Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102078 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #240 poslato: 05. Decembar 2012. u 11:13 »
U vezi ECMWF i GFS je već dosta rečeno (u vezi predstojećeg vikenda), ja bih samo dodao da je bitna razlika između ta dva modela ne samo za ned. i pon. već i za subotu uveče (ne samo u vezi količine padavina, gde je drastična razlika za ned. i pon.) -npr. za Beograd GFS (i jučerašnji i današnji od 00UTC) daje pojačan istočni vetar (bez ikakve "primese" južnog ili jugoistočnog strujanja) i već pre ponoći "okreće" na severno strujanje i temperaturu i na visini i na 2m (u subotu popodne i uveče) "drži" u "stabilnom" minusu a EC (jučerašnji i današnji) daje istočni-jugoistočni vetar sve do nedelje u 04h i temperaturu u subotu popodne i uveče "daje" iznad nule (oko +2C na 2m) uz 10-ak mm padavina u tom periodu.
Mislim da temp. u BGu (u subotu uveče i u noći ka nedelji) neće biti u plusu ali mislim i da neće biti u značajnom minusu kao što daje GFS, mogle bi da budu fine padavine na temperaturi koja je "na zlatnoj sredini" ;) onoga što daju spomenuta dva modela.
Biće interesantno videti da li će GFS za nedelju povećati padavine u sutrašnjim "izlazima" ili će većem delu Srbije "dodeliti" vrlo malo padavina a ponedeljak ostaviti potpuno suvim... jer je tu najveća razlika u odnosu na EC (koji je pre nekoliko dana takođe bio "suv" za ponedeljak).
Evo kako DWD "vidi" nastupajući vikend:

Copyright DWD



Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #241 poslato: 05. Decembar 2012. u 11:14 »
Granica padavina je kod Novog Sada, ali videćemo rano je sada o tome da pričamo.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #242 poslato: 05. Decembar 2012. u 11:15 »
Bogami ne sali se GFS, najvise mi se svjda sto je glavninu padavina pomerio u noci subota na nedelju, najjace padavine juznije od Beograda. Veca sam polako poceo da verujem u snezni pokrivac i iznad 10cm.

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #243 poslato: 05. Decembar 2012. u 11:27 »
Joe to da je granica padavina kod NS je vec klasicna situacija unazad par zima, u ovakvim ili slicnim situacijama. U takvim slucajevima u Novom Sadu sneg samo provejava, severnije je suvo kao barut, a Beograd je granica ozbiljnijih padavina... Videcemo sta ce biti, pregledao sam i druge modele i manje vise su svi slozni da nam predstoji snezni vikend, ne moze se tacno tvrditi da ce sneg biti obilniji igde, ali neki pristojan snezni pokrivac bi po njima bio u citavoj Srbiji. E sada.... Tu je gfs koji malo komplikuje situaciju

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #244 poslato: 05. Decembar 2012. u 11:43 »
Лепо изгледа ГФС за викенд, за промену ГФС после тога црта још један цикон у средњем Јадрану од којег ја мислим најбоље пролази Војводина.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #245 poslato: 05. Decembar 2012. u 12:50 »
U pravu si Medo. Daleko od toga da bi posle ovog ciklona za vikend došlo do stabilizacije vremena. Vrlo je varovatan još jedan ciklon nakon toga. Ja iskreno nisam zabrinut za padavine i mislim da će cela Srbija dobiti snežni pokrivač. Ko ne dobija ništa za vikend, dobiće u toku naredne nedelje. Mada i za vikend se može desiti da svuda padne sneg.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #246 poslato: 05. Decembar 2012. u 12:56 »
Joe to da je granica padavina kod NS je vec klasicna situacija unazad par zima, u ovakvim ili slicnim situacijama. U takvim slucajevima u Novom Sadu sneg samo provejava, severnije je suvo kao barut, a Beograd je granica ozbiljnijih padavina... Videcemo sta ce biti, pregledao sam i druge modele i manje vise su svi slozni da nam predstoji snezni vikend, ne moze se tacno tvrditi da ce sneg biti obilniji igde, ali neki pristojan snezni pokrivac bi po njima bio u citavoj Srbiji. E sada.... Tu je gfs koji malo komplikuje situaciju

Uh ne znam Miki dešava se od tog provejavanja da bude i preko 10cm. Ma videćemo, postaje sve zanimljivije.

Evo ga najnoviji meteogram. Sad se čuda crtaju u sredu u Vojvodini.



Ma biće na kraju pravilno raspoređene padavine sigurno.


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #247 poslato: 05. Decembar 2012. u 12:58 »
Bice vrlo vrlo zanimljivo.. obozavam kad se uspostavi ovaj "tunel" i cikloni se samo redjaju a temperatura je fantasticna..
Vidjecemo za vojvodinu u narednim izlazima, ima jos sansi naravo.
Ono sto mene mozda najvise zanima je da li ce biti, tj kakav ce biti klip juzina u Cg... EC daje nesto veci, GFS ga ukida... ukoliko ga ne bude to ce biti trpacina epskih razmijera dolje.

Van mreže RakasSO

  • *
  • Poruke: 60
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sombor
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #248 poslato: 05. Decembar 2012. u 13:00 »
evo ovako izgleda GFS 06z za sombor



bilo bi tu nesto malo padavina za vikend, ali onda posle se crtaju nove padavine tj novi ciklon koji spominjete :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #249 poslato: 05. Decembar 2012. u 13:21 »
Ensemble kaže da je ovaj izlaz GFS-a za Novi Sad jedan od siromašnijih sa padavinama. Pogledajte kontrolni.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #250 poslato: 05. Decembar 2012. u 14:34 »
Hrt u Dnevniku najavio u subotu 20-30cm ponegde i vise u celoj Hrvatskoj,obilnije padavine u Slavoniji.
Yr.no daje u subotu kod mene preko 20mm..
Gfs necu jos da komentarisem dok ne vidim veceras novi izkaz .

Van mreže Lazo

  • **
  • Poruke: 737
  • Lokacija: Sombor
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #251 poslato: 05. Decembar 2012. u 14:43 »
 ^^ ^^
A ako taj vecarsnji izlaz GFS-a ponovo ne bude povoljan po nas isto ga nemoj komentarisati.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #252 poslato: 05. Decembar 2012. u 15:56 »
Hahah. :D Necu,a mozda ujutru bude bolji ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #253 poslato: 05. Decembar 2012. u 16:01 »
EC i GFS konačno liče. Vidjećemo šta će biti večeras kad promjena konačno ulazi u 72h. Vjerovatnoća za sniježni pokrivač u cijeloj Srbiji je sada oko 80%, po mom mišljenju.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #254 poslato: 05. Decembar 2012. u 16:50 »
Evo GFS crta malo dublji ciklon i trebalo bi da bude malo bolje za sever...

72 sat - šalje padavine gotovo 100km severnije...

78 sat - vratio se Novi Sad u potpunosti u igru, sad još visi samo krajnji sever, što se dešavalo nekoliko puta ranijih zima... ali ima vremena za popravak...

Aladin lepo pakuje kompletnu unutrašnjost Hrvatske i Vojvodine već u subotu prepodne

« Poslednja izmena: 05. Decembar 2012. u 17:02 Dejo »

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #255 poslato: 05. Decembar 2012. u 16:58 »
jeste tako. . .

 Ali,Bice tu jos menjanja,gotovo svaki izlas,a cetri dnevno izlaze nesto promeni. . . Ec takodje,svaki sledeci izlaz je ili dublji ili plici,malo severnije ili juznije postavljen,a zanmo da to mnogo utice na teritorijalni raspored padavina,pogotovu je bitan za sever. . .


Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #256 poslato: 05. Decembar 2012. u 17:06 »
Ljudi,jel se meni cini,ili je GFS jos smanjio temperaturu?Znaci da u subotu nece biti kise na pocetku,vec odmah sneg?Ako gresim,molim vas,recite mi.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #257 poslato: 05. Decembar 2012. u 17:07 »
Imam osecaj da ce tempratura biti problem...na visini bi trebalo biti minus ali mislim da ce biti problem temp na 2m..

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #258 poslato: 05. Decembar 2012. u 17:13 »
Sad sam gledao na meteo adriatic,zadnji GFS i na njihovoj karti temperatura nece biti problem :D

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #259 poslato: 05. Decembar 2012. u 17:15 »
Definitivno ce se cela Srbija zabeleti u subotu. :)
Neki mozda 1cm a neki 30cm... Al videcemo i novi EC! ;)