Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102055 puta)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #180 poslato: 03. Decembar 2012. u 21:49 »
Мислим да је подлога још увек претопла, да би се ледила киша, ал то је само моје мишљење.  ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #181 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:00 »
Zar ledena kise ne nastaje kada je na visini topao vazduh,a u jednom sloju donjeg vazduha mora da bude manje od nule da bi kapi kise postale prehladjene,tj da im je temperatura ispod nule,a da zadrzavaju tecno stanje,a da se u dodiru sa podlogom lede??

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #182 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:01 »
Milosh, sad sam gledao GFS karte tempratura na 850mb ce biti u sigurnom i lepom minusu! ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #183 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:09 »
U minusu pri kraju i posle padavina...tek tada.

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #184 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:12 »
Ovo mi se sviga forum je postao ponovo aktivan :) ,samo tako napred,kako i da e jos je rano vikend, ali smatram da modeli su jako slozne oko sneg i pravog zimskog scenario za vikend.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #185 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:15 »
Sutra uveče i naredne noći u Timočkoj krajini će postojati sloj hladnog vazduha (925hPa) koji će biti ispod nešto toplijeg sloja (850hPa). Karte tu baš ne mogu predbvideti tačan raspored tih slojeva tako da je moguć različit miks padavina (od ledene kiše, preko susnežice i snega do ledenih zrnaca). Ono što je sigurno da to neće biti ozbiljnije padavine, a u Knjaževcu tek u sredu u toku dana možda ipak dođe do formiranja manjeg snežnog pokrivača.
Što se tiče narednog vikenda, biće vrlo interesantno pratiti modele narednih dana, a oni će se premišljati do poslednjeg trenutka ne o tome da će biti snega već o tome kakav će biti raspored tih snežnih padavina. Večerašnji izlazi za moj kraj su bolji kod EC-a dok je GFS dosta oskudniji sa padavinama.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #186 poslato: 03. Decembar 2012. u 22:23 »
Što se tiče severa Srbije najverovatniji scenario je kiša koja će pred kraj padavina preći u susnežicu i sneg. Repriza ovoga noćas samo ćemo pahulje verovatno videti u toku dana.  Padavine počinju sutra uveče, a završavaju se ujutru ili u toku prepodneva. Količina padavina verovatno oko 10mm. Po WRF-NMM modelu padavine bi trebalo da potraju do podneva ali obično potraju kraće nego što ovaj model predviđa.
Nakon toga čekamo vikend koji obećava.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #187 poslato: 03. Decembar 2012. u 23:01 »
Polako je sve niža temperatura po GFS-u na 850hPa za krajnji sever Srbije, jutros je bilo oko 0, pa -1, sad već -2, a posle ponoći pada na -4, -5. Puno bolji uslovi a i padavine su jače. Apsolutno mislim da Subotica ima najviše šansi ;)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #188 poslato: 03. Decembar 2012. u 23:06 »
Sansi za sta? ;)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #189 poslato: 03. Decembar 2012. u 23:10 »
Za sneg naravno...

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #190 poslato: 03. Decembar 2012. u 23:28 »
Pa evo vidis da oni gore kazu da ce temp biti u plusu i na severu kod nas. :p
Kod tebe ce biti susnezice cim krenu padavine.. :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #191 poslato: 03. Decembar 2012. u 23:43 »
Znam da je rano , ali oba modela (EC i GFS) trenutno vide pravi zimski scenarijo od nedelje.
Trenutno se crta ciklon sa centrom u Egejskom moru u nedelju, a u takvim situacijama kada je tako smesten ciklon, najvise profitira juzna, istocna i centralna Srbija.

EC



GFS



Ako se ovo ostvari to ce biti prava snezna bajka, a GFS 18Z je jos hladniji od predhodnika, prava zima sa ledenim danima. :zima :deda:





Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #192 poslato: 04. Decembar 2012. u 00:06 »
Apsolutno mislim da Subotica ima najviše šansi ;)

Apsolutno si u pravu Dejo.Na krajnjem severu je sutra u ponoć oko -3,-4°C na 850Hpa i blagi minus na 925Hpa.Uz jače padavine koje crta GFS da će stizati iz Slavonije,mislim da je sneg siguran. :) Fine šanse ima i ostatak Vojvodine do jutra,kao i Mačva,Podrinje.Što se tiče ostatka zemlje,zahlađenje će stići prepodne ili tokom dana,ali videćemo hoće li biti jačih padavina dovoljnih za prelazak u sneg.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #193 poslato: 04. Decembar 2012. u 08:46 »
EC jutros neverovatan za moj kraj nedelja, ponedeljak , utorak oko 50mm padavina na temperaturi ispod nule.
Gfs znatno siromasniji padavinama ali i on nije los ima tu dvadesetak milimetara , sto mi i deluje realnije od EC- a

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #194 poslato: 04. Decembar 2012. u 09:04 »
EC lupa u prazno,sutra ce vec drasticno smanjiti padavine.
Inace,da se nije nesto promenilo za veceras u Backoj?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #195 poslato: 04. Decembar 2012. u 09:15 »
Slično kao sinoć, globalni modeli pokazuju -2 do -1 stepeni na 850hPa u terminu 22h, dok modeli veće rezolucije pokazuju do 0 stepeni, ali ubrzo zatim pad na -2 i posle ponoći svi uslovi za sneg kad i stignu jače padavine. Ovo važi za krajnji severozapad (Sombor-Subotica)...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #196 poslato: 04. Decembar 2012. u 09:35 »
Što se tiče predjela južnije od Subotice i Sombora, sve je izvjesnija kiša tokom cijelog termina padavina. Doduše, padavine se smanjuju iz izlaza u izlaz, tako da me ne bi začudilo da na kraju ni ne bude ništa.
Za vikend se i dalje crta ciklon na idealnom položaju za snijeg u većem dijelu Srbije. Prizemni centar jeste dosta južnije, ali visiniski centar je jugozapadno, iznad Jadrana. Tako da bismo na visini imali najpogodnije strujanje, jugozapadno.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #197 poslato: 04. Decembar 2012. u 09:59 »
Ako je po sajtu accuweather.com (morao sam da ga pogledam) Beograd ce videti 30-45 cm snega u periodu izmedju subote i utorka  :bang:  da mi je znati gde samo nalaze te podatke  :o

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #198 poslato: 04. Decembar 2012. u 10:04 »
Ovoliko padavina(snega) :D što su nacrtali modeli jutros u Valjevu od subote do utorka nije palo od 25.maja ove godine. Konacno da nakisne malo ova žedna zemlja, a i mi snegoljubci da se radujemo zimskim carolijama. Ne pamtim da je bio zanimljiviji pocetak decembra :jupi:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #199 poslato: 04. Decembar 2012. u 10:07 »
EC jutros neverovatan za moj kraj nedelja, ponedeljak , utorak oko 50mm padavina na temperaturi ispod nule.
Gfs znatno siromasniji padavinama ali i on nije los ima tu dvadesetak milimetara , sto mi i deluje realnije od EC- a
EC je nerealan i razbacuje se sa padavinama, takav raspored je tesko moguc.
Ono gde se modeli najvise razilaze je ponedeljak kada EC daje najvise padavina za citavu zemlju ali mislim da sever zemlje od tog ciklona ne moze dobiti skoro nikakve padavine i da ce se to korigovati mozda vec u sledecem izlazu.
Nije neobicna putanja ciklona koju crta EC, moguce da severnije bude vise padavina za vikend a na jugu nesto manje da bi u ponedeljak ciklon sa centrom negde u Jonskom moru doneo obilan sneg juznoj polovini zemlje.
I za vikend se modeli razlikuju kod polozaja ciklona, treba tu ocekivati jos promena, snega ce biti ali kolicina padavina je jos uvek neizvesna.