Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156574 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #660 poslato: 18. Februar 2011. u 11:51 »
Još uvijek se modeli nisu usaglasili za narednu sedmicu, ali mogu da kažem da polako rastu šanse za hladniji scenario sa padavinama. Očekivao sam da će današnji izlazi dosta toga razjasniti, ali ipak nisu, jer se danas GFS i EC razilaze još više nego juče. Ostali modeli koje sam pogledao su bliže GFS-ovoj varijanti sa snijegom od ponedjeljka.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #661 poslato: 18. Februar 2011. u 11:52 »
GFS stvarno vidi obilne padavine sledece nedelje, ali ovo je prvi izlaz koji vidi tako nesto, a pored toga sanse su male da se ostvari taj scenario. EC je za razliku od GFS-a skoro bez padavina pocetkom sledece nedelje, tako da je bolje sacekati jos koji izlaz da potrvdi taj scenario kao moguc.

Bas tako.
Samo da podsetim da je EC davao takav scenario jos pre par dana pa je onda "presusio" i malo podigao prognoziranu temperaturu.
Sad GFS crta nesto slicno, videcemo sta ce veceras EC izbaciti.
U svakom slucaju malo nade se javilo za sve koji zive juzno od BG da sledece nedelje mogu uzivati u snegu.
Vikend ce doneti uglavnom kisu, nema tu puno sanse za sneg u nizim predelima.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #662 poslato: 18. Februar 2011. u 11:57 »
Bas tako Ciklon za vikend je moguc sneg event.juzno od Bg ali zato pocetak iduce sedmice bice vrlo zanimljiv.Takodje i NOGAPS daje vrlo lep snezni scenario pa cemo videti.Sve u svemu ako se ostvari i pola od ovoga sto je nacrtano to bo bio lep oprostaj od zime ali to su zelje.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #663 poslato: 18. Februar 2011. u 12:01 »
Po cemu zakljucujes Laky da su sanse male da se ostvari scenario?Ja mislim da kad bi crto suvo vreme sa malo snega e to bi bilo realno sve drugo je nerealno!Jeste prvi izlaz koji vidi tako nesto ali nije nemoguce jer je ostalo jos 4 dana do toga.

Ciklon je po meni prejuzno postavljen da bi davao toliko padavina, naravno ima izuzetaka, nije svaki ciklon isti ali treba ipak sacekati da se taj scenario ponovi nekoliko puta.

Bolje sacekati jos koji izlaz nego da se razocaras...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #664 poslato: 18. Februar 2011. u 12:03 »
Crkoše padavine na pravdi Boga. Prema (nekom nepisanom) pravilu, sve ih je manje, kako se bliži željeni termin.

Nego, GFS baš udara po temperaturi! Sabi je ispod nule samo tako! EC nije tako surov.
U svakom slučaju, pretpostavljam da je to samrtni ropac zime, koji će da traje do početka marta. Posle, bumo videli.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #665 poslato: 18. Februar 2011. u 12:10 »
Laky,video sam ja EC da je suv i topliji od GFS a gledam i druge modele i naravno da cu sacekati jos koji izlaz a najbolje do sutra ako kojim slucajem bude situacija dijametralno suprotna od sadasnje nikom nista mada sumnjam da ce biti bas tako velikih promena za 4 dana.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #666 poslato: 18. Februar 2011. u 12:21 »
Laky,video sam ja EC da je suv i topliji od GFS a gledam i druge modele i naravno da cu sacekati jos koji izlaz a najbolje do sutra ako kojim slucajem bude situacija dijametralno suprotna od sadasnje nikom nista mada sumnjam da ce biti bas tako velikih promena za 4 dana.

4 dana? Uh kakvih je sve promena bilo samo u poslednje dve godine. U pojedinim situacijam ni kada neki dogadjaj udje u 24h nije siguran.
Ja verujem samo ocima, dok ne vidim nista nije sigurno!

U svakom slučaju, pretpostavljam da je to samrtni ropac zime, koji će da traje do početka marta. Posle, bumo videli.

Ova zima je odsvirala svoje sto se tice kolicine snega, ni da padne pola metra ne moze je spasiti.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #667 poslato: 18. Februar 2011. u 12:34 »
Ma bitno je Cilkon da se padne nesto dali je pola metra ili manje nije bitno.Jedino znam da prave zime kao 80-tih ce doci vrlo tesko uskoro kad smo imali ceste i obilne snegove ali to je samo moje misljenje.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #668 poslato: 18. Februar 2011. u 13:37 »
Ova zima je odsvirala svoje sto se tice kolicine snega, ni da padne pola metra ne moze je spasiti.

Jos jedna osoba je odsvirala za mene. Gospodin Joe Bastardi. :D

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #669 poslato: 18. Februar 2011. u 13:41 »
Upravu si Gencicu,sa ovom zimom je dokazano da Bastardi nije ekspert za meteorologiju tj.jeste mozda za svoju zemlju ali Evropu sigurno nije!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #670 poslato: 18. Februar 2011. u 13:43 »
E Gencicu "pumpas" reputaciju na racun Bastardija, al su ti lajkovali (kako mrzim ovu rec) poruku!  :rofl:
Namazan si ti, namazan.... :lmao:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #671 poslato: 18. Februar 2011. u 14:05 »
A što niste komentarisali Bastard(ij)a u temi posvećenoj njemu?
Neka JB ide tamo gde mu je mesto.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #672 poslato: 18. Februar 2011. u 14:58 »
Po meni sutra ce u predelima iznad 500m najverovatnije padati sneg uz formiranje sneznog pokrivaca, u ostalim predelima ce biti i kise i susnezice i snega. Gde ce padati sneg zavisice od jacine padavina. Mestimicno ce biti sneznog pokrivaca i u nizim predelima ali ce biti na klimavim nogama. U nedelju prestanak padavina, ali vec u ponedeljak novo naoblacenje...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #673 poslato: 18. Februar 2011. u 15:30 »


Prognozirana kolicina sneznih padavina prema GFS-ovom zadnjem izlazu vrlo slicna onoj situaciji iz kraja prve dekade januara. Bice zanimljivo videti kako ce se sve to izdesavati do cetvrtka, jer ce na eventualni snezni pokrivac uticati pozitivne temperature na 2m..
Po GFS izvesan je sneg iduce nedelje, vise naravno ispod linije Novi Sad-Zrenjanin, krajnji sever opet skoro suv.. Planine bi imale debeo pokrivac..,mozda i navratim do neke.. :)
EDIT Istocna Srbija WOW

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #674 poslato: 18. Februar 2011. u 15:32 »
A što niste komentarisali Bastard(ij)a u temi posvećenoj njemu?
Neka JB ide tamo gde mu je mesto.

Mala sala izmedju mog dobrog drugara Gencica i mene ne moze da skodi.  :D
A JB neka ide gde hoce.

Inace snezni pokrivac koji bi se eventualno formirao u nizim predelima ne bi dugo opstao, pretoplo je za tako nesto.
Neka bar planine profitiraju od padavina jer im sneg bas nedostaje!

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #675 poslato: 18. Februar 2011. u 15:42 »
shto se tiche padavina izgleda da hoce maksimalno da nadoknade ovu sushu u predhodnom periodu :D (kod mene je vec bilo ozbiljnih i obilnijih padavina sinoc i jutros) e sad jeste da se planine izgleda dobiti podebeo snezni pokrivach,ali kasno,shto bi se reklo kasno Marko na Kosovo stize....

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #676 poslato: 18. Februar 2011. u 15:43 »


Prognozirana kolicina sneznih padavina prema GFS-ovom zadnjem izlazu vrlo slicna onoj situaciji iz kraja prve dekade januara. Bice zanimljivo videti kako ce se sve to izdesavati do cetvrtka, jer ce na eventualni snezni pokrivac uticati pozitivne temperature na 2m..
Po GFS izvesan je sneg iduce nedelje, vise naravno ispod linije Novi Sad-Zrenjanin, krajnji sever opet skoro suv.. Planine bi imale debeo pokrivac..,mozda i navratim do neke.. :)
EDIT Istocna Srbija WOW

EDIT 2 : makedonija wow :D ... skopje je imao ukupno 35 cm ova zima , a prosla zima imao je 150 cm pa ti vidi koliko samo nam treba ovaj sneg :D

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #677 poslato: 18. Februar 2011. u 15:53 »

Igore, tesko da ce u Skoplju biti bilo kakvog dugotrajnijeg i ozbiljnijeg pokrivaca. Moze biti snega, mozda, to jos nije sigurno, ali po tom scenariju u Skoplju bi to bilo vise dekorativno.. Ta slika obilan snezni pokrivac daje samo visim planinama u Mkd..

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #678 poslato: 18. Februar 2011. u 15:59 »
Igore, tesko da ce u Skoplju biti bilo kakvog dugotrajnijeg i ozbiljnijeg pokrivaca. Moze biti snega, mozda, to jos nije sigurno, ali po tom scenariju u Skoplju bi to bilo vise dekorativno.. Ta slika obilan snezni pokrivac daje samo visim planinama u Mkd..

temp po visini je bar za sada manja od -2 na svaki model .. a kad je temp -2 skoplje ima samo sneg ... to sto gledas na sajtove nije nikad tacno ... ni prognozirana temp ni padavine ... znaci i trenutno temp je 10'C na sajtovima a u skoplje jeste 6'C jer ta merna stanica je na 40 km od Skoplje i uvek toplija za 2-3 ... da ne pricam za gfs koji prognozira uvek kisa u slicne situacije a to je uvek sneg ... dovolno pratim modele da kad bi nesto ovakvo nacrtali da bi se uopste pitao sta bi se dogodilo ... jos uvek ima mesta da bi se sve to smenilo ... ali ako sve ostane ovako imace skopjle 30cm i vise ;) znaci komentiram samo za ovaj izlaz gfs-a

 

edit : a da i glavni gfs jeste najtopliji
edit2: nije moguce tetovo da ima 70cm sneg
a skopje dekorativni sneg :)

« Poslednja izmena: 18. Februar 2011. u 16:17 Igor123 »

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #679 poslato: 18. Februar 2011. u 16:23 »
krajnji sever opet skoro suv...

 Baš hoću da vidim da li može dva puta da se ponovi u roku od mesec dana ;D