Ipak su modeli zadržali sličan setup za kraj 1. dekade kakav se najalvjivao prije 10 dana, ali je prije toga bio pravi polarni prodor.
Ono što slijedi, nema velikog zatopljeja na duge staze, po ECMWF sedmičnom. Dosta se vrzmaju visoki pritisci blizu VB i kasnije oko Skandinavije. MJO faze su zanimljive za podrške takvih scenarija za dalje. Kako bi se to odrazilo kod nas - vidjet ćemo.
PV je blizu kraja za ovu sezonu/hibernacije. Krajem mjeseca EPS vidi zadnje okretanje vjetrova za ovu sezonu na istočnu komponentu. Oko 15. aprila je negdje klimatološki, ovaj će znači malo zakasniti.
Još se ne zna šta bi moglo značiti, ako bude većeg transporta topline iz tropsofere, onda bi se radilo o dinamičkom FW, koji bi mogoa imati veće posljedice po sjevernu hemisferu, u protivnom bi bilo radijacijsko, Sunčeva svjetlost bi odradila posao... prošle godine se na 10hPa desilo ranije zagrijavanje nego ove godine i bilo je jedno od jačih.
Zanimljivo je koliko se dugo održava visok pritisak preko Atlantika:
A otkriva još jednu modulaciju JS, naime AC je preko USA koji gravitira prema Atlantiku, što znači da je negativan PNA (spominjao sam ga ove zime). I kada se pogleda, da on je bio neutrtalan do negativan. Negativan PNA zna pomoći u hlandijim prodorima nad Evropom preko JS koji se postavlja nešto slično kao što imate priliku vidjeti u gornjoj raspodjeli anomalije pritisaka. Naravno to ne može biti jedan razlog.
Čak ovo nije ni obrazaz La Nina, vjerovanto SST i kasnije SSW nisu ostavili prostora za otisak na Sjevernu Ameriku kakav ima La Nina. Možda se neke naučne studije pozabave time.