Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466888 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1020 poslato: 14. Januar 2015. u 15:52 »
E dobro ste me kolege nasmejali sa prethodnim porukama.
Imao sam 9-10 meseci tada ali znam iz prica da tu zimu pamte po velikom snegu i hladnoci.
Ko zna mozda nesto slicno dozivimo u februaru, kao sto smo imali vec 2012. godine.
Nikada se ne zna...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1021 poslato: 14. Januar 2015. u 15:53 »
Meni je takodje inpresivan ledeni talas u januaru davne, davne 1963. godine. Zapanjuju me maksimalci, u pojedinim danima Tmax je bila -14C.. :o :o :o

Sve je pocelo od 12. januara i do 3. februara brutalna zima nije popustala.

Evo i tabelarnog prikaza za Cupriju meni najblizeg grada. Skroz desno je visina sneznog pokrivaca po danima. Vidite i sami koliko je u ta davna vremena sneg znao dosta dugo da se odrzi:

« Poslednja izmena: 14. Januar 2015. u 16:08 sale pn »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1022 poslato: 14. Januar 2015. u 15:59 »
E dečurlijo to su bile zime!  :deda:

 ::) nema smajlija za babe  :D
a stvarno smo pominjali tu zimu u vremeplovu, sećam se...  :deda:

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.071
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1023 poslato: 14. Januar 2015. u 16:23 »
Ја сам баш тада рођен, 4. јануара 1985 године и увек су ми причали да је тада био огроман снег, па отац није могао са Фићом да дође у породилиште по мене, већ је морао да зове такси  ;D

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1024 poslato: 14. Januar 2015. u 16:37 »
Ja sam te davne 1985god. bio prvi razred osnovne škole ali nemogu baš ničega da se setim iz tog perioda,

jedino čega se sećam da je moj Otac jedne godine skidao sneg sa krova kuće verovatno je bila ta 85-a :)

Visina snega u Nišu je bila 53cm Početkom druge dekade Januara Jutarnja je bila -23C u Nišu dok je Leskovac  merio -30C.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1025 poslato: 14. Januar 2015. u 17:31 »
Уфф, та зима 1985-е :D. Наравно ја тада нисам био рођен, али ми је ћале причао сигурно једно 10 пута. Он је тада био у Ивањичком крају, негде близу Прилика, у једном селу на тим брдима, заборавио је како се зове то село. Каже да је био невиђени снег те године. Када је дошао у Ивањицу, било је сунчано и пријатно време, нико ништа није слутио, (наравно јер нису пратили временску прогнозу као ми ???). Не знам колико ће ово што ћу написати бити тачно, јер се заснива само на сећању мог оца који је тада имао само 16 година :D. Али како ми је причао, тог дана, увече је почео да пада јак крупан снег, какав он до тада није видео. Када се пробудио на кратко негде око 2-3 сата ујутру, каже да је снег био толики да се није видео плот испред куће који је био скоро метар висок :P! Када су ујутру устали стање је било још горе, на тим брдима где је он био снег је био висок до метар ипо! Ништа се није видело, снег је буквално све прекрио, а ни кола наравно нису могли да нађу, каже да су кола тражили тако што су ишли и убадали штап у снег како би нашли ауто :lmao:. Мислим да ће Србин моћи да потврди и допуни ову моју причу о Ивањичком крају те године, коју он сигурно пуно боље зна и има још детаља, а можда и неких метеоролошких записа.

Застоји на путу су били још гори. Пут до Београда је трајо невероватних 17 сати! Највећи застој је био на делу пута од Лајковца до Липовачке шуме, око 6 сати, јер су сметови боло огромни. Пуно камиона и аутобуса је ту било заглављено, што је добрим делом и допринело толиком застоју, а касније је било забрањено камионима и шлеперима да се крећу тим делом пута. Имам још да пишем о томе али ме мрзи, па сам издвојио ово најзанимљивије од тог догађаја. :D
 Као што већ рекох, немојте ме држати за реч што се тиче мера снега и трајање застоја, јер се заснива на сећању, а као што знате сећање зна да превари, али је сигурно било приближно томе.
« Poslednja izmena: 14. Januar 2015. u 17:50 Јоца »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1026 poslato: 14. Januar 2015. u 18:52 »
Kad smo već kod prisjećanja, što se tiče snijega u Beogradu, taj iz 1985. jeste jedan od najvećih ikad zabilježenih i treći najveći u prethodnih 50 godina, ali bilo je i većih snjegova i to u skorijoj prošlosti, ovo je beogradskih top 10:

3.2.1962.   80cm
16.1.1935. 61cm
12.2.2012. 53cm
29.1.1976. 51cm
5.2.1954.   50cm
9.12.1945. 50cm
12.2.1984. 47cm
10.1.1985. 46cm
16.2.1942. 46cm
1.2.1963.   45cm
31.1.1929. 45cm

Ovih 80cm iz 1962. mi djeluju nezamislivo, i ko zna kada će i hoće li ikada taj rekord biti oboren. A kad već pomenuh 2012. godinu, evo da se prisjetimo visina snijega od te godine:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1027 poslato: 14. Januar 2015. u 23:08 »
Snimak svih zabeleženih udara munja u Evropi u 2014 godini.
Od 5 minuta pa na dalje kreće da bude interesantno za naše krajeve , to jest s početkom kišnog leta kog ćemo sigurno dugo pamtiti.  :o

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iioFmRm3tkA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iioFmRm3tkA</a>

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1028 poslato: 17. Januar 2015. u 00:13 »
Ma koliko ga mrzeo,sve vise i vise sam impresioniran njime.

Karte kolege Srks-a iz teme "zima 2014/2015",samo potvrdjuje njegovu velicinu.

Tornada,tajfuni,monsuni,sve je to za mene mala beba naspram njega.Za mene si ti,islandski minimume,kralj svega ! :respekt :respekt :respekt :respekt :respekt

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1029 poslato: 19. Januar 2015. u 10:26 »
Hteo sam ovo da napisem u aktuelnostima al reko da ne gusim temu.
Posle ove hladne kise i najave modela za ostatak januara jedva cekam da dodje prolece i lepo vreme.
Iako sam okoreli zimoljubac dosta mi je ovakve "zime".


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1030 poslato: 19. Januar 2015. u 10:36 »
 ^^

Takođe.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1031 poslato: 19. Januar 2015. u 10:41 »
 ^^ Potpisujem!


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1032 poslato: 19. Januar 2015. u 12:22 »
Pa,karta gore okacena lepo pokazuje isti "sindrom" kao i prosle zime.

Nista pametno se nije promenioo.

Leka protiv pomihnatale ciklogeneze u Karinovom i Barencovom moru jednostavno nema.

Pokusavaju Azorusa i Sibirka nesto,ali zna se da ce tata Atlantik uvek imati primat nad njima.Pogotovo sada,gonjen snaznim zapadnim vetrovima.

Zato cemo u prolece i leto da grcamo u kisi ???
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1033 poslato: 19. Januar 2015. u 13:11 »
Ја са друге стране верујем у још једну зимску епизоду у фебруару, помози Боже.  :pop:

И увек се питам како изгледа живот на Исланду поред онаквих циклончина?  :D

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1034 poslato: 19. Januar 2015. u 13:37 »
Podatak o malo više od 320.000 ljudi govori o komforu života na Islandu. S druge strane nije s razlogom Stari kontinent jedan od najnaseljenijih i najrazvijeninijih delova sveta. Videla je Evropa puno ledenih zima ali to nije pravilo već više izuzetak od onoga što je uobičajeno. Tako je i sa Balkanom tj. Srbijom. Za naše zime je karakteristična česta smena hladnih i toplih perioda. Ova sezona je sa više toplih perioda. Pred kraj januara ćemo imati kraći period hladnijeg vremena a kako će biti u nastavku zime videćemo.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1035 poslato: 19. Januar 2015. u 13:40 »
Pa,broj stanovnika i (posebno) gustina naseljenosti najbolje govore o lepoti zivota tamo. ???

Salim se,Island je zemlja sa veoma jakim zdravstvenim,socijalnim i ekonomskim standardom. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1036 poslato: 19. Januar 2015. u 14:16 »
 ^^

Ладно, ал стандард.  ???

Земља је стварно прелепа, пуно вулкана, глечера и гејзира, волео бих да је обиђем једног дана.  :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1037 poslato: 19. Januar 2015. u 14:34 »
Ljudi, ne otpisujmo zimu prerano. Pa setimo se 2012. godine, do ovog perioda praktično nije ni počela, a znamo kako je bilo posle... Za očekivati je bar još jedan "zimski udar", a ko zna, možda i više njih. Ako sad stvari ne deluju perspektivno, ne znači da će tako biti i za 10 dana. Moraće i ta ciklogeneza oko Islanda da se "izduva", predugo, ali baš predugo dominira...   ::)



Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1038 poslato: 19. Januar 2015. u 17:01 »
Kad već nema snega bolje nek je ovako toplo nego suvomrazice i ceo dan u minus bez padavina kao što je znalo nekih ranijih godina da bude.

Ja bih inače najviše voleo zimu kao što ima severni deo Japana, ne mnogo hladnu a snega koliko hoćeš...

Evo kako to izgleda u jednom od najsnežnijih gradova na svetu, dosta snega ove zime tamo...

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=47575&ano=2015&mes=1&day=19&hora=12&min=0&ndays=30


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1039 poslato: 19. Januar 2015. u 17:53 »
^^ Da, ostrvo Hokaido je pravi raj za snjegoljupce. Inače, negdje sam pročitao da je Saporo najsnježniji milionski grad na svijetu. Grad se inače nalazi na istoj geografskoj širini kao mnogi gradovi u centralnoj Srbiji, srednje zimske temperature su samo za nijansu (3-4°C) niže od nekog prosjeka gradova naših nižih predjela (npr. Kragujevac), ali zbog velikih količina padavina u zimskim mjesecima, gotovo da ne prođe zima bez metarskog snijega.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm