Autor Tema: Mart 2011.  (Pročitano 84830 puta)

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #360 poslato: 20. Mart 2011. u 19:05 »
Kako se to radi? pretpostavljam onako kako nam je Palmark pricao da radi sa egzoticnim biljkama u njegovom dvoristu (prekrivanje i dogrevanje)
Mislim da je gotovo nemoguce zastiti vocke od mraza kada vec napupe ili procvetaju,i u tom smislu mnogo je lakse zastititi palmu,jer se lisce palme veze u snop,jako je i elasticno,gotovo je nemoguce mehanicki ga ostetiti,a cvet vocaka je jako nezan.
Inace,sva zastita sa palmi je skinuta,mogu one i do -5C da izdrze,tako da vise nema brige.
Izvinjavam se za off.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #361 poslato: 20. Mart 2011. u 23:53 »
Prolazi nam i kisni period koji traje 2-3 dana, i onda od utorka uzivanje opet u prolecu. Znaci od utorka svakim danom toplije, za vikend verovatno na pojedinim mestima opet preko 20C. Sto se tice promene vremena i zahladenja za sam kraj sledeceg vikenda, ja licno ne vidim mnogo sansi da ce do toga doci, a ako i doge najvise bih to osetio sever Vojvodine. Bez padavina od utorka do sledeceg vikenda.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #362 poslato: 21. Mart 2011. u 00:03 »
Videćemo....ovo su situacije kada je svaki km u rasporedu sistema važan.

Nema smisla reći nešto konkretnije do sredine sedmice.

Evo kako to vidi UKMO,da eto postavim njega pošto je on prvi prepoznao ovu visulju koja sada deluje nad našim područjem:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #363 poslato: 21. Mart 2011. u 11:02 »
Kako se to radi? pretpostavljam onako kako nam je Palmark pricao da radi sa egzoticnim biljkama u njegovom dvoristu (prekrivanje i dogrevanje)

Stari načini su podrazumevali zadimljavanje voćnjaka. Bar sam tako učio iz agrometeorologije. U stvarnosti, nemam pojma da li se i kako se to kod nas zaista radi u praksi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #364 poslato: 21. Mart 2011. u 11:33 »
Sto se tice promene vremena i zahladenja za sam kraj sledeceg vikenda, ja licno ne vidim mnogo sansi da ce do toga doci, a ako i doge najvise bih to osetio sever Vojvodine. Bez padavina od utorka do sledeceg vikenda.

Mislim da su svakog dana sve vece sanse za hladan scenrio krajem nedelje...

Na mreži freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #365 poslato: 21. Mart 2011. u 12:47 »
Hm, pa nešto hladniji scenario bih rekao, ali za sada to bi bilo umereno zahlađenje koje bi zahvatalo pretežno samo severnije delove zemlje. Ipak neke preturbacije govore da bi ono moglo biti i ozbiljnije.

Sve je to još uvek daleko da bi se ozbiljnije komentarisalo, treba dočekati još jedan talas proleća počev od sutra stidljivo, pa sve do petka intenzivnije uz stalni rast temperature, stabilno, suvo i sunčano vreme. :sun

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #366 poslato: 21. Mart 2011. u 12:48 »
Evo i promene... Zahladjenje je pomereno malo zapadnije i krajem nedelje se odma formira Djenovski ciklon koji bi presao preko Srbije... Zbog ovakvih promena treba sacekati barem cetvrtak.
« Poslednja izmena: 21. Mart 2011. u 12:58 laky »

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #367 poslato: 21. Mart 2011. u 16:50 »
^^ Tako je! U potpunosti se slazem, za ozbiljnije prognoze treba ipak malo sacekati... jutro je ipak pametnije od veceri...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #368 poslato: 21. Mart 2011. u 19:55 »
^^ ^^ 12Z nacrtao pravi zimski front u nedelju uz osetno zahlađenje i ponovnu mogućnost snega u nižim predelima.

Videćemo šta kaže EC,ovo je prvi ovakav izlaz GFS-a  :) :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #369 poslato: 21. Mart 2011. u 20:42 »
 ^^ne znam samo sta je tu happy to bi bilo zalosno

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #370 poslato: 21. Mart 2011. u 20:45 »
^^ne znam samo sta je tu happy to bi bilo zalosno
Kako za koga, neko voli zimu pa mu je to happy, nista cudno, a pogotovu zalosno. :)
Grejna sezona koliko znam traje do 15 aprila, zurimo previse sa temperaturama od 25 C.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #371 poslato: 21. Mart 2011. u 21:07 »
^^ne znam samo sta je tu happy to bi bilo zalosno

Niko nije rekao da je happy, i nemoj da pochinjemo o5 da li je to heppy ili zalosno itd bice kako ce biti i kraj svako ima pravo da stavi smajli koji mu odgovara,i da prokomentarishe izlaz,necemo 05 da se raspravljamo ;)


Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #372 poslato: 21. Mart 2011. u 21:07 »
Ko god da se takvom scenariju raduje, dzabe se raduje jer ce njegova radost biti kratkog daha...

Prvo jos je neizvesno kakvo ce vreme biti u nedelju i da li ce taj prodor biti toliko jak kao sto se trenutno crta, sto ce reci postoje realne sanse da isti bude ublazen kako GFS bude menjao pricu do nedelje.

Drugo i po ovom trenutnom scenariju ta hladnoca ne bi dugo potrajala jer bi vec u utorak-sredu temperatura po visini presla u plus, dok bi svakim danom bivalo sve toplije i toplije...

Ali jos je to daleko, znaci potrebno je da malo  vremena prodje da se stvari iskristalisu, pa onda da se prognozira izgled vremena za naredni period, ali sta ces kad  :twisted: -lak ne da mira.... ???

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #373 poslato: 21. Mart 2011. u 21:13 »
Ehhh šta napraviste od mog post-a...  ??? ;D

Ma samo sam hteo da kažem da postoji i ta mogućnost,niko nije spominjao da će tako i biti  ;)


Grejna sezona koliko znam traje do 15 aprila, zurimo previse sa temperaturama od 25 C.

Slažem se u potpunosti
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #374 poslato: 21. Mart 2011. u 21:23 »
I EC nacrtao hladni front i zahlađenje u nedjelju, ali slabije izražene nego GFS. Ne bi valjalo da ponovo dođe do nekog velikog pada temperature, jer ovi nagli prelasci iz zime u ljeto i obrnuto, definitivno nisu zdravi.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #375 poslato: 21. Mart 2011. u 22:48 »
Uhh kako se rasplamtalo u ovom topicu tokom danasnje verceri! Nista cudno u ovim povremenim zahladenjima u martu mesecu, mada eto ja bas i nisam video puno sansi, ali definitivno su sada sanse porasle, videcemo tokom sredine nedelje koliko bi to moglo ozbiljno biti.

Na mreži freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #376 poslato: 22. Mart 2011. u 11:03 »
Gotovo sam siguran da to zahlađenje koje se prognozira za nedelju neće biti ništa ozbiljno, ali će zato biti kratkog daha uz nešto malo kiše..



I EC kaže nešto slično.

Dakle do subote stabilno uz konstantan rast temperature i sunčano vreme u svim predelima, a u nedelju kratkotrajno zahlađenje uz malo kiše. U petak ponovo moguće Tmax preko 20 C ponegde.
« Poslednja izmena: 22. Mart 2011. u 11:16 freeze »

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #377 poslato: 22. Mart 2011. u 11:24 »
A niko da spomene nestabilnost u subotu, jeste da je ima samo u Vojvodini ali ipak ima jos nekoliko dana moze biti promena.  Nije nista narocito jaka nestabilnost ali trebalo bi biti pljuskova mozda i grmljavine...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #378 poslato: 22. Mart 2011. u 12:03 »
Očekivano, modeli znatno ublažili promjenu vremena za vikend i sve se svelo na jednodenvno zahlađenje sa padavinama u nedjelju, da bi već od ponedjeljka bilo znatno ljepše.
Vjerovatnoće za predfrontalne nestabilosti u subotu postoje, uglavnom na sjeveru zemlje, ali još je rano da bi se o tome išta više moglo reći.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 2011.
« Odgovor #379 poslato: 22. Mart 2011. u 17:15 »
Prvo da otopli, pa ćemo posle o jačini zahlađenja. Kraće rečeno, treba da bude hladno kao juče ili danas. Padavine će biti slabe, definitivno. Čak je moguće da ih i ne bude svuda. Međutim, biće bar umeren NW vetar uz oblačno vreme.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...