Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466901 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1520 poslato: 28. Decembar 2015. u 15:35 »
Žiko, mišljenje jednog ili par pojedinaca se ne može smatrati mišljenjem svih ljudi iz RHMZ-a. Sasvim je moguće da ima tamo ljudi koji tako misle, ali velika većina tamo nažalost nisu ni čuli za Serbianmeteo ili su čuli, a ne znaju šta tačno predstavlja. Kada je bila priča o ciklonu Tamara, sjećam se da su na televiziji pominjali nešto kao "to ime su dali studenti meteorologije na svom blogu". Dakle, kao i u svim životnim sferama ima i ovakvih i onakvih ljudi tamo, tako da ne vjerujem da postoji kod njih bilo kakvo generalno mišljenje o njima.
Što se tiče prognoza na njihovom sajtu, ima već dobrih 4-5 godina kako ne gledam, jer ih ne smatram pouzdanima. Mnogo više volim da pogledam direktne izlaze modela. To je samo moj stav i ne mora da znači da sam u pravu.
A ne mogu nikako da kažem da imam uopšteno loše mišljenje o RHMZ-u, jer su prvenstveno za naš forum podaci sa AMS i kompozitne radarske slike sa njihovog sajta zlata vrijedni. A na njihovom sajtu se takođe može pronaći mnogo korisnih stvari, kao što su npr. godišnjaci. Zatim, WRF-NMM model sa njihovog sajta je prilično upotrebljiv.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1521 poslato: 28. Decembar 2015. u 15:53 »
Evo i da probam da odgovorim na pitanja:

1) Zašto oni toliko ne vole GFS? Da li je istina da njega u obzir "ne uzimaju ozbiljni meteorolozi" ?

Ne vjerujem da ne vole GFS ili bilo koji drugi model. Njihova "politika" je da za prognozu koriste ECMWF i ETA model, a kod nekih situacija pogledaju i WRF-NMM. Uglavnom GFS ne upotrebljavaju, ali reći da je GFS neupotrebljiv i nije ozbiljan model je neprihvatljivo. Postoje neka istraživanja u kojima su poređene ostvarene vrijednosti sa izlazima modela, i prema njima je EC najpouzdaniji globalni model, ali i GFS uopšte nije loše kotiran. Moje lično iskustvo je da podjednako uzimam u obzir oba modela, možda samo blagu prevagu tu uzima EC.

2) Koliko puta je RHMZ imao tačniju prognozu od prognoze sa ovog foruma i obrnuto ?

To je teško i praktično nemoguće utvrditi pouzdano. Pogotovo što su prognoze sa našeg sajta uglavnom orijentacione. Dakle, i kad radimo petodnevne prognoze nemamo prognoze tipa - temperatura u Novom Sadu od 4°C do 10°C, u Beogradu od 6°C do 12°C... Pa da možemo da poredimo naše prognoze temperatura sa njihovim petodnevnim ili trodnevnim. A tek prognoze sa foruma je nemoguće porediti i sa čim, jer tek tu ne postoji neki zvaničan stav, već najčešće svaki forumaš ima neko svoje mišljenje koje se obično mijenja nakon svakog novog izlaza. :)

3) Da li će ovakav pristup zvanične državne ustanove prema ljubiteljima meteorologije doprineti razvoju meteorologije?

Naravno da neće doprinijeti. Ali ne može se porediti to kad neko radi nešto što mu je posao, sa tim kad neko radi nešto iz hobija. Na ovom forumu su okupljeni ljudi koje je vezala ljubav prema meteorologiji, koji vole uvijek da nešto novo nauče, a kad jednom nauče, onda svoje iskustvo i znanje podijele sa drugima.
A u RHMZ-u rade ljudi kojima je to posao, izvor prihoda. A kao i u velikoj većini poslova, malo ko voli ono što radi. Da li je to zato što nikad nisu ni voljeli meteorologiju već završili faks jer nisu znali šta će drugo, ili je možda došlo do prezasićenja, to ne znam. Ali ne treba ih mnogo kriviti, tako je sve kod nas i oni su se savršeno uklopili u sistem.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1522 poslato: 28. Decembar 2015. u 16:01 »
Ljudi aj ozbiljno, najbolje da u 2015. godini nemamo odgovarajuce radarske slike.
Oni nemaju dobru prognozu i to je glavno!
Sta briga obicnog gradjanina koji hoce da se informise kakvo ce vreme biti za par dana sto RHMZ ima na svom sajtu godisnjake?
Ili sto njihov model WRF-NMM nije los? Ljudima treba gotova prognoza, tipa "u subotu slobodno rasirite ves napolju nece biti kise".

Pogledajte sajtove drzavnih meteo zavoda iz naseg okruzenja da ne idemo dalje po Evropi, razlika je ogromna.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1523 poslato: 28. Decembar 2015. u 16:07 »
Ja sam samo naveo razloge zbog čega su dobri za naš forum. A prognoze su samo dio obaveza RHMZ-a. Ne mogu da komentarišem aktuelnu tačnost njihovih prognoza, jer je prošlo kao što rekoh dosta godina od kad sam prestao da gledam. Tada su prognoze bile jako loše, možda su se u međuvremenu popravile. To će bolje znati neko ko ih svakodnevno prati.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1524 poslato: 29. Decembar 2015. u 11:29 »
@Miloshe, šta znači na synop-u beše 997 i 998 kod visina snežnog pokrivača?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1525 poslato: 29. Decembar 2015. u 11:44 »
 ^^
 
997 - Manje od 0.5cm snega na podlozi. Kada je više od 0.5 to se beleži kao 1cm.
998 - Snega samo u tragovima. Snežni pokrivač nije kontinualan.

Ima i šifra 999, a to znaći da nije moguće izmeriti snežni pokrivač. E kada ćemo to doživeti.  :D
« Poslednja izmena: 29. Decembar 2015. u 12:05 Joe »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1526 poslato: 31. Decembar 2015. u 13:31 »
Jel moze neko da ostavi link od crnogorskog WRF-a ne mogu da ga pronadjem?

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1527 poslato: 31. Decembar 2015. u 13:46 »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1528 poslato: 03. Januar 2016. u 07:55 »
Iako je ovo što pišem prikladno za "Aktuelne vrem. prilike" ostaviću komentar u temi "Meteo chat" da ne zatrpavam "aktuelne" gde će biti puno izveštaja o snegu.
U najnovijem TAFu za Surčin izdatom jutros za period od naredna 24 sata (07h jutros do 07h sutra), navodi se da će maks. temp. biti -1C i to danas u 13h  :nelupaj:

TAF COR LYBE 030500Z 0306/0406 12017KT 4000 -SN SCT012 BKN027 TXM01/0312Z TNM07/0406Z
TEMPO 0306/0312 2000 SN BKN010 BKN025
BECMG 0319/0321 12007KT 6000 NSW

Da je neko na forumu nešto tako napisao neki koji u životu nemaju ništa pametnije da rade nego da kritikuju "amatere i grupu studenata" sa ovog foruma jedva bi dočekali da "pljuju", a ovo je zvaničan TAF -čak i da je automatski generisan (a nije) greška je ogromna jer nema automatske prognoze koja za danas daje -1C za Surčin u 13h (niti u bilo kom drugom terminu).
« Poslednja izmena: 03. Januar 2016. u 08:12 Profiamater »

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1529 poslato: 03. Januar 2016. u 08:22 »
Kako je to moguce, pa oni nikada nisu pogresili...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1530 poslato: 03. Januar 2016. u 23:17 »
Nije da se hvalim, ali naša jučerašnja prognoza za danas je bila bez greške, posebno prognoza visina snijega, koja je bila značajno bolja od RHMZ-ove. Namjerno kažem "naša", a ne "moja" prognoza, jer uvijek u ovakvim situacijama konsultujem i vaše prognoze za foruma.

Citat
U nedelju se očekuje veoma hladno i vetrovito vreme sa snegom u celoj zemlji. Najviše snega se očekuje u centralnim predelima gde će pasti 20-30cm snega, dok se na krajnjem severu zemlje očekuje najmanje padavina uz simboličan snežni pokrivač. Temperature tokom dana veoma niske, u većini predela između -5°C i -10°C. U košavskom području umerena do jaka košava, uveče u slabljenju.

Vremenska prognoza za Beograd:

U nedelju veoma hladno i vetrovito sa snegom, dnevna temperatura oko -8°C. Tokom dana očekujemo 10-15cm snega.

Šteta što se naše prognoze malo više ne prate.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1531 poslato: 03. Januar 2016. u 23:19 »
Bez greške ! :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1532 poslato: 03. Januar 2016. u 23:27 »
Свака част, чиста 10 за прогнозу  :super:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1533 poslato: 03. Januar 2016. u 23:48 »
Čestitke i od mene   :selam:

Ima potencijala da se RHMZ i sutra obruka, videćemo.. ja sam po prirodi veoma miran dečko i nikome na svetu ne želim zlo, ali pojedinci iz RHMZ-a su me naterali da im naprosto želim da dobiju otkaze i da na njihove pozicije dođu "amateri" sa ovog foruma... a ova želja leži na milion razloga i dobro je potkovana njihovim neshvatljivim greškama, neshvatljivom ažurnosću ( ponekad ), neadekvatnim upozorenjima i najavama ( ponekad nisu tačna, često je sve ublaženo a gotovo uvek neblagovremeno ).. i sve se to da ispraviti, sve se može i naučiti ali bezobrazluk se ne može izlečiti.  >:(

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1534 poslato: 05. Januar 2016. u 10:14 »
Zamolio bih dva člana foruma koji su mi sinoć poslali poruke sa pitanjima "zašto sneg ne pada u Beogradu kada je Miloš to obećao nekoliko puta" (a videh da je nešto, relativno slično, bilo i na forumu od strane nestrpljivih članova koji se javljaju samo zimi i očekuju da im neko "garantuje" sneg u BGu) da mi takve gluposti više ne pišu a naročito da jednog od najiskusnijih članova spominju u negativnom kontekstu. Onome koji je napisao da je Miloš stavio loše podatke iz sondaže a da sam ja "izlupetao nešto u vezi toga, jer kada sneg počne da pada ne može mu niko ništa i kakve veze ima neki sloj sa temp. iznad nule" poručujem da prvo nauči šta je uopšte sondaža i da pokuša da sam shvati šta te brojke pokazuju i koliko je u situacijama sa košavom teško predvideti tačnu vrstu padavina.

Evo mog jučerašnjeg komentara -mislio sam da sam relativno dobro objasnio situaciju ali eto neko ovo doživljava kao lupetanje a Miloševu jednu najavu koja se nije ostvarila (u vezi radarskih slika sinoć i najave snega) uzima "na zub" a zaboravlja ko je pre samo par dana (i ne samo tada) imao izuzetno preciznu prognozu ne samo za BG nego za celu Srbiju. Od mene -bravo Miloše!

Upravo htedoh da postavim vrednosti iz sondaže ali vidim da je Miloš to već uradio  :super:

Brojke iz sondaže nam pokazuju da su globalni modeli bili dosta dobri za termin 12UTC (13h) - davali su -2C za BG a izmereno je -3C a za termin 15-18UTC kada je "klin" toplog vazduha na visini najizraženiji i najbliži BGu su davali malo ispod nule (od -0.5 do -1.0C) i videvši kakva je situacija u 13h deluje da će zaista sloj na 850hPa ostati u blagom minusu ali verovatno će nivo oko 900hPa imati blagi plus tokom popodneva i taj nivo iako relativno tanak bi mogao da utiče da ponegde u BGu bude i nečeg drugog osim snega (ne bi me iznenadio podatak za tako nešto na Surčinu, iako je u 15.30 prijavljen samo sneg).
Uz dovoljno vlage na visini i povoljno strujanje, očekuju se različite padavine u BGu - i pahulje ali su nažalost i ledena zrnca moguća kao i kapljice kiše  :( naročito u zapadnim i jugozapadnim delovima uključujući i deo oko aerodroma ali i u ostalim delovima -osmatrači na aerodromu su relativno pouzdani pa će verovatno primetiti tu pojavu ako do nje dođe, a "ledena kiša je svakako veoma realna u delovima centralne, jugozapadne i zapadne Srbije (u ovim ranim popodnevnim satima i ledena zrnca jer su donji slojevi još uvek dosta hladni -dobar primer je Požega gde na -9C padavine koje na visini prolaze kroz sloj sa pozitivnom temp. još uvek ne mogu da padnu u obliku kapljice kiše jer su niži slojevi u "debelom" minusu).

Izvinjavam se članovima iz BGa ako ih nerviram što u svom komentaru na par mesta spominjem moguće padavine u obliku led. kiše i led. zrnaca umesto čistog snega -ja obožavam sneg ali situacija nije takva da je to jedina vrsta padavina koja je trenutno moguća na području Beograda.

Uzgred, podaci iz sondaže od 01h noćas pokazuju da je na 850hPa bilo -2.5C a da je u sloju od 800-1000m temp. bila oko nule (na 853m -0.3C) -dakle juče popodne i uveče jeste postojao jedan sloj sa blagim plusom i imali smo različite vrste slabih padavina (a nakon 23h, a naročito oko ponoći bio je to fin sneg -iako ne previše obilan ali nova 4cm su dobrodošla).
« Poslednja izmena: 05. Januar 2016. u 10:25 Profiamater »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1535 poslato: 05. Januar 2016. u 11:03 »
To nije ništa novo na našem forumu nažalost. Ja sam bio zatrpavan takvim porukama da nekome garantujem sneg.  :o Takve poruke sam odlučio da apsolutno ignorišem i ove zime se već vide rezultati kada samo sporadično dobijam takve poruke.   :kafa:
Ja zaista nisam u fazonu da ignorišem nekog i ne odgovaram mu na poruke, ali očigledno su to jedine pedagoške mere koje mogu da sprovedem.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1536 poslato: 05. Januar 2016. u 11:42 »
 ^^Meni je nejasno da ipak ima takvih ljudi.Da je pao obilan sneg onda bi Milos bio najbolji,posto su ipak nijanse falile  pojedinci omalavazavaju studente meteorologije,istaknute clanove i dobre poznavaoce vremenskih prilika i neprilika.. Umesto da budu zahvalni sto ne moraju da gledaju samo gotove prognoze vec na ovom sajtu i nesto novo nauce,ljudi izbacuju svoje frustracije zarad ocekivanja... Strasno

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1537 poslato: 05. Januar 2016. u 12:35 »
Pa dobro, donekle su u pravu i imaju pravo da me kritikuju, ali ne sviđa mi se način na koji su to uradili, tako što su poslali PP drugim članovima. Profi, tebi hvala što si tu na mojoj strani :super: Ali jesam napravio lošu procjenu za sinoć kad je Beograd u pitanju. Od prve ture je palo taman koliko sam očekivao, 10-15cm. Od druge ture sam napisao da očekujem još otprilike toliko i ukupno barem 20cm uz svo sleganje. Nijanse su odlučile da tako ne bude, bolje rečeno kilometri su odlučili ako uzmemo Risbove podatke iz Grocke i RHMZ-ove iz Sopota pod Kosmajem. U Beogradu je na kraju od 4mm palo 7-8cm novog snijega, ali se uz sleganje visina snijega nije povećala u odnosu na nedjelju uveče.

Dakle, Beograd je ostao na 13cm zvanično, što je jednako najvećem snijegu od prethodne zime. Razumijem razočaranje pojedinih članova koji su na osnovu mojih i drugih komentara u prognozama očekivali koji cm više, ali ne treba da nas krivite. Forum i služi da pišemo mišljenja, razmjenjujemo iskustva, a ne da obećavamo i ispunjavamo želje. Ne smatram ni da je moja prognoza bila toliko loša, jer ono što sam najviše naglašavao je da će gotovo sve padavine u Beogradu biti u obliku snijega, što se na kraju i ostvarilo. E sad, količina padavina je značajno podbacila, ali tako je kako je. Da znamo sa sigurnošću kako će biti, ne bi ni svo ovo praćenje imalo smisla. Pozdrav i izvinjenje za anonimne kritičare ako ovo čitaju! :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1538 poslato: 05. Januar 2016. u 12:56 »
Pa oni bolje da su poslali mail našem državnom zavodu koji je po meni meni napravio još veću grešku najavivši ledenu kišu,pa se tolika uzbuna digla oko Vlade,medija i sl.Ljudi koji su za to plaćeni prave greške.Ovde koliko sam čitao za područje Bg i okoline niko nije ni najavio ledenu kišu,tako da su drage moje kolege veću grešku napravili "profesionalci" iz državnog zavoda nego ovi ljudi ovde!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1539 poslato: 05. Januar 2016. u 13:23 »
 ^^ Mislim da ljudi u zavodu nisu ni ne strucni niti ne profesionalni vec Lenji i Šturi u svojim prognozama..Ne razdvajaju regije i oblasti vec sve to nekako svrstavaju u "isti koš".. Cesto sam gledao dok sam bio u Svajcarskoj njihove prognoze( prognoze na Tv-u, ta zemlja teritorijalno je mnogo manja od nas,a gotovo za svaki grad imaju animiranu prognozu..Isto tako i Nemacka,Austrija..
Ali zato imamo ovaj sajt gde se moze videti dosta vise i preciznije ;)