Evo šta kaže statistika, sad kad je već skoro izvjesno da u nižim predjelima neće biti više snijega do kraja februara. Čisto da vidimo ima li realnu osnovu utisak većine forumaša da su zime sve toplije i sve manje sniježne. Prvo, da pogledamo srednje zimske temperature (decembar, januar i februar) za prethodnih 15 zima u Beogradu. Za ovu zimu se srednja temperatura odnosi na period do današnjeg dana, a vjerujem da će poslednjih nekoliko dana februara ipak za nijansku podići temperaturu:
Dakle, vidimo da nas nije prevario utisak da su prethodne tri zime toplije od normale, ali ipak nisu ni blizu rekordnoj zimi 2006/07. I prva zima u posmatranom periodu je bila vrlo topla, što nam ne daje za pravo da iznosimo zaključak da je svaka zima sve toplija. Mada nije isključeno da generalno postoji trend porasta temperature.
Kad je u pitanju broj dana sa sniježnim pokrivačem, tu je već činjenica da je ovo treća zima sa redom sa manjim brojem dana sa sniježnim pokrivačem od prosjeka, ali su ipak bile dvije u analiziranom periodu sa još manje snijega. U analizu su uključeni još i novembar i mart, kao dva mjeseca koji klimatološki nisu zimski, ali imaju udio u broju dana sa snijegom:
Na kraju, još da pogledamo maksimalne visine snijega za svaku od zima. Vidimo da je dvocifrena visina snijega nešto se dešava praktično svake zime, ali poslednje dvije zime su među rijetkima koje nisu imale barem jedan snijeg od 20+ cm:
Opet mislim da samo na osnovu prethdne dvije ili tri zime ne možemo steći neki konačan utisak da su zime sve manje sniježne u nižim predjelima. Dvije zime za redom su ozbiljno podbacile u tom smislu, ali to ne znači da će i sledeća. U nepredvidivosti i jeste čar meteorologije.