Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156578 puta)

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #500 poslato: 14. Februar 2011. u 10:01 »
EC jutros odličan..već u subotu bi imali prelazak kiše u susnežicu i sneg.

GFS slabiji,ali se na ENSI-ma vidi da je glavni najtoplija opcija.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #501 poslato: 14. Februar 2011. u 11:49 »
Po 06z zahladjenje je pomereno za pon.ali bi bilo suvo i za razliku od 00z bilo bi kratkotrajno sto samo govori da se modeli lome oko vikenda i za pocetak iduce sedmice! Znacemo definitivno razvoj situacije u sredu.
« Poslednja izmena: 14. Februar 2011. u 11:50 gabesz20 »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #502 poslato: 14. Februar 2011. u 12:36 »
Ovako, modeli su skoro pa saglasni da će ove padavine od četvrtka biti u obliku kiše, osim u Timočkoj Krajini gde će prvi talas padavina biti sa snegom a kasnije verovatno kiša ili ledena kiša ako se inverzija zadrži. Pri kraju padavina posle pomeranje ciklona ka jugoistoku, hladan vazduh sa severa će konačno moći da prodre na naše prostore. E sad modeli različito vide kad će se to desiti, ali to nije ni bitno jer je scenario sličan samo u različitom vremenskom rasporedu. Sve posle toga je bezvredno komentarisati jer zavisi od razvoja situacije krajem nedelje.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #503 poslato: 14. Februar 2011. u 12:43 »
OFF: To tako počne, najavi se 7og dana, i onda se polako pomera i nikad ne dođe. Pročitajte poruke od pre 10ak dana, već bi bili zatrpani snegom, a temperatura bi pala na -20 stepeni. Nema ništa od toga i ovo će se odložiti, zima će u martu doći da se pozdravi sa nama i to je to, jednostavno neće pa neće.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #504 poslato: 14. Februar 2011. u 12:51 »
Au bre Dejo ti otpisa vec zimu a ako si dobro procito sta je Boce na piso vrlo precizno sve ce ti biti jasno.Meni kao amateru za prognozu(jer sam skoro poceo da je pratim)smatram da bi terbali do kraja feb.da imamo jos snega ali opet ponavljam to je moje misljenje a zimi cu reci kraj tek 15.marta!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #505 poslato: 14. Februar 2011. u 13:04 »
WRF-NMM vidi mogućnost za ledenu kišu u srijedu veče u Beogradu.  :-\ Snijeg samo na istoku zemlje.
Ovo bi bila veoma izražena izdignuta inverzija, što i nije ništa čudno za košavsku situaciju.



Jasno se vidi da bi u prizemnom sloju košava donosila hladan vazduh, dok bi na visini bila izražena topla advekcija sa jugozapada.

Padavine u tom terminu:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #506 poslato: 14. Februar 2011. u 13:22 »
Od ovog ciklona 90% padavina ce biti kisa. I ako bude ovih 10% snega nece se zadrzati.
Od putanje ciklona cemo znati dal ce biti snega. Sto severnija putanja bila bi dobra za sneg ali vecina modela vidi dosta juzniju putanju ciklona, centar iznad kajnjeg juga Italije i juznije, pa se hladan vazduh spusta mnogo sporije i ima manje padavina.
Ima jos vremena za promene...



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #507 poslato: 14. Februar 2011. u 13:59 »
Laky, grešiš što se tiče položaja ciklona i mogućnosti za sneg. Baš je obrnuto. Kako se cikloni formiraju na zapadu Sredozemlja previše severno, tako vuku topliji vazduh na prednjoj strani ka Balkanu. Kad bi se formirali malo južnije onda bi se ovde zadržao hladan vazduh i bile bi veće šanse za sneg.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #508 poslato: 14. Februar 2011. u 14:08 »
OFF: To tako počne, najavi se 7og dana, i onda se polako pomera i nikad ne dođe. Pročitajte poruke od pre 10ak dana, već bi bili zatrpani snegom, a temperatura bi pala na -20 stepeni. Nema ništa od toga i ovo će se odložiti, zima će u martu doći da se pozdravi sa nama i to je to, jednostavno neće pa neće.

Kao da sam ja pisao ovaj post!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #509 poslato: 14. Februar 2011. u 14:24 »
Laky, grešiš što se tiče položaja ciklona i mogućnosti za sneg. Baš je obrnuto. Kako se cikloni formiraju na zapadu Sredozemlja previše severno, tako vuku topliji vazduh na prednjoj strani ka Balkanu. Kad bi se formirali malo južnije onda bi se ovde zadržao hladan vazduh i bile bi veće šanse za sneg.

Jel mislis na ovaj ciklon u cetvrtak... ili uopste?

Svakako bi bili na prednjoj strani ciklona ali da li bi bilo padavina od tako juzno postavljenog ciklona, mislim da ne bi. Po tome sto ti kazes ovde bi morao biti dobar minus da izdrzi juzno stujanje.
« Poslednja izmena: 14. Februar 2011. u 14:38 laky »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #510 poslato: 14. Februar 2011. u 14:45 »
Mislim na konkretnu situaciju. Početna pozicija formiranja ciklona u zapadnom Sredozemlju je ta koja šalje ka nama topao vazduh
Na slici je to jasnije, da je pozicija ciklona južnije samim tim bi se i hladniji vazduh pomerio južnije. A što se tiče količini padavina pri formiranju ciklona južnije to zavisi od njegovog kretanja. Obično kad se formiraju u centralnom Sredozemlju i krenu ka severoistoku onda mi dobijamo najobilnije padavine.


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #511 poslato: 14. Februar 2011. u 14:53 »
Nije neka uobicajna situacija, drugacije rasporedjena temperatura zbog toga sam mislio da bi bolje bilo da je putanja ciklona severnija, hladan vazduh bi se brze spusto do nas dok jos ima padavina.

Vidi se da mi zima nije omiljeno godisnje doba.   :)

Obraticu pacnju malo na to, da vidim kako i sta se desava ako bude ciklona i uslova za sneg!!!
Koliko ja znam Djenovski ciklon nam donosi najvise padavina bar ovde u Vojvodini, zbog njegove putanje prema severoistoku ka Madjarskoj i Vojvodini. E sad sto se tice snega ne znam bas najbolje, sve zavisi od situacije...
« Poslednja izmena: 14. Februar 2011. u 15:20 laky »


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #512 poslato: 14. Februar 2011. u 15:27 »
Hmm.. RHMZ prognozira sneg za subotu u Vojvodini, a pre toga ni kap kise.. Verovatno bi u petak navece pocela kisa koja bi u toku jutra u subotu presla u sneg..
Prema GFS-u to bi bilo vecinom kisa, a tek pri kraju padavina nesto malo snega.
Po meni sobzirom na sadasnje crtarije modela, ciklon uvlaci topao vazduh, i vec u sredu znacajno toplije posebno na zapadu zemlje uz kosavu umerenu do jaku u kosavskom podruciju. Istok znatno hladniji zbog inverzije. U cetvrtak kosava nastavlja ali nesto slabijim intenzitetom, uvece slabi i postepeno se naoblacuje. U petak ujutru pocela bi kisa prvo na jugozapadu i severozapadu, dok bi na istoku moglo biti i snega koji bi u toku noci i tamo presao u ledenu kisu ili kisu. U toku noci bi poceo da duva severni ili severozapadni vetar, pa bi kisa presla u susnezicu i sneg na severozapadu, a u subotu ujutru i u centralnim predelima. U subotu poslepodne bi padavine  u Vojvodini prestale. Za sada ovo bi bila prognoza za narednih 5 dana, i naravno ona vrlo lako moze da se promeni, a sve ce zavisiti od putanje ciklona..

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #513 poslato: 14. Februar 2011. u 15:36 »

Jasno se vidi da bi u prizemnom sloju košava donosila hladan vazduh, dok bi na visini bila izražena topla advekcija sa jugozapada.



Ne znam bas. Ja se isto pitam sta je uzrok inverzije pri kosavi, ali ipak mislim da u tom sloju usled trenja smicanja slojeva vazduha dolazi to porasta temperature, jer je tu ujedno i vrh kosavskog sloja. Time objasnjavam i sto smo imali one ledene kise prosle zime kao i manjak padavina od prognoziranih modelima, pri takvim situacijama.

Zaista postoji hladan vazduh iza Karpata nagomilan i prebacuje se, ali znamo i da se dosta zagreva spustajuci se. Zato mi mozda nije najbolje objasnjenje hladna advekcija kosavom u prizemlju.
  

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #514 poslato: 14. Februar 2011. u 15:48 »
^^ Prije bih rekao da hladan vazduh u nižim slojevima dolazi iz Vlaške nizije, nego sa Karpata. U tom slučaju ne bi trebalo da bude zagrijavanja vazduha pri fenskom efektu. A smicanje itekako postoji, tako da ima logike i to što ti pričaš. Činjenica je da pri izrazitim košavskim situacijama uvijek postoji na visini jedan sloj toplijeg i suvljeg vazduha.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #515 poslato: 14. Februar 2011. u 15:59 »
na teletekstu  rts-a na osnovu prognoze rhmz-a pishe da ce najobilnije padavine biti na zapadu i jugo-zapadu ali ce vecina biti u obliku kishe kada otprilike u subotu kisha predje u sneg  uveche se vec ochekuje prestanak padavina,tako da ja u Ivanjici teshko da mogu da ochekujem neko novo formiranje sneznog pokrivacha...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #516 poslato: 14. Februar 2011. u 17:40 »
^^ Prije bih rekao da hladan vazduh u nižim slojevima dolazi iz Vlaške nizije, nego sa Karpata. U tom slučaju ne bi trebalo da bude zagrijavanja vazduha pri fenskom efektu. A smicanje itekako postoji, tako da ima logike i to što ti pričaš. Činjenica je da pri izrazitim košavskim situacijama uvijek postoji na visini jedan sloj toplijeg i suvljeg vazduha.

Hej, pa svejedno imamo prebacivanje vazduha preko planina? :D Uglavnom su to ove nase planine istocne Srbije.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #517 poslato: 14. Februar 2011. u 19:06 »
Jel moze neko od iskusnijih kolega meteorologa da mi kaze orijentaciono moguci scenario od vikenda(posto vidim da modeli iz izlaza u izlaz daju toplo hladno)?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #518 poslato: 14. Februar 2011. u 19:15 »
Za vikend definitivno dolazi zahlađenje, ali bez nekih jačih padavina, pa bih isključio šanse za ikakav ozbiljniji snijeg u nižim krajevima. Početkom sledeće sedmice hladno, a vidjećemo hoće li tu hladonoću iskoristiti i neki ciklon. Još je predaleko za prognozu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #519 poslato: 14. Februar 2011. u 19:22 »
Hvala puno Miloshe.