Autor Tema: Februar 2011.  (Pročitano 156594 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #860 poslato: 21. Februar 2011. u 18:03 »
Ljudi gde ima dima i vatra postoji. Očekujte veoma obilan sneg južnjaci.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #861 poslato: 21. Februar 2011. u 18:05 »
Mislim da se na ovom forumu uopšte previše pažnje pridaje GFS-u. Tačno je da je on ove padavine vidio prije EC-a, ali to ne mora da znači da će baš on biti najprecizniji i da će u Beogradu biti znatno manje, a u centralnim i istočnim krajevima znatno više nego što crta EC. Mada, nije više ni toliko bitno šta crtaju modeli, ostaje nam da pratimo radarske i satelitske snimke, osmotrene podatke. I naravno uživamo u snijegu, mi koji volimo ovu pojavu, a kod kojih trenutno pada. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #862 poslato: 21. Februar 2011. u 18:13 »
Pa Miloše EC je od početka siromašniji padavinama od GFS-a. Ja se više vodim EC-om. GFS je juče crtao 20cm snega kod mene, EC 5cm. Šta mislis na osnovu kog modela sam ja prognozirao vreme pre ovih izlaza GFS-a? Inače WRF me dosta puta razočarao i već maši u količini padavina. Kod mene prvo padne duplo manje i onda pametni WRF iscrta duplo manje padavina za prethodne sate.  :-\  Do sada je prognozirao 2.5mm, nije palo 0.5mm.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #863 poslato: 21. Februar 2011. u 18:18 »
Ne znam Joe, od kad sam stigao u Beograd, pratim sve moguće modele koji postoje, naročito u ovakvim situacijama sa snijegom. Ono što sam primijetio je da je u 90% slučajeva WRF-NMM najprecizniji model za količinu padavina, makar kad je Beograd u pitanju. Zanimljivo je još da ta preciznost u odnosu na ostale modele raste sa porastom količine padavina. Ne kažem ja da će 100% da padne ovih 30mm što je nacrtao zadnji izlaz, ali ako uzmemo prosjek nekoliko zadnjih izlaza, vrlo je vjerovatno da će i večerašnji nacrtati 20-30mm u narednih 72h.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #864 poslato: 21. Februar 2011. u 18:20 »
Ja ću da pokažem severnu granicu padavina.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #865 poslato: 21. Februar 2011. u 18:23 »
Uh Miloše sa tvoje tastature u Božije uši. Ako WRF ponovi tako dobar izlaz počeću i ja da verujem u ozbiljniji sneg. Za sada nemam dobar predosećaj kada su oavkve situacije bile ranije, ali ostaje nam da navijamo. Inače Dejo meni se sviđa severna granica padavina. Vama je lakše nego meni verujte. Vi ste barem sigurni da nećete imati snega.  :-\  ::)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #866 poslato: 21. Februar 2011. u 19:55 »
Uh Miloše sa tvoje tastature u Božije uši. Ako WRF ponovi tako dobar izlaz počeću i ja da verujem u ozbiljniji sneg. Za sada nemam dobar predosećaj kada su oavkve situacije bile ranije, ali ostaje nam da navijamo. Inače Dejo meni se sviđa severna granica padavina. Vama je lakše nego meni verujte. Vi ste barem sigurni da nećete imati snega.  :-\  ::)

Bas znas da utesis coveka!  :)

Kakav los osecaj, na forumu se zakuvalo, prognoza i aktuelnosti puni postova i "rasprava" a ja nemam razlog da ucestvujem u njima, kako je to lose!  :bang:

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #867 poslato: 21. Februar 2011. u 20:16 »
 ^^
Istina! Ali sta ces...

Polako nece ni ovi sa juga imati sta da pisu kada pocnu cikloni koji prelaze preko Vojvodine i severnije. Jeste da donose kisu, ali bolje i to...
Sneg cesto zna da zaobidje Vojvodinu ali kisa ne... 


GFS suv za naredni period, svega 5mm do kraja Februara kod mene.



Jel se meni cini il je stvarno ove zime malo snega palo u Evropi... AC nikako da napusti Evropu!!
Evo trenuta visina snega, jedva da i ima nesto snega osim na severu Evrope.



Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #868 poslato: 21. Februar 2011. u 20:25 »
Jaoooooo,da nije padala ova susnezica ceo dan ,mogao sam da se nadam lepom snegu.Ali sada je voda na sve strane,a ovaj sneg sto pada samo pravi jos vece bare.Steta,nadao sam  se snegu(bar 20cm),kao sto ste vi prognozirali,ali sa trenutnom situacijom bicu srecan ako padne i 10.

Molim te nemoj da ulazis u off...sto se tice aktuelnih vremenskih prilika zna se gde mu je mesto! Fala!
« Poslednja izmena: 21. Februar 2011. u 20:53 gabesz20 »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #869 poslato: 21. Februar 2011. u 20:30 »
@laky,
snega malo ali zato leda puno na toj karti, bas sam neki dan analizirao sa nekim od prethodnih godina.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #870 poslato: 21. Februar 2011. u 20:36 »
Kontrolni run za razliku od glavnog daje obilnije padavine za BG a od petka u celoj zemlji!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #871 poslato: 21. Februar 2011. u 20:59 »
I EC 12Z je nacrtao obilan snijeg u četvrtak i petak. Za Beograd konkretno više od 25mm, a slabijih padavina bi bilo čak i na krajnjem sjeveru. S obzirom da će većina snjegoljubaca sutra biti razočarani zbog znatno manje snijega nego što se makar do sad crtalo, izgleda da su sve veće šanse da utjeha stigne već za par dana. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #872 poslato: 22. Februar 2011. u 00:00 »
Ako GFS ne isprati EC za četvrtak eto nama na severu još jedne ispale. Mada i sada EC crta možda 4cm snega i to je to. Bolji je od GFS-a koji daje 0cm. Zlatna sredina kaže da će biti slabog snega i krajem nedelje u mom kraju ali bez bitnije promene snežnog pokrivača, ako ga tada i bude.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #873 poslato: 22. Februar 2011. u 00:07 »
Ponovo NOGAPS i kontrolni run za razliku od GFS daju za BG vise snega do subote a u petak bi malo snega i kranji sever dobio.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #874 poslato: 22. Februar 2011. u 03:21 »
Današnje pisanije su me naterale da probam detaljnije da analiziram način na koji rade modeli i šta oni uopšte predstavljaju. Bilo bi dobro da svi posete ovu temu koji se bave prognozama i komentarišu modele kao materijal za prognoze. Lako je reći, mrzim ovaj model, onaj nema pojma, onaj vidi zatrpavanja, ali ajde malo da razgovoaramo u odgovarajućim temama o tome šta su modeli uopšte. Mislim da će doprineti kvalitetu ovog podforuma. Temu sam postavio ovde http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,2246.new.html#new

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #875 poslato: 22. Februar 2011. u 07:16 »
Ponovo NOGAPS i kontrolni run za razliku od GFS daju za BG vise snega do subote a u petak bi malo snega i kranji sever dobio.

Još jednom nije stvar tražiti model koji crta najviše padavina i držati se njega, nego gledati ih sve i tražiti realnu sliku. A realnost je surova, suša do daljnjeg.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #876 poslato: 22. Februar 2011. u 07:54 »
WOW ! :) :) Šta reći,zima se nastavlja



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #877 poslato: 22. Februar 2011. u 08:28 »
EC potvrđuje lep sneg u četvrtak i petak.

Isto to vidi i 0Z GFS..

A crta se i pojačan severni i severozapadni vetar.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #878 poslato: 22. Februar 2011. u 08:41 »
WOW ! :) :) Šta reći,zima se nastavlja

Postoji tema za mart mesec.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2011.
« Odgovor #879 poslato: 22. Februar 2011. u 08:50 »
^^ ^^ Znam Dejo,video sam i ja da sam promašio,ali bio je kasno za EDIT-ovanje posta.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*