Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466978 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1560 poslato: 10. Januar 2016. u 20:43 »
A povrh toga,Nas meteorolog koji uvek ublazeno prica o zimi(Nedeljko Todorovic):" Posle 15og,i u drugoj polovini januara treba ocekivati sneg i niske temperature" .. Accuweather je najavio da Evropu u januaru i februaru ocekuje jaka zima.
Ta rana upozorenja tipa(primer za utakmicu koja je mesec dana ranije odlozena) i ovakvih menjanja termina pocetka prvensta- racunam da nije to bas tako bezveze pomereno.. :) Moje je misljenje da ce ovo biti jedna "opasna"zima ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1561 poslato: 11. Januar 2016. u 07:27 »
Kako god, ja mislim da naše područje ima najraznovrsnije vremenske prilike. Naše područje najviše u Evropi ide iz krajnosti u krajnost, odstupanja od proseka su ponekada impresivna - i to u oba pravca.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1563 poslato: 12. Januar 2016. u 21:09 »
Nisam hteo tamo u prognozi da pisem ali Gfs kao da ide ispred EC-a 24h ili je pak obrnuto..Sinocni Ec i vecerasnji Gfs- Vecerasnji Gfs-i sinocni Ec  :hm: Ko od koga tu prepisuje? :D A bice na kraju nesto izmedju

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1564 poslato: 12. Januar 2016. u 23:26 »
Sad su zamenili uloge sto se zahladjenja tice, ali to se ne desava prvi put. :hm:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1565 poslato: 13. Januar 2016. u 07:13 »
Evo ja ne očekujem sneg u petak i za vikend u Vojvodini. Ovo je tek drugi put ove zime da ćemo fulati veliku hladnoću  :grin:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1566 poslato: 13. Januar 2016. u 08:39 »
I u ovo doba ima grmljavina po Bosni koje ulaze u Srbiju, u Crnoj Gori i jačih nevremena.

Kad se pogleda sondaža uopšte i ne čudi što smo sinoć imali pljuskove sa grmljavinom.  :D :laie:
CAPE 216, Li negativan -1.6, smicanje vetra uz dosta vlage u velikom delu troposfere.


Van mreže bodzi

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1567 poslato: 13. Januar 2016. u 11:54 »
Koliko bi napadalo cm snega od 20 mm padavina, pod pretpostavkom da pada na smrznuto tlo i da je temperatura u minusu sve vreme dok traju padavine ?

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1568 poslato: 13. Januar 2016. u 12:55 »
30-40 cm, ali bi se sleganjem za dan-dva sigurno svelo na 20-ak cm...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1569 poslato: 13. Januar 2016. u 13:43 »
Gfs 12Z ili GFS 18Z ce verovatno smanjiti padavine.Ovo sve predobro izgleda.Vecerasnji EC ce pokazati da ce se nama na severu smanjiti padavine,ako i suvi ne ostanemo oko 17-og.A samo da  EC ne ukine onaj ciklon oko 20-og.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1570 poslato: 13. Januar 2016. u 14:21 »
Koliko bi napadalo cm snega od 20 mm padavina, pod pretpostavkom da pada na smrznuto tlo i da je temperatura u minusu sve vreme dok traju padavine ?

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока



Zavisi od jačine vetra ne samo od tla i temperature. Vetar bolje nabija suv sneg zato sto mrvi kristalice na sitnije pa se bolje slazu. Takođe treba voditi računa da se kada predje recimo 10cm smanjuje visina snega na 1mm padavina zato što težina novog pritiska stari sneg.  :) Mada moralo bi da bude bar 25-30cm.

Van mreže bodzi

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1571 poslato: 13. Januar 2016. u 14:37 »
30-40 cm, ali bi se sleganjem za dan-dva sigurno svelo na 20-ak cm...
Zahvaljujem :)
Zavisi od jačine vetra ne samo od tla i temperature. Vetar bolje nabija suv sneg zato sto mrvi kristalice na sitnije pa se bolje slazu. Takođe treba voditi računa da se kada predje recimo 10cm smanjuje visina snega na 1mm padavina zato što težina novog pritiska stari sneg.  :) Mada moralo bi da bude bar 25-30cm.


Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока



Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1572 poslato: 13. Januar 2016. u 21:17 »
Za Beograd oko 15 mm snega,ako se ne veram to mu dodje oko 25 cm snega.
imas opciju preko telefona da vidis razdvojeno po opstinama :) Recimo za Nbgd i severne delove grada oko 15mm,za juzne opstine oko 20mm..Nije to jos nista sigurno,samo trenutna situacija..
Moze i 30 da bude u toku padavina,posle se slegne i bude mozda do 20cm..

Van mreže bodzi

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1573 poslato: 14. Januar 2016. u 17:12 »
Pitanje u vezi gfs meteograma,  sta treba da gledam na meteogramu da bih znao da li ce padavine biti u obliku kise ili snega ?

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1574 poslato: 14. Januar 2016. u 18:54 »
Kada su padavine isprekidane belom linijom to je sneg a kada su bez tih linijaca onda je kisa.

Van mreže bodzi

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1575 poslato: 14. Januar 2016. u 18:58 »
Kada su padavine isprekidane belom linijom to je sneg a kada su bez tih linijaca onda je kisa.


Mislio sam na ovaj meteogram, kako na njemu da odredim ?

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1576 poslato: 14. Januar 2016. u 19:06 »
 E to ne znam stvarno.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1577 poslato: 14. Januar 2016. u 19:08 »
Prvo mora temperatura na 850mb da bude ispod 0 naravno i to nije 100% sigurno ali da kazem da na toj visini treba tako da bude a da na  2m bude od 3C I manje... Nije ovo bas potpuno objasnjenje i uvek pravilo ali da kazem da je veoma blizu, sve zavisi od situacije, bilo je situacija i kada je na 2m 5 i vise stepeni a pada sneg jer je gore na visini negativna temperatura... To bar ja znam ali neka neko ko bolje zna il me dopuni ili ispravi, ja pokusao da mu pomognem...   :)
Mislim da na tom meteogramu nemas 850mb temperaturu evo dole pogledaj...

Evo i meteograma... Lepo oko 12-13mm snega a posle nema plusa a nije bas lepo to sto je ovoliki minus...

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže bodzi

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1578 poslato: 14. Januar 2016. u 19:15 »
Prvo mora temperatura na 850mb da bude ispod 0 naravno i to nije 100% sigurno ali da kazem da na toj visini treba tako da bude a da na  2m bude od 3C I manje... Nije ovo bas potpuno objasnjenje i uvek pravilo ali da kazem da je veoma blizu, sve zavisi od situacije, bilo je situacija i kada je na 2m 5 i vise stepeni a pada sneg jer je gore na visini negativna temperatura... To bar ja znam ali neka neko ko bolje zna il me dopuni ili ispravi...
Mislim da na tom meteogramu nemas 850mb temperaturu evo dole pogledaj...
Dovoljno mi je to, hvala :)

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1579 poslato: 14. Januar 2016. u 23:28 »
Dan je sve duzi,ostaje februar za izvlacenje proseka,mada opet pao je prosli sneg od 25cm,negde nije skoro nista,pa ipak ne bi trebalo da se bunim  :)

Nemojte molim vas argument "dan je sve duži" ovako rano. :D  Jer to nema smisla iz mnogo razloga, tek tamo u toku marta možda.

27. mart 2013. , evo nekih snežnih slika sa Koštunjaka. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3001.0

Oko 8 cm snega na tlu,Tmax ~ 0°C.

18. septembar 2015. godine - vreo septembarski dan u BG-u, Tmax 36.3°C.

Dajem ovaj primer, jer je jednako jako Sunce grejalo tih datuma. Praktično ista visina Sunca na horizontu, ista količina toplote. Isto trajanje dana i noći.

Znamo da je u proseku daleko toplije kad je jesenja ravnodnevica nego kad je prolećna. Što npr. 15. septembra nemamo 10 cm snega u BG-u, a možemo da imamo to krajem marta? Pa, u martu postoji gomila nagomilane hladnoće u subpolarnom i u polarnom regionu, na severu i severoistoku Evrope, i u Sibiru. Martu su prethodili novembar, decembar , januar , februar kad je Sunca bilo dosta malo (tj. bilo je vrlo nisko na horizontu,pa stoga i mala, skoro nikakva količina toplotnog zračenja, samo radijacija sa snega i leda) ili ga nije ni bilo (u zavisonosti od geografske širine) na mestima gde se akumulira hladnoća, u predelima koje sam malopre spomenuo. A u septembru, odakle da dođe takva hladnoća? Gde je ima? Jeste, baš se nakupila se tokom maja, juna, jula i avgusta, dok je Sunce pržilo severnu poluloptu. Ali toplota se nakupila, ne hladnoća, i to sve do Norveške. I afrički AC koji nam isporuči vrelinu usred septembra i ne haje što se dan skratio, što Sunce slabije greje i  što je za par dana jesenja ravnodnevica.

Uzgred, u Begradu je februar češće bio najhladniji mesec zimske sezone, nego što je to bio decembar. I velikih snegova je bilo češće u februaru nego u decembru. A ako bismo se vodili logikom dužine dana, to bi bilo nezamislivo. A ne vodimo se iz razloga koje sam naveo gore u tekstu.  :D


Da vidite kako će lepo jednom da napada pola metra snega usred marta na minusu, uz povoljan položaj ciklona i dovoljno hladnoće. A da pričam o +19°C u januaru neću, toga se valjda svi sećamo. Od pre par dana. Samo šteta što je u januaru dan kratak pa nam uskraćuje užitak da uživamo u prolećnoj temperaturi uz više dnevne svetlosti i jače Sunce.   :rofl:
« Poslednja izmena: 15. Januar 2016. u 01:27 Srks »