Autor Tema: Mart 2011.  (Pročitano 84874 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #140 poslato: 03. Mart 2011. u 00:05 »
Slažem se sa vama u potpunosti. Danas mi je delovalo da će iza desetog marta doći do bujanja Atlantika i priliva znatno toplijeg vazduha iz Afrike, ali sada se ne bih kladio u to, čak nije isključen nastavak ciklonske aktivnosti po principu malo toplije, malo hladnije. Daleko od toga da možemo prognozirati da nailazi duži period toplog vremena.

Ja mislim Aco da može doći do inverzije. Imamo priliv toplijeg vazduha po visini, emperatura rose se podudara sa temperaturom na 2m i vetar će skoro u potpunosti utihnuti. U tom slučaju biče hladnije od očekivanog, ali i ako se to desi u nedelju će doći do razbijanja inverzije zbog priliva hladnijeg vazduha po visini i jačanja severnog vetra.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #141 poslato: 03. Mart 2011. u 00:10 »
Upravu si Joe 18z napr.pomenucu samo forme radi za 17.mart vidi prodor hladnog vazduha na Balkan ali ponavljam to je samo primer sto ukazuje da ce se modeli dosta lomiti u toku ovog meseca jer ce svaki izlaz biti po principu toplo-hladno verovatno.Hvala ti Joe na informaciji za vikend jer bi zeleo da se ovaj sneg ako je moguce a sa inverzijom da i ukljucujuci nove slabije padavine da se zadrzi do 8.marta a posle moze da okopni.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #142 poslato: 03. Mart 2011. u 11:39 »
Moze li neko da mi kaze,najljubaznije molim,kakve su tendencije,ima li pravog prolecana vidiku?  :sos:
Ja verujem da ima jos dosta ljudi koji idu na posao,treniraju,izlaze i samo hoce svoj normalan i lep zivot nazad...  :(
Kad je kraj ovoj prokletinji od zime?
Meni danas propade plan da se lepo ceo dan setam po gradu sa devojkom i posle da odemo u Vapiano na rucak... tako da cemo da blejimo kuci, da "uzivamo" uz snezne prizore  ::) i da se smaramo uz TV  :zzz:...

Polako mrzimvrucinu sa izjavama i konstatacijama.Jeste da volim zimu malo i sto me neraduje uopste sto ce mozda biti kratkotrajnog otopljenja za vikend jer sto Kimi kaze samo nas inverzija spasava!Ako skoci temp.do 6 stepeni ode sneg.
Covece, jel' si pri sebi, MART JE
« Poslednja izmena: 12. Oktobar 2011. u 14:29 Stefano »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #143 poslato: 03. Mart 2011. u 11:48 »
Kao što zima ne dolazi prvog decembra najčešće, tako i proleće ne dolazi prvog marta.

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #144 poslato: 03. Mart 2011. u 11:54 »
Nije u pitanju kada sta dolazi,nego ovo beskrajno navijanje za zimu.
-3C...32C

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #145 poslato: 03. Mart 2011. u 12:02 »
Mrzimvrucinu,forum nije mesto za vredjanje i svako ima pravo u granicama da prizeljkuje i navija za vreme koje hoce!Ako sam rekao da volim zimu nisam rekao da mrzim sva ostala godisnja doba vec samo da nam zime neki put traju duze a kad si mi rekao i naglasio MART je jeste ali  nije kalendarski zima prosla,a videcu krajem godine ako nedobog bude u NOVEMBRU toplo pitacu te gde je jesen a novembar je verujem ostaces bez odgovora!

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #146 poslato: 03. Mart 2011. u 13:31 »
Sve je to ok, ipak mislim da je malo preko granice,ALI, ipak mislim da je forum u redu ovakav kakav je,malo svadje nije na odmet :D
-3C...32C

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #147 poslato: 03. Mart 2011. u 15:50 »
Ja iskreno kada smo već skrenuli sa teme volim svako godišnje doba u svoje vreme i voleo bih kada dođe proleće da zapravo dođe, a ne da se vraća ponovo hladno vreme. Ne da sada bude toplo i onda krajem marta opet hladno i sneg to mi se ne sviđa nikako. I meni je već muka od zime. Dolazim par dana sa mokrim nogama kući, a ujutru oblačim slojeve garderobe pre nego što krenem na posao. Uželeo sam se onoga obučem majicu, farke i doviđenja. Jao a kada se setim komaraca i vrućine noću, muka mi od leta.

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #148 poslato: 03. Mart 2011. u 17:27 »
videcu krajem godine ako nedobog bude u NOVEMBRU toplo pitacu te gde je jesen a novembar je verujem ostaces bez odgovora!
Hm... bas ovog novembra (tj. prošlog, 2010. godine) maksimalne temperature su bile ~20 stepeni sve do posle 20-og. Pravi sneg smo čekali do januara. Dakle cela zima kasni. Dobro je da nije bilo dužih toplih perioda do sada, jer bi bilo štete na biljkama. A proleće kad god došlo, dobro došlo...
GFS 12z najavljuje pljuskove snega u nedelju, ponedeljak, a južnije od Beograda možda i u utorak.

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #149 poslato: 03. Mart 2011. u 17:38 »
Moj predlog je da se svaki izlaz pa i ovaj 12z uzima sa nekom rezervom,jer evo danas ovaj sneg nisu modeli crtali tako da modeli treba da nam predstavljaju orjentir buduceg vremena a opet ponavljam po stoti put nekad priroda sama demantuje modele i posle sta biva dolaze komentari tipa:nemogu da verujem,ovo je iznenadjenje,necu vise da gledam modele itd.EDIT:Moje vidjenje vremena za naredne dane,sutra oblacno,moguci suncani intervali,u subotu(ako nebude inverzije)malo jace otopljenje kao i u nedelju sa temp.do 5-6 stepeni sto bi sasvim sigurno otopilo sneg ilibi ga ostavilo u obrisima.Noc nedelja na ponedeljak zahladjenje koje bi trajalo do uto-srede kada bi usledilo postepeno otopljenje.A sto se snega tice pre bi reko da cemo imati u nedelju kisu koja bi u toku noci presla u sneg ali nista ozbiljno!
« Poslednja izmena: 03. Mart 2011. u 17:59 aca »

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 196
  • Lokacija: Železnik
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #150 poslato: 03. Mart 2011. u 18:02 »
Naravno, svaku prognozu treba uzeti sa rezervom. Što je termin udaljeniji, rezerva treba da bude veća jer verovatnoća greške raste eksponencijalno.
GFS 12z najavljuje pljuskove snega možda i 11. a zatim bi usledilo osetno toplije vreme. Predaleko za ozbiljnu prognozu. Videćemo.
http://img402.imageshack.us/i/rtavn3005.png/



Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #151 poslato: 03. Mart 2011. u 18:07 »
Moj predlog je da se svaki izlaz pa i ovaj 12z uzima sa nekom rezervom,jer evo danas ovaj sneg nisu modeli crtali tako da modeli treba da nam predstavljaju orjentir buduceg vremena a opet ponavljam po stoti put nekad priroda sama demantuje modele i posle sta biva dolaze komentari tipa:nemogu da verujem,ovo je iznenadjenje,necu vise da gledam modele itd.EDIT:Moje vidjenje vremena za naredne dane,sutra oblacno,moguci suncani intervali,u subotu(ako nebude inverzije)malo jace otopljenje kao i u nedelju sa temp.do 5-6 stepeni sto bi sasvim sigurno otopilo sneg ilibi ga ostavilo u obrisima.Noc nedelja na ponedeljak zahladjenje koje bi trajalo do uto-srede kada bi usledilo postepeno otopljenje.A sto se snega tice pre bi reko da cemo imati u nedelju kisu koja bi u toku noci presla u sneg ali nista ozbiljno!
moj predlog je da se ne uzima svaki izlaz.


Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #152 poslato: 03. Mart 2011. u 18:17 »
Moze da se prati svaki izlaz ali ne i da se komentarise,tek ako neka situacija postane ozbiljnija i relat.blizu onda moze.A cak sam i primeti da max temperature u 12 sati koje modeli napisu nekad se neslazu sa pravim stanjem stvari cak su jednom odskakale za 4 stepena tj.modeli su pisali 1 konkretno BG a bilo je 5.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #153 poslato: 03. Mart 2011. u 18:22 »
^^ Ulazni podaci u model bi morali biti tačni, jer se unose isključivo osmotreni podaci. Što znači da već za sledeći prognozirani termin može postojati mala greška, ali za početni ne smije.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #154 poslato: 03. Mart 2011. u 18:30 »
Pa evo Miloshe pre dva dana modeli nisu videli ciklon kod Spanije za koji mislim da nam donosi otopljenje i tek su juce poceli da ga crtaju.Slazem se da prognoze modela do 4-5 dana su relat.pouzdane a cak mislim da postoji mogucnost mada nemogu da tvrdim da bi mozda mogli da dobijemo pristojne padavine u nedelju uvece i pon.tu mislim na sneg jer i ovaj sneg od juce i danas pre samo par dana je bio pod velikim znakom pitanja za sever zemlje pa evo imali smo padavine.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #155 poslato: 03. Mart 2011. u 19:00 »
 ^^
Ih sto bih voleo da te zatrpa taj tvoj sneg u nedelju pa da vise ne mozes da dovatis tastaturu, i spamujes ovu temu..
Alo covece, ima ljudi koji bi mozda poceli sa poljoprivrednim aktivnostima koje su zbog snega odlozene, ima ljudi koji bi malo izasli u grad da popiju kafu sa drustvom bez da se smrzavaju dok dodju do kafica, ima i inih koji bi voleli malo da izadju i prosetaju u priprodi bez da ih do kostiju ledi vetar. Covece smiri se malo!

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #156 poslato: 03. Mart 2011. u 19:09 »
 ^^ A ima i ljudi koji ne bi htjeli da se izlazu trosku kupovinom novih par metara drva,ako nastavi ovako jos 15-ak dana.Stvarno sam snijegoljubac,ali sto je dosta dosta je,da je ovako bilo u decembru i januaru bio bih prezadovoljan.Ali mart je mart,padne jedan dan,drugi bljuzgavica,treci okopni,koliko god snijega sad u martu da padne on je samo lijep dok pada....

Van mreže aca

  • *
  • Poruke: 272
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #157 poslato: 03. Mart 2011. u 19:13 »
Vidim freeze da si puno mladji od mene a pravis se najpametniji na forumu.Iznosim ono sto mislim nosen ranijim iskustvom.Nema sta ja da se smirim cekam kao i ti verovatno prolece i da si mi reko ovo sad a da je 15.mart proso pa da kezes alo covece smiri ovako cu da pricam dok se zaista neuverim za par dana ako se uverim da je odzvonilo ZIMI!Inace,sto se tice da nemozes da izadjes puni su kafici,ljudi setaju nekom zimska romantika prija kao i meni ali ako tebi neprija stvarno mi je zao to je vec tvoj problem!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #158 poslato: 03. Mart 2011. u 19:14 »
Cesto se ovde spominje da su prognoze modela za 4-5 dana unapred nepouzdane i da treba gledati samo dan-dva unapred. U tome svakako ima i istine ali dokaz da su ponekada modeli nepouzdani i za prognozu za "pola" dana unapred je danasnji dan kada smo imali znacajan sneg u BG i vecem delu Vojvodine a numericki modeli to nisu davali (ni jucerasnji ali ni modeli od nocas/jutros od 00z i 06z) kao ni "zvanicne" i "nezvanicne" prognoze vremena uradjene od strane (relativno) iskusnih meteorologa - nigde tu nije bio spomenut danasnji sneg, ali priroda je "terala po svom"  ;).
Ne treba prognozu "bazirati" samo na poslednjem "izlazu" modela a narocito ne gledajuci samo meteo(ro)gram (iz koga se ponekada ne vide neke bitne stvari) - ovaj komentar je upucen samo onim manje iskusnim clanovima foruma. Primer: pre 4-5 dana, ovde toliko puta spominjani GFS, je davao sneg i za sredu i cetvrtak za BG ali kako se cetvrtak primicao toga vise nije bilo ali eto "bajati"  ;) GFS je pre 4-5 dana dosta dobro najavio danasnji sneg.
Uzgred, slazem se sa komentarom koji je neko danas napisao a to je da je zaista potpuno nepotrebno komentarisati na svakih 6 sati svaki "run" ili "izlaz" GFS modela a narocito govoriti kako je "izlaz sjajan" (ako recimo "daje" ono sto neko zeli da vidi) ili kako je "izlaz" postao "uzasan, grozan" (ako "daje" nesto sto se odredjenoj osobi ne svidja). Model je "odlican" ako veoma dobro predvidi predstojecu situaciju tj. ako se ta prognoza i ostvari - medu velikim brojem komentara, secam se da je neko ovo vec spomenuo ali mislim da je takav stav ovde "u manjini"...

Van mreže ekser

  • Poruke: 3
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #159 poslato: 03. Mart 2011. u 20:01 »
Aca je ovde najbolji prognozer, otkako se on pojavio na forumu stalno je zima. Tako ste ga i prosli put svi napadali a ti freeze posebno, pa se na kraju ispostavilo da je covek pricao sa pravom jer su modeli crtali takvo vreme. Mislim da ne bi bilo lose da mu se izvinis barem za ono prosli put a ne da ga ponovo napadas, a vreme ce biti kako ono resi, ne pomazu tu ni zelje ni modeli.