Zaista jedna od većih ispala u zadnje vrijeme, istina je da se malo izvukla situacija u kasnim noćnim satima u centralnom pojasu zemlje, ali i to je sve ostalo daleko, daleko ispod očekivanja. Bilo je tu mnogo zabilježene grmljavine, ali ostaje gorak ukus kad nijedna stanica nije zabilježila preko 4mm padavina, sada kada su padavine prijeko potrebne za poljoprivredu.
Nego, da ne bismo kukali samo, to nije svrha ovog foruma, ajmo da potražimo realne razloge zašto je došlo do ovog kiksa i da uporedimo sa nekim situacijama iz bliske prošlosti kad je bilo noćnih oluja u skladu sa očekivanjima. Kao prvo, ne možemo da krivimo slojastu oblačnost u večernjim i noćnim terminima, jer ona omete nestabilnosti samo kada spriječi insolaciju tokom dana kada je sunce najjače. A juče je sunca bilo i više nego što je potrebno.
Kada su u pitanju prognoze, istina je da se crtao jako visok CAPE, nizak Li indeks, visok KI indeks, jako smicanje. Naizgled je sve bilo tu, mada je GFS u poslednjih par izlaza bio škrt sa padavinama. Ipak je djelovalo da ih je dovoljno crtao da bude nešto, jer znamo da modeli nisu baš dobri u procjenama količine konvektivnih padavina.
Pogledajmo prvo jučerašnju sondažu iz Beograda od 12Z.
CAPE je tu, LI je tu, temperatura nakon 700mb jako brzo opada sa visinom i viši slojevi atmosfere su bez dileme nestabilni. Ali pogledajte koliko je samo stabilan sloj do 700mb, u tom sloju između 700 i 750mb imamo čak i izotermiju. Sve do 600mbjako malo vlage u atmosferi. Konvektivna innhibicija (sloj u kome je temperatura djelića viša od temperature atmosfere) je bila veća od CAPE-a. Uz takvu sondažu nije ni čudno što nije bilo nijednog jedinog cumulusa tokom dana. Dakle, da bi bilo nešto u ovakvoj situaciji, moralo je da dođe do nagle advekcije vlage u nižim slojevima atmosfere ili pak do naglog pada temperature u tom sloju. To se moglo desiti jedino ako dođe jako dobro organizovana konvektivna oblačnost, što se dogodilo u Mađarskoj, a kod nas je izostalo jer se nijedan jedini Cb tokom dana nije formirao u Bosni i Hrvatskoj.
Dakle, moralo se čekati da se stvore ulovi za konvekciju kod nas. Do toga je došlo tek u noćnim satima usled priliva vlažnijeg vazduha.
Evo vidimo da temperatura u 2h opada ravnomjerno sa visinom, prati vlažnu adijabatu, tako da je znatno nestabilnija atmosfera bila tokom dana. Ali vidimo da i dalje u nižim slojevima atmosfere manjka vlage, a CAPE se izgubio u odnosu na dnevnu sondažu, tako jednostavno više nije bilo potencijala za formiranje jačih oluja, već samo slabije organizovane konvektivne oblačnosti.
Poređenja radi, da pogledamo sondažu od 30. jula prošle godine, kada je bilo večernjih i noćnih nestabilnosti u gotovo cijeloj zemlji, iako tokom dana nije bilo ni cumulusa. Tada je bio kritičan samo najniži sloj atmosfere, do 850mb, što znači da je minimalna advekcija vlage bila dovoljna da se pokrenu eksplozivni razvoji. Da je ovakva sondaža bila i juče, ne bi bilo greške i znali bismo šta da očekujemo.
Nije toliko lako razumjeti sva ta dešavanja u atmosferi, a nije lako ni modelima, ja ih ne krivim.