Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102015 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #480 poslato: 07. Decembar 2012. u 11:57 »
Nema govora o kiši po meteogramu za Novi Sad. Ispod nule u svim slojevima.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #481 poslato: 07. Decembar 2012. u 12:17 »
E ko je ovde lud  :?:  :!:  :?:  :o  :idea:

KAKO moze ovaj vise RHMZ da ima ovakav meteo alarm ajde mi recite  :doh:

KAk omoye da izda narandzasto upozorenje za sneg za jugozapad a za Beograd da ne izda tj da samo zuto. . kada bi Beograd trealo da dobije vise snega. . .  :?:



Sve je ludo,za sever se manje vise zna,za moj kraj jos uvek ce biti promena.  . .

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #482 poslato: 07. Decembar 2012. u 12:19 »
Beograd kao da je u crnoj rupi  :bang:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #483 poslato: 07. Decembar 2012. u 12:24 »
GFS svakim izlazom pomalo smanjuje padavine za Vojvodinu, to je neki trend od sinoc.
Kad ga uporedim sa EC oni su identicni za subotu 26mm sneznih padavina ali EC za nedelju daje dodatnih 11mm a GFS to ne vidi i to je jedina ne tako mala razlika.
Mogu da kazem da ocekujem minimum 20cm snega u nedelju ujutru i bicu skroman a koliki je maksimum to nemam pojma jer modeli daju vise razlicitih cifara, svako ima neku svoju pricu EC,GFS,WRF,UKMO svi se pomalo razlikuju a znamo kada su u pitanju cm snega nista nije malo i za baciti...  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #484 poslato: 07. Decembar 2012. u 12:28 »
Ne znam Srbine što se čudiš toliko. :) Od njih je dobro i za svaku pohvalu što su i izdali ikakvo upozorenje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #485 poslato: 07. Decembar 2012. u 12:37 »
 ^^

Svaki put moram da se zacudim jer je to REPUBLICKI HID. MET. ZAVOD drzavna ustanova,ipak njihov pristup svim informacijama i podatcima je daleko veci,time se bave zaradjuju za zivot. . . Mislim sajt im je ocajan,ali ljudi dokad vise  :doh: To je alarm,a upozorenje je "padace sneg"  :doh:  :nelupaj:

Ja  :neznam:  :neznam: stvarno bih se stvarno zacudio kada bi jednom pogodili barem ovaj alarm i bili u pravu,ali slaba valjda  ???

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #486 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:12 »
Meteo alarm RHMZ promenio pricu :)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #487 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:21 »
Novi RHMZ-ov alarm  ???  :histerija:  :neznam:

Samo jugozapad i zapad u upozorenju na jaci sneg,obratite paznju na jugoistok,zeleno upozorenje :D



A sada kontradiktornost. . .

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=12&dd=07&nav_category=78&nav_id=666873

citat sa vesti o "Sneg stize u Srbiju"

Citat
Načelnik sektora Predrag Marić rekao je Tanjugu da se po prognozama meteorologa jači sneg očekuje posebno u planinskim predelima i jugoistočnom delu zemlja kao i jak vetar.

drugi realniji citat

Citat
"Sneg nas neće iznenaditi", rekao je on dodavši da se u centralnim delovima Srbije očekuju, po prognozama meteorologa manje snežne padavine ali i jak vetar.




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #488 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:37 »
Srbine, mislim da je nepotrebno ove stranice zamarati takvim sadržajima. Ovo je sajt koji se bavi meteorologijom, a ovo tema o prognozi. Takvi tekstovi iz novina ili sa TV stanica mogu da idu u chat. I ako si ozbiljan ljuitelj meteorologije ne znam zašto se zamaraš takvim stvarima. Takve tekstovi imaju za cilj da imaju što veću čitanost a ne što veću tačnost podataka. A što se tiče meteo alarma na RHMZ nije daleko od istine. Ipak će najvećih problema biti kao i uvek u planinskim predelima znači na jugozapadu Srbije, a Vojvodina iako dobije veći sneg neće to izazvati neke veće probleme. Takođe jugoistok će imati najmanje snežnih padavina.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #489 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:47 »
Nakon ovog ciklona za vikend u igri je jos jedan u utorak i sredu.
Doslo bi do formiranja plitkog ciklona u juznom Jadranu koji bi ovoga puta centralnim i juznim krajevima doneo sneg.
I EC i GFS vide slican razvoj situacije.
Za sada nisu to Bog zna kakve kolicine snega, ali naravno da ima mesta za promene. Praticemo dalje.

Sto se tice za sutra i u nedelju sve je vec receno, tako da ne ponavljamo sto puta jedno te isto, Dikile je lepo naisao sta mi juznije mozemo da ocekujemo.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #490 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:52 »
Po RHMZ kod mene nece preko 10cm. :(

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #491 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:55 »
 ^^

Moram jer se nerviram. . .

a i pominje se hidrometeoroloski zavod u citatu,,Maric ih je citirao i oni su njemu najavili najvise snega na jugoistoku. . .

Citat
A što se tiče meteo alarma na RHMZ nije daleko od istine. Ipak će najvećih problema biti kao i uvek u planinskim predelima znači na jugozapadu Srbije, a Vojvodina iako dobije veći sneg neće to izazvati neke veće probleme

Meteo alarm, ne sagledava reljefne okolnosti i lokalne karakteristike,da li ce zbog toga negde biti vecih ili manjih problema,vec se iskljucivo usresredjuje samo na opasne vremenske pojave u bilo kojem delu zemlje i onda izdaje upozorenja,prosli meteo alarm je celu vojvodinu imao pod narandzastim upozorenjem


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #492 poslato: 07. Decembar 2012. u 13:58 »
Ponekad se zaitam da li u RHMZ rade meteorolozi?... no necemo o tome.. docice smjena generacija  :D

Nadam se da ce poceti sa snijegom u Bg.. ipak vjerujem da moze dosta snijega pasti, radar je to kljucan  ;)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #493 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:11 »
Deluje mi da je "čudan" kriterijum RHMZa za izdavanje upozorenja.

Npr. narandžasta boja za jugozapadnu Srbiju označava "očekivano formiranje ili povećanje visine snežnog pokrivača za 5 ili više cm za 6 sati". Mislim da 5cm za 6 sati nije puno i da ne bi trebalo da to "ide" u narandžasto upozorenje, bolje bi bilo da donja granica bude npr. 10cm.

Југозападна Србија:  Формирање/повећање снежног покривача ≥ 5cm за 6 h

a žuta boja (za BG) predstavljala mogućnost formiranja sn. pokrivača manjeg od 5cm tokom 6 sati (a drugo žuto upozorenje je na jak vetar i svakako je bitno što je to stavljeno)

Београд:   Снег са формирањем мањег снежног покривача

Za Srem i Bačku je izdato "žuto upozorenje" ali ono se odnosi na "vlažan sneg" bez nagoveštaja da li se očekuje 2 ili 20cm snega. Za sutra je dosta realno da će u tim krajevima biti oblasti sa bitnim povećanjem visine snega pa bi možda bilo bolje da se dalo narandžasto upozorenje a i malo je nelogično davati za Bačku "vlažan sneg" a za BG "normalan" sneg.

Ipak RHMZ je "referentna ustanova sa punom odgovornošću..." pa oni imaju pravo da rade kako misle da je najbolje, mi na forumu imamo pravo da kulturno komentarišemo a i naše malobrojne privatne meteo-firme imaju pravo da daju "uopštene" najave tipa "naoblačenje sa susnežicom i snegom uz formiranje snežnog pokrivača" tj. bez najave da li se očekuje 5 ili 35cm. Sve do jutros nije bilo preciznijih najava ali eto jutros su konačno nešto preciznije najavili iako rečenica tipa "lokalno je moguće i više od 20cm snega" ne znači puno običnom korisniku koji ne zna na koji deo Srbije se odnosi takva najava.

Ja bih BG stavio u "narandžasto" što se tiče snega -iako GFS u poslednjim izlazima smanjuje padavine i podiže temp. (pre par dana je "držao" -3C a sada je stigao blizu +2C u jednom terminu), mislim da će BG dobro proći i da neće biti kiše i +2C u ranim popodnevnim satima već da će to biti sneg uz hladnu košavu na 0C (što se tiče ranog popodneva, a uveće i u noći ka nedelji očekivani lep minus).
Modeli više nisu presudni, iako očekujem brojne komentare na forumu čim počne da "izlazi" GFS-12UTC, pa potom EC-12 i WRF-NMM... ali lepo je kada je forum aktivan  :)
Gledaćemo satelitske slike a sutra i radarske -ukoliko se opet ne desi da baš u "bitnim satima" nema radarskih slika.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #494 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:16 »
Pratim ovaj forum od prosle zime i koliko me secanje sluzi nije nikad bila ovako konfuzna situacija pred sam pocetak padavina. Sad sam gledao prognozu za Beograd na meteosu i molio bih nekog iskusnijeg da  mi je prokomentarise. Po mom misljenju skroz je nerealna i sto se tice padavina a mozda i temperature za pocekat i sredinu sledece nedelje. Daju za utorak i sredu sneg sve u minusu i za cetvrtak povremeno sneg uz temperaturu od -12 do - 5.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #495 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:25 »
 ^^
Oni stavljaju ikonice za sneg čim postoji šansa makar i za mali sneg, tako da ako su stavili takvu ikonicu za utorak i sredu to i ima smisla -moguć je sneg, ne neki obilan ali biće ga. Što se tiče temp. znam da za BG nisu dali -12C u zvaničnoj prognozi, imaju Tmin -8C za pon., za ut. -6C, za sredu -4, čet. -6C a tokom tih dana Tmax im je oko -2C i sve prethodno spomenute "brojke" deluju logično.
Na njihovom sajtu postoji "prognoza za BG" ali to je automatska prognoza "njihovog WRFa" i kao i mnoge automatske prognoze ima svoje greške... e sad kad ovo pročitaju, možda im se neće svideti  ;)
Uzgred, bilo je dosta situacija u kojima se do početka padavina nije sigurno znalo šta će se desiti ... uostalom, sve što mi ovde pišemo je "prognoza" a ne 100% tvrđenje kakvo će vreme biti. Često volim da kažem "očekujem da će" ili "deluje mi da će" nego da eksplicitno tvrdim da će npr. u BGu pasti 20-ak cm snega...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #496 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:27 »
Slobo, čini ti se, bilo je i mnogo gorih situacija kod kojih se do samog početka padavina nije znalo hoće li pasti pola metra snijega ili hladna zimska kiša (evo, ne moramo da idemo dalje od januara ove godine). Od kad sam na forumu, jedna jedina situacija u kojoj se danima unaprijed 99% znalo da će svuda pasti obilan snijeg, je situacija iz februara ove godine.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #497 poslato: 07. Decembar 2012. u 14:39 »
Hvala na odgovorima. Kad bolje malo razmislim mi u Beogradu smo prosle zime i imali samo taj sneg u februaru i tad je situacija bila koliko toliko jasna pred padavine. A ove zime je ovo prva situacija kad mozemo imati snezni pokrivac. Ne zamerite na mom mozda lose formulisanom pitanju. Pozdrav svima i nadam se da cemo se svi sutra dobro zabeleti.  :pop: :selam:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #498 poslato: 07. Decembar 2012. u 17:01 »
Još oko 24h do akcije a GFS smanjio padavine za moj kraj i WRF-NMM je sličan njemu uglavnom nešto ispod 20mm
i kiše i snega zajedno tako da ne očekujem nešto izraženiji snežni pokrivač ovde,
više se nadam od ciklona utorak/sreda kada se očekuju temperature ispod nule i snežne padavine ovde...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #499 poslato: 07. Decembar 2012. u 17:23 »
Dosta GFS ljudi, prebacite se na wrf od gfs-a vise nista necete saznati. Ako kosava ne odnese pahulje, zabelece se sutra Beograd...