Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156556 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #700 poslato: 18. Februar 2011. u 19:25 »
Nisu česte situacije kada GFS nasluti preokret prije EC-a, ali ovoga puta se to desilo.  :super:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #701 poslato: 18. Februar 2011. u 19:29 »
Upravo sam krenuo postavit to  :selam:

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #702 poslato: 18. Februar 2011. u 19:31 »
Smesi nam se mozda najveci sneg ove godine!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #703 poslato: 18. Februar 2011. u 19:37 »
Polako sa "najvećim snijegom ove zime". :) Za sada mogu samo da kažem da nam se smiješi snijeg, a još uvijek se ne može ništa pouzdanije znati. Još ćemo mi muku mučiti sa modelima narednih dana. :)
Juče sam rekao da modeli polako naginju ka sniježnom scenariju za narednu sedmicu, a danas su nešto ubjedljiviji u tome. Treba još da vidimo kako bi se onakav položaj ciklona koji je nacrtao EC odrazio na padavine i temperature. Moguće da bi tu bilo i više padavina za utorak od GFS-a.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #704 poslato: 18. Februar 2011. u 19:52 »
Pogotovo ako je centar ciklona nad Jadranom. To su obično situacije koje obraduju snjegoljupce svuda osim na krajnjem sjeveru. Zadnji izlaz GFS-a je upravo nacrtao takvu situaciju.
Da u slucaju da je ciklon bas iznad krajnjeg juga Jadrana....


Modeli su se slozili oko razvoja ciklona sledece nedelje a time su i sanse mnogo vece da se scenario ostvari. Sto se tice kolicine padavina sacekacemo jos malo, ipak je ova trenutna kolicina po meni previse, mada ko ce ga znati...
Mi na severu jedino mozemo da se nadamo da ce ciklon proci severnije, inace cemo opet proci sa par cm snega.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #705 poslato: 18. Februar 2011. u 19:55 »
Evo kako ja vidim situaciju. Prvo sansu sto se tice mediteranskog ciklona video je UKMO pre dva tri dana to sam i onako kao zanimljivost i stavio na forum sa recima da ima sansi, potom se prikjucio i ECM juce, pa je GFS danas.
Sto se tice same situacije to je lep sneg na koji moze da racuna veci deo Srbije, s tim da sam sever kao sto sam i rekao lako moze da sada ne ostane bas bez ikakvih padavina, naravno puno manje od ostalih delova zemlje.
Znaci sve sagledano sanse su dosta dobre za sneg sto se tice sledece nedelje.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #706 poslato: 18. Februar 2011. u 19:56 »
Ec bolji za 50km :D Srećom utorak je daleko, pa ova sreća može da bude prolazna :lmao:
Dok mi utorak ne uđe pod oko Aladina, ne očekujem ništa. ^^

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #707 poslato: 18. Februar 2011. u 20:41 »
U poslednje vreme cesto zima pred svoj kalendarski kraj pokaze ono sto pre toga ili nije pokazivala ili onako stidljivo i tek povremeno.. Ova zima kako sada stvari stoje ne bi bila izuzetak, ali dok ovo sto se sada crta ne udje u makar 72h, ne bih o tome trosio puno reci. Ipak su modeli ove zime cesto gresili i ponekad isli iz krajnosti u krajnost, pa tako i cesto donosili razocarenja za zimoljupce, pa su neki (pa i ja.. :-\) ispadali smesni prognozirajuci centimetre i centimetre, od kojih nije bilo ni upola toliko(najvise zbog pozitivnih T pri tlu..
Ja bih samo rekao trenutno, da postoji tedencija da ce se formirati ciklon koji ce biti dovoljno severnije postavljen da bi mogao padavinski i da utice na nase prostore, sto bi uz minuse na tlu donelo snezne padavine iduce nedelje. 
« Poslednja izmena: 18. Februar 2011. u 21:03 freeze »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #708 poslato: 18. Februar 2011. u 20:45 »
EC prognozira sneg za sever Srbije u utorak i sredu dok za juznije krajeve vidi kisu ali i manje padavina. Ovo je retka situacija i mislim da ovaj izlaz ne moze biti merodavan.

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #709 poslato: 18. Februar 2011. u 20:57 »
EC prognozira sneg za sever Srbije u utorak i sredu dok za juznije krajeve vidi kisu ali i manje padavina. Ovo je retka situacija i mislim da ovaj izlaz ne moze biti merodavan.

ako si to naso na yr.no za tip padavine i temp ne smaraj se uopste , yr.no jeste ok za padavine al ne i za temp na zemlju ..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #710 poslato: 18. Februar 2011. u 21:01 »
^^ ^^ Tako je Igore,to smo već utvrdili da EC na tom meteogramu daje nešto više temperature u prizemlju od realnih..

Šta reći,modeli su predivni..lepa zima nam se smeši,ali nikako to ne bih nazvao poslednjim pravim zimskim prodorom !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #711 poslato: 18. Februar 2011. u 21:07 »
ako si to naso na yr.no za tip padavine i temp ne smaraj se uopste , yr.no jeste ok za padavine al ne i za temp na zemlju ..

Hm, recimo da si donekle upravu ali yr.no zna obicno da prognozira nesto vise temperature od GFS-a i od onih realnih tako da ni u tom slucaju ne ugrozava minus u toku padavina na severu zemlje.
Svejedno izjasnio sam se da poslednji izlaz EC-a uzimam s velikom rezervom!


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #712 poslato: 18. Februar 2011. u 21:12 »
Kimi,interesuje posto si napiso u postu da verujes da ovo sto sledi nije poslednji pravi prodor zime kad ocekujes drugi?

Van mreže Igor123

  • *
  • Poruke: 47
  • Lokacija: Skopje
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #713 poslato: 18. Februar 2011. u 21:13 »
Hm, recimo da si donekle upravu ali yr.no zna obicno da prognozira nesto vise temperature od GFS-a i od onih realnih tako da ni u tom slucaju ne ugrozava minus u toku padavina na severu zemlje.
Svejedno izjasnio sam se da poslednji izlaz EC-a uzimam s velikom rezervom!

od mom licnu iskustvo yr.no kad ima padavinama gresi temp i do 4-5'C kad je u pitanje Skoplje jer ja to pratim ... da bi gledao yr.no a ne spolja pomislio bi da Skoplje nije imao ni sneg ova zima ... znaci i vas jug i Skoplje i cela zapadna makedonija bi dobila sneg i spored GFS i spored ECMWF ... nije moguce da ima -3/-4 na visini i da pada kisa ... se dok u svi slojevi vazduha je ispod 0'C ... znaci o5 ovo je za skoplje koji je na 240m nadmorskoj visocini

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #714 poslato: 18. Februar 2011. u 21:17 »
 ^^ ^^ Zimski prodori se dešavaju sve do kraja marta...prema tome,time sam sve rekao.  ;)

A i to što bih hteo da ti odgovorim,izlazi iz termina,pošto je ovo tema za februar.  ;)

Ima još vremena,ljudi,nemojte samo unapred gledati dal će otopljenje ili ne,uživajmo u danima koji nam predstoje !  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #715 poslato: 18. Februar 2011. u 21:21 »
Hvala Kimi,inace ja uzivam samo da se ostvare ove crtanije i milina!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #716 poslato: 18. Februar 2011. u 21:37 »
Ja sam na face-u najavio zimu,i sneg već sutra popodne i uveče....nadam se da neću omanuti !  :) ;)

EC ENSI postavljaju ciklon u ponedeljak na istom mestu kao glavni,ali u utorak on zaumima položaj koji je bliži GFS-u.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #717 poslato: 18. Februar 2011. u 23:24 »
Izlazi se mijenjaju, nesto mi cudno ovo sto crta sad GFS, u pocetku malo manje padavina, a kasnije bi najvise profitirao sjeverni dio drzave.. sto se mene tice, potpisujem, ali sumnjam  :-X

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #718 poslato: 18. Februar 2011. u 23:41 »
18Z GFS ''otera'' centar ciklona jedno 350-400km na jug...

I naravno da to za posledicu ima manje padavina.

No ono što je neverovatno je period nakon toga...modeli čas crtaju neki moćan ciklon sa Atlantika koji je pred vratima Evrope,dok čas (kao ovaj 18Z) crta sibirušu od 1055Hpa...ovakve razlike se dešavaju u 250 i nekom satu,ali retko unutar 180h...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #719 poslato: 18. Februar 2011. u 23:52 »
Sasvim je bilo očekivano da neće svaki naredni izlaz nacrtati ono što i GFS 12Z. Ono što je sve sigurnije je da nas očekuje ciklonska aktivnost uz niske temperature u toku naredne sedmice. A mnogo toga će zavisiti od tačnog položaja ciklona, ali mislim da nijedna od mogućih varijanti ne bi bila baš toliko "loša" da veći dio Srbije ostane bez padavina. Ako se sjećate i one situacije u januaru, modeli se do zadnjeg dana nisu usaglasili oko tačnog polažaja ciklona, kao i oko prostornog i vremenskog rasporeda padavina. Ali, ipak su pogodili da će biti dosta padavina u većem dijelu Srbije u tih par dana, osim na krajnjem sjeveru, a to je ono što se i traži od njih.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm