Autor Tema: Mart 2011.  (Pročitano 84838 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #300 poslato: 13. Mart 2011. u 22:27 »
Od srede promena vremena zbog ciklona koji ce se sa zapadnog Sredozemlja kretati prema severoistoku.
U sredu pre podne pocece da duva kosava koja ce krajem dana biti jaka. Juznije od Beograda vetar ce biti umeren.
Vec u cetvrtak tokom dana kosava ce prestati da duva.



Padavine stizu u sredu tokom dana, prvo ce zahvatiti jugozapad Srbije a zatim zapadne i centralne predele i Vojvodinu.
Obilnije padavine u Vojvodini ali kolicina padavina ce se jos menjati...

U cetvrtak su moguci pljuskovi sa grmljavinom.
Trenutno najvece sanse za pljuskove sa grmljavinom su u Banatu.



U petak tokom dana stize zahladjenje uz umeren severni i severozapadni vetar u Vojvodini.
« Poslednja izmena: 13. Mart 2011. u 22:43 laky »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #301 poslato: 14. Mart 2011. u 09:45 »
U cetvrtak su moguci pljuskovi sa grmljavinom.
Trenutno najvece sanse za pljuskove sa grmljavinom su u Banatu.

Eto me u centru!   ;D

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #302 poslato: 14. Mart 2011. u 10:13 »
Mislim da sam ja bliže.. :D

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #303 poslato: 14. Mart 2011. u 10:19 »
Taj CAPE je jutros pomeren u centralnu Srbiju i oslabljen je malo.

No ipak,mislim da će biti pljuskova sa grmljavinom u dobrom delu zemlje.

Ja u mom kraju ne očekujem ništa,s obzirom da će biti jugozapadno strujanje,a da su Kopaonik i Goč pod snegom,tako da...

Dok će s druge strane,oblaci nastajati par km severnije od mene i donosi pljuskove i grmljavinu Kragujevcu.

Mada,biće i dosta oblaka sa mora,tako da nije isključeno da bude grmljavina i iz morskih Cb-ova.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #304 poslato: 14. Mart 2011. u 11:10 »
 ^^

Pomerace se ce CAPE sve do srede, svaki izlaz na drugom mestu, sto je i normalno kada su u pitanju prvih nekoliko nestabilnih dana...

U Madjarskoj i na krajnjem severozapadu Vojvodine danas su moguci pljuskvi, ali sanse su jako male...


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #305 poslato: 14. Mart 2011. u 13:20 »
Kakvo će vreme biti u sredu? Minimalna niža od maksimalne? :rofl:

Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #306 poslato: 14. Mart 2011. u 14:12 »
 :rofl:  :doh:

EDIT: Za moj kraj EC crta preko 30mm kiše počev od srede poslepodne pa do subote ujutru.. Generalno vrlo je izdašan u crtanju padavina za Vojvodinu.. :/
Ove sličice sa prognoze RHMZ-a se slažu da će biti vrlo mokro.. :)
« Poslednja izmena: 14. Mart 2011. u 14:37 freeze »

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #307 poslato: 14. Mart 2011. u 17:47 »
Sutra bi moglo da bude dosta svežije u južnim  predelima,ako se ostvare ove padavine koje se crtaju.

Mada su te padavine upitne,neki modeli ih vide,neki ne.

EDIT:Kako je prso ovaj GFS,sad ostasmo bez kapi Kiše u sredu...e  vala ume da lupi,pa jedva ostane živ  :lmao: :lmao:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #308 poslato: 14. Mart 2011. u 19:27 »
EDIT:Kako je prso ovaj GFS,sad ostasmo bez kapi Kiše u sredu...e  vala ume da lupi,pa jedva ostane živ  :lmao: :lmao:

Juznije od Beograda da ali u Vojvodini i dalje ima padavine u sredu...
Padavine su drugacije rasporedjene, kolicina je skoto ista, nekoliko mm manje nego u prethodnim izlazima.
Ali i dalje je velika razlika izmedju GFS-a i EC-a. GFS daje 18mm do subote dok EC 31mm...

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #309 poslato: 14. Mart 2011. u 22:03 »
Iako na nekoj televiziji danas pred najavu prognoze rekoše:,,Zima je za nama,jakne su postale prošlost'',karte baš i ne dele takvo mišljenje  ??? ??? ;D

Zasad dakle od vikenda imamo blagi minus po visini,a za dalje ćemo videti  :)





NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #310 poslato: 15. Mart 2011. u 11:49 »
Ovako toplo vreme je jednostavno neodrživo za opstanak. Zimske jakne se još ne peru i ne odlažu do sledeće zime, već samo za koji dan. Nemojmo se zavaravati. Ako je došlo proleće, hladno vreme nas nije napustilo, već je samo otišlo da se odmara.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #311 poslato: 15. Mart 2011. u 12:23 »
Ja cu biti u pragu od petka. Tamo bi i nekog snega moglo biti... Ovde kod nas od petka opet hladno.Ipak kolko vidim temp ipak u plusu...


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #312 poslato: 15. Mart 2011. u 12:55 »
Evo ovako!
Znaci od sutra u prepodnevnim satima dolazi nam promena vremena koje ce prvo osetiti stanovnici zapadnog dela nase zemlje. Temperaturno jos bez promena. Znaci od sutra kisa i pljuskovi prvo na zapadu zemlje



Cetvrtak kao sto je vec i najavljena mogucnost, a sada je to vec dosta sigurno otvara se sezona grmljavina











Kao sto se moze videti cetvrtak sa padavinama kisa i pljuskovi sa grmljavinom sa najvecim sansama u Vojvodini i u okolini glavnog grada. Temperaturno bez nekih promena i u cetvrtak.
U petak temperaturno isto bez bitnijih promena ( 3-4 C nize t-max, na samom severu de ce biti znacajnijih padavina t maxovi ce biti oko 10-12C), u ostalim delovima zemlje sa mogućim pljuskovima.
U subotu manje zahladenje  sa t-maxevima u vecem delu zemlje 10-14 C i sa pljuskovima. U nedelju bez bitnijih promena temperaturno u odnosu na subotu, ali po sadasnjim modelskim materijalima moguce je mix padavina zbog mogucih negativnih temperatura po visini. Sve u svemu do kraja vikenda sa padavinama prvo kisa i pljuskovi, a potom u nedelju nije iskljucena mogucnost mix padavina ili mogucnost susnezice pogotovo u Vojvodini


Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #313 poslato: 15. Mart 2011. u 18:44 »
Uhh koji preokret modela  :o ...naime,nakon ovog ciklona pod čijim uticajem ostajemo do petka,subote, na Evropsko kopno uzlazi visulja sa severa.Modeli su do sada bili uglavnom za opciju da će ona otići preko Francuske dole ka Španiji,međutim,sada ta visulja ide skoro pa direktno na nass  :)

UKMO:



GFS:



Kasnije GFS crta klasnu prodorčinu sa severa:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #314 poslato: 15. Mart 2011. u 20:11 »
 ^^
Postoji i ta mogucnost ali da sacekamo prvo da prodje ovaj ciklon...

Mala promena sto se tice vetra u naredna dva dana. Sada se i u cetvrtak ocekuje jaka kosava pre podne sa udarima i od 20m/s... Sredinom dana vetar u skretanju na umeren jugozapadni...



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #315 poslato: 15. Mart 2011. u 20:56 »
Obratite pažnju koliko košava utiče na nestabilnost atmosfere. Kao primjer ću uzeti WRF-NMM-ove prognostičke emagrame za četvrtak ujutru i četvrtak sredinom dana.
U jutarnjim satima košava u prizemnom sloju, postojanje blage inverzije na visini i automatski nema nestabilnosti. CAPE 0 J/kg.



Sredinom dana, skretanje vjetra na jugozapadni, veoma izražen vertikalni gradijent (pad temperature sa visinom). Proračunat CAPE index 550 J/kg.




padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #316 poslato: 15. Mart 2011. u 21:04 »
Sjajno se zaista vidi :super: Imace lep dan ljubitelji grmljavina u cetvrtak!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #317 poslato: 15. Mart 2011. u 21:06 »
Modeli daju šanse za tako nešto već danima, tako da je vrlo moguće da ove godine "sezona" počne još ranije nego prošle (31. mart http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,1874.0.html).

Mada, sa konvektivnim oblacima se nikad ne zna, jedino je sigurno da će ih negdje na teritoriji Srbije biti, a gdje tačno i kada, ostaje da vidimo.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #318 poslato: 15. Mart 2011. u 21:34 »
Da da vidi se skoro nedelju dana, i pricali smo vec vise puta, mislim da bi zurka trebala da bude u Vojvodini, okolina glavnog grada, i mozda istok zemlje!

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #319 poslato: 15. Mart 2011. u 21:36 »
Iako sam prvo mislio da će glavnina konvektivnih stvari biti na zapadu zemlje,gledajući malo konkretnije karte,rekao bih da će pre akcija u istočnoj polovini zemlje.

Gledajući naš NMM,na zapadu zemlje bi bilo dosta oblaka sa mora,dok bi na istoku bilo lepih uslova za razvoje.

No,videćemo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*