Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102062 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #620 poslato: 12. Decembar 2012. u 08:44 »
Definitivno kiša u subotu i nedelju. Ledena kiša moguća samo u početku padavina dok ne probije topao vazduh i u nižim slojevima. Nakon toga kako će se odvijati vreme je i dalje pod velikim znakom pitanja.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #621 poslato: 12. Decembar 2012. u 08:52 »
Sto vise tadavina to bolje... zemlja je toliko suva, reke i jezera prazni tako da padne i 5 puta vise od ovoga nema ni reci o poplavama. Treba barem jedno pola godine da svakog meseca budu padavine debelo iznad proseka pa da budu polava.
Neko je primetio da dugo nismo imali ovakvu prvu polovnu decembra... bas tako 10 godina minimum, mozda i duze... druga polovina decembra je i znala da se zabeli, ali prva polovina nikako...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #622 poslato: 12. Decembar 2012. u 08:57 »
Gledam nesto jutrosnji Ec i uopste ne deluje lose, cak sta vise kod nas istocnije zadrzava minus po visini i u noci izmedju subote i nedelje i u nedelju daje lepse snezne padavine na temperaturi oko nule, ima tu cak petnaestak milimetara.

Moram da priznam da sam nestoo tako i ocekivao. EC vodi 2-0 protiv GFS-a za moj kraj za sada.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #623 poslato: 12. Decembar 2012. u 08:59 »
Što se tiče subote.svašta je moguće...otopljenje je sigurno van košavskog područja,ali šta će biti u samom košavskom području ostaje da se vidi.

U nedelju rekao bih eventualno ujutru ledena kiša,posle toga samo obična hladna kiša.Modeli su malo smanjili padavine,nadam se da će se taj trend nastaviti.

U nedelju i ponedeljak smirivanje vetra,što bi uz vedru noć dovelo verovatno do inverzije u nižim predelima.

Otopljenje je najizaženije po visini upravo u subotu.Od nedelje pad,pa bi od ponedeljka ponovo bilo oko 0-le a kasnije i u  negativi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #624 poslato: 12. Decembar 2012. u 12:26 »
Ovde na istoku Srbije će biti vrlo interesantno za vikend. Interesantno može biti i vrlo neprijatno. Veliko je pitanje da li će biti snega ili ledene kiše. Poučen ranijim iskustvima najlogičnije bi bilo da padavine počnu u obliku snega jer će biti dovoljno velik basen hladnog vazduha iznad Timočke krajine. Kako će strujanje biti slabo JI smera teško će hladan vazduh napuštati ovaj prirodni zaliv Vlaške nizije. Postoje šanse da južni rubovi (Knjaževac) imaju u nastavku padavina (nedelja-ponedeljak) pojavu ledene kiše ili nekog zimskog miksa. Ovakvu situaciju modeli teško mogu tačno predvideti jer puno stvari zavise od karakteristika mikro-klime. Ono što oba modela vide za sredinu naredne nedelje jeste uticaj hladnog vazduha sa severoistoka Evrope tak oda će biti dobrih minusa a moguće i novih snežnih padavina.

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 587
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #625 poslato: 12. Decembar 2012. u 12:29 »
Novi GFS 06Z nacrta kod mene pravi potop od subote do srede,skoro 50mm. Jeste da je pretežno u obliku kiše (ako se ostvari ovakav scenario)al bitno je da nesto pada,deficit u pogledu padavina ove godine je i dalje prisutan....
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #626 poslato: 12. Decembar 2012. u 12:36 »
Ja samo jedno znam, a to je da ce definitivno biti potrebne gumene cizme od vikenda.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #627 poslato: 12. Decembar 2012. u 13:16 »
Za vikend definitivno hladna kiša, ali isto tako modeli crtaju prilično obilan i mokar snijeg u utorak i srijedu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #628 poslato: 12. Decembar 2012. u 18:23 »
Situacija sa padavinama za vikend i tokom naredne sedmice je i dalje dosta neizvesna, GFS u poslednja 3 "izlaza" dosta menja i šara...
Za BG, kao primer: 00UTC je "davao" oko 12 mm ukupno za vikend i u utorak/sredu, 06UTC je dao oko 50-52 a 12UTC daje oko 11mm.
Za sada je jedino sigurno da ćemo u finom snegu moći da uživamo sutra i u petak (kada će temp. biti u porastu ali će sneg i dalje "fino" izgledati u parkovima, šumama...)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #629 poslato: 13. Decembar 2012. u 14:29 »
U subotu naveče u Vojvodini, a posebno u severnom delu obilna kiša >10mm. Do sad je to crtao GFS, a sada i modeli bolje rezolucije. Sa ovim snegom koji će se topiti, biće to prilična količina vode koja će se teško probijati kroz zaleđeno tlo.




Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #630 poslato: 13. Decembar 2012. u 14:38 »
Ne znam zasto, ali imam neki gadan osecaj da je vreme iz prethodnih dana malo dete prema onome sto bi moglo biti naredne nedelje!..





U svakom slucaju Krajina ce tesko i videti plusa, dok ce nama u kosavskom podrucju vetar dusu lediti! Ako se ovaj minus spusti dalje prema nama, a ja imam neki utisak da hoce! eto nama Sibira opet. U kojem intervalu, sve i da se desi, pitanje je... Bilo bi lepo da druga polovina decembra bude ledenjara sa dosta snega! :jupi:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #631 poslato: 13. Decembar 2012. u 14:51 »
Nakon otopljenja sa kišom za vikend sve izvesnije je da će početkom naredne sedmice doći do zahlađenja uz padavine.



Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 385
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #632 poslato: 13. Decembar 2012. u 17:55 »
U subotu naveče u Vojvodini, a posebno u severnom delu obilna kiša >10mm. Do sad je to crtao GFS, a sada i modeli bolje rezolucije. Sa ovim snegom koji će se topiti, biće to prilična količina vode koja će se teško probijati kroz zaleđeno tlo.
quote]

Ne znam za druge krajeve ali kod mene  tlo nije zaleđeno.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #633 poslato: 13. Decembar 2012. u 19:29 »
Nakon otopljenja sa kišom za vikend sve izvesnije je da će početkom naredne sedmice doći do zahlađenja uz padavine.

Slažem se, što se tiče Vojvodine i Beograda u utorak popodne i uveče se može očekivati sneg.
Evo kakvu sinoptičku situaciju "daje" ECMWF-12UTC:



a evo GFS-ovog sličnog "predviđanja":


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #634 poslato: 13. Decembar 2012. u 19:58 »
 ^^ Znači i nije toliko loše,za vikend blagi plusić(u subotu nešto izraženiji),pa od utorka ponovo u minus.Ono što me zbunjuje jeste da svi mediji upozoravaju na ledenu kišu u noći između petka i subote,koliko je tako nešto moguće  :!: :?:.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #635 poslato: 13. Decembar 2012. u 20:41 »
^^ Znači i nije toliko loše,za vikend blagi plusić(u subotu nešto izraženiji),pa od utorka ponovo u minus.Ono što me zbunjuje jeste da svi mediji upozoravaju na ledenu kišu u noći između petka i subote,koliko je tako nešto moguće  :!: :?:.

Sve zavisi kada ce padavine poceti, otopljenje stize u subotu tokom dana i na samom pocetku padavina bi moglo da je bude ali samo ako padavine pocnu nesto ranije. Kasnije stize otopljenje i po meni cista kisa.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #636 poslato: 13. Decembar 2012. u 20:43 »
U Beogradu, srećom, bez ozbiljnijih padavina za vikend. :) Modeli daju sve manje padavina, sad je ostalo ukupno 5-6mm.
Prema nekim prethodnim izlazima je postojala mogućnost za ledenu kišu, doduše biće pojačane košave i otopljenja u prizemlju, tako da je ledena kiša moguća samo na istoku zemlje.

Od utorka povratak zime, ali neće to biti snijeg ni nalik ovom od prethodnih dana.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #637 poslato: 13. Decembar 2012. u 22:54 »
Cela zemlja u "plusu", mislim po visini već od petka uveče. Za prizemlje je još neizvesno. Padavine najverovatnije tek u subotu poslepodne tako da bi to bila čista kiša.




Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #638 poslato: 13. Decembar 2012. u 22:58 »
A za Kopaonik, molim vas pomozite mi, kako se ocekuje za vikend na Kopaoniku, idem sutra tamo! Jel bi trebalo da bude kise/ snega/ bez padavina?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #639 poslato: 14. Decembar 2012. u 09:43 »
^^ Kopaonik će biti u nedjelju na granici kiše i snijega. U subotu samo slab snijeg moguć.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm