Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466438 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11100 poslato: 04. Februar 2023. u 11:52 »
 ^^
Nisam ja rekao da nece tako biti vec je to prilicno tanko, 3-4 ledena dana uglavnom bez ili sa veoma malo snega.
Premalo od ove zime.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11101 poslato: 04. Februar 2023. u 14:05 »
Pošto se bavim tim cvećarstvom i temperatura mi je vrlo bitna i u toku dana i noći i po nekoliko desetina puta proveravam temperature na rhmz ams i skoro uvek je jug hladniji od severa.
Leskovac je čudan grad, zimi uvek medju prvih pet po hladnoći a leti medju prvih pet po vrućini. Uvek smo zimi hladniji od Niša a leti topliji.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11102 poslato: 04. Februar 2023. u 14:20 »
Ima razloga sto ste hladniji a da ste uvek topliji to bas i nije tacno... Samo pogledaj proseke i maksimalce...
Nego od ovih hladnih prodora najsuroviji mi je bio 2017. godine januara... To je ledilo sve sto je moglo...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11103 poslato: 04. Februar 2023. u 19:13 »
A evo i one moje "čuvene" tabele u kojoj vodim zimske beogradske statistike u 21. veku.
Brojke za temperaturu i padavine se odnose na period decembar-februar, a za sneg novembar-april.

Vidimo da je ova zima ozbiljan kandidat da bude jedna od najtoplijih i najmanje snežnih u istoriji merenja u Beogradu. Za temperaturu je još uvek rano išta govoriti s obzirom da u narednih 10-ak dana ide hladniji period koji će prilično spustiti ovaj prosek. Morala bi druga polovina februara biti nadprosečno topla da bi ova zima po tom parametru nadmašila čuvenu 2006/07. Što se tiče snega, tu su već manje šanse da će išta značajnije promeniti gledajući prognoze za naredni period po kojima barem do 15. februara nema nikakvih šansi za snežni pokrivač. Sve i da bude nekog instant snega krajem februara ili u martu, ne verujem da će nešto bitnije promeniti statistiku po tom pitanju.

Po broju dana sa snežnim pokrivačem je ipak uspela da nadmaši "korona zimu bez snega 2019/20", ali po maksimalnom snegu čak i za tom zimom zaostaje jer je tada jednodnevni martovski sneg izvukao dvocifrenu visinu.
Dakle po tom parametru, ova zima bi mogla biti jedna od najmanje snežnih ikada.
Poslednja zima koja nije imala nijedan dan sa dvocifrenim snežnim pokrivačem bila je 1997/98, dok je poslednja zima u kojoj maksimalna visina snega u 7h nije dostigla čak ni ova 4cm bila davna 1950/51.

Ne verujem da je neka uteha što su viši delovi grada ipak imali dva dvocifrena snega od 10-ak cm u januaru, ovo je ipak zvanična statistika.



Ovo je realnost na koju ćemo morati da se privikavamo polako. Iz ugla nekog budućeg klimatologa za 20-30 godina, ova aktuelna zima će biti prilično hladna i snežna. Sneg će na severu Srbije već za nekih 10-ak godina postati ekstremna pojava i pitanje je samo koja od sledećih zima će biti prva bez ijednog dana sa snežnim pokrivačem.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11104 poslato: 04. Februar 2023. u 19:37 »
Ни мене не би чудило да ускоро дође до зиме без снежног покривача , а у неколико лоших не би ме чудило да нека пребаци пола метра.
Још фасцинантније би било да рецимо буде зиме без мраза па да коначно на мала врата уђемо у Медитеранску климу  :D
Исто тако убеђен сам да ће рекордни снег за ову годину бити једнодневни Мартовски снег  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11105 poslato: 04. Februar 2023. u 19:51 »
^^ Slažem se oko svega napisanog. Ove klimatske promene ne idu linearno i baš kao što je samo pitanje koja će biti prva bez snega ili bez mraza, isto je pitanje kada će da usledi anomalija i da se ponovi barem jedna zima kakve su bile ove od 2008. do 2013. Ušli smo u neki niz previše izražene temperaturno pozitivne odnosno snežno negativne anomalije koja se mora narušiti barem na kratko sa jednom zimom u suprotnom znaku. Već 4 zime za redom su toplije i manje snežne od aktuelnog proseka.

A što se tiče tih martovskih snegova, to im i jeste karakteristika - kratko traju, ali lepo napadaju. I meni nešto govori da će ove godine biti barem jedan za statistiku.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11106 poslato: 04. Februar 2023. u 21:32 »
Imam utisak da ove zime bilo vise dana sa grmljavinom nego sa sneznim pokrivacem...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11107 poslato: 04. Februar 2023. u 22:44 »
Blagih zima ima definitivno i kao ciklus pa zaredom vise njih.
Samo prosto neko je spomenuo Avalu a moze i Fruska Gore .
Kada bi stavili meterolosku stanicu na Vencu ili kod mene svejedno .Bilo bi cak ove blage zime  dva snezna pokrivaca preko 10 cm ..dva puta 15 cm .10 dana zadrzavanja snega .5 ledenih dana a bice jos 3 najmanje jer ako gradu izbije blagi plus kod mene nece..To jeste blago ali nije ekstrem.Fali tih stepen i po ..
Samo 4 jako blage zime je takav ekstrem da ce se prekinuti 90% .
Sledeca ce biti nekadasnja normalna zima a mi cemo je doziveti kao veoma ostra i snegovita.
Slazem se za mart ili kraj februra sem ako nekim cudim ne udari sibirac oko 25 pa potraje 6 ili 7 dana.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11108 poslato: 05. Februar 2023. u 03:14 »
Yr. No produzio ledene dane kod mene,, videcemo

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11109 poslato: 05. Februar 2023. u 16:08 »
 ^^Moglo bi biti 1 do 4 ledena dana u Novom Sadu i pored danasnjeg jos  4 do 5 kod mene barem narednih 5 dana .
Za dalje je rano.
Ali koja je to beda ..od zime ..

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11110 poslato: 05. Februar 2023. u 17:36 »
 ^^


Globalno je bilo 'ladno u januaru  :hm:

Citat
Notes on data released February 3, 2023 (v6.0, with 1991-2020 reference base)

The global atmospheric temperature in January dropped slightly below the 30-year average to -0.04 °C (-0.07 °F). The tropics remained as cool as they were December, with modest declines in the higher altitudes of both hemispheres, though the North Polar region fell a hefty 0.92 °C from December’s value of +0.80 °C as the third year of the La Niña phase continues. The tropical value is the coolest departure since April 2012 but well above the record cool tropical temperature (-0.99 °C) achieved in July 1985.

https://www.nsstc.uah.edu/climate/2023/JANUARY/GTR_202301JAN_1.pdf
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11111 poslato: 05. Februar 2023. u 18:06 »
 ^^ ^^
Ali je u Evropi bilo toplije .
Lako je sve pripisati globalnom otopljenju.
Meseci imaju razliku ali globalni trend je doslo do skoka tem od 1 stepen
Necu da budem pametniji od strucnjaka pa da poricem globalno otopljenje i da negiram strucnjake koji kazu da gasova staklne baste ima vise .
Medjutim  ove 4 blage zime su i deo ciklusa klime ,verovatno pojacane nesto globalnim zagrevanjem.Pa su ekstremne ..
Sto je dobro jer se mora ciklus prekinuti ..U jednom momentu
Nadam se sledrce godine jer ove zime sem na momenat su jako monotone ...


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11112 poslato: 05. Februar 2023. u 18:50 »
 ^^

Ceo post u chatu:

https://www.nsstc.uah.edu/climate/2023/JANUARY/GTR_202301JAN_1.pdf


https://www.nsstc.uah.edu/data/msu/v6.0/tlt/uahncdc_lt_6.0.txt




 :O

Ja licno ne osecam neko posebno "otopljenje"  poslednjih godina, osim medijskog "otopljenja" zarad pumpanja love, NEW GREEN DEAL-a... Poslednje stvarno toplo je bilo 2007, ali valjda, godine, subjektivni osecaj... Volim toplo leto i hladnu zimu, ali nekako nema ni jednog ni drugog ;)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11113 poslato: 05. Februar 2023. u 21:17 »
Mislim da je ovo najgora moguca situacija sto se tice nastavka zime.A zasto?

1.Uzalud smo potrosili ovo zahladjenje jer smo dobili suvo zahladjenje i ne daj Boze da potraje ovo hladno vreme jer je ovo pucanj u prazno.Neko ce reci ma nije ovo suvo zahladjenje ali u sustini to nije bilo to definitivno.
2.Sledi otopljenje od subote kakvo takvo otopljenje ,ali je sigurno i znaci uci cemo vec u trecu dekadu februara,a dan je sve duzi i Sunce sve jace.
3.Bolje bi bilo da je bilo i dalje toplo jer bi se onda imali cemu nadati,ovako cekamo trecu dekadu februara i "kao povratak zime". Sad bi cekali zahladjenje ,a ne otopljenje.
4. Zima u martu je ipak bezvezna i to nije prava zima.
5.Brate mili daj neka dodje prolece sto pre,da se zavrsi ova agonija od zime.Cemu ova jutarnja smrzavanja uzalud...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11114 poslato: 05. Februar 2023. u 21:24 »
Očekivana količina snega u južnoj Grčkoj do sutra uveče.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11115 poslato: 05. Februar 2023. u 21:34 »
 ^^ Moram da se pohvalim da sam namirisao to čim sam video prognoziranu sinoptičku situaciju još pre nedelju dana:

Jedino što je sigurno u ovakvoj situaciji je da Grčka i Turska kao i svake zime dobijaju porciju snega od tipa pola metra do obala mora. Tamo mogu cele zime da budu prolećne temperature, ali prvi ovakav prodor sa severoistoka po defaultu donosi obilne pljuskove snega zbog vlage koju taj hladan vazduh pokupi preko Crnog i Egejskog mora.
Nama je ipak potrebna ciklogeneza na povoljnoj lokaciji, a evo GFS 12Z je jedan od retkih izlaza koji tek daje naznake za tako nešto.

Sutra i prekosutra ćemo kao i svake zime da čitamo o rekordnom snegu u Atini kog ne pamte ni najstariji Atinjani iako padne svake godine. Ludu klimu ima taj deo Grčke, pre svega Evia i Atika.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11116 poslato: 05. Februar 2023. u 22:06 »
Mislim da je ovo najgora moguca situacija sto se tice nastavka zime.A zasto?

1.Uzalud smo potrosili ovo zahladjenje jer smo dobili suvo zahladjenje i ne daj Boze da potraje ovo hladno vreme jer je ovo pucanj u prazno.Neko ce reci ma nije ovo suvo zahladjenje ali u sustini to nije bilo to definitivno.
2.Sledi otopljenje od subote kakvo takvo otopljenje ,ali je sigurno i znaci uci cemo vec u trecu dekadu februara,a dan je sve duzi i Sunce sve jace.
3.Bolje bi bilo da je bilo i dalje toplo jer bi se onda imali cemu nadati,ovako cekamo trecu dekadu februara i "kao povratak zime". Sad bi cekali zahladjenje ,a ne otopljenje.
4. Zima u martu je ipak bezvezna i to nije prava zima.
5.Brate mili daj neka dodje prolece sto pre,da se zavrsi ova agonija od zime.Cemu ova jutarnja smrzavanja uzalud...
Mislim da to otopljenje od sledećeg vikenda još nije sigurno,nekako se sve više odlaže.
^^

Ceo post u chatu:

Ja licno ne osecam neko posebno "otopljenje"  poslednjih godina, osim medijskog "otopljenja" zarad pumpanja love, NEW GREEN DEAL-a... Poslednje stvarno toplo je bilo 2007, ali valjda, godine, subjektivni osecaj... Volim toplo leto i hladnu zimu, ali nekako nema ni jednog ni drugog ;)
I ja volim vrelo leto,ali moram priznati da su prethodna dva(pogotovo prošlo)bila veoma topla.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11117 poslato: 05. Februar 2023. u 22:28 »
Mislim da to otopljenje od sledećeg vikenda još nije sigurno,nekako se sve više odlaže.I ja volim vrelo leto,ali moram priznati da su prethodna dva(pogotovo prošlo)bila veoma topla.

Sem onog perioda od 7 dana u avgustu, 21-28, i onih 39.7C max jedan dan, ostalo je bilo mlako... Nijedna tropska noc cak ni tom periodu :( obozavam da spavam go i da mi sve bude otvoreno ili da spavam napolju, na senari, u satoru... Tesko gologuz da mozes da spavas 15 C nocu...

Toplo, ali nije to to... kao meka rakija, kao mlako pivo, jes' leto ali mrljavo isto kao zima...  8)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11118 poslato: 05. Februar 2023. u 22:56 »
Prošlo leto nemo da mi pominješ, bile su kiše a kukuruz se ovde na jugoistoku nije rodio, a tropskih noći je bilo.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11119 poslato: 05. Februar 2023. u 23:14 »
Mislim da je ovo najgora moguca situacija sto se tice nastavka zime.A zasto?

1.Uzalud smo potrosili ovo zahladjenje jer smo dobili suvo zahladjenje i ne daj Boze da potraje ovo hladno vreme jer je ovo pucanj u prazno.Neko ce reci ma nije ovo suvo zahladjenje ali u sustini to nije bilo to definitivno.
2.Sledi otopljenje od subote kakvo takvo otopljenje ,ali je sigurno i znaci uci cemo vec u trecu dekadu februara,a dan je sve duzi i Sunce sve jace.
3.Bolje bi bilo da je bilo i dalje toplo jer bi se onda imali cemu nadati,ovako cekamo trecu dekadu februara i "kao povratak zime". Sad bi cekali zahladjenje ,a ne otopljenje.
4. Zima u martu je ipak bezvezna i to nije prava zima.
5.Brate mili daj neka dodje prolece sto pre,da se zavrsi ova agonija od zime.Cemu ova jutarnja smrzavanja uzalud...
  Nije to nista u januaru suve 2017 god je Novom Sadu bilo 22 dana ledeni dan a sve sto smo mogli da hvatamo je visinace
Ali to je zima .Ne mora uvek biti snega samo qebes zahladjenje gde svi ispod 250 mnv se muce da uhvate 1 ledeni dan..