Zasad mogu ukratko, ono sto smatram najbitnijim.
Mislim da vecina zna kakvo je strujanje u ciklonima i anticiklonima kao sistemima sa vrtloznim kretanjem. Osim sto je ono suprotno od kazaljke na satu, odnosno u smeru kazaljke, za redom ova dva, treba znati da u prizemnom sloju imamo odstupanje od kretanja duz izobare i to u pravcu nizeg pritiska. Tako, strujnice u ciklonskoj cirkulaciji se izvijaju ka centru niskog pritiska, a u anticiklonu su izvijene van njega. (to je i jedan od uzroka vertikalnog uzdizanja u ciklonima)
Kako se podizemo sa visinom strujnice se sve vise primicu pravcu duz izobara, dok potpuno ne izadjemo iz prizemnog granicnog sloja, gde nema sile trenja i to strujanje se naziva geostrofsko (doduse samo u slucaju da su izobare prave linije, za zakrivljene izobare, sto je slucaj kod ciklona i anticiklona, moramo koristiti druge pojmove- gradijentni i ciklostrofski vetar).
Kad to znamo, treba da znamo i da se strujanje u prizemlju uglavnom ne poklapa sa strujanjem na visini. Plasticno, ako imamo u prizemlju anticiklon, to ne znaci da je na svim visinama iznad njega isto anticiklon, vec kao sto znate mogu da budu razne opcije. Moguce je i da je u prisustvu prizemnog anticiklona, na visini ciklon i dalje vrti. Moze da bude i dolina.
Dakle, kada posmatramo nas region, moramo da obratimo paznju na visinsko strujanje kao vodecu struju u atmosferi za ciklone (~ 500mb), zatim strujanje na 700 mb kao ono bitno za kretanje oblacnosti koja donosi padavine i zbog advekcije temperature, zatim na 850 mb kao najbitniji za bilo kakvu orijentaciju u vezi sa sektorima ciklona a uz to takodje i advekcija temperature.
Iako nije bas od primarnog znacaja za prognozu za manje oblasti ipak ne treba izgubiti iz vida strujanje na nivou mlazne struje (250-300 mb).
Konacno, tu je i prizemlje, tj. strujanje u prizemlju koje moze bitno da se razlikuje od visinskog.
Po mom misljenju, najpovoljnija situacija za sneg u delu Srbije van Timocke krajine je prednja strana visinske doline (znaci juzno - jugozapadno strujanje iznad 850 mb i advekcija vlaznog vazduha u debljem sloju iz Mediterana) i naravno ciklon u prizemlju, ali tako da se nasi krajevi nalaze u delu koji ima severoistocnog do zapadnog strujanja - znaci izbegnut je fenski efekat pri prebacivanju preko planina.
Cest slucaj je da ako se isuvise nisko nalazi nivo sa jugozapadnom strujom mi dobijemo kisu jer sve do 1500 m je lako moguce da je temperatura pozitivna u oblasti Sredozemnog Mora.
Opet, sve to zavisi od konkretne situacije, kao i od polozaja frontova u ciklonu, jer su ti oni koji su glavni proizvodjaci uzlaznih kretanja i padavina vecih razmera.
Toliko od mene zasad.