Autor Tema: Mart 2011.  (Pročitano 84819 puta)

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #320 poslato: 15. Mart 2011. u 21:42 »
Evo mora da prokomentiram zadnji izlaz GFS12z sto mi je ostalo zanimlivo za period od nedelja natamo crta sneg za Makedonija kako i Juzni deo Srbije i temperature oko 1-2 stepeni max sto ne bi bilo cudno i to bi bilo vojedno posledni prostalan hladni i snezan talas za ovo zimo.......ali ipak ovo je prvi izlaz sto prikazuje ovakav scenario ima dosta do tad vremena pa tako da i prominice se verovatno.

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #321 poslato: 16. Mart 2011. u 07:38 »
danas je tek 2. mart, do kraja marta ima puno vremena pa nemoj da te iznenadi da kraj meseca docekamo u kratkim rukavima i sa temperaturom 25+
Hm...


Može da se dogodi... Ipak, sačekajmo još.
Sledi nekoliko dana sa kišom, sutra možda i pljuskovima sa grmljavinom.
U drugom delu sledeće sedmice hladnije, ali suvo. Mogući su jutarnji mrazevi ponegde.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #322 poslato: 16. Mart 2011. u 09:50 »
Obratite pažnju koliko košava utiče na nestabilnost atmosfere.

Odličan primer promena vertikalnih profila temperature i vetra. Iako uvek imam šta da dodam, samo bih zatrpavao forum, što nam sada i ovde nije cilj.

Imam jedinu zamerku što se u ovoj rečenici reklo kako košava utiče na nestabilnost atmosfere. Više smisla bi bilo da je rečeno koliko košava utiče na stabilnost atmosfere.
Najzad, ova osobina se po definiciji naziva stabilnost atmosfere, pa makar ona bila i nestabilna.

Uh, šta znači imati agilnu studentariju na forumu :D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #323 poslato: 16. Mart 2011. u 11:31 »
sta predvidjate za popodne? ima li sanse za kisu, sad ne mogu da trcim i da "pobegnem" ako krene, a bas mi prija lagana setnja po Kalishu sa devojkom posle 2 nedelje u gipsu

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #324 poslato: 16. Mart 2011. u 11:36 »
Vrlo moguće da bude kiše nakon 16h, ali su šanse ipak nešto manje nego što se to činilo na osnovu izlaza od prethodnih dana. Ne bi bilo iznenađenje ni da ne bude kiše. Sutra je već znatno izvjesnija.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #325 poslato: 16. Mart 2011. u 11:45 »
Bas kao sto Milos rece, kisa je nesto manje izvesna nego sto se to cinilo pre neki dan pa ne bi bilo iznenadjenje i da izostane mada ipak mislim da ce biti slabe kise povremeno tokom popodneva.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #326 poslato: 16. Mart 2011. u 12:01 »
Izađi, Stef... nisi od šećera da se rastopiš od kiše. Rastopi se od sreće, a kišu, ako padne, nećeš ni primetiti. A i ako je primetiš, napravi neki zgodan fazon, razlog da se priljubiš uz voljeno biće...

A little rain never hurt noone... (Tom Waits)

Uživaj život!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #327 poslato: 16. Mart 2011. u 17:43 »
ESTOFEX:

I jedan poseban deo:


The preferred scenario is that scattered showers and thunderstorms will evolve over Serbia at noon that will move north-eastwards.




Citat
The Balkans

Ahead of the surface low pressure center situated over Austria, a rather moist low-level southerly flow is forecast across the Balkans with a low-level mixing ratio of 7 g/kg. Lift at the cyclonically sheared flank of the mid-level jet will be associated with increasingly steep lapse rates during the day and the mid-level temperature is forecast to decrease, while diurnal heating create steepening low-level lapse rates as well. Latest GFS model indicates a broad overlap of these steep lapse rates with the low-level moist air, leading to CAPE and equilibrium level temperatures around -20°C from the Adriatic to Hungary.

Main focus of expected convective activity is the nose of warm low-level air ahead of a weak cold front that propagates eastward across the Balkans. Pronounced low-level convergence is likely from Serbia to Hungary along the frontal boundary. With some diurnal heating, only weak CIN is expected, and showers will likely develop during the day. With moderate southerly winds of more than 15 m/s at 850 hPa and weak south-easterly winds at the surface, the low-level vertical wind shear will likely be in the order of 10 m/s, and favourably veering profiles indicate a good potential that storms will rotate.

The preferred scenario is that scattered showers and thunderstorms will evolve over Serbia at noon that will move north-eastwards. These storms will likely organize and some multicells or mesocyclones are forecast to produce isolated large hail. Although the low-level buoyancy and vertical wind shear are not too impressive, tornadoes are not ruled out completely. Convective activity is forecast to spread into southern Hungary, eastern Croatia, and western Romania in the afternoon hours. In the afternoon and evening, low-level stabilization is expected to limit the severe potential rapidly. Storms will likely decay in the evening hours.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #328 poslato: 16. Mart 2011. u 17:53 »
^^ Uželio sam ove narandžaste boje! :D


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #329 poslato: 16. Mart 2011. u 18:00 »
Sta je ovo neka strasna grmljavina izgleda. :o

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #330 poslato: 16. Mart 2011. u 18:03 »
Nije Boki strasna grmljavina nego mogucnost za neku kratkotrajnu olujicu..

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #331 poslato: 16. Mart 2011. u 18:17 »
Malo je trebao Kimi da pojasni sta ovo znaci, ima dosta nas koji ne razumemo ovo, narocito gosti foruma. ;) Sledeci put Kimi pisi na Srpskom da te ceo svet razume. :lmao: Izvinite za offtopic.


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #332 poslato: 16. Mart 2011. u 18:30 »
Kada otprilike srednji Banat može da očekuje nestabilnosti sutra? Čisto da pokušam da se organizujem, pa da zabeležim otvaranje sezone ... ukoliko je bude kod mene!

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #333 poslato: 16. Mart 2011. u 18:41 »
^^
Cim se pojavi CAPE, od 12h pa do otprilike 16h...
Upozorenje za grad! Nije lose!

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #334 poslato: 16. Mart 2011. u 19:57 »
čini mi se da severna polovina srbije, a pogotovu vojvodina ima najviše šanse za grmljavinu, ali me ne bi čudilo da i kod mene na istoku zagrmi malo sutra.. ako me sećanje dobro drži, martovske grmljavine se uglavnom jave prvo u okolini beograda i severnije

mada, i ako se ne ostvari ovo mislim da su jači pljuskovi neizbežni

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #335 poslato: 17. Mart 2011. u 01:36 »
Sutra po mojoj proceni temperature dosta vise od prognoziranih, naručito u južnoj polovini zemlje.
Topla košava, pre podne sa dosta sunca...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #336 poslato: 17. Mart 2011. u 01:41 »
extra!!! da lepo pocne sezona!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #337 poslato: 17. Mart 2011. u 10:27 »
^^ spreman... bas gledam da organizujem svoje obaveze da zavrsim do 14h... tako da posle toga da imam vremena za fotkanje...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #338 poslato: 17. Mart 2011. u 15:28 »
Da li ste videli sezonsku prognozu Accuweather-a za proleće 2011 u Evropi? ???

Koliko vidim prema novim izlazima modela moguća je susnezica u nedelju na ponedeljak i u nižim predelima ponegde, a sneg u brdsko paninskim predelima..

EDIT Čudo ili ne..ali sada te priče o proleću u Evropi više nema na Accuweather-u, ili ne mogu da je pronađem.. Možda je tako i bolje.. :)
« Poslednja izmena: 17. Mart 2011. u 17:24 freeze »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #339 poslato: 17. Mart 2011. u 16:17 »
Da li ste videli sezonsku prognozu Accuweather-a za proleće 2011 u Evropi? ???
Nisam naisao al nisam ni trazio, daj link pa da vidimo i to.


Za vikend jace zahladjenje a padavina nece faliti, EC daje za sever temperaturu do 5C.