Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102037 puta)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #560 poslato: 09. Decembar 2012. u 13:45 »
Da kažemo i to da je po jutrošnjim modelima,otopljenje koje se crta za vikend sve manje izraženije...Biće to možda tek blagi +1,videćemo šta će biti na kraju

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #561 poslato: 09. Decembar 2012. u 14:05 »
Jel ja mogu u utorak ili sredu da ocekujem kakvo takvo povecajje sneznog pokrivaca? :)

Nije isključeno da i vojvodina dobije još koji cm snega ali će po prognozama bolje proći predeli južno od kragujevca.

Van mreže metalostrugar

  • Poruke: 5
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #562 poslato: 09. Decembar 2012. u 14:41 »
sta kazu modeli za Bor i okolinu,pozz :super:

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 45
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #563 poslato: 09. Decembar 2012. u 15:03 »
RHMZ najavljuje zadrzavanje sneznog pokrivaca i ledene dane sve do petka, videcemo sta ce biti...

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #564 poslato: 09. Decembar 2012. u 18:40 »
Trebali bi da sacekamo vecerasnje GFS,EC i WRF izlaze pa ce vam se obratiti iskusniji clanovi foruma sa preciznom prognozom  :) Ono sto ja amaterski mogu da vam kazem to je da ce biti snega izgleda svuda, ali ozbiljnijeg samo juzno od Kragujevca po GFSu ili juznije od Beograda po ECu :D
Jutrosnji WRF vidi sneg u skoro celoj zemlji ( izuzev severozapada Vojvodine) a najozbiljnije padavine na jugozapadu.
Imate ovde karte pa pratite sami: http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/karte.php
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #565 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:38 »
Izasao wrf-nmm 12z koji crta za sutra cak +6C, sto mi se cini nemogucim ali videcemo. Ono sto je vaznije da on crta za utorak odlicne padavine u centralnoj i zapadnoj Srbiji. Bilo bi to 15cm novog snega :jupi:. Ima li neki sajt gde moze da se pogledaju padavine novog EC. Sajt yr.no ne radi, gledam karte ali ne mogu da zakljucim raspored padavina. Novi Ec vidi kratkotrajno otopljenje od petka sem za Timocku krajinu gde ce se zadrzati ledeni dani.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #566 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:40 »
Izasao wrf-nmm 12z koji crta za sutra cak +6C, sto mi se cini nemogucim ali videcemo. Ono sto je vaznije da on crta za utorak odlicne padavine u centralnoj i zapadnoj Srbiji. Bilo bi to 15cm novog snega :jupi:. Ima li neki sajt gde moze da se pogledaju padavine novog EC. Sajt yr.no ne radi, gledam karte ali ne mogu da zakljucim raspored padavina. Novi Ec vidi kratkotrajno otopljenje od petka sem za Timocku krajinu gde ce se zadrzati ledeni dani.

15 cm novog, ali ako sutra bude +6 (ne bi trebalo), deo starog ce nestati..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #567 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:45 »
Mislim da WRF-NMM standardno pretjeruje sa padavinama, za Beograd je nacrtao čak 20-ak mm. EC daje oko 8mm, GFS oko 5mm. Realno je da padne 5-10cm novog snijega. Sutra se ne plašim neke visoke temperature i topljenja snijega. I ako ode u plus, neće to biti preko 2°C.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #568 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:47 »
Kakvih 6 stepeni to mozda samo u Valjevu , kod nas u Beogradu jedva iznad 0 stepeni!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #569 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:51 »
Ма каквих црних 6 степени Дарко сутра, температура ће можда прећи у сасвим благи плус...

ВРФ-НММ по падавинским картама црта највише снега југо-западу и овом мом крају, тако да очекујем преко 10 цм новог снега...  :super:

И ако би могао неки линк где се могу видети падавинске карте ЕЦ.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #570 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:52 »
Kakvih 6 stepeni to mozda samo u Valjevu , kod nas u Beogradu jedva iznad 0 stepeni!
I mislio sam za Valjevo, ali ne bi trebalo da bude vise od 3C.
Mislim da WRF-NMM standardno pretjeruje sa padavinama, za Beograd je nacrtao čak 20-ak mm. EC daje oko 8mm, GFS oko 5mm. Realno je da padne 5-10cm novog snijega.
Sto se tice padavina mislim da su Ec i wrf usaglaseni sa kolicinom padavina za moj kraj u utorak.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #571 poslato: 09. Decembar 2012. u 20:55 »
Riknuo nesto ovaj model, a tako je bio dobar nekad  :crutch:

Ja ocekujem oko 5-6 mm... to moze biti desetak cm...


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #572 poslato: 09. Decembar 2012. u 21:17 »
Kao sto sam i pretpostavljao i ocekivao,za novi ciklon kod ovakvih situacija ubedljivo najbolje prolazi jugozapad,sto potvrdjuje wrfnmm,u praksi kada krenu padavine ume to da bude i jos bolje,bice tu dosta padavina u mom kraju. . .

naravno kod ovakvih situacija sever ostaje poptuno suv. . .

EC- daje 18,6 mm padavina na temperaturama od -4 do -6 C WRF NMM daje vise

govorim za Ivanjicu

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #573 poslato: 09. Decembar 2012. u 22:53 »
Sjutra vece vrlo lako zatrpavanje juga CG.... pravi izlaz za Podgoricane.. primorje tesko, ali ima sanse...

Bice finih padavina i u Srbiji

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #574 poslato: 09. Decembar 2012. u 23:30 »
Mislim da WRF-NMM standardno pretjeruje sa padavinama, za Beograd je nacrtao čak 20-ak mm. EC daje oko 8mm, GFS oko 5mm. Realno je da padne 5-10cm novog snijega. Sutra se ne plašim neke visoke temperature i topljenja snijega. I ako ode u plus, neće to biti preko 2°C.

Miloše, ti znaš da tvoje mišljenje cenim i zato imam pitanje za tebe: o kakvom uopšte "plusu" (tj. makar mogućnosti za +2C) za BG ti govoriš?
Ja nikakav plus za BG ne vidim (možda propuštam neki bitan detalj u sinoptičkoj situaciji), a to što WRF-NMM daje +3C mi uopšte ne deluje realno bez obzira na bitan porast T850hPa sa današnjih -10C na sutrašnjih npr. -4C. Posle veoma hladnog jutra (naročito na periferiji i delu grada prema Sremu -Surčin, Zemun polje, Batajnica... gde će verovatno biti oko -15) biće dosta sunčanog vremena u prvom delu dana ali uz slab vetrić očekujem da temp. ostane u minusu i u najtoplijem delu dana. Pozdrav!

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #575 poslato: 10. Decembar 2012. u 03:58 »
Koliko je samo omanuo WRF NMM za Bg i sad se ispravio kao  :histerija: :neznam:

Pa nije omanuo uopste, samo su padavine krenule ranije pa ti se cinilo, a u BG su padavine lepo isle kako je i trebalo, u toku noci...

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #576 poslato: 10. Decembar 2012. u 07:21 »
Bitno je da nas očekuje još nešto snega sutra,količina i nije tako bitno za predele gde ga već dosta ima.
Ne očekujem nikakav plus u BG, po meni neće ići više od -2 ili -1 stepen.

Nego, šta očekujete krajem nedelje? Ulazimo u plus ili ne?
Čini mi se da će do topljenja snega ipak doći.  :nelupaj:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #577 poslato: 10. Decembar 2012. u 07:53 »
Daleko je kraj nedelje, za sad postoje šanse da dođe do priticanja toplijeg vazduha iz Sredozemlja usled jake ciklonalne aktivnosti iznad Britanskih ostrva. Ali ima tu još mesta za pomeranja tj. da se vidi kakav će biti raspored baričkih sistema i kakva ćemo imati strujanaj u tom periodu.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #578 poslato: 10. Decembar 2012. u 08:16 »
Po kartama Ec-a od jutros od petka jaka ciklonska aktivnost nad Britanijom sto ce usloviti prodor  toplijeg vazduha iz sredozemlja kod nas i doneti otopljenje, ali ujedno jaca i sibirski anticiklon koji ce imati uticaja kod nas posle vikenda pa ce se ledeni vazduh spustiti i kod nas naravno bez padavina. Ovo je daleko ali nije iskljucen ovakav razvoj situacije nismo ga ni imali odavno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #579 poslato: 10. Decembar 2012. u 09:34 »
Očekujem dosta snega ovde u mojim krajevima sutra.Sasvim je realno očekivati bar 15cm novog snega,mada me ne bi iznenadilo i da padne znatno više od toga (20cm,pa i par centimetara više). :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*