Autor Tema: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )  (Pročitano 9373 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #20 poslato: 26. Januar 2012. u 20:03 »
Auuuu koliko snega!!!! :P Ima da se beli Ivanjica sve do marta...  :)
Nadam se da ce se do kraja zime potrefiti jedan ciklon da se zabeli i Vojvodina malo!  :pop:

Van mreže nemanja KS

  • *
  • Poruke: 227
  • Starost: 29
  • Lokacija: Makrešane - Kruševac
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #21 poslato: 26. Januar 2012. u 20:11 »
Auuu, kolki sneeeg :D

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #22 poslato: 26. Januar 2012. u 20:36 »
Stvarno hvala svima,drago mi je da vam se svidjaju slike....

posebno hvala kolegama na lepim rechima :)
Da li možda znaš kolika je visina snega na Goliji? Ta brojka bi dobro "legla" medju one visine snega koje sam napisao za mesta po Evropi (u temi "Sneg...")

Mislim da to sad niko ne zna :D Dok se ne probije put do gore...

EDIT: tek sad vidim da tamo gde mi pishe :"Moravica" tu je trebalo da stane slika reke moravice okruzena belim kroshnjama, ali sam u brzini izostavio. Eto sad sam zakasnio ali i nije bitno ... :)
« Poslednja izmena: 26. Januar 2012. u 21:14 Srbin »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #23 poslato: 27. Januar 2012. u 16:34 »
Hvala ti što si podelio ove slike sa nama ...   :super:

Moj favorit!  :first:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #24 poslato: 28. Januar 2012. u 16:37 »
 ^^
I drugi put, Ljubisha :D Pozdrav  :-*

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #25 poslato: 28. Januar 2012. u 18:25 »
^^
I drugi put, Ljubisha :D Pozdrav  :-*

Брате, као средњошколац сам свакога лета долазио у Девиће код цимера у госте. Сећам се планинског пута, доста лошег...Јесу ли ти људи сада одсечени? Пењали смо се у неки заселак Ђопиће изнад Девића, пар кућа, једина веза је пешке, стазицом од Девића, богами ја као сремац једва се испех, добрих пола сата усред лета...Па,како ти људи сада живе у тим Ђопићима? Па тамо мора да је 150 цм снега. Вероватно једу то што у кући имају и не мрдају. Али, како када се неко разболи? Није баш лако тим људима...Е,брате овим дивним сликама си ме вратио у те дане у твом крају...
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #26 poslato: 28. Januar 2012. u 18:48 »
Sad sam cuo da u Srbinovom kraju, tacnije jako blizu, u selu Bjelusa (izvor Malog Rzava), koje je inace Ariljska opstina, ali se nalazi na visini od prosecno oko 1000 mnm ima sigurno metar i po snega. Ali, to je nesto sto oni gore dozivljavaju kao zimsko stanje. Nenormalno je kad snega nema.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #27 poslato: 28. Januar 2012. u 23:35 »
Па,како ти људи сада живе у тим Ђопићима? Па тамо мора да је 150 цм снега. Вероватно једу то што у кући имају и не мрдају. Али, како када се неко разболи? Није баш лако тим људима...Е,брате овим дивним сликама си ме вратио у те дане у твом крају...
150 cm je neshto normalno za ovaj kraj na tim visinama, kao shto je rekao gencic,samo shto su poslednje 2,3 zime bile blage... Sada ga tamo ima sigurno i vishe od 1,5 m a gotovo da su trenutno sva sela u Ivanjichkom kraju odsechena pa i Devici...

A evo bash o tome,deda mi kaze nekada se znalo ako hocesh da prezivish zimu u ovom kraju bez problema morash da imash tavan(u prevodu zimnicu,hranu) i drva... u selima u planinskom podruchiju ovde gotovo svaka kuca ima shtalu.. i nekada se znalo mladji chlanovi porodice kada krene sneg svaka 2,3 sata prochiste put do shtale sena i drva i onda nikada ne mogu da budu zavejani imaju zimnicu,u kuci se zalozi a napolju veje i tako se  u ovom kraju vekvima mnogo jacha zima prozivljavala bez ikakvih problema,najbitnije je bilo imati put do stoke sena i drva,sneg moze da bude koliki hocesh nema problema..

E sada je problem shto su u selima ostali uglavnom stariji ljudi,koji nemaju snage vise da chiste toliki sneg tako chesto,deca su sishla u gradove i onda normalno da se spasahvaju stariji ljudi i da se proglashava vanredno stanje... Kuce koje imaju decu takava problem nemaju...

Sad sam cuo da u Srbinovom kraju, tacnije jako blizu, u selu Bjelusa (izvor Malog Rzava), koje je inace Ariljska opstina, ali se nalazi na visini od prosecno oko 1000 mnm ima sigurno metar i po snega. Ali, to je nesto sto oni gore dozivljavaju kao zimsko stanje. Nenormalno je kad snega nema.
Secam se kada sam prvi put doshao na ovaj forum,da si mi rekao da ti je poreklo iz ovih krajeva :) Pa si verovatno tako dobio tu informaciju....

Pa da lepo si to rekao,zato sam ja proshle zime bio nervozan,jel je ne normalna situacija bila 2,3 zime za redom... bilo mi je ne verovatno,da ni na brdima nije bilo snega...

ta informacija je sigrno tachna,stim shto se iduci ka Ivanjici nekih 20-tak malo jache km visina na brdima na toj nadmorskoj visini dodatno povecava i ide preko 2m tako sam chuo,ali dok ne proverim ne volim da pricham.... a kasnije se iduci ka jugu o5 smanjuje ali ne mnogo,ali to je chest sluchaj, u  to sam se uverio lichno milion puta u pitanju je valjda mikroklima Ivanjice,uopshte u odnosu na jugozapad koji je poznat po dobrim zimama.... Sjenichki kraj je ovde poznat po velikim hladnocama,a Ivanjichki po velikim snegovima,naravno slichno je i u Ariljskim selima na toj nmv...

Dodao bih naravno,da je je sneg od 1m ipak egzotika na 470mnv i da se ne dogadaj chesto... ali daleko je od nekih Ivanjichkih rekorda... :)

Pozdrav za kolege

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #28 poslato: 04. Februar 2012. u 14:24 »
Ovo nije sneg, ovo je snezina. Svaka cast Srbine, slike su odlicne, jel ovo pocetak setalista u centru?  :first:

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #29 poslato: 06. Februar 2012. u 01:49 »
odlična reportaža, nadoknađuje decembar i januar :)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #30 poslato: 06. Februar 2012. u 18:10 »
Hvala kolege...  Ljubostinja jeste pochetak shetalishta a sa leve i desne strane se nalaze sve kafici... :)

Evo josh par intresantnih slika iz Ivanjice od pre 10-tak dana kada je pao iznenadjujuci i ne najavljeni metarski sneg :D Malo kradje od priljatelja sa face-a malo sa neta :D






Golijska Moravica



Drug je visok 1,98 :) znachi 2 m :D






Helikopter kojim su spasavali ljude iz vishih delova opshtine :)


I jedna slika iz vishih delova Ivanjice







Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #31 poslato: 06. Februar 2012. u 19:01 »
Ne mogu da verujem pa ovde ima skoro 2 metra snega kad bi imala meteorološka stanica neka u Ivanjici ne bi ni moglo  da se meri ništa bila bi zatrpana!


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #32 poslato: 06. Februar 2012. u 21:16 »
 ^^
Ja mislim da ga na ovoj slici ima i vishe od 200 cm :) a na Goliji ga ima i josh vishe,tako sam chuo :D Shto cu naravno i da proverim....

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Metarski sneg u Ivanjici (od 90cm -104 cm )
« Odgovor #33 poslato: 07. Februar 2012. u 22:25 »
Za Ivanjicu se zahvaljujuci Savindanskom metarskom snegu,a po najvishe zahvajuljuci ogromnom snegu u vishim predelima opshtine,chulo daleko shire,tj van granica R. Srbije :)

tekst. i snimak sa AccuWeather.com

 http://www.accuweather.com/en/outdoor-articles/outdoor-living/what-its-like-to-live-through-1/61098

What It's Like to Live Through Europe's Freeze
Feb 2, 2012; 3:27 PM ET
Here are some first-person videos showing the effects of the record cold temperatures in Europe.
The Associated Press reports that snow and icy roads have trapped 11,000 people in Serbia in remote mountain towns. YouTube poster Marko Randjic wrote that this video from Serbia shows "a rescue helicopter transports injured persons from the surrounding villages blocked by snow. The [landing spot] is called Jelica Polje, and it's situated in the southern part of my hometown, Ivanjica, Serbia. The helicopter had been rescuing people from surrounding villages who couldn't get through the snow."

http://www.youtube.com/watch?v=gCrHtj11CT0&feature=plcp&context=C37543a2UDOEgsToPDskKxb7ta5nLodGMabC2bIofK