Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102058 puta)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #140 poslato: 02. Decembar 2012. u 17:00 »
Ada, kakvo izvinjenje..  :) Dobra je stvar sto daje odmah snijeg.. mada mi je to malo cudno... vidjecemo sto ce veceras nacrtati... nesto sam optimistican  :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #141 poslato: 02. Decembar 2012. u 17:05 »
Zec, taman posla da se ljutim, samo sam izneo svoje misljenje.
Ocekujem i ja da ce se simbolicno zabeleti (to su vec neki i napisali), ali preko 5cm u nizim krajevima je vrlo tesko.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #142 poslato: 02. Decembar 2012. u 17:07 »
Svidja mi se kako je počeo ovaj decembar , konačno posle dužeg vremena jedan normalan decembar!

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #143 poslato: 02. Decembar 2012. u 17:11 »
druze da te obavestim samo da nisam gledao samo taj link nego vise linkova, uvek kada zelim nesto da proverim ne proveravam na jednom mestu  ;)

Ljudi onda i ja imam pogresne informacije!!! Nego da ne idemo vise u OFF.

Danijele, ali postoji nesto sto se zove termometar... danas je T u budimpesti varirala od 2-3 stepena, a tek je sada, tj prije nekoliko stigao minus po visini, tako da je vjerovatno ta slika kruzila facebookom, ne znam zasto uopste. To je neistina slika i neistinita tvrdnja jer i ja poznajem nekoga u Budimpesti, a postoje i druge web kamere, uostalom postoji hmz madjarske koji tvrdi da nije bilo snijega.



Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #144 poslato: 02. Decembar 2012. u 20:49 »
Нови ВРФ-НММ укинуо снег за вечерас што си тиче крајњег севера земље вероватно због слабих падавина а и температура би била у плусу.

Што се тиче среде такође веома лош, црта кишу уз плус и у приземљу и на висини, бар до среде увече.

Изгледа да још нећемо добити прави снег.  :bang:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #145 poslato: 02. Decembar 2012. u 20:50 »
Hm,centar ciklona u južnom Jadranu,a više padavina u severnoj polovini zemlje ? Ne ide. :)


Ovo je situacija kada bi najvise padavina trebalo da bude na jugozapadu. .  ali mozda postoji neki razlog zbog cega  modeli visoke rezolucije vise padavina daju severu. . . videcemo kako ce biti kada sve udje u aktuelne


Ja ipak najvise padavina u ponedeljak ocekujem na jugozapadu,pogotovu na planinama. .  ocekujem da ce Ivanjica dobro proci ako ostane trenutno stanje na modelima. . . za sredu slabo sta ocekujem,za sada. . .


Ipak su  se na kraju i modeli uslaglasili da ce najvise padavina biti na jugozapadu(i ako su u pocetku davali vise padavina severnoj polovini zemlje),ono sto sam ja pretpostavio prateci slicne situacije godinama :) Tako da ja sutra u Ivanjici do kraja dana ocekujem  5 ili vise cm snega,a sada koliko videcemo. .   

Od ranog jutra cu biti u u Pozegi pa ce intresantno biti videti razliku u kolicini padavina,i visini sneznog pokrivaca izmedju Pozege Arilja i Ivanjice,mestima koji kilometarski relativno blizu a imaju veoma drugaciju mikroklimu :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #146 poslato: 02. Decembar 2012. u 21:02 »
WRF-NMM u mom kraju za sutra daje još oko 10mm padavina od toga više od pola u obliku
snega, dok je GFS slabiji sa padavinama.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #147 poslato: 02. Decembar 2012. u 21:25 »
Pa ovo je smesno...

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #148 poslato: 02. Decembar 2012. u 21:29 »
Zec, prongnoze neposredno pred dogadjaj su se dokazale potpuno nebitnim i u mnogo slucajeva netacnim.. ostaje da pratimo radar i temperature.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #149 poslato: 02. Decembar 2012. u 23:08 »
Ne znam što sa tako velikim uzbuđenjem iščekujete predstojeći sneg.Od njega ionako neće ništa ostati,napraviće samo blato i bljuzgu,nije to ona situacija kada imamo hladan vazduh koji se spušta sa severa,a ciklona sa juga nam šalje sneg na niskoj temperaturi.Nešto slično kao što je bilo u februaru.Ovo je ciklona iz NW,takve ciklone su uvek na granici kiše i snega,a to je nešto što najviše mrzim.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #150 poslato: 02. Decembar 2012. u 23:17 »
Mozda zato sto je prvi snijeg, a prvi snijeg tesko kad moze biti drugaciji.. Uostalom, ovo prestavlja pocetak lijepog perioda pred nama..
Kad smo vec kod prognoze GFS prilicno dobar za srijedu, cak stavise i odlicanm a i u narednim danima ce izgleda biti ceste pojave snijega uz frontove... sjajno, sjajno  :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #151 poslato: 02. Decembar 2012. u 23:22 »
Такође тако ми се исто свиђају умерени до јаки мразеви које црта ГФС за наредну недељу.. наравно кад не би било падавина.  :D

Обожавам шетњу по хладноћи  :jupi:


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #152 poslato: 03. Decembar 2012. u 00:07 »
Znaci sutra samo radar da se prati,daj Boze da bude sto vise padavina!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #153 poslato: 03. Decembar 2012. u 08:38 »
,nije to ona situacija kada imamo hladan vazduh koji se spušta sa severa,a ciklona sa juga nam šalje sneg na niskoj temperaturi.Nešto slično kao što je bilo u februaru.Ovo je ciklona iz NW,takve ciklone su uvek na granici kiše i snega,a to je nešto što najviše mrzim.

Upravo tako.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #154 poslato: 03. Decembar 2012. u 11:08 »
U noći utorak na sredu prolazak nove fronte koja bi trebala doneti više padavina, nego ova sinoć. Situacija je opet neizvesna.

Temperatura u utorak na 850hPa u 18UTC će se kretati oko 0 stepeni.



Padavine bi trebale biti obilnije



U drugom delu noći temperatura na 850hPa pada, do jutra na -4



A padavina bude još dosta



Problem je i temperatura na 2m koja će biti od 4 stepena početkom padavina do 1 stepena u jutarnjim satima. Nisam trenutno baš optimističan.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #155 poslato: 03. Decembar 2012. u 12:00 »
Razvoj situacije od narednog vikenda koju crta najnoviji GFS je situacija koja nam može doneti ozbiljan sneg.

Anticiklon iznad Skandivaije je ono što iščekuju pravi snegoljupci.



Nakon fronta u sredu, imamo novi ciklon za vikend i onda se uspostavlja gore pomenuta situacija uz još jedan ciklon koji donosi vlagu uz severoistočno strujanje. Prava ledara uz padavine.

Naravno isuviše je daleko za konkretnu prognozu, ali je jedan od mogućih scenarija.

 

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #156 poslato: 03. Decembar 2012. u 12:27 »
Dejo,moze li karta Srbije? Hvala

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #157 poslato: 03. Decembar 2012. u 12:30 »
Kad bi bilo od ovog modela...

Imaš naš WRF-NMM na sajtu zavoda
http://www.hidmet.gov.rs/latin/prognoza/karte.php


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #158 poslato: 03. Decembar 2012. u 12:34 »
Na karti koju je priložio Joe vidimo moguću pravu situacija za dobar sneg u Srbiji, ovo danas i za dva dana je tek mali uvod u zimu ali svakako je fino da se bar nešto dešava i da postoji ciklonska aktivnost -ne valja (makar ja ne volim) kada je monotono, stabilno, suvo vreme.
Za sada deluje da bi u subotu popodne i uveče kao i u nedelju mogli da imamo sneg u većem delu Srbije a za kasniji period GFS-06 i EC-00 se bitno razlikuju, GFS daje odličnu situaciju za sneg... Ipak ima dosta vremena do tada, modeli dosta "lutaju" -naročito ECMWF koji je za predstojeći vikend već nekoliko puta drastično menjao sinoptičku situaciju pa je u razmaku od samo 24h imao npr. za BG i preko 30mm snega ali i potpuno suvo vreme.
Ipak realno je da u BGu bude snega u subotu uveče i u nedelju a za narednu sedmicu još je rano za nešto pouzdano. U svakom slučaju prva dekada ovog decembra je mnogo zanimljivija od nekih prethodnih godina.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.200
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #159 poslato: 03. Decembar 2012. u 13:05 »
S obzirom da su se prognoze koje daje Profiamater pokazale veoma tačnim, znači da za predstojeći vikend aktiviram "grejanje" mog kišometra.