Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466892 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10580 poslato: 04. Februar 2022. u 21:13 »
Legendarna zima, ostala u sećanje narodu i stalno je spominju kao neki reper za strasno hladnu i snežnu zimu...
Nego Žiko kad posle tog februara kod vas sledeći put palo 20cm snega?
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10581 poslato: 04. Februar 2022. u 21:17 »
Ja pamtim i 1984, i sneg koji je tada pao dan ispred oi u Sarajevu. Nemam tačne podatke ali mislim da je u Leskovcu sneg bio veći i minus niži.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10582 poslato: 04. Februar 2022. u 21:45 »
Nego Žiko kad posle tog februara kod vas sledeći put palo 20cm snega?

U decembru iste godine kada je još veći sneg pao u Zrenjaninu 47cm. Posle toga ciklon Žika decembar 2018. godine i to je to  :cry:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10583 poslato: 04. Februar 2022. u 21:58 »
Auuu Žiko pa vas život uopšte ne štedi  :) Vidiš kod nas je ređe -20C al zato su češći snegovi 20+cm. Tuše  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10584 poslato: 04. Februar 2022. u 22:55 »
Kakav AC iznad skandinavije, i najveći snego  kod nas.

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10585 poslato: 04. Februar 2022. u 23:19 »
2012. je pola kontinenta bilo paralisano. Mora su se ledila, velika količina snega i leda do juga.
Za naših života ovo teško da ćemo doživeti.
E to je bio udar a ne solidna zima a sneg pao u Šumadiji i Beogradu.
A i te 2012. je zima trajala 3 nedelje, u decembru i do kraja januara je nije bilo.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10586 poslato: 05. Februar 2022. u 10:21 »
Evo još nekih podataka iz app vreme i radar  o predhodnim zimama i baš se i spominje i 1984g. zimu koju ja itekako pamtim kao snežnu i hladnu.



Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10587 poslato: 05. Februar 2022. u 15:59 »
 Ovako bezidejna i tupava situacija koja traje od trece dekade januara je posledica novembra koji je bio bogat padavinama(posebno na severu zemlje) i decembra koji je mozda i oborio rekord sto se tice padavina(ne znam tacne podatke,ali znam da je pri vrhu sto se rekorda tice),onda januar onako sa padavinama...Znam da je palo u ta dva meseca preko 2500 mm padavina sigurno.E zato posle 20 januara, pa sad do besvesti ce susa definitvno,100%.I mart ce imati deficit padavina.Toga su se svi pribojavali na forumu,ali bilo je ono ma nece valjda sad susa kad treba da veju snegovi...
  Zato su postavke tako bezidejne i suve kao barut.U sred zime ostadosmo bez sanse za snegove.Zeznuli nas novembar i decembar,a priroda pravi ravnotezu.Los tajming smo imali! :confused:
Ovi drugi u Evropi su odavno bez padavine.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10588 poslato: 05. Februar 2022. u 17:02 »
Koliko je bilo padavina govori sporedna ulica koja mi prolazi sa druge strane dvorišta. Ja ne pamtim da je bilo ikad ovoliko blata, tu prolazim kolima da ih uteram u garažu i baš se nerviram što mi kola nisu nikad čista. Isto i šumski putevi gde idem kopati humus su neprohodni od blata što se vrlo retko dešava.
Kraći sušan period je dobro došao, ima vreme i on da prodje i da od maja krenu redovne kiše.



Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10589 poslato: 05. Februar 2022. u 22:26 »
Ovako bezidejna i tupava situacija koja traje od trece dekade januara je posledica novembra koji je bio bogat padavinama(posebno na severu zemlje)i decembra koji je mozda i oborio rekord sto se tice padavina(ne znam tacne podatke,ali znam da je pri vrhu sto se rekorda tice),onda januar onako sa padavinama...Znam da je palo u ta dva meseca preko 250mm padavina sigurno.E zato posle 20 januara,pa sad do besvesti ce susa definitvno,100%.I mart ce imati deficit padavina.Toga su se svi pribojavali na forumu,ali bilo je ono ma nece valjda sad susa kad trebaju da veju snegovi...
Zato su postavke tako bezidejne i suve kao barut.U sred zime ostadosmo bez sanse za snegove.Zeznuli nas novembar i decembar,a priroda pravi ravnotezu.Los tajming smo imali!
Ovi drugi u Evropi su odavno bez padavine.
Ne pišem ovde često,rekao sam sebi da neću više,ali moram na ovo da odgovorim.
Na severu Srbije je od novembra bilo znatno manje padavina nego u ostatku Srbije,i moje mišljenje je da vrlo uskoro kreće kišni,a možda i snežni period.
Izvinite na digresiji,ali morao sam da Vas ispravim.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10590 poslato: 05. Februar 2022. u 23:30 »
Ne pišem ovde često,rekao sam sebi da neću više,ali moram na ovo da odgovorim.
Na severu Srbije je od novembra bilo znatno manje padavina nego u ostatku Srbije,i moje mišljenje je da vrlo uskoro kreće kišni,a možda i snežni period.
Izvinite na digresiji,ali morao sam da Vas ispravim.
Ti si se debelo zeznuo,pogledaj podatke za Beograd npr u Aktuelnim vremenskim prilikama za novembar i decembar, pisali su clanovi o podacima.A mi severnije nismo zaostajali za njima.Susa je bila na jugu Srbije.Pitaj Nislije za podatke.Ispitaj podatke pa ces videti.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10591 poslato: 05. Februar 2022. u 23:48 »
Ti si se debelo zeznuo,pogledaj podatke za Beograd npr u Aktuelnim vremenskim prilikama za novembar i decembar,pisali su clanovi o podacima.A mi severnije nismo zaostajali za njima.Susa je bila na jugu Srbije.Pitaj Nislije za podatke.Ispitaj podatke pa ces videti.
U redu,nema smisla da se raspravljamo.Ali u Somboru(koji je malo severnije od Vas)je januar bio veoma sušan,a novembar i decembar oko proseka sa padavinama.Tako da mislim da uskoro kreće period sa konkretnijim padavinama,bar kod nas na severu.


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10592 poslato: 06. Februar 2022. u 07:28 »
Niš jeste imao manje padavina ali mi još malo južnije Leskovac itekako smo dobijali kišu, zadnjih 12 godina od kako radim sa cvećem od oktobra do sada ovo je možda period sa najviše padavina, u nekim mesecima imali smo i duplo više padavina od proseka. Nisam merio tačne podatke ali ako neko može neka proveri.
Što se tiče mene u zemlji ima toliko vlage da do maja može i kap kiše da ne padne.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10593 poslato: 06. Februar 2022. u 11:17 »
Dejco
Avgust 43.4 (47.3)
Septembar 3.9 (51.4)
Oktobar 24.9 (51.1)
Novembar 102.9  (61.9)
Decembar 43.6  (55.2)
Januar 101.8   (42.2)
Podaci za Leskovac u poslednjh 6 meseci a u zagradi prosek za 1981-2010
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10594 poslato: 06. Februar 2022. u 13:51 »
Hvala Bart za info.
Eto od oktobra je bilo ukupno 273 (210) znači 63 litara više od proseka. A to se u zemlji itekako vidi.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10595 poslato: 09. Februar 2022. u 17:24 »
Ovo moram da postavim, izlaz ECMWF EPS-a od sinoć sa maltene jednim te istim 40 dana uzastopno...  :O Naravno da neće tako biti i da će svakako nešto uleteti nekad u tom periodu, ali kao srednja slika ovo je zaista deprimirajuće i zabrinjavajuće...

Pravi šlag na tortu svih priča sa prethodnih strana zašto su zime sve gore. Kakav tronjavac je postala atmosfera u ovom 21. veku ovo je neverovatno. :fight:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10596 poslato: 09. Februar 2022. u 18:02 »
То је оно чега сам се некако највише прибојавао. После богатог падавинама - Децембра, солидног Јануара, одмах на наплату Фебруар који ето неколико година доминира атипичним временом, вероватно и прва половина Марта прође у сличном руху, па онда долазе захлађења, мразеви, све обрнуто од онога како би требало..
Тачно је то, тромост, понављање једних те истих образаца који потрају лагано по 2 месеца  :O Тим темпом би вероватно имали и лоше Пролеће, у смислу хладније од просека,...
У суштини шта нам је остало од годишњих доба, кратко и прохладно Пролеће, дуго Лето продужено кроз Јесен, кратку Јесен у Новембру и делом Децембру, кратку праву Зиму...
Знам да ће кроз статистику и бројке то изгледати другачије али субјективно је ипак другачије од пуких просека  :) Џаба то што природа све то избалансира када се све испремешта на уштрб другог годишњег доба..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10597 poslato: 10. Februar 2022. u 22:06 »
Nema sta harfa antena na max  :grin: Nikad gore karte nisam video nego veceras, bezidejne za bilo kakav prodor... Dal vec sada mozemo u potpunosti da otpisemo februar pa cak i zimu...  :confused:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10598 poslato: 10. Februar 2022. u 22:29 »

У суштини шта нам је остало од годишњих доба, кратко и прохладно Пролеће, дуго Лето продужено кроз Јесен, кратку Јесен у Новембру и делом Децембру, кратку праву Зиму...
Знам да ће кроз статистику и бројке то изгледати другачије али субјективно је ипак другачије од пуких просека  :) Џаба то што природа све то избалансира када се све испремешта на уштрб другог годишњег доба..

Slažem se sa kolegom Risboom, osim što subjektivno (bez gledanja u podatke) nemam utisak da je tako čest slučaj da se leto poslednjih godina produžuje na septembar, kao što je to umelo da se dešava pre možda 10ak godina. Bude uglavnom vrlo toplo tokom leta - posebno avgust ne može da omane sa vrućinama i sušom. Ali onda često već krajem avgusta, početkom septembra temperature (pa i padavine) se obično dovedu u normalu - i septembar bude prijatno topao, umeren, pravi ranojesenji mesec. Onda posle obično ima temperaturnih fluktuacija tokom oktobra, često uz produžen period toplog vremena u vidu Miholjskog leta - pa se topliji period ponekad nastavi i početkom novembra, što sveukupno ostavi utisak tople jeseni. Ipak, poslednja jesen je bila sasvim prosečna, uz čak hladniji oktobar.

Izgleda da nas je instinkt prevario i da februar i ove godine tera po svome i ide protiv statistike. Jedino što smo za razliku od prethodne 2 godine, ovoga puta imali sasvim korektan januar.

I ja sam se do prošle godine vodio idejom da februar po zakonu verovatnoće ne može doveka da liči na ranoprolećni umesto na zimski mesec - ali sam se prevario. Može, apsolutno može da bude u prolećnom modu i ove godine, i narednih godina. I apsolutno nema veze što je od poslednjeg pravog zimskog februara prošlo 10 godina. :grin:  Srednja ferbuarska temperatura između 2013. i 2021. godine je iznosila 5,9°C u Beogradu, što je samo oko 1,5°C niže od martovskog klimatološkog proseka. Dakle, rano proleće u ovo doba godine sve više se nameće kao standard.  :)

E sad, ovakvo vreme će se verovatno negde i nekad iskompenzovati, i rano je otpisivati makar kratkotrajan povratak zime i snega u nizijama. Naravno, šanse za ozbiljniji i trajniji zimski nalet su svakako male, s obzirom da kalendar odmiče - a u naredne 2 nedelje nema ništa osim proleća na vidiku.


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10599 poslato: 11. Februar 2022. u 07:06 »
Ma vikend sneg nas neće promašiti sigurno, jedna je 2012 i 2016. Takve godine se ponove jednom u 30 godina. 2012-a je bila veoma hladna, 2016-e ovaj period veoma topao.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu