u 13:07 »
ptprince je u svemu sto je rekao upravu.period oko 20 februara nejvjerovatnije je da bude period s padavinama,a sto se tice temperatura nece one ici tako nisko,kao sto se prognozira.a hladan vazduh moze najdalje do mađarske.i onda pravac istok sjeveroistok.
a priroda se nece tako lako buditi jer ima jos jutarnjih mrazeva,i velike su razlike prisutne između jutarnjih i dnevnih temperatura,e jedino ako bude padavina sa temperaturom +10,tad je temperatura vecinom u dobrom plusu.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #406 poslato: 10. Februar 2011. u 13:14 »
Ja mislim da posle 20-tog ima sanse ne samo za padavine nego i hladan talas,mozda ne jak kao sto prikazuje 06z ali imacemo zimu a verovatno jacu Rumunija,Bugarska itd.

Van mreže Emir

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 47
  • Lokacija: Tuzla, BiH
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #407 poslato: 10. Februar 2011. u 13:16 »
Moze da bude 10 ledenih dana krajem feb.jos je zima!Pre dve god.smo imali mes.dana temp.ispod nule.Nisam reko da ce biti dug period preko dana -15 to je nemoguce ali ledenih dana to da.Predpostavljam da si nov na forumu pa pitaj ove iskusnije kolege dali mozemo da imamo led.dane krajem feb.

Potpuno si u pravu, imati ledene dane krajem februara nije po meni neuobičajeno. Možda jeste teško imati, recimo, 7 dana u nizu s maksimalnom temperaturom ispod 0 C, ali imati period od 15-ak dana sa hladnoćom i snijegom sve do sredine marta nije ništa neobično...  

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #408 poslato: 10. Februar 2011. u 13:25 »
Pa normalno,ljudi moji zima je jos uvek,pa sta bi hteli krajem feb.18.stepeni doduse ima ovde pojedinaca koji bi to voleli i zato kazu da je scenario 06z SF a da pokazuju modeli 10 stepeni e to je onda normalno.Ajte ljudi nasta ovo lici,nekima sve smeta kad je zima sto je temp.niska a kad je lepo hocemo zimu.Tako cu i ja kad bude sred.leta u julu hocu 15 stepeni preko dana?!Budimo relni!

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #409 poslato: 10. Februar 2011. u 13:27 »
Ja cu samo reci mart 2006 godine, ko ne veruje neka malo bolje pregleda forum ima i reportaza, a i ja se odlicno secam. 13 marta 2006 godine je bio najobilniji sneg te zime 2005/2006 kada je u nekim gradovima zabelezena visina snega i do 30cm, i ne samo 13 mart, nego je cela prva polovina marta obilovala sa dosta snega.
Tako da mozda trenutno nema naznaka na kartama za povratak zime, ali svakao se od zime ne treba oprastati pre 15 marta.

Stvarno ne znam sta je tu cudno da u poslednjoj dekadi februara imamo niz ledenih dana, to je sasvim normalno, ne desava se stalno, ali nije nemoguce.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #410 poslato: 10. Februar 2011. u 13:32 »
Dobro, nisam ni sam mislio da je ovo nevreme u bukvalnom znacenju. Kao sto ni temperatura od +5 C u sred avgusta ne bi bila nevreme ako ne bi bila pracena olujnim vetrom, obilnom kisom, gradom...  Temperatura od +20 C na pocetku februara je nevreme u prenosnom smislu, tj. vremenska situacija koja se dogadja kad joj nije vreme (u nevreme). Tako je to shvatio, siguran sam, i shimezki, sa cime se apsolutno slazem. Ovo je forum i mogu se dozvoliti malo rastegljivije definicije termina od onih u zvanicnoj prognozi vremena. Ko cita forum, shvatice sta pisac zeli da kaze u svakom slucaju. Ko ne shvata, ne treba da cita forume, vec samo gotove prognoze za javnost.
Biljke nemaju kalendar, one reaguju na temperaturu. Naravno da pet toplih dana nece probuditi vegetaciju. Ja sam govorio teoretski, sto sam i naglasio. Posle hladnog perioda petnaest toplih dana bez jutarnjih mrazeva i sa Tmax preko +15 C probudilo bi vegetaciju i u decembru. Nigde nisam rekao da ce se to dogoditi sada i ovde.
A sta se sve dogadjalo u proslosti, moze se videti na ovom forumu u temi
http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,2068.0.html
Nadam se da sam razjasnio svoj prethodni post.

Jesi, Željko. Odreagovao sam ovako da ne bude zabune oko termina 'nevreme'. Inače, pretpostavio sam termin 'nevreme' kao da si mislio 'kad mu vreme nije', a ne 'oluja'. Međutim, konstrukcija rečenice (ili možda nešto između redova što sam mogao da uvrtim da sam pročitao) me je nagnalo da odgovorim kako sam odgovorio. Nema ljutiš, živi smo ljudi.
Buđenje vegetacije je ipak malo nerealno početkom februara. Ali, nikad se ne zna. Ovaj februar nije dao takve uslove, jer je ostalo dosta snega koji se topio. do kraja februara ima još dosta da se igra... Ali -15? Trenutno deluje neverovatno, ali ne tvrdim da je nemoguće. Samo ne verujem da je to verovatni scenario, jer više odgovara priželjkivanjima nego realnoj situaciji.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zgembo

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 42
  • Lokacija: BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #411 poslato: 10. Februar 2011. u 13:33 »
Pa normalno,ljudi moji zima je jos uvek,pa sta bi hteli krajem feb.18.stepeni doduse ima ovde pojedinaca koji bi to voleli i zato kazu da je scenario 06z SF a da pokazuju modeli 10 stepeni e to je onda normalno.Ajte ljudi nasta ovo lici,nekima sve smeta kad je zima sto je temp.niska a kad je lepo hocemo zimu.Tako cu i ja kad bude sred.leta u julu hocu 15 stepeni preko dana?!Budimo relni!

Nemoj da mi pripisuješ nešto što nisam rekao, ja sam samo rekao da je poslednji izlaz GFS-a za taj period jako, jako teško ostvariv. Nisam nigde rekao šta je normalno za kraj februara, a šta nije. Nigde nisam napisao šta bih ja želeo. Zato, sledeći put kad kreneš da me prozivaš, molim te da prvo pročitaš to što sam napisao.


Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #412 poslato: 10. Februar 2011. u 13:37 »
Tako cu i ja kad bude sred.leta u julu hocu 15 stepeni preko dana?!Budimo relni!
Podjednako realno i ostvarivo kao -15 C u Beogradu 25. februara. Dogadja se. Ponekad. Vrlo retko, ali dogadja se.
Ledeni dani su moguci, 5-6 u nizu mozda, Tmin do -10 C (po kotlinama i nize), sve je to normalno za kraj februara. Ipak, ovo sto je izbacio 06z je prenaglaseno.
Licno, vise volim ekstremno hladno vreme nego ekstremno toplo. Bar u februaru. Ali treba biti realan.

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #413 poslato: 10. Februar 2011. u 13:39 »
vjerujem da ce padvina biti,ali nevjerujem da je ovaj scenario od 20 do 24 s temperaturom  od -10 do -14 moguc,pa nije cijeli decembar i januar imo ovako nisku temperaturu.a i dugo je ovo do 20 februara ima 11 dana,a vrijeme u februaru je izrazito promjenjivo.
ova prognoza je ovo izbacila,ja stvarno neznam po kom modelu oni gledaju.
http://www.myforecast.com/bin/expanded_forecast_15day.m?city=51160&metric=true
dok ova recimo djeluje realnije
http://www.theweathernetwork.com/fourteenday/bkxx0004/table

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #414 poslato: 10. Februar 2011. u 13:39 »
Samo oputeno ljudi,ovdje neki hoce nazor da vrate zimu i niske temperature,al niko se jos nije izborio sa prirodom,samo vidim da iskusni prognoziraju narednih dana lijepo i suncano vrijeme,a sta ce biti poslije 20-tog,stvarno ne vrijedi komentarisati.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #415 poslato: 10. Februar 2011. u 13:48 »
Realno je to da se ostavite prognoza za 20. februar!

Ne morate da budete iskusni da bi znali da je nezahvalno raspravljati o nekom periodu 15 dana ranije, kakav kraj februara pa znate li gde je to?
Vratite se par stranica u nazad i vidite sta je sve pisano za danas i vikend koji je pred nama, spominjani su i centimetri?!
Zelje koje spominjete za jul.avgust, itd... takodje ostavite za neku drugu priliku jer nije mesto ni vreme.
Uostalom koga briga sta neko zeli.
Ja sam licno toliki zimoljubac da se to ne moze ni opisati pa sta sad, zelje ostavim za sebe a modele komentarisem po onome sto vidim i ponekad predosecam ali to uvek jasno naglasim.


Vreme narednih dana: suvo, stabilno s temperaturom malo iznad proseka za ovo doba godine!


EDIT: danas je 10. dan u mesecu a u ovoj temi je napisano 17 strana a februar nikad dosadniji, znaci da se preteruje s postovima i najavama vremena bez ikakvog razloga.
Treba malo razmisliti o tome...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #416 poslato: 10. Februar 2011. u 14:00 »
Ne branim nikoga,ali svi znamo da ce narednih dana biti suvo stabilno,lepo ali za ljude koji vole meteorologiju dosadno vreme i to nema smisla da se komentarishe mislim svi bi prichali isto  :D Jeste da su prognoze 10 dana unapred ne zahvalne ali jednostavno oko 20-tog se nazire malo intresantniji period pa eto...  :D

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #417 poslato: 10. Februar 2011. u 14:00 »
realno je i da ce "padavina" biti od 15 do 20.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #418 poslato: 10. Februar 2011. u 14:05 »
Kad se pogledaju ensembli lepo se vidi koja je verovatnoća da se ostvari scenario koji daje glavni GFS ensemble za 06z za period posle 20-og. Nije nemoguće ali teško ostvarivo za sad.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #419 poslato: 10. Februar 2011. u 14:41 »
EDIT: danas je 10. dan u mesecu a u ovoj temi je napisano 17 strana a februar nikad dosadniji, znaci da se preteruje s postovima i najavama vremena bez ikakvog razloga.
Treba malo razmisliti o tome...

Saglasan, još ako se i pogleda kada je prvi post na ovu temu opšte nastao... a kada prvi februarski post...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...