Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega  (Pročitano 4239 puta)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« poslato: 13. Februar 2012. u 17:21 »
Danas je u Prokuplju pao verovatno najveci sneg nakon II sv. rata. Iako nemam pouzdane podatke o maksimumu racunacu podatke okolnih stanica. Takodje iz razgovora sa starijim ljudima danas sam saznao da ovom snegu moze da parira samo sneg iz januara 1985 i sneg iz 1954. Ipak moze se reci da je ovaj sneg najveci, u samom gradu je 60cm, a gde god se mrdne iz grada preko metar.

Merenja pokazuju od 58 do 63cm tako da uzecu neki prosek da je visina snega 60cm.




Jutros u 7










Posle 8:30 pocinje zatrpavanje























Glavna ulica
















Nakon padavina


Moja ulica





Eto to je to... sve u svemu lepo... jedino mi malo krvo zasto ranije nije pao ovoliki sneg s obzirom da ce se za koji dan topiti. Ali nema veze... zadovoljan sam... kazem jos jednom, nakon ovog svaki naredni sneg ce nam biti mali :D



Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #1 poslato: 13. Februar 2012. u 18:50 »
Lepe slike forest... :D Samo ne znam shto toliko potencirash da tvoj grad uvek prima manje padavina od okoline... i kako to da, kako se izadje iz  grada ima mnogo vishe snega,ja mislim da to nije tachno,i da taj tvoj drug malo preteruje mogao bi da odesh i da nam proverish to.. :D Prosto nije bilo uslova da npr vishi predeli prime toliko vishe snega jel temp nije kod tebe bila u plusu a u vishim predelima u minusu pa da tamo padne toliko vishe snega....

Ja mislim da si ti u jutroshnjoj porciji bio medju mestima sa najvishe snega a ne u nekakvoj padavinskoj rupi :)

Tvrdish da kako se izadje iz grada ima mnogo vishe snega i da Nish(koji je blizu tebe,ili ti kako se izadje iz grada :) ) prima vishe padavina,a ja mislim da cesh vecheras imati vishe snega nego Nish,samo dok izadju visine vecheras :D

Pozdrav  :-*

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #2 poslato: 13. Februar 2012. u 19:16 »
Da, da da... ovog puta imamo vise padavina nego Nis i jako dobro smo prosli. Inace Prokuplje ima umerenu zupnu klimu i dosta se razlikuje u odnosu na Nis i Kursumliju. U brojnim udzbenicima Prokuplje je navedeno kao jedno od mesta sa najmanjom kolicinom padavina u uzoj srbiji u periodu 1060-1990.
Jos jedna zanimljivost je da u Prokuplju gotovo da nema vetra. Smesteno je u "rupi" i zna da prodje i po mesec dana, a da uopste nema vetra... tj i ako duva to su neke minimalne vrednosti. Npr ova vejavica je protekla bez daska vetra u potpunoj tisini. Kursumlija je u bas u planinskom kraju i tamo su ekstremi uvek veci. Npr noci su uvek hladinije (narocito leti kada je razlika ogromna), padavine vece za preko 50mm godisnje.
Mraz je u Prokuplju uvek manji nego u ova dva mesta. Jedino sto nas moze da zadesi cesce nego njih to je ona inverzivna magla koja ispuni toplicku kotlinu.

Sto se tice snega oko grada, nema lazi nema prevare... sa svakim metrom nadmorske visine raste. Uverio sam se i svojim ocima. Poenta je da je u visim krajevima pao mnogo veci onaj prvi sneg oko Svetog Save. Jer dok je kod nas jos bilo u plusu i lila kisa kod njih je padao sneg.

Ipak ja mislim da je mesto za "ispitivanje" Blace! Oni su danas dobili isto sto i ja ali na onu njihovu predhodnu visinu snega!!! Zao mi je sto ne mogu da odem da uslikam.
Inace na njihovoj fb strani postoje slike od 10.02 i jasno se vidi po snegu na automobilima da je visina tu negde kao sada kod mene. E onda zamisli koliko je sada  :D

Pozdrav!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #3 poslato: 13. Februar 2012. u 19:35 »
Svaka cast!
Lepe fotke i zaista impresivna visina sneznog pokrivaca.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #4 poslato: 13. Februar 2012. u 19:38 »
Da, da da... ovog puta imamo vise padavina nego Nis i jako dobro smo prosli. Inace Prokuplje ima umerenu zupnu klimu i dosta se razlikuje u odnosu na Nis i Kursumliju. U brojnim udzbenicima Prokuplje je navedeno kao jedno od mesta sa najmanjom kolicinom padavina u uzoj srbiji u periodu 1060-1990.
Jos jedna zanimljivost je da u Prokuplju gotovo da nema vetra. Smesteno je u "rupi" i zna da prodje i po mesec dana, a da uopste nema vetra... tj i ako duva to su neke minimalne vrednosti. Npr ova vejavica je protekla bez daska vetra u potpunoj tisini. Kursumlija je u bas u planinskom kraju i tamo su ekstremi uvek veci. Npr noci su uvek hladinije (narocito leti kada je razlika ogromna), padavine vece za preko 50mm godisnje.
Mraz je u Prokuplju uvek manji nego u ova dva mesta. Jedino sto nas moze da zadesi cesce nego njih to je ona inverzivna magla koja ispuni toplicku kotlinu.

Sto se tice snega oko grada, nema lazi nema prevare... sa svakim metrom nadmorske visine raste. Uverio sam se i svojim ocima. Poenta je da je u visim krajevima pao mnogo veci onaj prvi sneg oko Svetog Save. Jer dok je kod nas jos bilo u plusu i lila kisa kod njih je padao sneg.

Ipak ja mislim da je mesto za "ispitivanje" Blace! Oni su danas dobili isto sto i ja ali na onu njihovu predhodnu visinu snega!!! Zao mi je sto ne mogu da odem da uslikam.
Inace na njihovoj fb strani postoje slike od 10.02 i jasno se vidi po snegu na automobilima da je visina tu negde kao sada kod mene. E onda zamisli koliko je sada  :D

Pozdrav!

DA,shto se tiche Blaceta, ali dosta je tu sleganja,mnogo brze i vishe raste manji snezni pokrivach od veceg,tako da ne verujem da je porastao za vishe od 10-tak 15 max pa i da je palo oko 25 30 novog,mada poshto su ovog puta istochniji krajevi trebali da dobiju vishe snega,a Blace je zapadnije od tebe mozda je dobio i manje od tebe...

50 mm i nije neka cifra :) Cisto radi poredejnja, izmedju mene i Senice je npr razlika sada sam proverio oko 170 mm a izmedju mene i Novog Pazara oko 300 mm godishnje a otprilike su na istoj vazdushnoj udaljenosti od mene kao Kurshumlija od tebe

Sve u svemu lepe slike,i odlichan sneg :) Nemoj da omalovazavash svoje mesto :D

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #5 poslato: 13. Februar 2012. u 21:15 »
Heheh... bilo je dana kada je u gradu padala kisa, a svugde oko pk-a sneg... ali dobro sa danasnjim danom mom gradu je sve oprosteno :D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.455
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #6 poslato: 13. Februar 2012. u 21:19 »




ovo je dovoljan pokazatelj kakve smo padavine imali ove zime :)

Van mreže Stefan

  • *
  • Poruke: 88
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #7 poslato: 13. Februar 2012. u 23:36 »
sjajne fotke... ja sam hteo da odem do grada, medjutim nisam mogao da izadjem iz ulice!!
sve je tacno u vezi Prokuplja... koliko smo puta plivali dok je cela zemlja imala sneg  :cry:
jedino se oko vetra ne bih slozio...

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #8 poslato: 14. Februar 2012. u 07:22 »
Stefane zavisi u kom delu grada zivis. Ako si u Novom naselju, Djurevcu, Sokolici, Borovnjaku ili bilo gde na brdu onda tu ima vetra. U samom gradu nema. Video si verovatno vise puta kako je grad zimi vrlo cesto potopljen u smog i dim iz lozista. A u ovim naseljima koja su na vecoj visini toga nema jer ima vetra.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #9 poslato: 14. Februar 2012. u 09:08 »
Lep sneg i lepe slike!

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #10 poslato: 14. Februar 2012. u 09:15 »
Odlična reportaža forest. :super:
Ja za vreme godišnjeg odmora, svake godine preko leta, odlazim u selu nadomak Prokuplja na odmor, pa Prokuplje pamtim po vrelim danima i visokim temperaturama.
Prokuplje u snežnoj odeći predivno izgleda, a mogu da zamislim kakva je dolina reke Toplice i Jastrebac planina. :first:



Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #11 poslato: 14. Februar 2012. u 12:00 »
Svaka cast Forest, Prokuplje izgleda fantasticno pod ovolikim sneznim pokrivacem...  :super:


Van mreže Stefan

  • *
  • Poruke: 88
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #12 poslato: 14. Februar 2012. u 13:41 »
Stefane zavisi u kom delu grada zivis. Ako si u Novom naselju, Djurevcu, Sokolici, Borovnjaku ili bilo gde na brdu onda tu ima vetra. U samom gradu nema. Video si verovatno vise puta kako je grad zimi vrlo cesto potopljen u smog i dim iz lozista. A u ovim naseljima koja su na vecoj visini toga nema jer ima vetra.
e ja sam u Novom naselju i nije prosla nijedna promena vremena koja nije donela vetar ovom delu grada... a u samom gradu zimi jeste smog i nema vetra 

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #13 poslato: 14. Februar 2012. u 16:36 »
Da Stefane, to je to  ;)

Drago mi je da se mnogima dopala reportaža  :D
Prokuplje je lepo pod snegom, deluje nekako ušuškano.  :D

Inače definitivno je visina snega bila preko 60cm. Razgovarao sam sa više ljudi koji su merili u svojim dvorištima i izmerili 65cm. Drugar je u njegovom dvorištu na povrsini koja je otvorena i kako on kaže nije dirana, izmerio 67cm.

Van mreže Stefan

  • *
  • Poruke: 88
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #14 poslato: 14. Februar 2012. u 20:03 »
Da Stefane, to je to  ;)

Drago mi je da se mnogima dopala reportaža  :D
Prokuplje je lepo pod snegom, deluje nekako ušuškano.  :D

Inače definitivno je visina snega bila preko 60cm. Razgovarao sam sa više ljudi koji su merili u svojim dvorištima i izmerili 65cm. Drugar je u njegovom dvorištu na povrsini koja je otvorena i kako on kaže nije dirana, izmerio 67cm.
da li se ti mozda secas snega u Prokuplju iz zime 1998/1999? mislim da je krajem januara 1999. pao slican sneg. da li postoje izvori koji bi potvrdili ovo moje secanje?

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: 13.02.2012 Prokuplje 60cm snega
« Odgovor #15 poslato: 14. Februar 2012. u 21:14 »
Da secam se....januar 1999, bilo je zatrpavanje, bas je lep sneg pao... samo visina nije bila kao sada. Mozda je bilo max 40cm.
Ovo sada je verovatno maksimum u poslednjih nekoliko decenija, a najverovatnije jos od II sv. rata.

Snezna zima je bila 2001/2002 ali visina snega ni jednom nije presla 30cm, bez obzira sto smo imali gotovo 2 meseca snezni pokrivac bez prestanka.
Secam se i jednog zanimljivog snega u novembru 1998 godine... 17.11.1998 palo je 25 cm snega...
Pre toga je bio jedan veci sneg mislim 1993 godine, ne secam se tacno kada... ciklon je prosao preko juga, palo je dosta snega ali zatim je na severu napravio haos jer je duvao i vetar... secam se izvestaja iz Vojvodine o sneznom nevremenu i kako sam bio tuzan sto je kod nas prestao da pada mnogo pre toga.

I jos jedan sneg je zanimljiv, to je februar 1991, tada je u Leskovcu izmereno 80cm... ne znam koliko je bilo u PK ali to je jedini sneg koji me podseca na ovaj sada. Secam se zavejanog grada, potpuno prekrivenih sporednih ulica cak iz bez tragova od automobila (tada je bilo mnogo manje automobila.... kakve crne zimske sluzbe, niko nije ni cistio te sporedne ulice.... deca su se sankala.... na zalost sada se deca ne sankaju, tj mnogo manje njih je na sankama, a mnogo vise na fb).