Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156546 puta)

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #740 poslato: 19. Februar 2011. u 19:38 »
Gledajuci vecerasnji Ec prosto ne mogu da se otmem utisku kako ce ovaj ciklon po svojoj putanji biti gotovo identican sa onim u januaru.Izgleda da ce zbir padavina po vecerasnjem Ec-u biti nesto veci u odnosu na jutrosnji pogotovo u Beogradu i juznijim delovima Vojvodine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #741 poslato: 19. Februar 2011. u 20:28 »
WRF-NMM potvrđuje dobar snijeg u Beogradu. Padavine bi bile prilično ravnomjerne u većem dijelu zemlje, s tim što bi kranji sjever i sjeverozapad zemlje opet ostao suv, makar do utorka u 12UTC. Meteogram za Beograd:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #742 poslato: 19. Februar 2011. u 20:29 »
Shto se mene tiche znam da ciklon iz sredozemlja uvek donese lepe padavine mom kraju ako ne najobilnije onda negde u srazmeri sa ostatkom zemlje,i voleo bih kada bi bio dublji ili malo severnije postavljen da donese malo vishe snega i krajnjem severu,poshto znam da i u tom slucahju ja najverovatnije necu ostati bez snega... Po vashim komentarima vidim da je gotovo 100% da se od ponedeljka vraca zima u velikom stilu,ali konachna pozicija ciklona se josh uvek ne zna samo se nazire,i kolko vidim ide ka tome da ni sever nece ostati bez snega...

EDIT: Ne vidoh Miloshev post...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #743 poslato: 19. Februar 2011. u 20:36 »
^^ Centar ciklona će u ponedjeljak i utorak definitivno biti iznad južnog Jadrana, i u prizemlju i na visini. S tim što EC kaže da će centar ciklona biti blizu obale Crne Gore, a GFS da će biti blizu obale Italije. Ne bi to bile neke velike razlike, i jedna i druga opcija su pogodne za snijeg u većem dijelu Srbije, ali bi ciklon morao da bude nešto dublji da bi donio padavine i krajnjem sjeveru. Međutim, kad bi ciklon bio dublji, povukao bi sa sobom i nešto topliji vazduh sa juga, pa bi južna Srbija vjerovatno imala kišu i susnježicu u nižim predjelima. Mnogo puta smo već na forumu ustanovili da su gotovo nemoguće situacije koje bi baš cijeloj Srbiji donijele snijeg.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #744 poslato: 19. Februar 2011. u 20:38 »
EC ima svoj scenario po kome bi u utorak ciklon u Jadranu doneo sneg i Vrbasu. U ovakvim situacijama obicno me GFS drzi u nadi da cu dobiti nesto snega a EC od samog pocetka bude skrt na padavinama i na kraju bude blizi realnom scenariju.
Sad je drugacija situacija.
Pogledao sam izlaz i za druge gradove Srbije i mislim da je sasvim sigurno da ce se snezni pokrivac preko 10-15cm formirati u najvecem delu zemlje. Po onom standardnom rasporedu da ne nabrajam sad gradove.
Krajnji sever zemlje izgleda opet nece imati srece, tu su male sanse za neki "ozbiljniji" snezni pokrivac.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #745 poslato: 19. Februar 2011. u 20:47 »
Interesantno je da EC već za nedjelju dana vidi reprizu.  :) Da, znam da je daleko i da će se mijenjati još mnogo puta, ali evo neka posluži kao primjer Jadranskog ciklona koji bi donio sjeveru zemlje dobar snijeg, a na jugu kišu, baš kao što sam opisao u prethodnoj poruci:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #746 poslato: 19. Februar 2011. u 20:49 »
Vec vidjeno sto puta, Beograd sa najvise snega. Obrni, okreni Beograd je uvek na dobitku.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #747 poslato: 19. Februar 2011. u 20:54 »
Vec vidjeno sto puta, Beograd sa najvise snega. Obrni, okreni Beograd je uvek na dobitku.

Pa nije baš uvijek... Evo na primjer, sutra ujutru će mnogi brojati centimetre, a Beograd litre. :)
A kod ovih situacija sa 15+cm snijega, zaista kao po nekom nepisanom pravilu Beograd i okolina najbolje prođu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #748 poslato: 19. Februar 2011. u 20:55 »
Ciklon i GFS daje snega u utorak 10-ak cm.



Nalazimo se na samoj granici padavina, mala promena, ako se padavine malo pomere severnije eto jos vise snega ako se pomere juznije ko zna dal ce uopste biti snega.



Sto se tice vas juznije, sneg je siguran, u pocetku ce mozda biti susnezice koja bi brzo presla u sneg.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #749 poslato: 19. Februar 2011. u 21:07 »
Laky to "na granici" se najcesce zavrsi sa "iznad granica" padavina.
Ovoga puta zaista malo fali da dobijemo i mi pristojan sneg (10+cm) ali necu se puno zalecati sa prognozama u centimetrima kada se radi o severu-severozapadu jer  bas kao sto laky rece malo pomeranje ciklona za nas puno znaci u svakom smislu.

Kako je lepo kad vi juznije "brinete" da li cete dobiti 15cm ili 25cm, uh sekiracije!  :lmao:

Ma svejedno sever ce dobiti obilan sneg vec sledeceg vikenda.  ;D

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #750 poslato: 19. Februar 2011. u 21:17 »
6.5mm za Suboticu prema EC-u hmm vrlo interesantno! Modeli bolje rezolucije isto vide padavine i za sever, sve sam sigurniji a reko sam i juce da krajnji sever nece ostati skroz suv. O mogucnosti ciklona za sledeci vikend bice vremena sledece nedelje da pricamo o njemu, iskljuceno nije to bi bio 3 pa se zatvara krug:)
« Poslednja izmena: 19. Februar 2011. u 21:30 gabesz20 »

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #751 poslato: 20. Februar 2011. u 00:09 »
sad se setih gabeszove najave da ce se formirati mediciklon koji ocekujemo od ponedeljka (najva od od pre tri-četiri dana), pozvao se tada na ukmo model, i stvarno, ni gfs ni ec ga nisu prepoznali tada. jos jedan dokaz da je svaka prognoza preko 5-6 dana uzaludana. ali, zar nije baš u tome čar ovoga, neizvesnost :D,ono što je izvesno to je sneg, za kraj manje više prosečne zime, a sa našeg aspekta često i dosadne (duga vladavina ac). pred nama je zanimljiva poslednja februarska i poslednja zimska nedelja


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #752 poslato: 20. Februar 2011. u 00:56 »
Veceras nesto kasni duze kasni 18z mada je izasao samo do cetvrtka,po kome bi sneg dobili svi krajevi tu mislim i na sever Vojvidine oko 10 cm a naravno juznije od BG-a preko.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #753 poslato: 20. Februar 2011. u 09:13 »
6.5mm za Suboticu prema EC-u hmm vrlo interesantno! Modeli bolje rezolucije isto vide padavine i za sever, sve sam sigurniji a reko sam i juce da krajnji sever nece ostati skroz suv.

Bio sam zbunjen sinoć tako moćnim izlazima, no jutros se sve vraća malo južnije, pa su i padavine smanjene. Večeras ćemo videti da li će nam odmah ukinuti sve ili će nas zezati do poslednjih sati  :kafa:

Ponovo mi liči na reprizu ciklona s kraja januara  :-:
« Poslednja izmena: 20. Februar 2011. u 09:20 gabesz20 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #754 poslato: 20. Februar 2011. u 09:15 »
 ^^ ^^ Da,samo bih rekao da se najobilnije padavine smeše okolini Kragujevca,a ne Beograda  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #755 poslato: 20. Februar 2011. u 09:21 »
Bio sam zbunjen sinoć tako moćnim izlazima, no jutros se sve vraća malo južnije, pa su i padavine smanjene. Večeras ćemo videti da li će nam odmah ukinuti sve ili će nas zezati do poslednjih sati  :kafa:

Ponovo mi liči na reprizu ciklona s kraja januara  :-:

Sve zavisi...Aladini izvadili sto znamo sta znaci, ECM 3mm, ukmo daje sto je vrlo pozitivno, NMM isto daje! Sve u svemu 2-3 mm su u opciji, videlo se juce da su onih 6mm ECM-ma malo nerealni, a pogotovo 18 Z GFS koji nam napakovo 8mm evo sada 00Z 6mm, bocka, pokusava znas kako je to kod GFS-a  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #756 poslato: 20. Februar 2011. u 10:18 »
Novi WRF-NMM nacrtao 23mm čistog snijega za Beograd u ponedjeljak i utorak, više nego što sam očekivao. :)



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #757 poslato: 20. Februar 2011. u 10:19 »
Hm,interesantan mi je ovaj scenario EC-a koj ise vrti par izaza....za 6-7 dana kratkotrajni upad sa severozapada




I nakon toga ponovo se vraćamo na isto

Iako je u pitanju daleki termin,neverovatno koliko su ENSI složni oko ovakvog scenarija.  :)

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #758 poslato: 20. Februar 2011. u 11:15 »
Kimi ti si nepopravljiv, sneg ti pred vratima, a ti vec razmisljas o 28.02 :).  ;) Ovo je šala Kimi, naravno.
Pokušavam da shavatim šta se dešava sa Kopaonikom i zašto sneg beži od Kopaonika. Očekivao sam bar 5-6 cm novog snega do jutra, a pade ceo 1 cm.
Poučen ovom i prethodnom zimom, ako tokom naredne sedmice padne 15 cm novog snega na Kopaoniku bilo bi to prijatno iznenađenje.
Vratiće se magle u London!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #759 poslato: 20. Februar 2011. u 11:23 »
GFS se baš razbacuje padavinama. 00Z je crtao preko 20mm i kod mene, sada je možda malo utanjio ali nebitno. EC je dosta siromašniji sa padavinama za sever. Dok ne krene EC da crta obilnije padavine za sever neću da najavljujem obilan sneg. U svakom slučaju ovaj bloking Altantika izgleda prelepo.  :D