Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102013 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #460 poslato: 07. Decembar 2012. u 08:48 »
Na minus temperaturama bez vetra 1mm može biti i 2cm. Međutim, vrlo brzo se to slegne i na kraju bude 1mm skoro ravno 1cm. Sobzirom da će biti i pojačanog vetra možda se odmah malo nabije pa ne treba očekivati da 1mm padavina bude više od 1.5cm snežnog pokrivača. Kao što Deja kaže kada padne veća količina snega on se nabija još u toku padavina. U svakom slučaju treba gledati koliko mm padavina ćemo dobiti. Ukoliko je nabijen sneg je kvalitetniji i sporije se topi.

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #461 poslato: 07. Decembar 2012. u 08:54 »
Рекао бих да су ГФС 00 и наш јутрошњи ВРФ усаглашени око количине падавина за Београд, преко 25мм, с тим што ГФС види само снег од почетка и краткотрајно 0+ темп. на 2м средином суботе, док ВРФ види +2 и падавине на граници у почетку, где уз јаку кошаву мож бити свакојаких врста падавина, надам се не и ледене кише...Свакако, за снегољупце у Београду јако леп викенд. У понедељак ујутро жестоки мразеви и преко -15 по ГФС. Тенденција је да је овај подсетник на фебруар 2012. различит од њега у томе што ће бити краткотрајнији, 5-6 дана...Мене овај хладно-снежни талас подсећа на средину децембра
рекао бих 2008. јер се сећам за Славу Св. Николу због великог снега и мраза нису ми дошли гости, а већ пар дана после је било +15 у Београду.
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #462 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:03 »
WRF i dalje crta za Novi Sad ravno 50mm padavina čistog snega. Nije normalan majke mi.  :o

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #463 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:05 »
Secam se te 2008,ili je 2009,nisam siguran.Ujutru je bilo -21C,tokom dana oko -8,a popodne pocela mecava koja je trajala do kasno uvece.Meni takodje pola gostiju nije doslo.
EC drzi +1C i dobar sneg,a GFS malo u minusu i jos bolji sneg.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #464 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:08 »
Na osnovu svega pogledanog cinimi se da mi južno od Beograda treba da budemo zadovoljni i sa 10cm.  A naredna nedelja moze doneti nesto vise.

Obzirom da ce sutra duvati jaka hladna kosava , cisto sumnjam da ce u kosavskom području temperatura na 2m preci u plus.

Van mreže RakasSO

  • *
  • Poruke: 60
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sombor
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #465 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:09 »
svidja mi se i sto EC smanjuje ono otopljenje za sledeci vikend, a nadam se i da ce ga skroz ukinuti..

Van mreže zlyu

  • *
  • Poruke: 346
  • Lokacija: Nova Crnja
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #466 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:10 »

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #467 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:11 »
WRF je opasan za Vojvodinu.Cini mi se da centralni delovi pokrajine najvise profitiraju.Tu je i granica negativne temperature.Kao sto Joe rece za NS oko 50 mm isto ili slicno i za ZR.Slicnu procenu ima i Aladin.Dakle visoko rezoluciski modeli  crtaju mnogo snega.Snezan vikend pred nama

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #468 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:15 »
Ono što je prilično sigurno ovog jutra jeste da mi na istoku najveću količinu snega dobijamo sutra uveče i u toku naredne noći, nedelja je za nas suva jer uz pojačan NW vetar nema ovde padavina. Sad mi je i 15cm vrlo dobra varijnata.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #469 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:16 »
Na minus temperaturama bez vetra 1mm može biti i 2cm. Međutim, vrlo brzo se to slegne i na kraju bude 1mm skoro ravno 1cm. Sobzirom da će biti i pojačanog vetra možda se odmah malo nabije pa ne treba očekivati da 1mm padavina bude više od 1.5cm snežnog pokrivača. Kao što Deja kaže kada padne veća količina snega on se nabija još u toku padavina. U svakom slučaju treba gledati koliko mm padavina ćemo dobiti. Ukoliko je nabijen sneg je kvalitetniji i sporije se topi.

Da,jeste.
Sto je niza temperatura i slabiji vetar gustina snega je manja u odnosu na kolicinu padavina,visina ce biti veca.Od 3-4mm moze biti 10cm,ali da sutra od 10mm bude 20cm nema govora.Nije dubok minus,a i duva vetar,a sleganje bude brzo zbog toga.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #470 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:33 »
Meni se svidja sto modeli od jutros ipak vide,ono sto protekla dva puta pri kosavskoj situaciji nisu ni videli,a desavalo se u praksi,,a to je prelazak padavina iz Crne Gore na Jugozapad pri kosavskoj situaciji. . .

Sada se to stidljivo najavljuje,a protekla dva puta ni 1 mm nije najavljen ni u modelima visoke rezolucije,a na kraju je pala lepa kisa kod mene. .

tako da za moj kraj se jos uvek nista ne zna. . . sve je moguce od mizernih kolicina padavina do  jako solidnih. . .


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #471 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:45 »
ГФС ми даје око 15 мм падавина, ЕЦ а нарочито ВРФ-НММ лош, по њему би се само чисто забелело у централним крајевима.

10 цм чиста премија, ал сумњам доста.


Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #472 poslato: 07. Decembar 2012. u 09:55 »
Za moj kraj Ec daje oko 35mm za subotu i nedelju.Za subotu 21mm.
GFS daje 34mm.
U tome su slozni,jos se samo kod temperature malo razilaze-+1 i -1.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #473 poslato: 07. Decembar 2012. u 10:30 »
Može u Beogradu gde iz 1mm padne 7-8cm snega :D

Hehe, da znaš da je to realan odnos uz ovakvu košavu što se crta. :) Meni je ipak najekstremniji bio slučaj kad smo od nemjerljivih padavina dobili 3-4cm snijega.
Jutrošnji WRF-NMM smanjio padavine za sutra svuda južnije od Novog Sada, ali je u Beogradu smanjio i šanse za eventualnu kišu u subotu.

Čekaju nas zanimljiva dva dana i jedino što je za sada sigurno je da će Vojvodina, Slavonija i sjeverna Bosna dobiti prilično obilan snijeg. U Beogradu i južnije će nijanse presuditi, ali eto na osnovu svega što se crtalo do sada, mogu da kažem da očekujem u nedjelju uveče 15-ak cm snijega u BG.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #474 poslato: 07. Decembar 2012. u 10:32 »
Kod meni modeli jutros su ukinali i oni 5-6mm juce sto su gi dali u obliku sneg ,pa sada prema EC 20mm padavine sve u obliku kisu,od sneg neci vidjeti nista,putpuno sam razocaran-jebes modeli kad promena vleze u 72h polako no sigurno sneg je ispario nemamo srece ni juznije od vama....jednstavno ovo je priroda kako odlucice ona tako bice.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #475 poslato: 07. Decembar 2012. u 10:53 »
-jebes modeli kad promena vleze u 72h polako no sigurno sneg je ispario nemamo srece ni juznije od vama....jednstavno ovo je priroda kako odlucice ona tako bice.

Modeli  :doh:  :doh:  :nelupaj: Dobro EC je ovoga puta pobedio nokautom :)

Ipak mi se svaki sledeci izlaz cini da jugozapad nece proci tako lose,kao sto se juce cinilo, :) videcemo. . . ja mislim da ce biti jos malih promena,koje znace za nas juznije. . .


Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #476 poslato: 07. Decembar 2012. u 11:06 »
Чини ми се да гфс 06 даје падавине за нијансу касније него претходници, које улазе преко западне Војводине у Србију. Занимљиво ће то бити сутра поподне у Београду. Баш ме занима хоће ло ти бити све чист влажан снег од почетка па после сувљи, или ће бити неке хладне кише и сл. Овај излаз на 2м сутра око 13-14 даје благи плус све до Н.Сада, мсм да је то мала новина у односу на претходнике, али оно што је добро, већ увече је то минус и снежна бајка.  Иначе, остаје упоран у томе да нас нова радна недеља леди на -15 и ниже...
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #477 poslato: 07. Decembar 2012. u 11:12 »
Na TV upozoravaju da se sever i zapad srbije kao i brdsko planinski predeli dobiti izuzetno obilan sneg sutra vec na pocetku padavina.A sto se tice Beograda najavljuju i preko 20 cm snega,a jos nam ostaje nedelja pa da li je to moguce,ljudi Bg je blizu ruze vetrova,ja neverujem da on nece praviti problem. :-[ :?: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam:

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #478 poslato: 07. Decembar 2012. u 11:47 »
Sta mislite,jel ima problema sa temperaturom?Jel ima sanse za kisu u pocetku?Jutros sam odgovor dobio od jednog clana,ali izasao je novi GFS,tako da je situacija malo promenjena.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #479 poslato: 07. Decembar 2012. u 11:48 »
^^ Ne znam zašto bi bilo problema, kad bi po GFS-u bilo 0°C na 2m i minus na 850mb.  :-\

Evo kako su modeli HMZCG-a proračunali visinu snijega u nedjelju uveče.
NMM-hiresw vidi sličan raspored padavina kao i WRF-NMM RHMZS-a:



WRF-NMM vidi sve to za nijansu južnije:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm