Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 102061 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #660 poslato: 17. Decembar 2012. u 20:53 »
Za Beograd ne očekujem ništa od ovog talasa, malo snijega sutra uveče na pozitivnoj temperaturi i eventualno simboličnih 1-2cm snijega, ne više od toga.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #661 poslato: 17. Decembar 2012. u 20:56 »
A sta tek ja da kazem, kod mene nece biti gotovo nicega od ovog ciklona osim umerene kosave. Ovo je najgora moguca varijanta, a samo 40km juznije u Krusevcu druga prica.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #662 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:16 »
Ja ocekujem da Ivanjica odlicno prodje. . . Kada uporedim sve modele tako bi trebalo da bude. . . a i Ivanjica nije osetljiva na kosavu,to je kljucna stvar. . .

ostaje problem temperature. . .

Podloga je odlicna,pored svega(kise i toplog vremena),zadrzao se vise nego kompaktan snezni pokrivac,ipak se ne topi tako lako 40 cm  ;)

Videcemo jos malo ulazi u aktuelne :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #663 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:18 »
Ova padavinska situacija  malo podseća na one padavine od 7 feburara ove godine kada je ovde dostignut maksimum u visini snega.

Granica jačih padavina je skoro na istom mestu kao tada.

Sutra će baš od tih padavina zavisiti sve,jer će one diktirati temperaturu.Istočni vetar neće biti problem ovde.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #664 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:19 »
A sta tek ja da kazem, kod mene nece biti gotovo nicega od ovog ciklona osim umerene kosave. Ovo je najgora moguca varijanta, a samo 40km juznije u Krusevcu druga prica.

Tako je, košava će imati velikog uticaja na padavine, kao i obično. To i WRF-NMM odlično vidi. Najmanje padavina se crta baš u košavskom području, od južnog Banata preko Beograda, do doline Velike Morave.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #665 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:27 »
Konacno i kod mene sutra pravi snegopad, bio je i red :pop:. Videcu  u toku dana da li sam pogresio. Ec daje temp oko +1, ali cim krenu jace padavine ide to na sigurnu nulu.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #666 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:50 »
Ova padavinska situacija  malo podseća na one padavine od 7 feburara ove godine kada je ovde dostignut maksimum u visini snega.

Granica jačih padavina je skoro na istom mestu kao tada.

Sutra će baš od tih padavina zavisiti sve,jer će one diktirati temperaturu.Istočni vetar neće biti problem ovde.

A zar nije tad prvo i najvise padalo na jugoistoku Srbije, u Crnoj Travi i tom kraju?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #667 poslato: 17. Decembar 2012. u 21:52 »
^^ ^^ Da nisi to pobrkao sa 7 januarom ? :D A i da nisi mislio sam na padavine za konkretno taj dan,kada ih i jeste bilo najviše ovde. ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #668 poslato: 17. Decembar 2012. u 22:03 »
A da to je bilo pre! :D Znam da se dosta cudno odvijala situacija, na jugoistoku je rano pocelo, i tamo se samo gomilao snezni pokrivac, nista se nije topilo do momenta kada je svuda doslo do obilnijih sneznih padavina!

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #669 poslato: 17. Decembar 2012. u 22:10 »
mareeram i jugoistok Srbije xD  :rofl:

evo da ti ispricam redosled dogadjaja. . .

U prvom jacem talasu sneznih padavina oko 7 januara prosle godine najvise snega je bilo u planinskim predelima na jugozapadu i jugoistoku Srbije,posle cega je proglasena vanredna situacija u Sjenici Ivanjici,Crnoj Travi. . . tada je kod mene npr pala obilna kisa i vrlo malo snega a Golija zatrpana,posle su svaki dan smarali sa Crnom travom,koja je nmv kao Sjenica isao Dacic tamo itd. . .. . .  u Sjenici takodje itd

Da bi sledeci obilniji sneg bio oko Svetog Save,kada je kod mene palo nesto sto se ne vidja svake decenije :D. .

i konacno Ovaj februarski sneg sto Kimi pominje,kada je u celom regionu  i sirom Srbije palo mnogo snega. .   obarani su i neki rekordi. . .


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #670 poslato: 17. Decembar 2012. u 22:16 »
mareeram i jugoistok Srbije xD  :rofl:

evo da ti ispricam redosled dogadjaja. . .

U prvom jacem talasu sneznih padavina oko 7 januara prosle godine najvise snega je bilo u planinskim predelima na jugozapadu i jugoistoku Srbije,posle cega je proglasena vanredna situacija u Sjenici Ivanjici,Crnoj Travi. . . tada je kod mene npr pala obilna kisa i vrlo malo snega a Golija zatrpana,posle su svaki dan smarali sa Crnom travom,koja je nmv kao Sjenica isao Dacic tamo itd. . .. . .  u Sjenici takodje itd

Da bi sledeci obilniji sneg bio oko Svetog Save,kada je kod mene palo nesto sto se ne vidja svake decenije :D. .

i konacno Ovaj februarski sneg sto Kimi pominje,kada je u celom regionu  i sirom Srbije palo mnogo snega. .   obarani su i neki rekordi. . .

Naravno da Dacic vise voli taj kraj kad je on iz Zitoradja!  ;D
Ali dobro jugoistok je dobio vise nego ocekivano tada i dosta ranije od ostalih krajeva.

Znam, redosled otprilike nego ucinilo mi se da je spomenuo januar umesto februara!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #671 poslato: 17. Decembar 2012. u 22:21 »
Sutrašnja situacija nikako ne odgovara padavinama u Knjaževcu. Planinski venac na granici sa Bugarskom u kombinaciji sa pojačanim E vetrom razbija padavinske oblake i ovde ima vrlo slabih padavina u takvoj vremenskoj situaciji. Samo 30-ak km severnije prema Zaječaru koji je otvoren prema istoku i zapadnije prema Sokobanji je sasvim drugačija priča i uvek ima dobrih snežnih apdavina. Voleo bih da nisam u pravu ali sutrašnji dan će pokazati istinu.


Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #672 poslato: 18. Decembar 2012. u 07:45 »
Izlaz gfs 00z moglo bi se reci katastrofalan. Pomislio sam da nije glavni zabrazdio medjutim ensi takodje slozni, bar vecina njih, oko otopljenja 23.12. ode temp na +15C  :o. Polako izlazi ec i on za ovaj period sada daje nesto vise temp ali nije toliko ekstreman kao gfs.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #673 poslato: 18. Decembar 2012. u 08:15 »
Jučerašnji GFS izlazi su davali za isti period 20°C nižu temperaturu tako ne uzimaj to zfravo za gotovo. Do petka je situacija jasna posle toga je još uvek sve nesigurno.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #674 poslato: 18. Decembar 2012. u 08:23 »
Otopljenje oko 24. decembra postaje sve izvesnije ako pogledamo ensemble. U prethodnim izlazima Sibirski anticiklon je preuzimao kontrolu nad našim područjem, međutim izgleda da će ga pobediti Atlantski ciklon i povući veoma topao vazduh iznad pola Evrope.

Ovo večeras po GFS-u u Novom Sadu je čista kiša. Uslova za slabe snežne padavine ima tek u drugoj polovini noći, možda i ujutru. Ukupna količina padavina veoma mala.

« Poslednja izmena: 18. Decembar 2012. u 08:35 Joe »

Van mreže shimezki

  • *
  • Poruke: 95
  • Starost: 57
  • Lokacija: Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #675 poslato: 18. Decembar 2012. u 15:38 »
Sutrašnja situacija nikako ne odgovara padavinama u Knjaževcu. Planinski venac na granici sa Bugarskom u kombinaciji sa pojačanim E vetrom razbija padavinske oblake i ovde ima vrlo slabih padavina u takvoj vremenskoj situaciji. Samo 30-ak km severnije prema Zaječaru koji je otvoren prema istoku i zapadnije prema Sokobanji je sasvim drugačija priča i uvek ima dobrih snežnih apdavina. Voleo bih da nisam u pravu ali sutrašnji dan će pokazati istinu.

Bravo, Boce, pogodio si. Ni traga od padavina, a vetar probada do koske... Za nas u Knjazevcu prava zima uvek dolazi u januaru i februaru... ;)
Hoću sneg ove zime...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #676 poslato: 18. Decembar 2012. u 20:27 »
Ala GFS luta.
Jutros kao sto ste vec napomenuli vecina ensambla je bila slozna oko znacajnijeg otopljenja, veceras skroz obrnuta situacija.
Maltene su svi slozni oko jaceg zahladjenja u ponedeljak, tacnije GFS je vratio prognozu koju je imao juce za pocetak naredne nedelje.
Detaljnije o ovome narednih dana.

Sto se tice prognoze do nedelje, nista se bitnije nije promenilo.
Dakle zadrzava se uglavnom suvo i hladno vreme sa slabim vetrom i temperaturama koji stepen iznad 0C.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #677 poslato: 18. Decembar 2012. u 21:15 »
Bravo, Boce, pogodio si. Ni traga od padavina, a vetar probada do koske... Za nas u Knjazevcu prava zima uvek dolazi u januaru i februaru... ;)

Hvala zemljak! Uvek se u ovakvim situacijama ponadam da grešim ili da bar modeli greše u parametrima koji su bitni za padavine a ovde je to pre svega jačina vetra. Ali eto danas se kao i obično  u ovakvim situacijama pokazalo da je Knjaževac jedna velika padavinska rupa.
Što se tiče prognoze za naredne dane da ponovim ono od jutros.

Jučerašnji GFS izlazi su davali za isti period 20°C nižu temperaturu tako ne uzimaj to zfravo za gotovo. Do petka je situacija jasna posle toga je još uvek sve nesigurno.

Ono što je prilično sigurno da u narednih nedelju dana ne treba očekivati neke bitnije padavine. Temeparture uglavnom u granicama proseka za kraj decembra.
Početak sledeće nedelje je tačka oko koje se modeli premišljaju kako da je predvide. Naše je da pratimo modele u narednim danima.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #678 poslato: 19. Decembar 2012. u 16:27 »
Nedeljko Todorović ja danas na radiju s rekao da nas sve do ponedeljka/utorka očekuje suvo vreme sa mogućom slabom kišom/susnežicom,i da nas tek u ponedeljak i utorak očekuju slabe padavine na granici kiše i susnežice.Ne znam za vas ali moje oči su za sada uprte u ovaj ciklon kojeg crtaju modeli oko 28.12,pre toga šanse za neki sneg u Bg i okolini su po meni nikakve.Biće hladno ali ne i dovoljno za sneg i pokrivač.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #679 poslato: 19. Decembar 2012. u 16:46 »
Nedeljko Todorović ja danas na radiju s rekao da nas sve do ponedeljka/utorka očekuje suvo vreme sa mogućom slabom kišom/susnežicom,i da nas tek u ponedeljak i utorak očekuju slabe padavine na granici kiše i susnežice.Ne znam za vas ali moje oči su za sada uprte u ovaj ciklon kojeg crtaju modeli oko 28.12,pre toga šanse za neki sneg u Bg i okolini su po meni nikakve.Biće hladno ali ne i dovoljno za sneg i pokrivač.
GFS ga je izbrisao u poslednje dva izlaza a EC ga je dodao, ima jos jako puno do tada.