BTW ne bi me čudilo da sutra potpuno ista mesta koja su i danas bila zahvaćena konvektivnim oblacima dobiju akciju, i suprotno gde je danas bilo suvo-da tako bude i sutra.
Ne znam na osnovu cega si ovo zakljucio a i tesko da se moze odrediti tacno mesto gde ce se oblak formirati i biti pljusak...
Zaista, nema egzaktnih mesta koje će biti zahvaćene pljuskom dva dana za redom. Međutim, logike u ovom i ima. Padavine su bile lokalne i one su za sledeći dan izvor vlage za nastajanje novih oblaka. Veća je verovatnoća da konvekcija otpočne iznad jednako zagrejanog
vlažnog tla. S druge strane, novonastali Cb od sledećeg dana bi verovatno rastao malo pored lokacije od prethodnog dana, jer bi sa suvog mesta dobio toplotu, prethodno ponevši vlagu sa vlažnog mesta. Termali nastaju iznad cele teritorije, samo što su neki vlažniji od drugih. Kada se popnu do nivoa kondenzacije, nastaju kao oblaci, a toplota im se doprema sa teritorije koja nije ispod oblaka (malčice sa strane). Sećam se juna pretprošle godine i onog perioda od desetak dana (poslednja dekada juna) kada je dan za danom bilo pljuska u Beogradu, ali uvek nad malo drugačijim mestima, pomerenim za par kilometara u neku stranu, zavisno od strujanja.
Za danas i dalje cenim odsustvo jakog i olujnog vetra, ali ne i lokalno obilnih pljuskova koji mogu proizvesti bujice (kao juče u Ljigu). Grad koji eventualno bude padao neće načiniti neku štetu, jer neće biti ni veliki, niti će da leti kao metak i da kosi sve pred sobom. Opet će oblak da se 'upiški u gaće', kvaseći terotoriju samo ispod sebe (ali će da se uneredi).
Još danas i sutra, pa nestabilnost odlazi na kraći odmor. Biće energije i dalje (CAPE jako veliki), ali vlaga će biti odstranjena suvom advekcijom, jer će doći do nekog bitnijeg gradijenta pritiska koji će da pokrene ovo 'mrtvo more' od atmosfere.