Autor Tema: Mart 2011.  (Pročitano 84821 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Mart 2011.
« poslato: 21. Februar 2011. u 22:36 »
Metereološki prvi prolećni mesec. Veći deo Srbije dočekaće ga sa snežnim pokrivačem. Vreme je da se priroda probudi iz zimskog sna, da belu i sivu boju zamene prvi cvetovi i zelenilo, a prve će nam to pokazati visibabe  :sun



Očekivana sinoptička situacija za početak meseca: I dalje prisutan anticiklon iznad istočnog dela Atlantika uz jednu ciklonalnu aktivnost u Sredozemnom moru. I EC i GFS daju sličan scenario.




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #1 poslato: 21. Februar 2011. u 22:38 »
Prvi proljećni, ili poslednji zimski mjesec, zavisi kako ga ko doživljava. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #2 poslato: 21. Februar 2011. u 22:48 »
Ja sam ga uvek gledao kao prvi prolecni mesec iako je uvek bila chesta pojava snega kod mene u martu(i u aprilu i u maju se deshava ne samo da pada nego i da napada),ali uvek sam ga smatrao prvim prolecnim mesecom,jel proradi juzni vetar kisha toplije vreme(bez obzira na povremena zahladjenja sa snegom) E sad poslednjih godina se nekako sve izmenilo novembar koji je uvek bio kod mene pravi zimski mesec sa dosta snega(obichno i vishe nego decembar) vishe nije ni blizu onoga shto je bio,tako da je poslednjih godina mart dosta vishe zimski mesec nego novembar  :-\

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #3 poslato: 21. Februar 2011. u 23:05 »
Za mene je pravi prolecni mesec maj zato sto su mart i apr.vrlo promenljivi.Mart jer moze da iznenadi hladnoca i sneg a april jer obicno bude pun kise i hladniji.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #4 poslato: 21. Februar 2011. u 23:18 »
Maj zna da bude i letnji mesec sa temperaturama oko 30 stepeni. Jedino ako živiš na većoj nadmorskoj visini onda je ok.

Sam početak meseca neće ličiti na proleće, ali ako ne ranije počeće 21. marta :)

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #5 poslato: 21. Februar 2011. u 23:54 »
Ima tendencija da prva dekada bude hladna sa aktivnim sredozemljem ali otom potom.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #6 poslato: 23. Februar 2011. u 10:58 »
Za mene je pravi prolecni mesec maj zato sto su mart i apr.vrlo promenljivi.Mart jer moze da iznenadi hladnoca i sneg a april jer obicno bude pun kise i hladniji.

Grešiš Aco. Maj je mesec sa najviše padavina po statistici.
Po meni je april prvi pravi prolećni mesec, ali se slažem da se kroz istoriju često dešavalo i u aprilu da bude pojave snežnih padavina. Sećam se da se jednom krajem aprila, dok sam još išao u osnovnu školu formirao snežni pokrivač od nekoliko cm na travi.
Dok sam na Goču jednom doživeo vrlo ozbiljan sneg u maju.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #7 poslato: 23. Februar 2011. u 23:30 »
 ^^ ^^

Kada smo se vec dotakli te teme u Ivanjici mislim to mi je prichao deda nznm kada tachno mozda pre 10-tak(bash cu sutra da ga pitam kada tachno) godina u maju napadalo po njegovim rechima oko 40 cm i to dan pre Djurdjevdana,zato su  u Iv svi zapamtili a poshto su neke vocke vec procvetale a sneg je bio vlazan pucale su grane samo tako,i neki dedin prijatelj je ishao i skidao sneg sa mladica(da ne bi propala godina) i sa ostalih vocki i tom prilikom je doziveo srcani napad i daleko bilo umro,i to je njemu ostalo upechatljivo,i sad kad god pomenem sneg i pitam ga kakve su bile zime u proshlosti on pochne sa tim snegom oko Djurdjevdana...

Hocu da kazem da kasni snegovi nisu bili ni malo neuobichajni u proshlosti,ali da su takvi snegovi u neku ruku prave vremenske nepogode jel izazivaju velike nevolje i shtetu...

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #8 poslato: 24. Februar 2011. u 15:25 »
Sneg uvek izaziva nevolje,moze neko da ga voli ali sustinski to je nevolja.
-3C...32C

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #9 poslato: 25. Februar 2011. u 22:11 »
Kimi,kakve su sanse za nove padavine sredinom nedelje posto se modeli izgleda muce po tom pitanju?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #10 poslato: 25. Februar 2011. u 22:16 »
^^ ^^ Ma ja bih se odrekao svih eventualnih padavina sledeće nedelje,samo da temperature ostanu oko ili malo ispod 0°C :) :)

Videćemo,neodlučni su modeli,prerano je reći bilo šta.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #11 poslato: 25. Februar 2011. u 22:30 »
Sad bih voleo da se uspostavi Sibirski AC da stegne ovaj sneg i da ga sacuva jedno 10-tak dana jer ko zna kad ce pasti opet ovakav(mislim na buduce zime) ali zelje su jedno a realnost drugo.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #12 poslato: 25. Februar 2011. u 22:47 »
^^ sledece zime, kao sto je i prosle zime pao ovakav sneg u 2 navrata...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #13 poslato: 25. Februar 2011. u 22:53 »
Timočka Krajina je najsigurnija po pitanju hladnoće narednih nedelju dana. Košavska situacija se uspostavlja od nedelje i temperature će prema zapadu biti sve više. Dnevne temperature će na jugu i jugozapadu biti u blagom plusu ili oko 0°C a sredinom nedelje ponegde usled feniranja i iznad 5°C. U drugom delu nedelje nas čeka uticaj ciklona iz Sredozemlja, ali koliko će uticati i kako videćemo tačnije tek početkom nedelje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #14 poslato: 25. Februar 2011. u 23:28 »
 ^^ ^^  Da,tako je ali GFS je i dalje istrajan u temperatura oko ili malo ispod 0°C i u centralim predelima sve do petka.

Čak će pre u plus na severu Vojvodine nego u centralnim predelima.

A kod EC-a potpuno suprotno,hladnije i ledeni dani na severu,a u centralim predelima temperature u pozitivi
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #15 poslato: 25. Februar 2011. u 23:56 »
^^ ^^  Da,tako je ali GFS je i dalje istrajan u temperatura oko ili malo ispod 0°C i u centralim predelima sve do petka.

Čak će pre u plus na severu Vojvodine nego u centralnim predelima.

A kod EC-a potpuno suprotno,hladnije i ledeni dani na severu,a u centralim predelima temperature u pozitivi
Hmm! Ja licno tesko mogu da zamislim GFS-ov scenario da ce pre u Vojvodini biti pluseva nego u sredisnjim delovima zemlje. Obrati paznju vec sutra ce biti na jugoistku. Inace ne bi me cudilo pogotovo prepodnevna gusta magla u Vojvodini od nedelje koja bi se zadrzala tokom prepodnevnih sati i ne bi bilo tolkom zagrevanja. Celodnevnu maglu evo ga vec je kraj februara i tu je mart tesko mogu da zamislim, mada ne treba je iskljuciti!
« Poslednja izmena: 26. Februar 2011. u 00:09 gabesz20 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #16 poslato: 26. Februar 2011. u 00:05 »
^^ Misliš kraj februara kolega ;) ;)

Pa ne znam stvarno..da je GFS nacrtao minus i na severu,bilo to OK,a ovako..

Možda GFS računa na  niske oblake ili uopšte na više oblačnosti na području centralne Srbije,pa zbog toga daje niže temperature.

Ne znam,uglavnom mislim da će zapad zemlje i krajnji jugoistok u plus,a ostali da li će ostati u negativi sa Timočkom Krajinom to je  il-la...status quo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #17 poslato: 26. Februar 2011. u 00:08 »
Videcemo ima potencijala za nove padavine od cetvrtka po EC-u koji je lepo pogodio ovaj sneg.
Posto ce biti kosave tesko ce temperatura ici u plus barem sto se tice dela  zemlje gde sam ja, a i pored toga izgleda da ce biti dosta oblaka naredne nedelje.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.200
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #18 poslato: 26. Februar 2011. u 07:33 »
Gledajuci ETA model za Beograd, do sredine sledece nedelje se predvidjaju dnevne temperature i do +6C, sto u kombinaciji sa suncem, moze prepoloviti sadasnji snezni pokrivac.




Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #19 poslato: 26. Februar 2011. u 08:40 »
Ma kakav ETA model,svi glavni modeli vide temp.oko nule do 10.marta sa mogucnoscu padavina od srede.Tako smo isto pricali pre dve nedelje za ovaj sneg te nema padavina,pa ukino  padavine pa na kraju koliko je palo i sami meteorolozi su iznenadjeni!EDIT:Gledajuci visinu sneznog pokrivaca u BG na sajtu RHMZ nemogu da verujem da se istopise 2cm na -4znaci sneg je poceo dase topi na temp.ispod nule sto nisam znao!