Autor Tema: Novembar 2012.  (Pročitano 26134 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Novembar 2012.
« poslato: 28. Oktobar 2012. u 14:22 »
Dosao red i na novembar.  :)

Novembar ce poceti sa temperaturom visom od proseka (narocito u centralnim i juznim predelima) i mogucnostima za slabije padavine. EC vidi nesto vecu sansu za kisu u cetvrtak-petak dok je kod GFS-a to simbolicno.
Ipak slazu se da ce period od petka do nedelje biti znatno topliji sa tmax od 15-20C stepeni.
Posto se u novinama i ostalim medijima vec naveliko pise kako zima stize eto da ih malo demantujemo da se narod ne prepadne prerane zime.



Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #1 poslato: 28. Oktobar 2012. u 14:28 »
eto da ih malo demantujemo da se narod ne prepadne prerane zime.

Narod. .  Koji uopste nije sklon prepadanju,verovanjima u istorijske zime, teorijama zavere i kataklizme  ;D

vec me je jedno 100 ljudi ubedjivalo kako ce ove zime biti -40 C i jedna od najhladnijih naostrijih da ce biti haos i td :)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #2 poslato: 28. Oktobar 2012. u 15:41 »
Kako smo mi pogodni za manipulaciju i to narocito za neke gluposti. I odmah se svi prime na to.

Evo RHMZ je pre neki dan objavio prognozu za nastupajucu zimu u kojoj lepo pise da prema njihovim prognozama ali i prema prognozama vodecih evropskih centara se ocekuje da ce predstojeca zima na ovim prostorima najverovatnije biti toplija od proseka i sa padavinama u granicama proseka. I niko to da prenese! Ali zato se u novinama pisu kojekakva lupetanja o najhladnijoj zimi u predhodnih 1000 godina itd...

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.071
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #3 poslato: 28. Oktobar 2012. u 19:20 »
Citat: forest
Ali zato se u novinama pisu kojekakva lupetanja o najhladnijoj zimi u predhodnih 1000 godina itd...

Зато што сензације продају новине, то је по оној новинарској "већа је вест да је човек ујео пса, него да је пас ујео човека".

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #4 poslato: 28. Oktobar 2012. u 19:43 »
Evo RHMZ je pre neki dan objavio prognozu za nastupajucu zimu u kojoj lepo pise da prema njihovim prognozama ali i prema prognozama vodecih evropskih centara se ocekuje da ce predstojeca zima na ovim prostorima najverovatnije biti toplija od proseka i sa padavinama u granicama proseka. I niko to da prenese! Ali zato se u novinama pisu kojekakva lupetanja o najhladnijoj zimi u predhodnih 1000 godina itd...
Ljudi su skloi manipulacijama i to stoji, novine zanimaju samo "senzacionalne" vesti ali isto tako mi je smesno napisati da ce sledeca zima biti toplija od proseka, pa to je sasvim jasno. Evo ja izjavljujem da ce sledecih pet zima biti toplije od proseka, i za pet godina cu vas zamoliti da mi cestitate jer ce se to i ostvariti.
Ne mogu da pretrazujem sad ali koja je to zima bila hladnija od proseka u poslednjih 20 godina? To mi je malo manja glupost od one "sledi najhladnija zima u poslednjih sto godina"...

Odosmo mi sad nasiroko al ne moze covek a da ne prokomentarise ovakve "vesti".

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #5 poslato: 29. Oktobar 2012. u 09:47 »
Narod. .  Koji uopste nije sklon prepadanju,verovanjima u istorijske zime, teorijama zavere i kataklizme  ;D

vec me je jedno 100 ljudi ubedjivalo kako ce ove zime biti -40 C i jedna od najhladnijih naostrijih da ce biti haos i td :)

Daleko smo mi još od zime da bilo šta pričamo. Novembar nema nikakve veze sa zimom.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #6 poslato: 29. Oktobar 2012. u 10:03 »
 ^^
Pa i ne treba da pricamo o zimi, a kamo li unapred o nekoj istorijskoj,kao sto se najavljuje :D

Za mene je novembar prvi zimski mesec uvek bio. . . e sada poslednjih 5,6 godina sto se sve izmenilo to je druga prica. . .nadam se da ce barem druga polovina novembra opravdati zvanje prvog zimskog meseca. . .

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #7 poslato: 29. Oktobar 2012. u 17:08 »
Početak novembra nam donosi toplije vreme sa dvocifrenim temperaturama!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #8 poslato: 29. Oktobar 2012. u 22:12 »
^^ Da toplije, ali djeluje da bi moglo biti dugotrajnije ciklonske aktivnosti sa čestim padavinama i temperaturnim oscilacijama. I red je da bude i ovako malo.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #9 poslato: 30. Oktobar 2012. u 16:41 »
Za vikend ponovo temperature oko 20C ili čak stepen dva više
međutim od ponedeljka nam stiže još jedan ciklon sa padavinama i manjim padom temperature,

kao što Miloš reče redovnija poseta ciklona na duže vreme
i konačno prekid ove velike suše.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #10 poslato: 30. Oktobar 2012. u 18:29 »
A ovo u cetvrtak i petak, hoce li biti ista od tih padavina?

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #11 poslato: 30. Oktobar 2012. u 19:14 »
A ovo u cetvrtak i petak, hoce li biti ista od tih padavina?

Biće to prolazno naoblačenje praćeno kišom
ali niša posebno 5 do 7mm padavina za moj kraj se prognozira
međutim ko zna tako su u zadnjim izlazima davali ne tako izdašne padavine od ovog već prošlog ciklona pa je palo 4 puta više kiše od prognozirane govorim za moj kraj ;D ???


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #12 poslato: 30. Oktobar 2012. u 20:36 »
Биће то један пролазан талас падавина, не треба очекивати ништа специјално, такође и кошава може имати утицаја на падавине, али биће кише углавном.
« Poslednja izmena: 30. Oktobar 2012. u 20:48 Медо 95 »

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #13 poslato: 30. Oktobar 2012. u 23:43 »
Upravu ste, i dalje izgleda stoji nesto veca mogucnost za Knjazevac, Zajecar i tu tamo istocnu "parohiju" sto bi se reklo!! ;D

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #14 poslato: 31. Oktobar 2012. u 12:25 »
Da stoji to za istok Srbije, ali ne treba očekivati padavine više od 10mm u svakom slučaju.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #15 poslato: 31. Oktobar 2012. u 15:25 »
Da stoji to za istok Srbije, ali ne treba očekivati padavine više od 10mm u svakom slučaju.

Naravno , nisam ni mislio drugacije!
-----------------------------------------------------------
Beogradu fali jos 6,7 mm padavina u 2012. godini da prebaci kolicinu iz prethodne godine!

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.200
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #16 poslato: 31. Oktobar 2012. u 20:39 »
Na mojoj stanici fali jos 39mm da bi dostigla ukupne padavine iz 2011 kojih je bilo 509,3mm.

Stranica za sumarne mesecne padavine AMS Karaburme http://www.stamb.net/beograd/station/wxrainsummary.php



Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #17 poslato: 31. Oktobar 2012. u 22:23 »
Sutra prepodne se ocekuje kisa u vecem delu zemlje ali modeli nisu bas slozni kada je u pitanju kolicina padavina. Ciklon ce se premestati iz Sredozemlja preko srednjeg Jadrana i donosice kisu citavom zapadnom Balkanu.
WRF vidi neku kolicinu od 6-8mm padavina za moj kraj, EC cak 12mm a GFS ne vidi skoro nista, jedva nesto simbolicno. Na padavine moze uticati i jugoistocni vetar pa je nezahvalno prognozirati kolicinu koja ce pasti posebno u kosavskom podrucju.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #18 poslato: 01. Novembar 2012. u 01:57 »
Pri ovakvom intenzitetu vetra, u kosavskom podrucju ne ocekujem padavine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2012.
« Odgovor #19 poslato: 02. Novembar 2012. u 09:40 »
Danas i za vikend tri prava proljećna dana uz dosta sunca sa maksimalnim temperaturama oko 20°C u većem dijelu Srbije.

Prognoza za ponedjeljak djeluje sve zanimljivije. Ne samo što se crtaju vrlo visoke temperature za ovo doba godine (i do 25°C), već što bismo mogli imati i nestabilnosti sa grmljavinom. Mada, ove godine je sve moguće. S obzirom na nestabilni oktobar, ne bi začudilo da čak i u zadnjem jesenjem mjesecu bude nestabilnosti, neuobičajenih za ovo doba godine.

Od utorka djeluje da stiže zahlađenje, pa bi temperature bile u okviru normale za ovaj mjesec. Nazire se i dugotrajnija ciklonska aktivnost sa čestim padavinama.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm