Autor Tema: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija  (Pročitano 4930 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« poslato: 03. Maj 2011. u 00:08 »
Ciklon iz Sredozemlja konačno je doneo kišu Srbiji.

Sinoptička karta:



Satelitski snimak:



Prve padavine u obliku kratkotrajnih pljuskova sporadično su  zabeležene 30.4. još u prvom delu dana u jugozadnim delovima Srbije, a sredinom dana na jugoistoku Vojvodine ( Vrsac 2mm),ali ništa ozbiljno. Veći deo dana je obeležila visoka oblačnost kroz koju se probijalo sunce sa temperaturama iznad 20C.


uslikao Stefano

Maksimalne temperature 30.4.  Banatski Karlovac  24.3 °C, Ćuprija  23.7 °C, Veliko Gradište  23.7 °C
Veče je donelo prve ozbiljnije odraze na radaru u zapadnim predelima Srbije, tako da je Loznicu i okolinu ubrzo zahvatio jak pljusak praćen grmljavinom.

radarska slika: izvor rhmzs


Kako se približavala ponoć  tako se i radar popunjavao. Da bi kolege sa foruma oko ponoći prijavile grmljavinu u Beograd i u Subotici. Kisa i pljuskovi su tokom noći zabeleženi u većini predela.

radarska slika: izvor rhmzs



Munje u Beogradu:




uslikao Pavlović

Padavine do jutra 1.5. u 8h.

izvor: ogimet

Sinoptička karta 1.5.


Kiša je nastavila da pada tokom prepodneva u severnim, zapadnim i jugozapadnim i istočnim predelima, dok je na jugoistoku bilo sunčanih intervala. Najtoplije je bilo u Paraćinu 21.1°C i Ćupriji  21°C. Oko 14h Beograd je zahvatio jak pljusak ..




uslikao Pavlović

Kišni oblaci su do kraja dana zahvatili veći deo Srbije, ali je najjači bio na području Indjije gde ja za kratko vreme palo preko 30 l/m2.
Padavune 2.5. u 8h.


izvor: ogimet

Kratkotrajne kiše i pljuskova bilo je još ponegde tokom prepodneva i sredinom dana, da bi u toku popodneva kiša svuda prestala. Najviše temperature izmerene su u: Sremskoj Mitrovici 20.1°C i Leskovcu 20°C

Ukupne padavine od ciklona:

izvor: ogimet i SM AMS mreža

« Poslednja izmena: 03. Maj 2011. u 00:19 dikile »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #1 poslato: 04. Maj 2011. u 16:07 »
Vau ... sve viđeno u drugim temama, ali ovde objedinjeno ... svaka čast!  :first:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #2 poslato: 04. Maj 2011. u 19:37 »
Hvala drugari..  :) Vec sam spremio novi materijal za ovaj drugi ciklon, samo cekam jos konacne padavine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #3 poslato: 04. Maj 2011. u 19:57 »
Super je, naravno! :) Nešto slično smo počeli pavlovic i ja da radimo prošle godine na portalu, ali je ponestalo motivacije (vjerovatno zbog loše posjećenosti portala), ali i slobodnog vremena.
Drago mi je da ima još zainteresovanih za ovakve prikaze ciklona, frontova, nestabilnosti i bilo čega meteorološki zanimljivog u našim krajevima, a zajedničkim snagama će sve to mnogo lakše ići. ;)

http://www.serbianmeteo.com/site/index.php?page=meteo-presek


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #4 poslato: 04. Maj 2011. u 23:28 »
Nova reportaza odlozena za sutra zbog produzetka padavina...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 59
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #5 poslato: 05. Maj 2011. u 09:29 »
Dikile, obrati pažnju na sirovi SYNOP. Od 1. maja (zvanično, a praktično od pred kraj aprila) SYNOP sadrži precizne količine padavina za 24 časa, u celim i desetim delovima milimetra. Tu količinu možeš videti u SYNOPu od 06 UTC, u Odeljku iza 333,  u grupi 7RRRR, gde RRRR je ta količina (sa decimalom). Grupa bi trebalo da bude obavezna za sve stanice u RHMZ (dakle, još je nema u Vršcu i Surčinu, stanicama koje pripadaju Agenciji za kontrolu leta). Ukoliko grupa ima oblik 70000, padavina nije bilo. Za oblik grupe 79999 važi da su tog dana bile padavine, ali nemerljivih količina (0.0). Sve ostalo (od 70001 do 79998) su količine padavina (od 0.1 do 999.8 mm).
Svakako da ćemo ovom informacijom dati malo i na preciznosti ovakvih izveštaja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #6 poslato: 11. Maj 2011. u 11:20 »
Evo malo i mojih početničkih slika ;D.Slike su sa puta od Valjeva do Bratunca (Istočna Bosna) preko Sokolskih planina (Prosklopa).Nisu ispale nešto, ali za početak... :kick:.U Valjevu je pred polazak bilo sunčano toplo i sparno.U kolima sam se gotovo skuvao od vrućine.Prema Maljenu je bio lep razvoj, ali na žalost nisam uslikao :neznam:.Pošto nemam digitalac, jedino sam mogao da slikam telefonom.Nažalost kad sam pokušao da uslikam Cb prema Maljenu telefon mi zablokirao i crk'o :bang:.Došlo mi je da jaučem :cry:.Nažalost u putu je bio još jedan lep Cb koji je satajao iznad Medvednika, a
nisam mogao da uslikam.Ali pošto sam imao osećaj da ću prvu grmljavinu doživeti 30.aprila bio sam odlučan da po svaku cenu nešto uslikam i pošaljem na ovaj forum, primorao sam ćala da mi da svoj telefon.I evo napokon mojihm prvih fotki :).

Sokolske planine i Medvednik u daljini.


Ovaj mi je oblak posebno privukao pažnju jer je jačao iznad moje glave.


Panorama prema Bosni.


Kad sam stigao u Bratunac, tamo me čekao jak razvoj oblačnosti i JZ strujanje.Nedugo potom je počela umerena grmljavina pa onda jaka.Prvo sam posedeo u kući kod babe, a onda kad sam izašao napolje sa juga i jugozapada se lepo namračilo.Čim je počela grmljavina bacio sam se u akciju.Evo slika iz Bratunca.

Pogled ka Srbiji na istok.

Ljubovija leži ispod planina.Gmi sa zapada, jugozapada i juga iz pravca Srebrenice.

Pogled ka Srebrenici na jugozapad.


Pogled ka prdu Čauš na jug.Kišne zavese se polako spuštaju ka centru Bratunca.

Iz ovog oblaka je bilo nekoliko munja nažalost nisam imao sreće da ih uhvatim :(.

Pogled prema Sasama na jugoistok.Pljusak počeo.


Superćelija severno od mene.


Pogled prema Zvorniku i Loznici na sever.

Mnogo kuća pa se ne vidi najbolje, ali u tom pravcu bila je superćelija ili višećelijski oblak.Kako je padalo veče iz tog pravca je baš sevalo.

Eto, malo da i ja doprinesem ovom forumu ;D.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Ciklon 30.4 - 2.5.2011. Srbija
« Odgovor #7 poslato: 11. Maj 2011. u 19:42 »
super ste ovo odradili :)

kasnije sam tek saznao da je za 1. maj bilo i grmljavine
ja sam sa svojim drustvom imao srece (skupili smo se u mom selu) i dobro prosli uz slabu kisicu pre prasetine :) kasnije se delimicno razvedrilo,a sledeca tura jace kise je naisla oko ponoci